Laikas šienauti

Geriausias laikas sėti, sodinti, rinkti sėklas, imti derlių...

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Laikas šienauti

Post by Laimis Žmuida »

Dabar yra pats laikas šienauti. Taip taip - šienauti. Ir tęsis jis iki tol, kol nepradės augti nauja žalia žolytė.

Paprastai šienaujama vasarą, kai žolė jau užaugusi. Nušienaujama, paskui padžiovinama, pavartoma, baiminamasi dėl lietaus, kad nesulytų, galiausiai sugrėbiama ir laikoma kokiame nors pastate. Bet tai velniškai daug darbo. :) Aš darau paprasčiau. Pavasarį paimu grėblį ir prisigrėboju žolės. Viskas. :)

Dabar žolė sausa, išdžiūvusi ir nudžiūvusi. Ji lengvai išsigrėbliuoja. Žinoma grėboti reikia nenupjautą žolę, tą kuri rudenį dar stovėjo nenupjauta. Ypač tinka su stagarais, t.y. su kiečiais, dilgėlėm ir kitais stagarais pamaišant juos su plona žolele. Jei dėsim vien tik ploną žolelę, tai susislėgs greitai ir supus, neprieis oras, o jei primaišysim stagarų, tai jie ilgiau pūna, pridaro tarpelių orui prieiti. Be to su stagarais grėbojasi žymiai greičiau. Grėblį reikia naudoti lengvą ir platų. Aš pirkau Senukuose su kotu ir plastmasiniu galu už 6 litus. Tarnauja jau keli metai ir dar galo nematyt. :)

Paskaičiavau, kad dienos tokio šienavimo pakanka, kad uždengti visas bulves.

Žinoma geriausia kai iš kur nors susišaudai nemokamai šieno ar šiaudų. Tada nereikia dirbti nei tos dienos. Bet taip jau išėjo, kad šiemet neturim iš kur gaut, tai tenka grėbot. :) Anksčiau pagrėbodavau tik aplink medelius ir sudėdavau ant medelių šaknų kaip mulčią, o šiemet teko grėboti daug ir specialiai bulvėms.
Ryte

Re: Laikas šienauti

Post by Ryte »

O jei prie to pacio ir lapu pernyksciu is po obelu prigrebliot, ar tinka?
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Laikas šienauti

Post by Laimis Žmuida »

Tinka ir lapai. Juos aš naudoju rudenį. Tik reikia nepavogt visų lapų nuo medžio. Reikia palikti. Žolė tai pati tik pusę atiduoda, o pusė lieka vietoje, o lapų reikia pačiam palikti pusę medžiui. Be to kai ėmėm ąžuolo lapus, tai kartu pasiėmė labai daug gilių, pridygo darže, labai gaila rauti. :)

Mulčiavimui tinka visokia organika, lapai, šienas, šiaudai, šakelės, pjuvenos, drožlės... Tik reikia bandyti ir stebėti kas kam geriau tinka.
Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Laikas šienauti

Post by Renata »

Aš irgi šienavimo sezoną pradėjau. Ir rankom pešiau, ir grėbliu grėbiau...ir ne tik pievoj, bet ir tvenkiny :lol: Nusprendžiau, kad toj vietoj nei gamtinio, nei kitokio daržo nedarysiu, juolab visai nenoriu, kad žolė gausiai želtų, tad "mulčią" ištraukiau, kiek galėjau, ir ant krantų paklojau. Kelios varlės ir "dramblinė" dusia buvo labai pasipiktinusios tokiu mano įsibrovimu, letenom palei smilkinius ratus suko ir vandenin atgal ropojo, vis per petį pasispaudydamos....
Eimutė
Posts: 682
Joined: Thu Sep 23, 2010 1:08 pm
Location: Širvintos
Contact:

Re: Laikas šienauti

Post by Eimutė »

Atėjo didysis nukritusių lapų panaudojimo metas :) . Po protui įtemtos darbo savaitės tikra atgaiva pailsėti graibstant lapus ir atrandant jiems reikiamą vietą. Stambesni lapai tiks ten kur bus auginamos stambesnės kultūros, sodinami daigai, smulkesni - kur bus sėjami smulkesni augalai. Pasidėjus lapus iš rudens ant busimų lysvių pavasarį turėsime gerą pradžią, kai kitokios organikos dar nelabai yra.
Širvintos
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Laikas šienauti

Post by Laimis Žmuida »

Lapus stenkitės sunaudoti ant sumedėjusių kultūrų - medžių, krūmų, puskrūmių, aviečių visokių ir pan. O daržui geriau žolinis mulčias. Lapus aišku galima darže panaudoti, bet piktnaudžiauti nederėtų. Dabar užklojus lysves lapais jie susislėgs ir nesikompostuos, neirs, nes per šalta lapų skaidytojams. Rezultatas pavasarį - iš lapų sudaryta pluta pro kurią neprieina oras. Tai ypač galioja dideliems lapams, tokiems kaip klevo, lazdyno. O obels, karklo lapai smulkučiai, tarp lapelių susidaro tarpelių daugiau ir oras praeina. Tačiau ir maži lapai, jei jų didesnis sluoksnis, tai jie įmirksta ir jei pavasarį juos reikia patraukti nuo lysvės, tai būna sunkus darbas.
Eimutė
Posts: 682
Joined: Thu Sep 23, 2010 1:08 pm
Location: Širvintos
Contact:

Re: Laikas šienauti

Post by Eimutė »

Pluta šiek tiek susidarė, bet ne visur. Ją pavasarį galima pakedent. Man tai tie lapai labai pravertė pirmųjų metų GŽ daržui, kai pradžią dariau rudenį. Tarp tų lapų augo mano ridikėliai, špinatai, rukolos, kopūstinių daigai, porai. Pavasarį būna kažkaip mažai laiko visus darbus nudirbti, tai paruoštukai iš rudens praverčia.
Širvintos
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Laikas šienauti

Post by laisvas kaimietis »

Per žiemą nieko gero lysvėje neįvyks, gali tik pelėnų po paklote prisiveisti. Aktyvūs procesai prasidės tik pavasarį, kai žemė sušils.
Žilvinas Žurauskas
dage
Posts: 540
Joined: Fri May 20, 2011 3:07 pm
Location: Kaunas
Contact:

Re: Laikas šienauti

Post by dage »

Dar kartą iš patirties patvirtinu, kad sukrovus būsimas lysves iš lapų rudenį , pavasarį jau puikiai galima sodinti daigus, o nuo 5 mėn. pabaigos lapai būna visai perdirbtti, žemelė kuo puikiausia, galima ir sėklas sėti. Tiesa, lapus maišiau su virtuvės atliekomis, žole, bet didžiausiais kiekis - lapų. Tiesa, rudenį ant krūvų užmečiau plėvelę.
Dalia
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Laikas šienauti

Post by Laimis Žmuida »

Na, jei plėvelė uždedama, tai lapai nesušlampa ir nesusislėgia taip, kaip be jos. Aš kalbėjau apie be plėvelinį variantą. Priedo jei maišote su žole ir maisto atliekomis, tai irgi mažesnė tikimybė susidaryti plutelei. Trečias dalykas, lapų dydis. Klevo lapai dideli ir plutelei atsirast daugiau šansų, drebulės, obels - plutelė neatsiras.
Post Reply

Return to “Fenologinis kalendorius”