Natūrali pievutė prie namų

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Bruknė

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by Bruknė »

O ta gegužraibė labai jau graži :roll: Tokią į puokštes tikrai galima dėti, jokių hiacintų nereikės, tik nežinau, ar kvepia... Bet įtraukta į Raudonąją knygą, tai reiktų sėklas gaudyti... Man dar labai gražus anksti pavasarį žydintis krūmas žalčialunkis. Pamačiau pernai braidydama po pamiškes žibučių, galvojau išsikasti (nes ne vienas ten augo), kur nors sodyboj pasodinti, ale paskaičiau, kad nuodingas - ir pabijojau. O krūmas toks gražus, kaip ir jo pavadinimas :)
Aha, Saulius, supratau, tikrai mums galėtų padėti aplinką pagražinti, bet labai jau atsargia tuos patarimus dalina ;) :D
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by saulius »

Gegužraibių yra daug ir visokių, yra ir labai kvapnių. Pvz. dvilapė blandis kvepia tik naktį, bet užuost galima ir už šimto metrų :D Nėra super išvaizdi, baltais žiedeliais. Žalčialunkis gražus, auga pas mus.
Patarimų man negaila, bet dauguma gražiausių mūsų gėlių- retos, jei kiekvienas mokės jas augint- eis ir kas, raus, neš į kiemą. Dabar pabando- nieko nesigauna ir nusiramina, dar kitiems papasakoja, kad neauga ir ramu. Nors... jei jos būtų auginamos kultūroje, gal sumažėtų grobstymas iš miškų. Bet kai kurių auginimas labai subtilus, dirbamos žemės gerbėjams iš viso neįkandamas, todėl masinio sukultūrinimo sunku tikėtis.
Yra ir gera "kultūrinimo" pusė. Daug tokių augalų žūsta dėl miškų kirtimo, pievų sausinimo, arimo, statybų, ežerų "tvarkymo" ir pan. Iš tokių vietų juos reikėtų paimt ir augint, bet tai turėtų daryt atsidavę ir suprantantys žmonės. Tuomet mūsų sodai taptų retųjų augalų "bankais", o čia jau gerai. Tai irgi vienas iš GŽ privalumų ir siekiamybė. Taigi va, patirties yra, patarimų negaila, reikia tik motyvacijos ;).
Saulius Jasionis
Jurga

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by Jurga »

Įdomi diskusija. Viską mes matome per save, savo patirtį, taip darome savo išvadas ir atitinkamai elgiames :) Yra du skirtingi dalykai, kaip turizmas ir emigracija, kaip kartais nuvažiuoti į kaimą ir ten nuolat gyventi, tai yra visai skirtingos patirtys ;)
O pergyventi dabar tikrai neverta, tų laukinių pievų daugėja, bent jau aplink mus, laukai apželia gluosniniais krūmais, darosi nepraeinami, gyvulių skaičiai irgi mažėjantys, esam žemės ūkio kraštas, o sau nesugebam užsiauginti mėsos, nes dideli kiekiai importuojami, reiškia ir mažiau grūdų reikia, taip ir nedirbama žemė, kaimo žmogui neapsimoka gyvuliuko ir dėl pieno produktų laikyti, bet pieno produktų kaip ir mėsos neatsisako, taip skatina tik didelių pieno fermų kūrimąsi, o jos siekdamos kuo mažesnės savikainos, perkasi importuotus pašarus, ir vėlgi daugėja laisvų pievučių, žmogelis gal augintųsi grūdus čia, o ferma parems importuotojus. Neapsimoka vištos laikyti, neapsimoka daržovės augintis ... Bet ar tos nešienaujamos pievos ir nedirbami laukai yra tai, ko mums reikia? Kur yra riba tarp harmonijos ir disbalanso? Jūs pavažinėkite per kaimus, toliau nuo pagrindinių kelių, pažiūrėkit kiek dirbamos, ganomos žemės, o kiek yra apleistos. Nebus jau taip niokojama ir dirbama mūsų žemė, kaip buvo anksčiau..Pas mus tik prie pagrindinių kelių kažkiek dirbama, o visur kitur apleista, kaip ir džiaugtis reikėtų, bet dabar mane tik liūdesys apima, nes mes visi tai gyvenam čia ir dabar, visi kažkuo tai mintam, bet kur visa tai užauginta, kaip, kiek ekologijai žalos padaroma transportuojant, auginant koncentruotai?
Tad nemanau, kad dabar,kartais nušienaudama, nuganydama savo sklypiuką, padarysiu didelę žalą ekosistemai, na, suprantu, kad žoliapjovė tai mėsmalė ir ji sumals varles, rupūžes ir kitokius gyvius, kurie yra reikalingi sklypui, tad ją tikrai retai naudojam. Bet jeigu koks paukštis neras pas mus vietos perėjimui, tai nuo mūsų sklypo ir 100 metrų nereiks, kaip ras. Tai pasakykit, ar kažko dabar nedaryt, jei jau pribrendom daryti, laikyti laukines pievas , kurių ir taip pilna, ir taip skatinti fermų kūrimąsi, transportavimo taršą? Kuris variantas draugiškesnis gamtai? Tad kartais galima ir globaliau pasižiūrėti.
Dažnai minėjote miestietiškas, kaimietiškas požiūris. O kas tai yra? Įdomu tas kaimietiškas mąstymas... Gal pas mus kaimai ne kaimai. Baisi gėda, jei į savaitę karto pievutės nenuskutai, ir visai nesvarbu, kad po ją nieks nevaikšto, bet kaip prieš kaimynus atrodysi, mūsų kiemas tikrai atrodė apleistas palyginus su daug metų čia gyvenančiais, nes žolės buvo įvairaus ilgio... Bet mes su vyru abu miesto vaikai, tik va sugalvoję prieš 10metų, kad norim kaime gyventi ir ten vaikus auginti, tai su miesčionišku mąstymu ir tvarkomės...
Urtica
Posts: 57
Joined: Mon Jan 03, 2011 11:12 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by Urtica »

Klausimėlis:
Noriu prie namų į veją įsisėti pievinę saulutę (jos panašios į mažas ramunėles, iki 5 cm) . Viena pažįstama mane perspejo, kad to geriau nedaryti, kadangi ji gana agresyvi, užkrečia daržus ir pan. Gal kas turite patirties su pievinėm saulutėm?
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by Laimis Žmuida »

Nereik bijot. Jei per daug įsiveisia, tai galit suvalgyt. Gi jos valgomos. :)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by saulius »

Ir aš nepastebėjau jokio agresyvumo. Auga, sėjasi visur, bet tikrai neįkyriai.
Saulius Jasionis
sainara
Posts: 44
Joined: Sat Mar 19, 2011 10:32 am
Location: Zapyškio sen. Kauno raj.
Contact:

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by sainara »

įdomus reikalas su tom natūraliom pievom. esu kažkada buvus Aukštaitijoj, studentiškoj praktikoj, tai berods ten (atmintis gali ir apgaut) yra pievos draustiniai, va būtent su visokiom gegužraibėm, lietuviškom orchidėjom :) bet kad Lietuva tokioj "ne pievų" gamtinėj zonoj irgi manau tiesa. Mamos tėviškė gražioj vietoj, nykstantis kaimas, tarp upelių, pelkių, mišrių miškų, mama net saulašares prisimena iš vaikystės. o pievos tokio margumo, kad kvapą užgniaužia. bet va nebeliko senelio su dalgiu šienaujančio, melioracija savo amžių atgyveno, ir "lipa" tyliai miškas ant griūvančio namo slenksčio. kiekvienais metais užvažiuoju pakeliui ir kiekvienais metais neatsistebiu, kaip gamta tvarkosi; atrodo kad lėtai, o iš tikro tai tiesiog kasmet galima matyti kaip greit miškas artėja. man gražu stebėt kaip gamta pati tvarkosi :roll:

nu bet mes čia vistiek apie žemdirbystę :) yra pas mus šiek tiek laisvos pievos, kaip kažkas minėjo, varputis, smilga, na ne visai tokia kokią mėgsta kamanės :) kadangi sąlygos gan skurdžios, tai pagal mūsų poreikius, neblogai būtų jei tokioj pievoj būtų galima pasiskinti natūralių vaistažolių. Ar realu iš tikro "susinešti" į savo pievą visokius šalpusnius, laukinius raudonuosius dobilus, ramunes ir t.t.?
Kristina
sainara
Posts: 44
Joined: Sat Mar 19, 2011 10:32 am
Location: Zapyškio sen. Kauno raj.
Contact:

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by sainara »

tai tuo pačiu ir dalgį jaučiu reik pirkt, o tai būtų gaila samdyt traktorių tokią pievą šienaut. mano seneliai nuo utenos krašto, tai ten žvyrai smėliai, o augmenija įvairi spalvota kvapni. ten jaučiu net jei išsikasiu ką nors- gamtos labai nenuskriausiu. esu iš miško net perkūnropių parsinešus, bet jos labai "nedrąsios", nenyksta, bet ir neplinta, nors atrodo ir tuos "vaikelius" peri. jau galvoju kad neblogai jei dalis pievos žvyrius/smėlis būtų, nes turiu nuojautą, kad tokioj terpėj ant zlasties daugiau visokių gėlių bando išaugti :)
Kristina
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by povils »

Vaikystėje, prieš 50 metų, netoli gimtinės, slėnelyje pavasariais labai gausiai žydėdavo raktažolės pelenėlės. Mes jas vadindavom ašarėlėm. Dabar aš jų niekur nebematau.
Image

Prie Vilniaus buvau aptikęs laukinių saulučių, ne pilnavidurių. Jos man taip patiko, kad išsikasiau ir parsivežiau į kolektyvinį sodą prie Panevėžio. To sodo jau gal 20 metų nebeturiu.
Image
Eimutė
Posts: 682
Joined: Thu Sep 23, 2010 1:08 pm
Location: Širvintos
Contact:

Re: Natūrali pievutė prie namų

Post by Eimutė »

Raktažolė pelenėlė retas augalas ir rodos daugiau aptinkamas Žemaityjoj - teko matyt.
Širvintos
Post Reply

Return to “Technologijos”