Nitratai mėšle

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Nitratai mėšle

Post by Mama Smilga »

Kaimo gyventojai daržus ir sodus tradiciškai tręšdavo mėšlu. Ekologiniai žemdirbiai iki šiol taip daro. Bet mėšlu tręštuose augaluose nustatomas nitratų perteklius. Iš kur jis?

Žolėdžių gyvūnų virškinimo trakte gyvuoja ir dauginasi mikrobai, skaidantys augalinę masę. Su mėšlu iš gyvūno organizmo nuolat pasišalina didelis jų kiekis.

Svetimoje aplinkoje (jau ne kūno temperatūra, nestabilus drėgmės kiekis) dalis mikrobų žūsta. Mikrobai - gyvi organizmai, ir jų sudėtyje yra baltymai. Baltymai - organiniai azoto junginiai, negyvame organizme labai nestabilūs, todėl skyla į paprastesnius azoto junginius - nitratus, nitritus...
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Nitratai mėšle

Post by saulius »

Jeigu mėšlas dedamas ant paviršiaus, nitratų pertekliaus nebūna. Ir iš viso, kad būtų nitratų perteklius, reikia kad būtų bent vieno iš trijų dalykų trūkumas: anglies dvideginio, vandens arba šviesos. Jeigu didėjant azoto kiekiui užtenka minėtų komponentų ir augalo galimybės leidžia, azotas bus panaudojamas baltymų statybai ir nitratų pertekliaus nebus. Didžiausia ekologinių ūkių problema, kad juose augalams nuolat trūksta anglies dvideginio, o jo didelį išsiskyrimą iš mėšlo galima užtikrint tik tada, kai mėšle daug neskaidytos organikos (kraiko) ir jis gauna pakankamai deguonies.
Saulius Jasionis
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Nitratai mėšle

Post by lugne »

O tai jei aš dedu mėšlą ant lysvių praktiškai be kraiko, o ant viršaus užberiu mulčo atitinkamą sluoksnį, tai viskas turi būt gerai? Čia pavasarį taip dariau.
O rudenį, jei taip padarysiu, gi mikrobai eis miegot, tai kaip su tais nitratais šiose lysvėse pavasarį?
Jurga Stoškutė
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Nitratai mėšle

Post by saulius »

Taip, mėšlas po mulčiu- gerai. Taip ir specialiai aktyvinamas mulčias.
Jeigu taip darysi rudenį, viskas priklausys nuo to, kiek peršals žemė ir kiek liks gyvybingų mikrobų. Tokiu atveju geriau, kad peršaltų kuo mažiau. Bet bet kokiu atveju azoto pretekliaus nebus, jis tiesiog išgaruos. O jeigu ir bus daugiau azoto- bus pakankamai anglies dvideginio iš mulčio.
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “Mitai apie gamtinę žemdirbystę”