Žieminė, rūsys...

Derliaus saugojimas: rūsys, kaupas, ledaunė

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Žieminė, rusys...

Post by povils »

Vytautas teisingai rašė, kad vienas kaminėlis turi būti beveik iki grindų, kitaip vėdinimas nebus labai efektyvus. Reikia prie vienos angos pritvirtinti kokį nors vamzdį.

Kažkada bandžiau naudoti rūsį, kuris buvo įrengtas gyliai po žeme, šiaurinėje dviaukščio medinio namo pusėje. Kai aš ėmiau domėtis tuo rusiu, namas jau buvo nugriautas, įėjimas užverstas didžiuliais pamatų akmenimis. Virš rūsio įkasiau šulinio ritinį ir pramušęs lubas pasidariau įėjimą. Tik nelabai tuo rūsiu džiaugiausi. Drėgmę minėtu būdu gerokai sumažinau, bet kadangi rūsys nebebuvo namo pavėsyje, žemė įkaisdavo ir beveik iki Kalėdų rūsio temperatūra laikydavosi apie 15 laipsnių šilumos. Teko to rūsio atsisakyti.
Jei statyčiau rūsį, jį storai "apšiltinčiau" polistirolo plokštėmis ir įrengčiau gerą ventiliaciją
vigintas
Posts: 534
Joined: Tue Jun 15, 2010 11:52 am
Contact:

Re: Žieminė, rusys...

Post by vigintas »

O kam polisterolas, siaudus suvilgy molio tyreje ir pirmyn , efektas tas pats, o babkiu zenkliai maziau :)
Audrius
Posts: 5
Joined: Thu May 06, 2010 9:30 pm
Contact:

Re: Žieminė, rusys...

Post by Audrius »

Čia kelios nuorodos kas skaito rusų k. Nuskanuotos knygos apie žemines. Gana detaliai aprašomi žeminių tipai, statymo būdai:
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=1407494
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=1723230
Žibutė
Posts: 468
Joined: Mon Sep 06, 2010 11:17 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Žieminė, rusys...

Post by Žibutė »

Povilai, jei ant rūsio lubų būtų gana storas žemių sluoksnis, ten temperatūra būtų kaip po žeme - vėsi vasarą ir vėsi, bet ne šalta žiemą. Optimali daržovėms.

Sutvarkius ventiliaciją, viskas susitvarkytų.
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Žieminė, rusys...

Post by povils »

Žemių pilti aš ten negalėjau, nes tai buvo mokyklos teritorija miesto centre. Nugriovus pastatą, padarė kaip ir skvėrelį, pasodino medelių. Be to, jau greit 20 metų, kaip aš ten nebegyvenu
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Žieminė, rusys...

Post by povils »

Buvau savo dabartinius rūsius aprašęs kitoj temoj, bet jos nebeliko, tai pakartosiu, gal kam pravers mano patirtis

Mano du pusrūsio sandėliukai yra šiaurinėj namo pusėj. Tarp jų koridoriukas, į kurį patenkama iš lauko per priešrūsį po gonkeliu. Vienam laikom obuolius ir stiklainius, kitam – bulves, morkas, kopūstus, porus, raugiam agurkus ir kopūstus. Sienos gerai apšiltintos. Bet svarbiausia vėdinimas. Kai tik sunešu obuolius, uždarau tik tinklines duris nuo pelių. Iš lauko vėsesnis oras leidžiasi žemyn ir aušina sandėliukus. (Ant bulvių dėl viso pikto sumetu agroplėvelę). Tai neblogai veikia ir rudenį ir ypač pavasarį, kai dar visi pašaliai įšalę ir pažeme vaikšto šaltas oras. Žiemą duris uždarau tik kai temperatūra visai nakčiai nukrenta žemiau dviejų laipsnių. Šiais mėnesiais gal tik porą kartų buvau uždaręs. Pavasarį, gerokai atšilus orams, obuolių likučius perkeliu į kitoj rūsio patalpoj laikomą atsarginį šaldytuvą ir tai pratesiu savo pusryčius mėnesiui iki pat braškių ir šilkmedžio uogų.

Tiesa, prieš šį aušinimo būdą, buvau obuolių sandėliuke sumontavęs seno šaldiklio mechanizmą. Variklį ir kaistančias groteles palikau koridoriuke. Veikė neblogai, bet aukščiau aprašytas būdas man pasirodė efektyvesnis ir, be to, visai nekainuojantis. Todėl tą mechanizmą išmečiau lauk.
vigintas
Posts: 534
Joined: Tue Jun 15, 2010 11:52 am
Contact:

Re: Žieminė, rusys...

Post by vigintas »

Nuo seno Lietuvoje buvo statomi dvieju tipu rusiai, silti (matyt toks pas Vejus), kur budavo stabili gan silta temperatura +12 +16, ziema vasara, apseinama be sildymo. Su labai imantria vedinimo, savaimine sistema. Zemaitijos panemunyje vietiniai senoliai rode du tokius rusius, abu ispudingo dydzio, vienam per kara buvo paslepti 150 zydu, kur jie gyveno 4 metelius :) Didelis pozeminis satinys, is kurio net speiguota ziema nebuna jokio dumo kvapo . Po namais taip pat budavo daromi silti rusiai, cia jau is mano vaikystes, Kauno Zaliakalnyje rusys po namu, su veik metrine gelzbetonine perdanga, sausas, siltas, bet ilgai darzoviu neislaikysi, nors svogunams, grudams labai geras laikyti :)
Kito tipo rusiai - salti, stabili temperatura +2 +6 , ilgam darzoviu laikymui, net obuolius galima buvo islaikyti vos ne 3 sezonus, o sakniagumbius dar ilgiau. Tokio tipo rusiu galima surasti ne tik prie stipriu ukininku sodybu, bet ir negyvenamuose miskuose. Dauguma saltu rusiu pasizymi nuostabia melioracija, kai salia esantis upelis yra zymiai auksciau uz rusio lubas, o paciame rusyje nera jokios filtracijos, dregnumas truputi aukstesnis, nes grindyse renkamas rasos kondensatas.
Rusiu statyba buvo greiciau ne zemdirbystes saka, bet akylai priziurima krasto gynybos sistema, kuriai vadovavo jegeriai. Ruosiantis 1812 metu karui, rusijos karinis biudzetas isleido daugiau pinigu rusiu statybai, nei piliu stiprinimui :) Nes Kutuzovui, kaip vyriausiam vadui tai buvo zymiai svarbiau.
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Žieminė, rusys...

Post by Vėjai »

Ačiū visiems už info. Povilai man gana sudėtinga pasinaudoti ta įeinama pusrūsio sistema, nes tas mano rūsys yra vidury kambario ir išorinės jo sienos nesutampa su namo sienomis. Bet mintis ir patirtis labai naudinga.
Post Reply

Return to “Derlius”