Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Čia giriamės savo pasiekimais:-)

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by saulius »

Deja, taisykles teks pakoreguot ir žolės pjovimo techniką iš viso išbraukt iš GŽ arsenalo. Labai jau dideli nuostoliai nuo jos, visiškai prieštarauja mūsų siekiams.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by saulius »

Žolė- dar ne viskas :). Daug ką galima augint visai be mulčio (na, ne be paklotės, bet be mulčiavimo kaip darbo). Mūsų eksperimentinės bulvės be mulčio ( po velėna) šiais metais pasirodė geriau už mulčiuotas šiaudais. Tiesa, velėnos ne visada yra, bet galima ieškot kitų variantų. Auginant elitines bulves mulčiavimas jau bus trūkumas, pomidorus taip pat, braškes irgi, ir taip daug ką. Skatinant tikrą GŽ reikėtų po truputį atsisakyt organikos įnešimo iš šalies, taigi technika kaip ir lieka nereikalinga. Mes neturėtumėm siekt Kuznecovo ar Telepovo derlių, mūsų sąlygos kitokios, didelė bėda- dirvų nualinimas. Ir jeigu mes auginsim dirvą savo darže, tuo pat metu alindami gretimas pievas- nieko iš to gero. Mokykimės augint kultūras, įterpdami jas į natūralias ar pusiau natūralias sistemas ir joms ne tik nepakenkdami, bet dar praturtindami, va tada būsim profesionalai sodininkai. Negausim stebuklingų derlių, bet gausim neprilygstamą kokybę.
Saulius Jasionis
inga30
Posts: 980
Joined: Fri Jan 21, 2011 7:25 pm
Location: Kaunas romainiai
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by inga30 »

Tai gaunasi holsnerio variantas ,kai dideliam plote vienur kitur sukaišioji sodinukus ir palieki likimo valiai,bet pomidoras pievoj idomu kaip augs.
Posodinau šiemet pomidoru ir pamiškėj ir pievoj ir visur rezultatas nulinis.
Moliūgus aš tik pradžioj pamulčiuoju nes vėliau prieit neina , bet apart moliugu daugiau nelabai kas nori bent normaliau augt vien pievoj be mulčiavimo neskaitant medžiu ir krumų.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by saulius »

Pomidorai pievoj puikiausiai auga, ypač skurdesnėj, šiais metais tik tokiose sąlygose ir išliko sveiki. Bulvės irgi auga, jei išlupi gabalą velėnos, įdedi gumbą, užverti apversta velėna- daugiau jokio mulčio ir nereikia. Ta vieta būna drėgnesnė nei pieva. Čia jau vėl ne į temą bus, bet reikia įvertint svarbų dalyką- pieva pievai nelygu. Vienoj pievoj velėna padeda išlaikyt dirvoj drėgmę, o kitoj- atvirkščiai, susiurbia paskutinę. Jei dirvožemis priemolio ar labai humusingas- po velėna visada drėgna, nes dirva sugeba kaupti drėgmę, o jei velėnos nėra- greitai išdžiūsta. Priesmėliuose ir bestruktūriuose dirvožemiuose po velėna sausiau, nei pačioj velėnoj, nes lietaus vanduo greitai nubėga žemyn, o velėna sugeria tiek, kiek suspėja. Todėl pirmu atveju augalai, kurių šaknys giliau nei velėna, gali augti velėnoje, o antru- nelabai, reikia velėną šalint ir mulčiuot, kad mulčias sulaikytų garavimą ir kurtųsi humusingas sluoksnis. Arba yra kitų variantų, priklausomai nuo auginamos kultūros.
Saulius Jasionis
Erika

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Erika »

Sveiki. Kaip kažkas minėjo, geriau pradžioje pasodinti ir užauginti arba neužauginti kokią vieną kultūrą, o ne visur visko. Taip ir padariau. Į pievos kraštą šalia svirno pasodinau žemaūgių pomidorų. Dirva - lengva, priesmėlis. Mulčiuodavau pjaunama žole kas 2-3 savaites, taip, kaip pasisekdavo aplankyti "augintinius". Na ir ką - užaugo, išbujojo ir davė kuo puikiausią derlių :) Krūmai stori, lapai iki šiol nei ruduoja, nei vysta. Ant kiekvieno krūmo bent po dvidešimt pomidorų. Patys vaisiai neypatingai dideli, bet jau skonis... :) Na ir krūva giminaičių klausimų ir nusistebėjimų, kaip čia pas mane augo, nors nelaistoma. Iš to smagumo vidurvasary dar ir cukinijų šalia priglaudžiau bei moliūgų. Viskas puikiai. Šalia pomidorų ir keletą krūmelių braškių pasodinau, bet kaip jau suprantu, neįvertinau, kiek išaugs ir erdvės užims pomidorai. Tad braškės liko kone pasislėpusios po pomidorais :) Bet nieko, krūmeliai žaliuoja, ir vieną kitą uogą veda. Tad juos teks perkelti kitur, kad vietos augimui turėtų.
Silva
Posts: 3
Joined: Wed May 04, 2011 3:23 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Silva »

Aš šiemet pirmąkart sodinau savo daržą. Pasidariau 7 paaukštintas lysves. Ir auginau daug visko po truputį. Fantastiškai užderėjo morkos. Kiek pas mamą teko juodadarbe dirti, tokių morkikių nebuvau mačius:) Mulčiuoti vos spėjau - labai jau skaniai tas mulčias ėjosi. Pavasarį ridikiukai buvo fantastiško skonio - sultingi ir visiškai sveiki. Apie Jonines užderėjo be galo saldūs žirniai. Derliumi teko dalintis su stirnomis, nes joms žirniukai irgi gardūs pasirodė - tik juos ir skabė:) Bulvėms per mažas mulčio sluksnis matyt buvo, nes dalis pažaliavo. Bulvėse visa driežū kolonija apsigyveno - nesuprantu, ar tai gerai, ar blogai :?: o braškių saldumas...mmmm...tiesa tik 5 krūmeliai pavasarį buvo pasodinti ir iškart pamulčiuoti. Juos skaniai apkramtė šliužai, bet štai dabar tie šliužai kažkur dingo, nors aš absoliučiai nieko nedariau - gal kas juos mėgstantis pasigyveno :?: Žodžiu braškės atsigavo ir skanių ugų priaugino:) Derliumi labai džiaugiuosi. viena bėda, kad kaip tikra pirmokė neapskaičiauvau tinkamų atstumų tarp augaliukų - kai sodinau ir sėjau, tai rodės, kad vietos ojojoj tarp augaliukų, o kai visi suaugo, tai viens kitą kai kur ir skriaudžia. Na, bet bus ir kiti metai klaidoms taisyti.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by saulius »

Gražu :D
Bulvėse visa driežų kolonija apsigyveno - nesuprantu, ar tai gerai, ar blogai :?:
Net labai gerai, jie visur apsigyvena, kur atsiranda slėptuvių ir maisto.
Saulius Jasionis
Lincike
Posts: 9
Joined: Fri Feb 04, 2011 4:44 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Lincike »

Sveiki,
Pirmą kart auginau daržą mulčiuodama. Mulčui nieko geresnio neturėjau, tik vejos žolę, šiek tiek šieno ir virtuvės maisto atliekas (apdedi augaliuką po mulču, ir jos „dingsta“, tiesiog super, nei tau komposto krūvos, nei rūpintis kur padėti :). Auginau pomidorus, kalafiorus (pirmą kartą gyvenime užaugo normalios galvos), brokolius, kopūstus, lapinį kopūstą, šparagines pupeles, gumbinius ir lapkotinius salierus, cikorijas, kukurūzus, moliūgus, cukinijas, patisonus, svogūnus, česnakus, saulėgražas, braškes, žemuoges, ridikus, pavasarį endivijas, portulakas, salotas, ridikėlius, ledines salotas, japoniškas garstyčias (tokia salota) rukolas (gražgarštės) ... prieskonines žoles... pirmą kartą šiek tiek bulvių :), nelabai jas mėgstu :). Mano daržą puola kurkliai, nesugebėjau taip užmulčiuoti kad, jie pabėgtų. Taigi bulvės užaugo su skylutėmis, ta prasme išgraužtomis. Ir pavasarį labai kankinausi – pasodini daigelį, jį suėda, pasodini kitą suėda, tada pasodini 3 aplink tą vietą ir tuos suėda... Todėl neturiu nei morkų, nei burokų, visus išdygusius suėsdavo... žirnių ir pritrūko, nes pusę kurkliai suėdė.
Žemė pas mane priemolis, anksčiau kankindavausi laistydama, ravėdama ir purendama dirvos paviršių. Dabar – vienas malonumas, apsimauni pirštines ir viską užmulčiuoji.
Perskaičiau ir nustebau, kokia mano daržo augalų įvairovė :) Daržas 5x3m. Dviese valgom ir nespėjam :).
Kitais metais auginsiu daugiau tokių augalų, kuriuos tiesiai iš lysvės gali valgyti :), labai jau tingisi gaminti maistą vasarą :)
Labiausiai džiaugiuosi kalafiorais, labai juos mėgstu, tik, kad užderėjo visi beveik vienu metu :), nors sodinau skirtingu.
Laimutė
Posts: 4
Joined: Sat May 07, 2011 11:43 pm
Location: Pakruojis
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Laimutė »

Sveiki,gal pradėsiu nuo agurko.Jis nustebino ir nudžiugino, nes išdygo nesėtas ant visiško žvyro prie laiptų, apdėjau pavytusia žole ir jam patiko: dar gyvas, žydi, du agurkai delno dydžio širdį džiugina,tokį jau skinčiau,bet .. toks menkas augalėlis, o man asmeniškai kaip koks GŽ stebuklas, darau išvadą: ir ant žvyro agurkas dera, jei juo pasirūpini..
Visa kita irgi geriau, nei tikėjaus: morkos gražios, skanios ( kol žolės nebuvo mulčiavau šiaudais,po to dalgiu plauta žole. Turėjau galvosūkį,kai užėjo liūtys, kaip su tuo mulčium elgtis: pastebėjau, kad toks sluoksnis, kokį dėdavau savaitei (nes atvažiuoti dažniau nelabai išeina) nebetinka, paploninau jį, pamaišiau su šiaudais, panašu, kad toks variantas tiko geriau, negu vien žolė),agurkų užteko, tik pražiūrėjau amerikonkas, tos vietomis užgalėjo agurkus, dar nebuvau tokių trąšių amerikonkų mačius, tas nustebino, bet sėkmingai panaudojau mulčiui, vadinas, viskas į gerą. Prie agurkų auginau kukurūzų užtvarą, šiandien paragavau pirmą burbuolę, nustebino skonis, saldi..Iš kukurūzų nemažai masės mulčiui, o dar jei burbuoles spėja sunokinti- darau išvadą, kad augalas tinka GŽ daržui. Kopūstai nesuėsti, kurie galvas suko -tiem galvas nukirsiu,kai bus laikas, nes dar anksti. Bulves kišom negiliai į žemę, dengtos šiaudais, šlapia vieta,lietinga vasara, nepasiteisino. Bet jokių koloradų ir kitų valgytojų nepastebėta.Užaugo kiaušinio dydžio, koks kibiras iš dviejų kibirų sodintų, ypatingo skonio, man jos labai patiko.Kitąmet turiu minčių tą vietą pagerinti: ar kokius miežius pasėti, ar šiaudais užversti. Nusivylimas buvo pomidorai,sodinta buvo trijose vietose:pakeltoj lysvėj,pievoj ir nei šis, nei tas, bet vyras sugalvojo, kad išsklaidyta gerai neperpuvusio komposto krūva šiltoj užuovėjoj bus pats tas pomidorams, o man neužteko proto paprieštarauti..tai tie buvo gražiausi, ale manau, kad gerai, jog numirojo, juk nitratų bomba..Pievos variantas pasiteisino geriausiai, mulčiuota stambia pavytusia žole, ir pastebėjau, kad nereikia to sluoksnio per storo. Atradimas man buvo kaliaropės, daikonai, ropelės rudens derliui, labai geras skonis, kitąmet sėsiu daugiau.Valgomoji viksvuolė- skanūs tie riešutai, kitąmet gal jau užsiauginsiu geresnę dirvą, tai užderės gausiau, kažkokiu būdu galima bus pasidalinti, jei kam įdomu. Labai pasiteisino braškės šiauduose ir avietėms sukurta paklotė, pernai nebuvo taip gerai, džiugino darže sliekų gausa, daug varlių ir keli rupūžiokai, ir net sena rupūžė. Turim prie namų kažkiek žemės ir sodą daržą už miesto. Išvada: viskas atrodo geriau, kai gyveni prie daržo, apeini kasdien visą gerą, apžiūri, apglostai. Sakot, kad mulčiavimas dar ne viskas, tai pilnai sutinku, man atrodo, dar viskam meilės reikia. Ėjau šiandien matuotis su savo mulčiuotom astrom, tai kažkokios gigantės, net griūna iš padų, man iki krūtinės..Ir serbentą baltąjį buvau nurašius, vegetavo, nei augumo, nei uogų, o šiemet pagaliau paragauta ir nenusivilta. Vyšnaitę kaimynai su savo mulčiaus laužais buvo apdeginę, skurdo nabagė, o šiemet nieko daugiau nedaryta, tik mulčiuota šiaudais, žole, šienu, šakelėm, pjuvenom, ir atsigavo, uogų buvo ir skonis geras. Džiaugsmo daugiau, negu nusivylimo, o pagrindine klaida laikau norą užsiimti per didelę teritoriją savo žemdirbystei, nebespėji visko sužiūrėti, bet malonus tas darbas, tai ir jėgų atsiranda.
Kadangi iš mano menkos patirties nieks čia nieko nepasimokys, tai nors pasakysiu, kokie kilo pamąstymai, gal ne visai į temą. Gyvenu prie upės su kaimynais, kur savo kiemą tvarko, o visą š..dą tempia už tvoros, ant kranto. Pikta tuos stiklus ir bambalius rinkti, bet burokų lapai ir kitos žolės jau panaudotos: šiukšlyną iškuopėm, prisodinom juodų serbentų, tegu bus ar žvejui praeinančiam, ar paukšteliui, o gal dar patys pauogausim. Turiu viziją apie kaimynus: kad daugiau tokių kaimynų, o mes jau rasim, ką pamulčiuoti.
Irvel
Posts: 16
Joined: Wed May 11, 2011 11:12 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Irvel »

Laba diena.
Šiandien renku giles kieme ir galvoju, kad mano kiemas labai priartėjo prie miško :) Šiaurinėje pusėje visas kiemas vien samanos. Ir pilna giliukų, storai nuklota visur. Ant greičio kibirą pririnkau. Bet čia jau mano jokio nuopelno. Nuo gilių pradėjau, kadangi jas renkant apie savo gamtinį daržą mąsčiau.
Džiaugsmų yra, nors klaidų dariau.
Agurkus dar ir šiandien skyniau. Gal čia tokia rūšis pasitaikė, bet skanūs labai. Paleidau juos augti pievon. Žolę apraudavau kažkiek, kad šviesos neužstotų ir jie buvo patenkinti. :) Jei naktys nebus labai šaltos, dar aš ne kartą skinsiu, nes mažų agurkiukų dar oi kiek yra, o ir lapai dar nenurudavę. Esu nusprendus kitais metais padaryt tokias laipynes jiems, kad į viršų augtų, nes nedidukas daržas, keli arai, vietos užima jie. O į viršų galės su pupelėmis lenktyniaut. Tos tai iki dangaus augtų, vis skinu, skinu ankštis, derlius tikrai geras. Ir pačios pupelės didelės, gražios.
Pupos didžiosios irgi nenuvylė. Tik gal vėlokai viršūnėles nuskyniau, keletas buvo tokios pakirmiję. Pati ankštis sveika, o viduje gyventojas ir jau pusę pupos suvalgęs. ;) Bulves kitąmet visai žeme neužbersiu, nes šiemet tai žemė nebuvo paruošta, truputį apkračiau duobutę padarius, ir mulčiavau žole, sausa, o kartais ir ką tik nurauta. Nelabai mokėjau jas mulčiuot, gal per storai apkraudavau žole, paskui reikėdavo pakedent atvažiavus. Po keru nebuvo daug, bet buvo ir labai skanios, tik truputį tokios rauplėtos. Va nesupratau kodėl :?:
Morkas tik pradžioje mulčiavau, paskui labai suvešėjo lapai, pačios morkos nedidukės, bet skanios ir sveikos. Mano klaida, kad per tankiai pasėjau.
Cukinijoms pievoje nepatiko... Stovėjo tokios išsigandę, dabar lyg megzt pradėjo, bet jau ne laikas. Mulčiavau smulkia vejos žolę, parsigabendavau iš sesers kiemo, nes pas mane tai žolė paprasta, kaip pievoje. Paskui dar ir sudžiūvusios tokios žolės iš kiemo dėdavau. Bet lapai tokie smulkūs, žiedeliai keli, ir tie patys nubyrėdavo. Iš šešių daigų tik penkias cukinijas parsinešiau, o ir tos pačios nelabai didelės. Kažin, ar beauginsiu kitąmet...
Braškes pasodinau irgi beveik pievoje. Tik buvau uždengus prieš tai porai mėnesių tą vietą tokia plokštę storo kartono. Per mažai laiko, tik pasodinau braškes, žolė iškart atsigavo, vėl auga, klesti. Bet braškės irgi visos prigijo, ir jau net vieną kitą ūsą išleido.
Pirmi metai stengiausi augint pagal gamtinę žemdirbystę, tikiuosi kitąmet seksis geriau. Dėl derliaus gal pasigirt labai negaliu, bet visa kita tikrai kaip natūralioje gamtoje :) palei namo pamatus kažkur apsigyveno ar tai bitės laukinės, ar kamanės, net gąsdint buvo sumaniusios, porą kartų rankon įsisegė, kai roviau žolę palei pamatą. Apie kurmius tai patylėsiu. Myli jie mano kiemą, nu ką su jais... Ir skruzdėlynai, skruzdėlynai, skruzdėlynai... Šabakštynų porą kiemo kampuose padariau, sukroviau šakų , sakau, gal koks ežys apsigyvens. Šikšnosparnių vasaros vakarais kieme skraidė kokie penki. Kažkas gyvena palėpėje namo, nes naktį tik girdisi tapsenimai. Man patinka tokia kaimynystė. :)
Jau atveš šieno, užklosiu žiemai daržą, paskui dar lapų pamaišysiu, vien ąžuolo kiek jų bus.Kitiems metas labiau pasiruošiu ir džiaugsmų bus daugiau. :)
Post Reply

Return to “Pasiekimai”