Kaip panaudoti, kur dėti mėšlą?

Kam netelpa į specializuotus forumus

Moderators: saulius, dage

Jurga

Kaip panaudoti, kur dėti mėšlą?

Post by Jurga »

Sveiki, skaičiau forumą ir neradau atsakymo, tai klausiu nauja tema, nes gal daugiau kas prisijungs ir su panašiais klausimais. Laikom keletą gyvuliukų ir reiks mėšlą kažkur dėt pavasrį, ką su juo reiktų daryti pagal GŽ principus? Galvojant, gamtoj gyvuliukai laksto ir visur trešia pievas, miškus ir laukus. O žmogus gyvuliukus įdarbina dirbti žmogaus labui, kaip augaliukus augti darže. Tai kaip harmoningai suderinti šias dvi sritis?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by saulius »

Tai taip ir suderinkit: tręškit sodus, daržus. Paviršiuj, plonai. Kam tinka (avietėms, serbentams)- daugiau galima, kam nelabai- mažiau. Tik mėšlo nekaitinkit krūvoj ir jis bus naudingas.
Saulius Jasionis
Jurga

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by Jurga »

Tai pavasarį imti iš tvarto ir dėlioti visur po trupučiuką? O kas būna, kai mėšlas lauke krūvoj pabūna? Gal ir kvailas klausimas, bet mes miesto vaikai kaime, mums daug kas nežinoma dar. Dar galvoju kaip ganomą pievą pagerinti būtų galima, ir ką daryti su kitu mėšlu, kurio bus daugiau nei pokrūmiai, pomedžiai ir daržas paprašys.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by saulius »

Ganomą pievą galima pagerint tik racionaliu ganymu ;) . Kai krūvoj pabūna- perkaista, žūsta gerieji mikrobai ir jų fermentai, prasideda puvimas. Pavasarį imt iš tvarto ir dėt kur reikia, kur galima daugiau- dėkit daugiau, kur negalima- nedėkit. O jei mėšlo per daug- arba auginkit daugiau jį mėgstančių augalų, pvz. aviečių (čia galima ir apie uogų pardavimą pagalvot), kad racionaliai būtų panaudojamas, arba atiduokit kam nors. Gal kas pasiūlys ir kitų variantų.
Saulius Jasionis
Jurga

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by Jurga »

Sauliau, o ką laikote racionaliu ganymu? Tradiciškai visi gano keičiant vietas ganyklų, bet vistiek tręšia pievas. Mes neturim daug žemės, kad kokį verslą daryti, pas mus 80 arų sklypas, esam kaimo pakraštį, žemių aplinkui laisvų kaip ir nėra, o kur toliau jei yra, tai kainos kosmosas, nes esame Širvintų r pradžioj, kaip sakoma sostinės traukos zona. Aišku ES parama prisideda dar prie to. Tai ir ieškau, kaip suderinti intenyvesnę daržininkystę su gyvulininkyste.
Pirtininke, ačiū, pažiūrėjau vakar su vyru ( pačiai jau su rusų k problemos). O tai neprieštarauja GŽ principams ?
Pavasarį parodoj nusipirkom kaliforniečių, ir man dabar rudenį šovė mintis, kad jų reiktų tvarte į mėšlą po ėdžiomis įkurdinti ( ir šilta mėšle, neiššaltų), kad gamintų kompostą. Kaip manot, labai didelė nesąmonė būtų? O tada kas sukompostuota būtų galima ant pievų pažarstyti, ir gautų vertingų medžiagų pieva. Ar labai čia nusišneku?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by saulius »

Nelabai suprantu, kokia gyvulininkystė ant 80 arų? Ožkos? Avys? Žąsys?
Racionalus ganymas- kai pieva neperkrauta, visa žolė nenuėdama, gyvuliai nerišami, ėda pasirinktinai. Kuo ilgesnis ganymo periodas, kad daugiau mėšlo liktų pievoje. Ganoma pieva neturėtų būt šienaujama.
Sliekų biohumusas gal ir gerai pievai, čia gal būtų šiokia tokia išeitis... Bet man kažko nepatinka... Tie kalifornijos sliekai...
Saulius Jasionis
Jurga

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by Jurga »

Tai jau taip :) , šiemet įsigijom porą avyčių ir porą ožkyčių, šiaip pavargom nuo žolės pjovimo, o kiemą naudojom gal 40 arų, o likus dalis baisi pieva dabar, kurią paleisim irgi ganymui kitąmet. Visą vasarą neką veiki, o eini paskui žoliapjovę, tokia beprasmė veikla. O ganom tai laisvai, kilnojamam elektriniam aptvare. Pašarus perkam iš ekologinio ūkio. Čia gal kompromisas būtų tarp parduotuvinio produkto ir miške sumedžioto.
Jurga

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by Jurga »

Galvoj makalynė :D .Ieškojau kuom blogai kaliforniečiai sliekai ir neradau atsakymo, veislė lyg ir natūraliai atrinkta be genų inžinerijos ( jei kas radot kitaip pasakykit), nesihibridina, skirta gaminti kompostui iš atliekų. Kad veisliniai? Bet juk GŽ irgi auginat veislinius vaismedžius, vaiskrūmius, daržoves, ieškot vietinių veislių, bet jos ir turi pavadinimus arba seniau buvo atvežtos iš kitų šalių ir čia jau adaptavosi. Juk neauginat vietinių laukinių slyvų, obelų?Tai kame tas blogumas? Dabar visa tai bandau perkelti į GŽ. Šiaip į lysvę dėt kaip ir nėra tikslo, kam vargti, ten prieis vietinių, o nejaugi jums visos kasdieninės atliekos sueina į lysves, ar dauguma negyvenat prie sodo daržo? Pas mus natūraliai daug atliekų susidaro, esame penkiese, aišku dabar visokias morkų burokėlių lupenas suėda gyvuliukai. Tai gal tą perteklių ir galima kompostuoti. Dabar mėšlas, naturalioj gamtoj tvarto iš vis nebūtų, nebūtų mėšlo problemos, bet aš jį turiu, pavasarį mėšlo plonu sluoksneliu turbūt reiktų visą teritoriją nukloti ir dar liktų, bet gi taip nedarysiu, o jei sukompostuoti ir kaip trašą atgal žemei grąžinti? Tradiciškai ūkininkai užaria, bet taip nužudomi aerobiniai ir anaerobiniai mikroorganizmai, todėl to daryti negaliu, o išbarstyti humusą gi galima, mikroorganizmai neužpyks. Aš nesuvokiu, ką jūs laikote GŽ. Iš Sauliaus supratau, kad gyvuliukams reikia neaprėpiamų plotų, o va 6 a galima vystyti GŽ ir sukurti gamtos rūšių įvairovę? GŽ galima mulčiaus(maisto mikroorganizmams) prisinešti iš kitų sklypų, o pašarais pasirūpinti iš kitur jau negerai?GŽ dėl derliaus galima intensyvinti dirvos veiklą, o dėl gyvuliukų pievoj reikia nieko nedaryti? Gal tada ir nedera GŽ su mano gyvuliukais. Kaip aš supranti, pati GŽ tai nėra laukinė gamta, o viso labo gamtos principų panaudojimas savanaudiškiems tikslams, gauti derliui (didesnis mažesnis čia jau skonio reikalas), nes jei to derliaus nereikėtų, tai užtektų nueiti į pievas, laukus ir miškus ir ten prisirinkti jų vaisių, tada nereiktų ir apie GŽ kalbėti :)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by saulius »

Nesakau, kad blogi tie sliekai. Man nepatinka ir tiek. Galiu gi ir aš turėt savo nuomonę? ;)
Kiek mėšlo susidaro per žiemą iš keturių gyvuliukų? Pasodinkit du arus aviečių ir jo pritruks. Kam kompostuot, jei galima tiesiogiai panaudot.
Ganyklai pagerint, kad nereikėtų komposto kratyt, galima augint atskirame sklypelyje kokią ankštinę kultūrą ir šert ožkoms. Bus daugiau pieno, o šiks jos ant ganyklos, tokiu būdu iš ankštinių laukelio neš energiją į savo ganyklą. Galima ir daugiau variantų sugalvot... Taip, kad dirbt papildomai nereikėtų, o jei jau dirbt- kad ir nauda papildoma būtų.
Saulius Jasionis
Jurga

Re: GŽ ir gyvulininkystė

Post by Jurga »

Supratau, kaip sakoma, dėl skonio nesiginčiajama :) O aš ieškojau, kame čia blogumas tų sliekų. O aviečių pasisodinsim pradžiai 70 daigų, šeštadienį turėtume gauti. Po to pabandysim praplėsti, bet dabar jau vėloka, gal prigis, o tai pavarsarį taip striuka su laiku būna.
Post Reply

Return to “Bendros gyvulininkystės temos”