Serbentai

Viskas apie sodininkystę

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

sigitas
Posts: 5
Joined: Mon Mar 22, 2010 4:29 pm
Contact:

Serbentai

Post by sigitas »

O kaip atskirti laukinį serbentą nuo kultūrinio? Ačiu už foto .
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sodinukų auginimas

Post by saulius »

Nelabai kuo ir skiriasi, bent jau man. Laukinio smulkesni lapai ir uogos, mažos kekės, kvapas daug stipresnis, uogos rūgščios, odelė stora. Laukinis labai nektaringas, žiedai labai kvapnūs. Bet yra ir senų kulktūrinių veislių labai panašių į laukinius. Čia gal Giedrius geriau apibūdins skirtumus, jei užsuks kada. Man tik aišku, kad laukinis vertingesnis, kaip ir visa kita... Dabartinių stambiauogių išvaizda puiki, saldūs, bet tik tiek. Kažkokio skonio kartais norisi, va ir tenka ieškot laukinių. Arba lapų arbatai.
Saulius Jasionis
Jurga

Serbentai

Post by Jurga »

Man atrodo, kad turiu juodųjų serbentų kurie tiktų auginti pagal GŽ intensyviai (Kaip Kuznecovas rašo, reikia ieškoti veislių, kuriuos pasiduoda intensyviam maitinimui, turi potencialą augti, bent jau taip supratau). Šiemet nieko nežinodama apie GŽ, net Kordiumovo neskaičius, mulčiavau savo serbentus žole, na pagalvojau bus traša, a jie ją valgė :D . Krūmai išbujojo nesveikai, priaugino naujų ūglių, išgriuvo šakos, rudenį daug senesnių išpjoviau, nors prieš tai metais irgi pjoviau, aš kiekvienais metais juodus išgeniu, na bet šiemet įpatingai daug teko. Vaisiai gan vėlyvi pagal serbentus, bet laikosi ant krūmo neblogai( jei paukščiai neužpuola), mums skanūs, dideli. O turim ir kitokių, tai tokio rezultato nepastebėjau, kiti linkę ir nubyrėti greitai. O gerulių savo ir veislės nežinau, nes gavom dovanų seniai iš draugų, kurių tėvų draugai sodinukais užsiima. Sakau, reiktų pasidauginti, nes per tiek metų ir nesidauginau pati. Ar galima šakutę kišti į žemę, ar reikia nulenkus šaką, apdėti žemėmis? Jei kam įdomūs būtų ir verti dėmesio, galėčiau pasidalinti ;)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sodinukų auginimas

Post by saulius »

Galima ir auginiais, ir atlankomis. Juodi serbentai- patys paprasčiausi. Jei reikia nedaug- dauginkit atlankomis, kitiems metams turėsit normalius krūmelius. Jei reikia daugiau- imkit gero sprindžio ilgio vienmečius ūglius, įkiškit į drėgną purią dirvą nesaulėtoje vietoje, palikdami virš žemės porą pumpurų. Pamulčiuokit, paliekit jei reikės. Rudeniui turėsit metrines rykšteles, galėsit sodint į vietą.
Saulius Jasionis
Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Serbentai

Post by Renata »

Čia jūs jau gana ilgai apie nitratus diskutuojat, o aš pasidžiaugsiu, kad savo plotuose šliužų problemos neturiu, o va varles, tritonus, driežus ir rupūžiokus eksportuot galima. Matyt esu visai žliba, bet per 7 metus nė vienos sraigės nemačiau. Net nežinau, džiaugtis tuo ar ne - labiau noriu manyti, kad ir tų šliužų bei sraigių gyvena kažkiek mano plotuose, bet juos "plėšrūnai" sunaudoja anksčiau, nei jie kokiam žmogui "ant akių" pasirodo.
Bet kalba ne apie tai. Norėjau pasiklausti, gal kas turit idėjų, kodėl juodieji serbentai neužmezgė uogų, nors žydėjo gausiai? Taip buvo prieš 3 metus. Sekančiais metais per pavasarinį gaisrą viskas nudegė, per vasarą atžėlė ir antrais metais (2010) uogos vėl nė vienos. Nors ant kelių šakų, beveik palei žemę arba kažkur krūmo centre vistik pavyko rasti uogų. Ar galėjo tiesiog nušalt? Vieta žema ir prie upelio, ten pas mane "šalčio polius" savotiškas. Penki krūmai, visi padauginti atlankom nuo vieno krūmo. Pasisodinau juos nes patiko, kad uogos gerai laikosi ant šakučių, nebyra. O ir derlingumas motininio, labai seno krūmo, buvo neblogas, nors uogos gana smulkios. Ant kitokios kilmės krūmelio, taip pat nudegusio ir atžėlusio, uogų buvo. Naikinti tuos krūmus ranka nekyla, bet ir auginti vien dėl lapų arbatai - irgi nei šis nei tas.
Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Bėdos

Post by Renata »

Net auksuotieji serbentai nei vieno žiedo neparodė. Ant antramečių stiebų turbūt jau turėjo susiformuot žiediniai pumpurai tiek juodiesiems, tiek auksuotiesiems serbentams? Ar galėjo nederėjimo priežastimi praėjusią vasarą būti šalta žiema?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bėdos

Post by saulius »

Kodėl ant antramečių? Ant vienmečių dera.
Nušalt serbentai negalėjo, nebūna pas mus tiek šalčio, kad jie nepakeltų. Gal jiems tiesiog per sausa ar per rūgštu, ar per tamsu? Ar augo ten kada derantys krūmai?
Saulius Jasionis
Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Bėdos

Post by Renata »

Žinau, kad dera ant pirmamečių, tad ir stebiuosi, kad nėra uogų. Ar būtent ten augo kada nors derantys krūmai pasakyt negaliu, nes viską sodinu pievon, sodas/daržas kuriamas nuo nulio. Bet auksuotieji serbentai prieš gaisrą žydėjo ir derėjo. Maždaug už 10 metrų į šoną iš kitur padauginti serbentai uogų turėjo. Žemė pas mane gana rūgšti (sprendžiant iš asiūklių gausos) o ten, kur auga aptariami juodieji serbentai - ir gana sausa.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bėdos

Post by saulius »

Žemė pas mane gana rūgšti (sprendžiant iš asiūklių gausos) o ten, kur auga aptariami juodieji serbentai - ir gana sausa.
Va jums ir atsakymas. Juodiesiems viskas turi būt atvirkščiai. Ir jokiu būdu ne pievoj.
Saulius Jasionis
Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Bėdos

Post by Renata »

Vadinasi, šaknydinsim vasarą ir sodinsim arčiau upelio bei pakrantės medžių, kad nekeptų :D Kiek pamenu iš vaikystės, pas vieną tuometinį kolūkietį, jau pensininką, žemės buvo nedaug - 60 arų prie namų, daugiau žmogui anuomet "nepriklausė", tai beveik visą jį užėmė sodas, o po obelimis - raudonųjų serbentų plantacija. Praktiškai - pramoninis sodas/uogynas. Bet štai pas mane laukinis raudonasis serbentas - didžiulis, galingas, dalinai pavėsyje ir ne sausoje vietoje - žydi bet uogų nėra :( Kažkoks užburtas ratas.
Beje, o kaip raudonieji ir baltieji serbentai? Agrąstai? Ką aš toje rūgščioje ir sausoje vietoje galėčiau sodinti? Už poros šimtų metrų pas kaimynę juodieji serbentai irgi pievoj, bet gal ne tokioj sausoj ir rūgščioj - uogos kaip gigantomano sapne...šitaip žmogus ir į pavydo nuodėmę įpult gali.
Ech...mokytis dar ir mokytis...gerai, kad yra iš ko :!:
Post Reply

Return to “Sodininkystė”