Sunkių dirvų lengvinimas

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Eimutė
Posts: 682
Joined: Thu Sep 23, 2010 1:08 pm
Location: Širvintos
Contact:

Auginimas molžemiuose

Post by Eimutė »

Man vis kyla klausimas: kaip teisingiausia paruošti lysves sėjai? Samprotauju: kad vyktų daržovių šaknų simbiozė su mulčiuje esančiais organizmais ir kad, energija, išsiskirianti skaidantis mulčiui, būtų panaudota - turi mulčius būti šalia šakniaplaukių. Jeigu sėju dažoves į plokščias lysves - minėti procesai galės vykti tik dirvos paviršiuje. Šakninėms daržovėms visai tai netinka. Ypač jei lysvėje mulčiaus būta vieni, dvieji metai. Nežinau, gal vėliau skaidymo produktai grimsta vis gyliau, susidarant dirvos kapiliarams. Manau logiškiau pradžioje lysvę daryti su vagelėmis. Į vageles dedam mulčią, į kauburėlius sėjam, sodinam. Ką manot apie tai? Gal jus taip ir darot ir seniai viskas aišku.

Ir tos pagalvės mulčio, ypač kai augalai dar tik dygsta. Vagelių buvimas kaip ir tai įsprendžia. Dabar tokiu būdu bandau paruošti lysves įvairių ridikų ir ridikėlių, vėlesnių žalumynų sėjai.
Širvintos
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Sėja

Post by lugne »

Reikia neužmiršti apie dirvožemyje liekančias šaknis, kurias skaido taip pat mikroorganizmai, todėl kuo daugiau yrančių šaknų, tuo "storiau" ir tankiau apgyvendinami mikroorganizmai, ne tik dirvos paviršiuj, kur mulčią mes akivaizdžiai matom ir todėl lengviau galim įsivaizduot tuos nematomus grybus, bakterijas
Jurga Stoškutė
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Sėja

Post by Vėjai »

Bet jei žoles tik nupjauni, šaknys lieka gyvos ir niekas jų neskaido. Jos maitinasi pačios ir žolės vėl atželia. Palikau keliose vietose tokį variantą ir mano molžemis tose vietose vėl pavirto beviltiškai kieta velėna. Labai priklauso kokia žemė, kokiame lygyje gruntinis vanduo ir tik tada vienas ir kitas variantas tinka. Šaknis būtina išnaudoti, bet tai geriausiai daryti su neatželiančiai augalais.
Eimutės būdas manau labai vykęs. Nes pasėjus smulkias sėklas storai nepadengsi paklote, ir plonas paklotės sluoksnis visai "nedirba".
Šiemet viską auginu labai mišriai ir tankiai, užsipavėsina gerai ir lyg nebereikėtų storo paklotės sluoksnio, bet žemė labai sukietėjo. Dabar kur atsilaisvina plotas kasu apie 15- 20 cm gylio nedideles tranšėjas ir ten smulkinu visas nuimtų daržovių atliekas. O tarpuose tarp tų organikos pilnų griovelių sėju. Tikiuosi dar paaktyvinti ten skaidymosi procesą ir rudens pradžioj užsėti tuos "alia" susikompostavusius griovelis kokiais nors giliašakniais, kuriuos paliksiu žiemoti. Kitaip, vien tik paviršiuje sumetant viską kas lieka nuo derliaus, niekaip negaliu grąžinti organikos atgal į žemę. Vėstant orams skaidymosi procesai lėtėja, žiemą visai nevyksta, o pavasarį, kai reikia sėti, nuimam tuos nesusiskaidžiusius stagarus nuo lysvės, nes trukdo smulkiasėklei sėjai. Tai ir vyksta organikos grąžinimo į lysvę imitacija. Vien paviršinis paklotės formavimas niekaip neįveikia mano plastilininės žemės. O stori paklotės sluoksniai per karčius ir drėgmes tik dar pridaro visokių problemų.
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Sėja

Post by Mama Smilga »

Pas mane tas pats. Tad net juokas ima iš rekomendacijų prabraukti žemę pirštu ir sėti, tarkim, morkas. Prabraukti ką? Na, suprantu, durpžemį ar priesmėlį. O atvažiuokit pas mane pabraukyti. Pirštus nusilaušit. Kažkur naujokė klausė, ar galės su grėbliu. O varge, koks grėblys?! Taigi bendras rekomendacijas derėtų teikti apdairiau.

Kai Saulius, Laimis, Lugnė aštuonis metus mulčiuoja, žinoma, susidarė perteklinis organikos perpuvų sluoksnis. Pas mus toks būdavo, kai vyras žemę aklinai mėšlu užvarydavo. Tada taip, kitąmet ranka pažarstai ir sėji. Bet ne į žemę. Čia ne žemė, o perpuvos - augalų liekanos.

Todėl Eimutės būdu ir česnakus rudenį sodinau, ir ypač morkas pavasarį sėjau. Na, dar yra būdas tiesiai ant sėklų berti sutrupintos organikos. Bet čia jau reikia labai stebėti drėgmę, jausti, koks sluoksnio storis tinkamiausias. Na, atleiskit, tuo jau teužsiima vaikais neapsikrovusieji.
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Sėja

Post by povils »

Gal reikėtų kiekvienam paraše ar kitur nurodyti kokioje žemėje auginame. Tada atradimai smėlio žemėje neklaidintų auginančių molyje ir atvirkščiai.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sėja

Post by saulius »

Sudėtinga. Dažnai vienam sklype būna visokių žemių. O kiti ir neskiria...
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Molžemiai

Post by saulius »

Būtų pas mane sunkus molis ir norėčiau pasidaryt gerą daržą per vieną sezoną- pakločiau gerą sluoksnį ruginių šiaudų ir perkasčiau viską.
Saulius Jasionis
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Nuo ko pradėti GŽ

Post by povils »

Kai aplink molingos žemės bėda su ruginiais šiaudais. Visi augina tik kviečius, na dar miežius. Ar šitie netiktų?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Nuo ko pradėti GŽ

Post by saulius »

Žiemkenčiai visi tiktų.
Saulius Jasionis
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Nuo ko pradėti GŽ

Post by Mama Smilga »

Tai ir įkasinėdavom kraikinius šiaudus. Bet kai nori tokioje žemėje diegti neariminę žemdirbystę, neišeina taip paprastai, kaip kitose žemėse. Molio dalelės smulkios, tad tarpai tarp jų irgi maži. Jei dirvoje nepakanka apirusios organikos, tarpelių orui mažoka. Virš tokios mažai "gazuotos" dirvos fermentacija vyksta lėčiau.
Post Reply

Return to “Technologijos”