Sėklų bankas

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Sėklų bankas

Post by Laimis Žmuida »

Sveiki,

atidariau gerų sėklų banko grupę Facebuke:
http://www.facebook.com/group.php?gid=146708822006844

Gerbkit ir mylėkit. :)
rutagr
Posts: 9
Joined: Tue Mar 22, 2011 9:25 pm
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by rutagr »

Dėl senų sėklų išsaugojimo, tai galima pasiskaityti, kas kitose šalyse yra nuveikta ir kaip tokie dalykai organizuojami. Įkeliu dvi nuorodas:

http://www.adoptaveg.org/ - informacija angliškai

http://www.maatiainen.fi/english.htm - didžioji infomacijos dalis suomiškai; galima naudojant google vertėją susigaudyti apie ką kalba eina arba reiktų jiems parašyti.

Manau paprasčiausia suorganizuoti sėklų/rūšių saugojimą savanorystės principu, nes asociacijos/ar kokio kito juridinio asmens sukūrimas neišvengiamai reiškia administravimo išlaidas su visokiomis ataskaitomis ( mokesčių inspekcijai, Sodrai ir kt.).

Tas variantas, kada vienas ar keli žmonės-entuziastai įkuria daržą/sodą ir stengiasi išsaugoti senas, vertingas veisles yra gera tol, kol visas OK su tuo žmogumi.

Primečiau tokį modelį/viziją, gal galima kažką panašaus padaryt?
1. Ekspertai ( pvz. Saulius ) atrenka/nustato , kas tikrai vertinga ir kokias sėklas/rūšis verta saugoti.
2. Savanoris apsiima auginti t.t. rūšį/ar kelias rūšis sėklų ir augina jas kiekvienais metais sau ir "draugui", kad galėtų jomis dalintis.
3. Sudaromas internete savanorių auginamų augalų/veislių sąrašas, su nuorodomis/kontaktais pas ką galima įsigyti arba kas augina. Informacija nuolat atnaujinama, jeigu kas nors keičiasi.
4. Pagrindinis renginys lieka sėklų mainai ( kaip ir buvo šią žiemą).
5. Galima parašyti į kitų šalių organizacijas, kurios saugo sėklas, pristatyti judėjimą ir pasidomėti dėl sėklų įsigijimo - gal tokiam reikalui jie galėtų atsiųsti sėklų pvz., pigiau.

Įsivaizduoju, kad organizacinė galėtų prasidėti link žiemos, nes dabar pats darbymetis daržuose.

P.S. kitą antradienį atkeliauja suomiškų ropių ( kaskinauris) sėklos, tai galiu jų duoti tam, kas įsipareigoja jų užauginti sau ir kitiems. Mano daržininkavimo įgūdžiai dar tik pradinukės, tai abejoju ar pati sugebėsiu tų sėklų užauginti.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by saulius »

O kur gyveni? Aš paimčiau kelias sėklas, bet dabar dar anksti sėt, antroj vasaros pusėj.
Dar klausimas dėl burokėlių: ar jau dygsta pas ką nors iš Dovilės?
Saulius Jasionis
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by laisvas kaimietis »

Aš irgi labai dažnai Vilniuje, tai galėčiau paimti sėklų ir auginti, o po to pridauginčiau ir mainyčiaus žiemą su visais
Nepamirškime, kad ropė yra dvimetis augalas ir sėklos būna tik antrais metais. Pirmais metais užaugs ropės, kurias reikės išlaikyti iki pavasario ir vėl pasodinti, tada jos žydės ir subrandins sėklas. Ne taip greitai čia viskas dauginasi ;)
Žilvinas Žurauskas
rutagr
Posts: 9
Joined: Tue Mar 22, 2011 9:25 pm
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by rutagr »

Jau pagaliau turiu tų senovinių suomiškų/šiaurės Karelijos ropių sėklų. Sauliau, Laimi, Jovke, atseikėsiu jums po dalį , jeigu norit galit pasiimt iš Vilniaus, mano tel.8 689 74 313, susiderinkit dėl laiko iš anksto.
Apie pačias ropes, jų auginimą dar turiu informacijos/ klausimų, kai bus laiko parašysiu ropių skyriuj
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by saulius »

Dar gerą darbą sugalvojau tiems, kas nori padaryt kažką naudingo ir nesugalvoja ką. Jei mokat kokią užsienio kalbą- ieškokit internete sėklų. Labiausiai reikia senovinių veislių daržovių: bulvių, pomidorų, agurkų, morkų, burokėlių, pupelių, pupų, žirnių ir t.t. Gal dar ką rasit ypatingo. Suraskit kur galima atsisiųst, mums parašykit apie tas veisles (į "Sėklų banką"), suorganizuokit atsiuntimą ir pan. Darbo- visai žiemai, patirties nereikia, tik prie kompo pasėdėt. Taip pat reikia informacijos apie senovines naminių gyvulių ir paukščių veisles: karves, kiaules, avis, ožkas, triušius, vištas, antis, žąsis. Veislių aprašymai, kas ir kur laiko, kur įmanoma įsigyt, kokios kainos ir pan. Taip pat informacija apie užsienyje naudojamas augalų ir gyvulių auginimo technologijas, artimas mūsų GŽ. Žodžiu, darbo yra šimtui žmonių, už tokius nuopelnus jūs tikrai būsit gerbiami forume.
Saulius Jasionis
Rasilė
Posts: 82
Joined: Fri Oct 29, 2010 10:06 am
Location: Vilnius - Anykščių raj.
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by Rasilė »

Šiais metais siunčiausi iš sėklas Vokietijos, tinklapis http://www.magicgardenseeds.com/. Skelbiasi, kad senovinės sėklos.
Auginau morkas geltonas 'Jaune Du Doubs' , baltas White carrot 'Blanche a Collet Vert' (užaugo l.didelės, kaip pašarinės).
Agurkus baltus 'White Wonder' (neapetitiškai atrodė balti ir kartoki, nors tokiom pat sąlygom augę kiti agurkai nebuvo kartūs).
Iš pomidorų patiko: geltonas 'Peche', dar 'Green Zebra'.
Kukurūzų 'Black Aztec' keli tik užaugo, tai tik sėklom.
Smidras 'Montina' (Asparagus scaber) gerai dygo, per vasarą užaugo apie 30 cm, penkios šakelės.
Ne viską išbandžiau, ką prisisiunčiau ir sėklų daugokai pakeliuose buvo, dar liko. Jei kas domina, galim dalintis.
angela
Posts: 137
Joined: Fri Jan 14, 2011 1:39 am
Location: Jonava
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by angela »

Rasile, ir aš pavasarį siunčiausi sėklas iš tos pačios vietos. Nors aš jau rašiau, kad ši svetainė patiko dėl retų augalų sėklų, bet nedidelis pasirinkimas. Visgi jie imeta ir naujovių. Sparagai mano irgi ta pati veislė, bet dar nelabai apie juos noriu šnekėti, nes jei gerai pamenu tai jie atlaiko tik -10 šalčio. Nežinau kiek ten žiemą buna po mulčiu, bet jei kitą pavasarį išdygs, tai reiėškias tinkami ir mūsų sąlygomis. O tau ar juodieji kukurūzai subrandino sėklas? pas mane viena subrandino, nes išdygo tik du ir sunku buvo apsidulkint.
Rasilė
Posts: 82
Joined: Fri Oct 29, 2010 10:06 am
Location: Vilnius - Anykščių raj.
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by Rasilė »

Su tais juodais kukurūzais man ir tas pats. Sudygo irgi tik du ir neapsidulkino, tad nedaug sėklų subrandino. Tai dar neragavau, pasirinksiu sėklom kiek . Privalumas, kad spėjo lauke sunokti, kitais metais pasėjus daugiau, gal pavyktų užauginti pilnesnes burbuoles.
Ecka
Posts: 116
Joined: Wed Mar 16, 2011 12:00 am
Contact:

Re: Sėklų bankas

Post by Ecka »

Dėl šparagų... kažkada pirkau šparagų sėklas, bet nemokėjau jų auginti (ar per mažai skyriau laiko), tai per kelis metus tiesiog daržo kampe įsigijau tokią vešlią virš 1 m aukščio darželio gėlę (kurią močiutė dėdavo į puokštes). Ji man neiššalo tol, kol su dideliais vargais iškasiau. Nemanau, kad šparagai iššala. Tik su tais minkštais ūgliais kažkaip pražiopsai, pažaliuoja. Dabar neauginu. Tokia mano patirtis.

Vakar laukuose radau pakankamai dideliais vaisiais gudobelę. Mėsos gana daug. Parinkau sėklų. gal kas norės. Tinkama arbatai, ypač širdininkams, bet reikia gerti kelis mėnesius pastoviau.

Šiandien mačiau stevijos sėklų sėklų parduotuvėje prie buvusios Planetos (dabar turgaus) Kaune. Gal kam įdomu?
Post Reply

Return to “Sėklininkystė”