Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Čia giriamės savo pasiekimais:-)

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Trintukas
Posts: 30
Joined: Mon Sep 19, 2011 8:26 pm
Location: Šeduva Radviliškio raj.
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Trintukas »

Pirmi metai GŽ labai pradžiugino derliais.
Ypatingai bulvės pranoko visus lūkesčius, ADOROS veislė man pasirodė bene geriausia iš visų augintų (MOCART, PRINCESS, PRESTO), bet didelio skirtumo tarp jų nebuvo. žodžiu, beveik NĖ VIENOS mažos bulvytės, morkas šias metais vadinome pašarinėmis, nes buvo kaip tik tokio dydžio :) :D tik padariau klaidą per arti suglaudęs morkų ir svogūnų eiles ir vešlūs jų lapai uždengė svogūnus, todel neužaugo dideli. Ropės sukirmijusios, kurios buvo sėtos pavasarį, o sėtos vasarą - gražios. Brokoliai ir žiediniai kopūstai eilę metų neužauga, tiesiog neformuoja žiedyno ir tiek, o jeigu ir formuoja tai jis būna laaabai mažas.
Na, paėmus bendrai visgi esu patenkintas rezultatais, o jei ir yra nesėkmių, manau tik dėl to, kad tai pirmieji metai ir laikui bėgant ekosistema susireguliuos.
Net ir sustojęs laikrodis du kartus per parą rodo teisingą laiką..
S1mas
Posts: 447
Joined: Thu Oct 28, 2010 11:21 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by S1mas »

Trintuk - kada bulves sodinai ir kokiu būdu?
Trintukas
Posts: 30
Joined: Mon Sep 19, 2011 8:26 pm
Location: Šeduva Radviliškio raj.
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Trintukas »

Sodinau kažkur gegužės antroj pusėj, nes tik tada į daržą įeit galima, o būdas, na sodinimui visgi prireikė kastuvo nes žemė kieta, bet negiliai, iškart po susodinimo apmulčiavau žolės sluoksniu, paskui dar ir šieno primečiau. Tik keista, nes kasėm bulves jau liepos pabaigoj - rugpjūčio pradžioj, gan anksti nudžiuvo virkščiai. Tiesa nepaminėjau, kad dalis buvo išgraužtų ir po kerais daug urvų matėsi.
Net ir sustojęs laikrodis du kartus per parą rodo teisingą laiką..
ausraba

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by ausraba »

Sveiki,džiaugiuosi atradusi Gž ir šį forumą.Anksčiau tik mintyse pagalvodavau,kad gal reikėtų šeimynai sveiko maisto,bet pagalvojus apie ravėjimą,rankos nusvirdavo.Taigi pavasarį gavau lopinėlį žemės pas anytą,pasiraitojau rankoves ir kibau į darbą...dabar į daržą lekiu su vėjeliu kas 2-3 dienas,atgaiva sielai ir kūnui kaip sakoma
Pasiekimai:
1.pelniau AGRONOMO titulą (čia mane taip uošvis pavadino)
2.pomidorus skinam kibirais (apie 40 daigų),vakar buvo jau tik kibiriukas,mažėja...bet gražiausius nusiraškiau,sudėjau į batų dėžutes,užrašiau datą,matysim kiek ilgai išbus
3.agurkus vežėm vežimu
4.moliūgai:mažų apie 20 vnt (brandinu žiemai),o dideli-tai gal apie 30-40 kg,kas juos pakels :?: darysim namą čipolinui
5.cukinijų nespėjam konservuot ir valgyt,dalinu į kairę ir į dešinę,ant dirvos palikta apie 15 vnt (brandinu)
6.morkos ankstyvos liuks,o vėlyvos nekokios,nes auga kartu su uošvės morkom be mulčiaus,tai manau,kad joms ten nepatinka,kitąmet sęsiu į savo daržą ir maitinsiu žolyte
7.ridikėlių,špinatų,salotų,krapų-valgom antrą derlių
8.porai-nemaniau ,kad jie tokie dideli gali užaugt,mutantai kažkokie,eksperimentui paliksiu kelis vnt darže(žiemą pasikasiu šviežių)sako neužšala
9.lapkotiniai salierai nedidukai,sėti birželio mėnesį,bet jau raškau ir dedu į keptuvę kartu su cukinijom
10.paprikų tokių saldžių dar nebuvau niekad ragavus,o jau didumas,tas mažas krūmukas vos atlaiko aplipusias 3-4.tai paramstau truputį
11.žolelės prieskoninės jau sudžiovintos žiemai ir dar pilnas daržas šviežių,nemėgsta jų jokie kenkėjai
12.šparaginių pupelių per vasarą priskynėm labai daug(gal 8 kibirus maždaugnuo 20 krumukų)užvakar paskutines nuraškiau,brandinau sėklas,gal ir nelabai kokybiškos,bet savos :D
Ecka
Posts: 116
Joined: Wed Mar 16, 2011 12:00 am
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Ecka »

Simui dėl agurkų..... Mes keli metai darže padarę metalinį rėmą trapecijos formos ir siūlais pririšame agurkus į viršų (dvi lygiagretės eilės , maždaug 3 m ilgio x60 cm tarpasx 2 m aukščio). Labai lengva mulčiuoti per tarpą, pasilenki ir matai kas užaugo, vaisiai švarūs, esant reikalui gali užmesti plėvelę nuo šalnos ar lietaus. Labai pasiteisino. Daigų daugiau nesodinsiu ant palangės, žymiai geresni tvirtesni augalai (ir greičiau) iš karto sėjant į dirvą.
Pupeles " įsimylėjau" šparagines prie tinklinės tvoros gabalo (prie galų pritvirtinta prie metalinio strypo), labai lengva priežiūra ir mulčiavimas.
Apie permatomas salotas....Nuo šiol nesodinsiu jokių įprastinių gležnų salotų . labai patiko lapiniai burokėliai, raudona balanda (pirkau sėklose, dabar veisiasi kaip piktžolė, pati prisisėja pavasarį, tai palieku 5-6 augalus, lapų pakanka, graži tarp salotų), lapiniai kopūstai, tiesiog nuostabi japoninė garstyčia (rekomenduoju visiems). lapiniai labai ypač gerai auga mulčiuotame darže (man žymiau geriau nei visos šakninės). Kartu su jom į salotas keliauja visi kiti įmanomi lapai pagal sezoną- ridikėlių, jauni ropių koteliai ir lapeliai, salierų, petražolių, žliūgė, balanda, dilgėlė, pienės, garšva ir t.t panašiai. Salotos gaunasi konkrečios..Jei masė per kieta, galima padrožti įprastinio kopūsto, aliejuko - citrinos, dėl rūgšties pavasarį užtekdavo ir rūgštynių lapų. ..Jaučiasi , kad gauni tikro maisto, užtenka su duona pilnai pavalgyti.
Girdėjau, kas tinka paršeliui, tinka ir žmogui. Šiemet pabandžiau liucernos , žolė į salotas lyg ir nieko.
Šiemetinis atradimas, kad valgoma ne tik tai, kas įprasta vadinti valgoma.
Arba galima savo užauginto derlių panaudoti maksimaliai. Pvz, išspaudi sultis iš moliūgo, cukinijos, morkų ir pan, išgeri ,o tirščius sudedi į troškinius, mėsos faršus kotletams, padarai sausus trapukus . Kaip tas daroma galite rasti įsivedę "Linas kesminas" ar "žaliavalgystė".
Iš kaimyno per tvorą atėjo į svečius apynys. Net nesupykau....., tik nuraškiau spurgas, pabandysiu padaryti pagalvę miego terapijai.
Rugpjūtį dėl įvairių priežaščių buvau apleidus daržą, tai šiltnamyje pajuodo visi pomidorų lapai, mėnesio pabaigoje nuskyniau visus lapus, viršūnes. Po to visas mėnuo kotai nepajuodo , nokina likusius pomidoriukus. Pasimokiau, kitais metais nurausiu visus lapus vos pajuos pirmas lapas.
Tas kas augina pastarnokus labai pasiteisina palikti per žiemą darže. Tiesiog delikatesas pavasarį. Pastarnoką, topinambą kasiau vos ne su laužtuvu pavasarį, viską suvalgėme žalius kaip saldainius .
angela
Posts: 137
Joined: Fri Jan 14, 2011 1:39 am
Location: Jonava
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by angela »

Siunčiau ir aš savo ataskaitą į temą metų suvestinė, bet ji kur tai dingo. Visi taip nuošidžiai parašę.... tai ir aš nenoriu atsilikti.
Pavasarį buvo daug darbų, nes žemę įdirbau tik pavasarį (atleiskit už tuos nukrypimus nuo GŽ)...... tas varpučio rankiojimas atėmė daug laiko. Visko norėjau ir buvau labai užsidegusi. Sėja dėl to kiek tai vėlavo, o be to reikėjo gauti mulčio. Tai aš nėkiek negailėdama savo naujos žoliapjovės, šienavau sudžiūvusią pievos žolę. Žoliapjovę pirkau kokią tai rotacinę tiksliai net nežinau ką tai reiškia, bet pardavimo vietoj man sakė, kad su ja galima pjauti ir 30 cm aukščio žolę. Na ir kai tik galėjau visko pasisodinau po truputį. Rukolos ir ridikėliai, ropės buvo pirmieji, užaugo gerai ir visa šeima valgem iki soties. Paskui lapiniai kopūstai(bremeno pjaustomi, nykstanti veislė) irgi labai patiko, nei vikšrai puola nei ligos. Pomidorų, agurkų, kopūstų , brokolių, svogūnų, ropių , pupelių, pupų, burokėlių, sparagų, morkų,salotų,žemės migdolų, cukinijų, paprikų , atskira lysvė prieskoninių augalų ir kiek daugiau bulvių. Viską sąžiningai mulčiavau ir kai buvo sausros, mano daržus gelbėjo vien mulčias, nes žemė pas mane baisiai nederlinga toks smėliukas ir jokio pavėsio . Liepos vidurį aš tiesiog grožėjausi savo daržais , nes viskas augo ir klestėjo.... vienintelis darbas buvo dadėti mulčio kur jo trūksta. Liepos gale išvažiavau į švedija, tai dar papildomai pridėjau mulčio kur mažai buvo ir palikau viska gamtos rankose. O gryžau tik rugsėjį ir iškart prie daržų... kai pamačiau vaizdą tai tikrai norėjosi verkti bulvienojai visi pajuodavę( juk dar nelaikas bulves kasti), pomidorų daug guli tiesiog ant žemės puvinio pagauti,o krūmai irgi juodi, bet buvo ir kuo pasidžiauogti: baltos sparaginės pupelės daug ankščių primęzgę, burokai užaugę , cukinijos gigantiškos( nors man labiau patinka mažos),svogūnai normalūs, juodieji kukurūzai nors ir du tik išdygo iš tos vokiškos sėklos, bet vistiek burbuolės pusiau pilnos( ta prasme , kad sėklą išsaugojau), agurkai jau peraugę, o prieskoniai gražutėliai ir labiausiai man patiko citrinžolė, nes ir prieskoniam tinka ir arbatai. O saldinu tą arbatą stevijos lapeliais tikrai saldi tik kiek tai primena tuos dirbtinius saldiklius, reikia prie to skonio priprasti... juk debetikai irgi pripranta. Lipija dėja gavosi tikras nesusipratimas, visai nesaldi gal čia ne ta rūšis( jų yra 200). Žemės migdolų derlius nedidelis, o beto ir sunku valyti žemes nuo kiekvieno mažo riešutėlio, bet kažkur skaičiau , kad labai tinka pagalvės užpildam jo žolė ... tipo raminamą poveikį turi. Pati žolė mažai kuo skiriasi nuo varpučio, tik kad kaip krumas auga. Tai aš ir gavau tokią idėją , kad kitais metais vistik juos sėsiu, bet daugiau dėl užpildų ir dar primaišysiu levandos džiovintos. Iš tikrūjų bus labai patogu : išdžiovinsiu tą žolę ir primaišysiu levandos sukimšiu į užvalkalus ir metus naudosiu, o po metų kai bus naujos tai seną sumulčiuosiu. Ir nereiks daugiau nei pagalvių valyt nei pirkt. O levandą šiemet tik pirmą kartą auginu, bet patiko tai , kad kai prie jos prisilieti tai dar ilgai rankos kvepia.
Klausimas ką kitais metais kitaip darysiu? Tikriausiai sodinsiu tas daržoves , kurios pas mane geriausiai auga... na ir naujų bandysiu. O pomidorus vistiek lauke auginsiu tik jeigu teks išvykt gal kokią priedangą sugalvosiu nuo lietaus begalinio. :D
Marijos
Posts: 86
Joined: Mon May 16, 2011 8:42 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Marijos »

Jau saulelė vakarop, daugiau planuoju ką kur ir kaip kitąmet, jau drįsiu parašyt kaip sekėsi pirmieji metai.
Niekad nesu turėjus savo žemės, gavau kelias lysves draugų sode savaitė po seminaro Botanikos sode Vilniuje. Po tokio seminaro tiesiog neįmanoma ramiai sėdėt, akys krypsta ne į dangų, o į žemę.
Sprendimas buvo toks - kad GŽ pasiteisins, net neabejojau, tereikėjo nuspręsti, ką pasirinkti turint nedidelį plotelį poros arų pirmais metais ir pabandyti savo rankom kažką pasėti.
Taigi - turėjau nenualintą daržininkavimu sodo sklypą su keliom tradiciškai sutvarkytom lysvėm ir elementaria šienaujama pievute. Neaprašysiu tiksliai dirvožemio, sklypas yra aukštoje vietoje, vanduo vasarą sodams netiekiamas, kiek lietus duoda, tiek. Šiaip smėlis aplinkui, molis, pievos aplink sodus skurdžios, bet neužmirksta, vilnietiškas peizažas…
Graužiančių gyvūnų aplink per vasarą nepastebėjau, matyt, sodininkai per tiek metų visus ištručijo. Nėra nei kurmių, nei kurklių, nei kitų žemrausių. Užtat nesuskaičiuojamas kiekis sraigių, dėl kurių teko ne kart atsėt. Tai pat grambuolių lervų daaaaug. Tą pamačiau sodindama bulves, kaip nekeista, bulvės joms nepatiko, nors masiškai naikino braškių daigus visiems aplinkiniams kaimynams.
Amarų fermoms palikau kelis sužydėjusius špinatus ir niekur daugiau jų nemačiau, nors po mulčim gyveno ištisi skruzdėlynai.

Sėklas pirkau staigiai parduotuvėje, nes maniau, kad jau vėlu viską sodinti (gegužės gale). Tai pirma klaida ir buvo, kad viską vieną savaitgalį ir pasėjau… Užtat kielės profesionalės tik ir laukdavo, kol pasitrauksiu nuo lysvės, staigiai supuldavo kelios ir rankiojo mano tik ką pasėtus grūdus.
Mulčiavau viską vejos ir stambia pievų žole.

Bulvės. Neplanavau sodint, įdavė šeimininkai porą dešimčių vienetų. Pykau sodindama, bet dabar valgydama labai džiaugiuosi:) Kasiau kietoje pievoje nedidelė duobutę, dėjau pjaustytą bulvę ir viską gerai mulčiavau šienu. Vėlai išleido stiebus, mulčas bulvėse pievoje kažkodėl labai staigiai susivalgydavo ištisą vasarą, daugiau nei lysvėse, jas reikėjo daugiau mulčiuoti. Ir vasaros vidury užėjo kelios lietingos dienos, sodas pradėjo trenkti pelėsiu. Traukiau apatinį mulčo sluoksnį iš po bulvių lauk, tiksliau tai buvo vientisa tekanti košė. Po to vėl buvo karščiai, bulvių stiebai sukrito ir mulčiuoti darėsi sudėtinga aplink tuos sukritusius stiebus. Rezultatas toks – valgiau bulves nuo liepos mėnesio ir dar liko. Bulvės paviršiuje pripažinsiu žalios, o kur įduboje - pagrubusia papuvusia odele. Dydis nuo labai mažų iki gigantų. Tikrai apie 10 bulvių krūme, tik dydis įvairus. Kitąmet sodinsiu ten pat, jau užklota žiemai stambiu šienu.

Pomidorai. Teko pirkti daigus, sodinau į pievą kaip bulves ir iškart mulčiavau. Viskas buvo liuks, labai gražiai augino vaisius ir klestėjo, kol neprasidėjo maras, apie kurį dar niekas nešnekėjo. Numirė mano augalai per kelias dienas. Žalius pomidorus per vėlai nuskyniau, pajuodo kokie trys kibirai ant palangės, net neparagavau nieko(. Labiausiai pažeidžiami Betaliuxai, sunyko akimirksniu. Aukštaūgius San Marzan ir Ace dar galėjau gelbėti, jie atsparesni gera savaite ir pakankamai gyvybingi. Visus galutinai numirusius be lapų pabandymui purškiau skiestu rūgpieniu, patvirtinu, kad padeda, išskyrus betaliuksus, tiems iškart amen buvo. Tik purkšti reikia bent kas kelias dienas. Pradėjo leisti žaliuojančias šakeles, toliau nebegelbėjau, bent pamačiau, kad rūgpienis veikia ir kaip maras atrodo.

Išvadas padariau tokias: reikia turėti elementarių augalininkystės žinių ir išmanyti apie kiekvieną augalą.
Gyventi reikia šalia savo rūtų darželio, kad kasdien galėtum stebėti situaciją, mokytis ir ragauti šviežią maist.
Patirtis ateina tikrai ne per porą metų, o gerokai ilgiau:)
Kiekviena vieta yra unikali, nėra vienos taisyklės. Ši vasara buvo labai šilta, dėl mulčiaus užteko drėgmės,. Kaimynai laistė savo dykumas pilnu tempu, aš laisčiau tik šviežiai pasodintus agurkų daigus, visa kita nedžiūvo, ypač bulvės:) Kiti metai bus visai kitokie.
Per vasarą nepirkau daržovių. Žiemą teks pirkti, deja, baigiam viską sukramtyt.
Rodničiokas valdo! Vis dar nusiskinu vieną kitą agurką. Vasarą pykau, nes staigiai peraugdavo, o dabar negaliu atsidžiaugti. Nors mulčiaus po agurkų džiunglėm sunyko, viską okupavo vijokliai. Sodinau agurkus kaip ir bulves – į pievą iškasusi duobutę daigui. Dabar teko atsiprašyti ir susirasti išmestus peraugusius agurkus sėkloms susirinkti:)
Šiemet tikrai kaliaropių ir šparaginių pupelių metai. Užderėjo puikiausiai, nors perpus dalinausi su sraigėm.
Skaniąsias mano ropes Petrowski irgi surijo kirminai. Kitąmet sodinsiu vėliau, nes vasarą pilna vaisių bei uogų, šakniavaisių tiesiog nesinori. Gėda prisipažinti, nežinau, kaip iš ropių išgauti sėklas? Sodinti kaip burokus pavasarį?
Aukštesnėse lysvėse tikrai reikia daugiau mulčiaus, nei sodinant į pievą ir tada mulčiuojant, nes kuo aukščiau, tuo greičiau žemė išdžiūna.
Avietes visą vasarą lepinu viskuo, ką tenka nupjauti. Vėjų neperspjausiu, žiūrėsim kaip pasirodys kitąmet.
O iš tikrųjų reikia augalams duoti ramybę. Auga jie ir glostomi, bet geriausiai auga netrikdomi.
egsa
Posts: 83
Joined: Mon Aug 30, 2010 2:05 pm
Location: Kauno raj. Šlienava
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by egsa »

Pasidalinsiu ir aš savo pirmąmečiais GŽ džiaugsmais ir vargais. Nors ir daržininkystės patirtis tik tokia, kad vaikystėje norėjosi vis pasprukti nuo daržų ravėjimo, kasimo, sėjimo ir pan., tad jau atsisėdus "and savo užpakalio" pasirodė priimtiniau viską nusipirkti, kol nesuvokiau, jog visas maistas pasidarė kažkoks beskonis, pomidorai bekvapiai ir pan. Tad įsikūrę savo namuose puolėme pratintis prie daržo, kadangi darbas dėl darbo manęs nežavėjo, atradau Kurdiumovą, o paskui ir lietuvišką GŽ bei šitą forumą. Čia jau nukrypau :oops:
Bandžiau darytis daržo planelį ir iš anksto numatyti ką kur sėsiu, dabar matau, kad reikėjo dar ir sėjos datą įsivesti, nes jau nepamenu kas ir kada buvo sėta/ sodinta. Gal ateityje, kai jau bus daržininkavimo patirties, to ir atsisakysiu, bet šiai dienai, matau, kad man to reikėtų.
Bulves sodinome į vėlėną, gana vėlai- gal gegužę. Pjovėm kartone ir vėlėnoj skyles, metėm po sudygusią bulbikę ir dėjom at viršaus šieno. Jo užteko ir vasarą dadėti nereikėjo- nepuvo, o kasant bulves apačioje viskas kvepėjo mišku. Na, bulvių maro neišvengėm :cry: , tad bulves teko nukasti gerokai anksčiau, nei reikėtų tai daryti. Buvome pasodinę nepilną šimtą bulvių, nukasėme nedaug- gavosi tik du dideli kibirai (gal kokie 40-50litrų). Labai daug mažų (nespėjusių užaugti bulvyčių), padariau klaidą, kad jas sugalvojau skusti prieš virdama :( Pažaliavusių nebuvo. Ant krūmo irgi buvo visaip- nuo dviejų bulvių iki 8-10. Skonis bulvių kažkoks kitoks, nei, kad valgėm prieš tai, kas įstrigo, tai, kad jos buvo gana tvirtos (kietos) ir nors normaliai auginamos po virimo gana kričios buvo, mums taip nesigavo- ir po virimo gana gerai laikėsi. Veislės nežinau.
Kitąmet reikė bandyti bulves sodinti dar balandžio mėn., šiemet jau viskas užmulčiuota, tai žemė gal neįšals smarkiai- gal išvengsime ligų ir spės užaugti. Reikė dar pakovoti su varpučiu- nenorėjo jis šiemet užleisti savo pozicijų.
Pirkome kopūstų (vasarinių ir žieminių) daigų po 10 vnt, tai pasirodo, kad pusė žieminių buvo pamaišyta su vasariniais, tad žieminių užaugo tik, berods 5 galvos, o kiti - vasariniai :lol: Va tau ir pirk, žmogau :lol: . Žieminių viena galva įspūdingo dydžio ir svorio, reikėtų pasverti, bet rankos iki to neprieina. Mulčiaus kopūstams reikėjo damesti ir ne kartą. Buvo užpuolę kopūstinių drugelių vikšrai, tai padariau "nusikaltimą", kad išgelbėčiau kopūstus- apipyliau miltais (kažkur šiame forume radau tokį patarimą), vikšriukams nepatiko- kaip dingo, tai taip ir nebeatsirado daugiau :lol: Nors šliužiukus dar ir dabar, pjaustant kopūstus, prie koto reikia parankioti :) Bet galima uždėti pliusą prie kopūstų, o kadangi juos mėgstame, tai sodinsime (ir vėl ko gero daigus pirksime :? ) ir kitąmet.
Kažkodėl vėl nepasisekė su kalafiorais- iš 10 daigų galvas (ir tai nedideles) sudėjo tik 2 :? reiks dar pasimokyti, nes ir praeitais metais (be GŽ), man niekas nesigavo su jais :roll:
Šiemet nusipirkau kažkokių žemaūgių šparaginių pupelių, nepamenu, kiek ten pakelyje jų buvo, bet lysvėj išdygo gal tik 6 krūmeliai, kitas pasiėmė kurmiai. Kadangi pirmą kartą auginau, tai neturiu su kuo palyginti, nei skonio, nei derlingumo, bet krūmeliai buvo žemi ir parišinėti nereikėjo. Žalių paragauti nespėjome- dalį sumečiau į šaldiklį, dalį užsimarinavau, nes iš esmės, dėl to ir auginau- labai skanu marinuotos šparaginės pupelės :oops:
Agurkus sėjome tiesiai į dirvą, kartu su saulėgražom- turėjau kvailą viltį, kad jie norės į jų kotus lipti. Nenorėjo :roll: , teko priverstinai kabinti. Supratau, kad jei leisti agurkams lipti į aukštį, tai tų kelių ssaulėgržų lysvėj ryškiai per mažai, kitiems metams reikės vyro prašyti kokį karkasą kad pagamintų. Mulčiuoti lysvėj gulinčius agurkus buvo gana sudėtinga, todėl link rudens mulčiaus jiem jau trūko. Už tai saulėgražų galvos KOKIOS užaugo :o :o Agurkus ir valgėm, ir raugėm, ir marinavom. Užteko.
Morkų pasisėjome vieną lysvę (apie 9m ilgio), kaip ir cilindrinių burokėlių (juos atradau dar pernai). Galvojau palikti žiemai lysvėj, bet kažkaip neišdrįsau, tad išsiroviau. Gal visai žiemai neužteks, bet tikrai pirkti nereikė ilgą laiką. Mulčiau buvau užmetusi iš pavasario didelį sluoksnį, tai vasarą damesti jo nereikėjo- užteko iki rudens. Kas buvo blogai- morkas užpuolė arba morkinė musytė, arba erkutė (tiksliai nežinau kuri), tai ir morkų prisiroviau visokių- ir tiesių, ir kreivų, ir pirštuotų :lol: , grąsinausi šiemet morkas iš rudens pasisėti, bet neužteko laiko.
Burokėlius prisimarinavome iki soties ir dar kažkiek pasilikome žalių. Irgi užaugo įspūdingų dydžių 8-) Užsakitau, kitiems metams morkoms ir burokėliams palieku tas pačias lysves.
Pomidorus lauke užpuolė maras, sunyko per kelias dienas ir paragauti neteko. Šiltnamyje irgi bandė tas niekadėjas suktis, bet, ko gero, išgelbėjo lapų nuskabymas. Tad valgėme pilna burna, marinavome, darėme drebučiuose ir dar kiek teko išmesti, nes nespėjome valgyti ir vaisiai pradėjo pernokę pūti net ir ant šakučių. Šiltnamį teko mulčiuoti papildomai kelis kartus. Kitąmet reikės šilnamyje pomidorus sodinti rečiau, gal ir ligos ne taip puls.
Salotos ir ridikėliai augo labai greitai, o ridikėliai labai dideli ir visiškai netušti buvo. Tik, kad šiemet man jų paragauti neteko, nors grąsinausi valgyti visą vasarą.
Laistyti daržo ir šilnamio praktiškai nereikėjo- gal tik kelis kartus per pačius didžiausius karščius.
Toli man dar iki ropių ir kitų, man egzotiškų, daržovių. Reikėtų perprasti bent tas, kurias valgau ir kurios žinau skanios man yra. Bet iš esmės, tai GŽ likau petenkinta ir stengsimės taip tęsti toliau ir mokytis bei tobulėti :)
Dar matau klaidą: palikau per didelį kiemą- daržą pasidariau gana toli nuo namo, reikės kitais metais bandyti priartinti- pomidorus bandysiu sodinti į velėną padarydama kelias lysves arčiau, vaismedžius, ko gero teks iškelti, nes kiek supratau, jiems gruntinis vanduo pas mus per aukštai. Tad po truputį daržas turėtų "ateiti" šiek tie arčiau namuko.
giedriusv
Posts: 1
Joined: Mon Oct 17, 2011 8:30 pm
Location: Kauno raj., Karalgiris
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by giedriusv »

Sveiki, aš irgi šiemet pirmokas. Patirtis su daržo sodo augalais nelabai didelė ir kelianti nelabai gerus prisiminimus: dideli tevų daržų plotai, nesibaigiantys ravėjimai, žemės perkasimai ir galų gale didelė dalis viso išauginto gero nebesuvalgoma - kompostuojama ar sušeriama gyvuliukams, arba net užkonservuojama ir po 5 metų išpilama..

Turėjau tikslą šiems netams: užsiauginti savo daržovių, kad važiuojant į sodybą nereiktų nieko tokio pirkti. Ir kadangi lankausi ne kas diena – nedidelis daržas, kad spėčiau prižiūrėti be didelių pastangų

Pirmiausia atradau Kudriumovą ir sužavėjo „mažų plotų“ įdėja. Iš rudens įsirengiau dvi 2x0,5m paaukštintas lysveles, kuriose šį pavasarį pasėjau mažais kiekiais (ne viską iš karto, palaipsniui ): ridikėlius 2 rušys, salotas 2 rušys, špinatus, morkas, žirnius 2 rušys, pupeles, šparagines pupeles, porus, saulegražas bei pasodinau svogūnų sodinukus, česnakus, po kelis agurkus, moliūgus, cukinijas, amkstyvuosius kopūstus, brokolius, kaliaropes, kalafiorus. Bulvės nebetilpo, padariau dar viena tokia pakeltą lysvele pavasarį, o 6 pomidorus sodinau i velėną užklotą kartonu po stogeliu, taip pat i velėną teko persodinti ir saulėgražas iš daržo, pamačiau kad nieko nebus.
Kiek vėliau atradau GŽ forumą ir pradėjau taikyti GŽ mulčiavimo technologijas, o taip pat po truputi keičiu aplamai požiūrį į daržą kaip į biosistemos dalį.

Manau tikslą pasiekiau – nuo pavasario turejau nuolat šį bei tą garnyrui, o kai prasidejo cukinijos bulvės morkos – valgėme dviese tik troškinukus iš to kas užderėjo.

Didžiausias džiaugsmas – tikriausiai kaip ir visiems pirmokams – nusiskinti išsirauti kažką išaugintą savo paties, nuo pat sėklytės. Maloniausias atradimas – kartonas ir mulčas padaro taip, kad nereikia kasti ir ravėti. Tikrai viskas augo vešėjo be pastangų. Tik paglostydavau augaliukus, pagirdydavau kartais ir užklostydavau pavytusiu šieneliu prieš miegą.. ir viskas:)

Pirmoko klaida – kaip ir daugumos pirmokų, plius dar Kudriumovo ideja tinkanti labiau pietietiškiems kraštams – augaliukams truko erdvės. Augo vešėjo viskas, kas spėjo pirmas suvešėti. Ir dar retinti buvo labai gaila, gal kaip nors.. Taigi užaugo ne viskas, tik stipriausieji. Nors visgi paragavau visko ka auginau, neteko tik kopūsto.

Problema su kuria vis dar bandau susidraugauti – kurmiai, kuriu urveliuose prasmenga ne tik smulkios sėklos, bet ir pupos. Bėda, kurios neiveikiau nei miltais, nei pelenais – kopustinio baltuko vikšrai. Manau kopūstai pasodinti kiek vėliau buvo užgošti kitų augalų ir laiku neįgijo gero imuniteto.

Nusižengimai GŽ – pradžioje kiek maitinau augaliukus perpuvusio mėšlo kompotukais, taip norėjosi kad greičiau.. bet jau isitikinau kad kai jau suveši - veši ir taip per gerai, kitąmet nebežaisiu ir nitratų kiekio nebedidinsiu. Dar vienas gal ne į temą, bet aisku ekosistemai reikšmės turi: pievą 3ha kartą per metus (kai paukščiukai išsirita), o soda, kiemą ir aplink daržą dažnai šienauju trimeriu. Tiesiog vieta tokia – delinga ir drėgna žemė– naturali pievutė nesigauna, žolė rudenį būtų iki kaklo, o ir uodai – kai tik nepašienauji - jų gausybė, kai nušienauta – nėra jiems kur pasislėpti. Va čia man daugiausiai laiko ir pastangų išeina, net pavydžiu tiems pas ką ant smeliuko kieme auga čiobreliai...

Kitų metų tikslai: pamačiau kad uzsiauginti daržovių malonu ir tikrai nesunku – lysvelių padvigubinsiu, bulvėms jau numačiau apie 2 arus sausesnės pievos, gal kazkas ir žiemai atliks. Taip pat bandysiu išeiti už daržo ribų – jau bandau įsivaizduoti saulėgražų, gelteklių, topinambų, krienų ir gal kitų, sugebėsiančių prasimušti pro aukštas pievos žoles, augalų saleles išmetytas po sodą, pievą, pamiškę..
Yasoda
Posts: 3
Joined: Sat Mar 19, 2011 4:26 pm
Contact:

Re: Metų suvestinė. Džiaugsmai ir klaidos

Post by Yasoda »

Dauguma žmonių metų suvestinę daro rudenį, bet yra ir tokių, kurie susigalvoja tik pavasarį. :D Juk svarbiausia, kad noras tęsti šį eksperimentą (kaip sako mano mama) nepraėjo.
Taigi pirmų metų mano GŽ daržas, kaip ir daugumą pernai džiugino cukinijomis, agurkais, bazilikais, burokėliais, morkomis, svogūnais, salotom, šparaginėmis pupelėmis, salierais, mongoldais, grieščiais, ropėmis. Visos šios daržovės augo be ypatingų pastangų iš mano pusės. Mulčiavimas joms patiko, o, matyt, ir vasara taip pat.
Anksti pasodinau kopūstus ir kalafiorus ir mulčiavau šiaudais, apšalo, matyt per vėlyvą šalną, bet puikiai atsigavo, ir iki pasirodant pirmiesiems baltuko vikšrams jie spėjo susukti gūželes ir parodyti žiedus. teko pasidalinti, vikšrų nerinkau. Kai prasidėjo lietūs kelios dar nevisai suvalgytos gūžės sutrūko, o iš apačios pradėjo pūti, nes žemė mano darže molinga, ilgai nesugerianti drėgmės, net mulčius nepadėjo. :) Taigi nupjoviau kas liko, o kotus palikau. Rudenį turėjau po tris, penkias naujas gūželes ant kiekvieno koto, maždaug kumščio didumo, vikšrų neapgraužtas, kurias sėkmingai suvalgėm. Tas pat buvo ir su kalafiorais, o vėliau ir su brokoliais: pirmiausia dalybos su vikšreliais, o po to antras derlius.
Bulvės po mulčiumi užaugo gan neblogos, tik gaila, kad gana daug jų buvo supuvusių (vis dėl per šlapio dirvožemio), nemažai pažaliavusių (tiesiog nesiryžau labai storinti mulčio sluoksnį, nes viskas būtų supuvę), teko ir jomis dalintis su daržo gyventojais. Susirgo jos ir maru, bet atsilaikė kokiomis 2 savaitėm ilgiau nei už 10 metrų esantis tradiciniu būdu pasodintų bulvių plotelis. Kolorado buvo, bet nedaug. Tai mane labai džiugina.
Pomidorus sodinau ir lauke, ir šiltnamyje, pirmieji buvo žymiai gražesni, kekės pilnos vaisių, kai tuo metu šiltnaimių ne visi kekės žiedeliai buvo užmegzti, bet... Paragauti daugumos jų neteko, nes pomidorai augo dar arčiau minėtų tradiciniu būdu auginamų bulvių ir užsikrėtė maru, visiškai pajuodo per tris dienas. Augusius šiltnamyje apgenėjau beveik iki stiebų ir šį bei tą pavyko išgelbėti, vėlyvą rudenį keletą vaisių nusiskynėme.
Lauke ir šiltnamyje turėjau keletą paprikų ir baklažanų. Užmezgė visi, ne visi spėjo sunokti. Plonasienės paprikos augo ir noko geriau. Storasienės - dauguma supuvo nuo lietų. Turėjau ir keletą aštrių pipirų daigų. Lauke iki pat šalnų puikiausia augo Jalapenai.
Taigi reziume. 1. Reikia kažką daryti su drėgme darže. Šiais metais dalį daržo perkėliau į aukštesnę sklypo vietą (nors viską reikėjo pradėti iš pradžių). Bulvės pasiliko ten pat, nes tiesiog buvo gaila užmulčiuoto ploto. Jeigu ir šiemet vasara bus tokia pat lietinga, kitąmet reikės matyt gal kanalus darže kasti :D, ar kažkokiu būdu lysves kelti aukštyn. 2. Šiemet tradiciniu būdu auginamų bulvių nebus. 3. Dar viena labai nepalanki aplinkybė, kad mano daržas ribojasi (na atitraukiau per keletą metrų) su dirbamais ir purškiamais laukais, su tuo belieka susitaikyti (juk ir gyvatvorei užaugti reikia laiko). 4. Vėl auginsiu pomidorus lauke, prie kopūstų pasėsiu nasturtų, o sklypo pakraštį, kur ribojasi su laukais, pasėsiu kukurūzų, saulėgrąžų ir burnočių, na ir pažiūrėsim ;).
Post Reply

Return to “Pasiekimai”