Būstas

Kuo jos mažiau - tuo geriau:-)

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Būstas

Post by saulius »

Tai kaip čia išeina? Su kuo tik pašneki- kas antras Feng Shui ar visokių kitokių energijų ekspertas arba bent jogas blogiausiu atveju, tai negi apie namus nėra jokių žinių? :D
Saulius Jasionis
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Būstas

Post by lugne »

Man atrodo, kad namų jaukumą kuria pirmiausia jo gyventojai. Būna, kad užeini pas žmogų ir tokia šviesi ta pirkia atrodo, o būna ir atvirkščiai. Ir tikrai, jei troba kurį laiką negyvenama, į tokią užeiti nejauku. Ją reikia prisijaukinti. Dėl užkaborių tas pats. Kai buvom vaikai, labai mėgom pas vienus kaimynus žaisti, nes ten už pečiaus buvo tokia atitverta vietelė, ganėtinai tamsi, bet šilta.
Net tvartai pas mane buvo tokie tamsūs, kol juose nebuvo gyvybės, o dabar dvi karvukės duoda pakankamai šilumos ir jaukumo.
Žemų lubų ir žemų durų išmintį suprasit, kai žiemą tokioj troboj pagyvensit. Mano namuose lubos neįprastai aukštos kaip kaime, seneliai norėjo gyventi "mandriau", tai tokias darė. Bet va žiemą, kai reikia prikūrenti, mažai to jaukumo lieka, kai šalta. Ir atvirkščiai, jauku pas tuos žmones, pas kuriuos lubos žemesnės, durys mažesnės, nes pas juos šilta.
Jurga Stoškutė
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Būstas

Post by saulius »

Dar vienas pastebėjimas. Teko gyvent medžiotojų nameliuose- maži tokie namukai, maždaug 2,5 X 2,5 ar 3 X 3m. Kvadratiniai, be jokių pertvarų. Ir reikia pasakyt, kad juose daug komfortiškiau ir jaukiau nei normaliam "lietuviškam" name. Kas čia per bajeris? "Lietuviškus" kabutėse rašinėju todėl, kad nieks nežino iš kur mūsų dabartinė ir iš kultūrinio palikimo žinoma kultūra atėjus, aišku tik, kad su mūsų gamtinėmis sąlygomis neturi nieko bendro.
O tai kaip mongolai gyvena ir visokie evenkai? Šalčio ten gerokai daugiau, būstai dvigubai ir trigubai aukštesni... Tai kur čia žemų lubų išmintis?
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Būstas

Post by saulius »

Man atrodo, kad namų jaukumą kuria pirmiausia jo gyventojai. Būna, kad užeini pas žmogų ir tokia šviesi ta pirkia atrodo, o būna ir atvirkščiai
Nu yra tas, nepaneigsi. Bet užeik Lietuvoj pas bet kokį žmogų, kad ir patį šviesiausią- Čingischano ten nerasi, vistiek baudžiauninkas... Va apie ką aš kalbu- apie serotoniną, galima sakyt, apie žmogaus būdą ir galimą jo priklausomybę nuo gyvenamo būsto. Kodėl pvz. vikingų namai- beveik to paties tipo, bet patalpa viena. Ūkinė veikla labai panaši. Ten viena patalpa, o pas mus- daug. Kodėl?
Saulius Jasionis
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Būstas

Post by lugne »

Nežinau, nebuvau pas mongolus, nemačiau kaip jie gyvena. Ne vien tik namas savivertę formuoja. Ir dar klausimas, ar vertės suvokimas suformuotas namų, ar namai statyti pagal savo vertės suvokimą. Kaip ir visur čia daug dedamųjų.
Jurga Stoškutė
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Būstas

Post by saulius »

Ir dar klausimas, ar vertės suvokimas suformuotas namų, ar namai statyti pagal savo vertės suvokimą. Kaip ir visur čia daug dedamųjų.
Taigi aš šitą ir noriu išsiaiškint. Mongolijoj irgi nebuvau, bet tos tautos žmonių ir būstų mačiau nemažai. Nežinau ar jie būstus nuo seno stato pagal savo vertę, ar atvirkščiai, bet kad vienas kitą formuoja- beveik faktas. Nebūna gamtoj vienpusiško ryšio. Ir ten net ne vertės suvokimas, tiesiog laisvė kažkokia.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Būstas

Post by saulius »

Ir aiškinuosi šitą ne dėl smalsumo: mums reikia žinot, koks būstas reikalingas augt normaliam žmogui. Faktas, kad "tradicinis" variantas- ne tas. Kažkodėl.
Saulius Jasionis
zoot
Posts: 684
Joined: Sun Feb 13, 2011 8:01 pm
Location: Kauno raj Karmėlava
Contact:

Re: Būstas

Post by zoot »

Lietuvos sąlygomis atitiktų jūsų mintį

http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/namas- ... d=50903289
Valdas
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Būstas

Post by saulius »

Taip, čia modelis jau panašus.
Saulius Jasionis
Žibutė
Posts: 468
Joined: Mon Sep 06, 2010 11:17 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Būstas

Post by Žibutė »

Nuojauta sakė, kad ateis momentas ir šitas namas bus parodytas kaip "etalonas".

Ir man labai nuoširdus klausimas kilo:
Kas lemia šeimos santykius? Namo forma? Auklėjimas? Moralės normų buvimas/nebuvimas? Kas?

Va gyveno žmonės "idealios" formos name, kur visi visus matė visą laiką, vaikelius gimdė (pora vaikučių berods jų šeimoje gimė), ir kodėl tokiose idealios formos namo sąlygose gyvenusi šeima subiro? Kas tai lėmė?
Juk pagal jūsų (ypač Sauliau, tavo mintis skaitant) dabar kreipiamą diskusijos kampą - apvalaus namo forma - tai ideali? (ir ar tikrai???)
Post Reply

Return to “Buitis”