Page 1 of 2

Aklimatizacija

Posted: Thu Nov 18, 2010 1:23 pm
by saulius
Oi, kokia aktuali šitą tema šiandien, sunku net įsivaizduot. Štai privežta visko, ir vynuogės pas mus auga, ir persikai, apie dekoratyvinius jau nekalbu- vos ne palmes auginam. Bet ar tikrai auga? Ar tikrai šituos augalus galim ramiai įtraukt į savo sodų asortimentą? Gal čia tik komerciniai triukai? Va žodžiai Sodininko, kuriam lygių jau šimtas metų nėr ant Žemės ir kiekvieną jo mintį dreėtų priimt beveik kaip geležinę taisyklę:
"Jokia užsieninės kilmės veislė, jeigu ji dar savo tėvynėje neturi sugebėjimo pakelti temperatūros kritimą, lygų minimumui temperatūros toje vietovėje, kur augalas buvo persodintas, negali aklimatizuotis augalų perkėlimo, auginių, atlankų ir pan. būdu."
Kaip kirviu nukirsta. Negali ir viskas. Pas mus praeitą žiemą buvo trisdešimt penki, kitur gal dar šalčiau. Kas matėt gerą vynuogę, atsparią tokiam šalčiui, kai net avietės iššąla? Iš bene dvidešimties kriaušių veislių pas mane liko trys... ir nė sekundės dėl to nesigailėjau, net džiaugiausi, kad paprotino.

Re: Aklimatizacija

Posted: Thu Nov 18, 2010 1:28 pm
by saulius
Atrankos kriterijus "savų" ir "svetimų" daugiamečiams augalams turėtų būt toks: ar gali be papildomos apsaugos gyventi. Jei gali- savas, jei negali- svetimas. Ar galės kada nors- kitas klausimas. Jei kultūra reilkalinga ir dirbsim su ja, užuot neaiškius sodinukus pirkę- galės, jei ne- niekada negalės.

Re: Aklimatizacija

Posted: Thu Nov 18, 2010 1:50 pm
by saulius
Ir dar: "...norint papildyti tam tikros vietovės sortimentą, nereikia atsisakyti išbandyti pas save užsieninės kilmės naujenybių. Tačiau nepamirškite, kad šiuo keliu įgyjama labai maža, nes klimatinės tokių veislių tėvynės sąlygos visiškai neatitinka mūsiškių. Tinkamos bus šiam tikslui tik veislės, kurios jau tėvynėje turėjo sugebėjimą tiek įveikti žemus temperatūros kritimus, tiek ir tenkintis mažesniu šilumos kiekiu savo vaisiams sunokinti. Mums belieka surinkti ir išaiškinti kai kurias mėgėjų turimas puikias vaismedžių veisles, gautas iš atsitiktinai mestos sėklos arba ataugusio poskiepio. Paskui naujoms veislėms (pritaikytoms mūsų klimatui- mano past.) gauti reikia pavartoti patį tikriausią ir patikimiausią būdą- sėti sėklą, paimtą iš geriausių tiek savų, tiek ir užsieninės kilmės veislių rinktinių vaisių."
Kitaip sakant, jei mes per gyvenimą tik stengsimės "adaptuot" kuo daugiau įvairiausių norimų augalų, įsiveždami sodinukus ar auginius- tik prarasim laiką. Beje, nemažai senosios kartos sodininkų taip ir darė, ir tebedaro iki šiol... O jeigu pažiūrėsim į reikalą atsakingai- mūsų laikas atsipirks su kaupu ir turėsim tegul nedaug, bet savų patikimų, vertingų sodo augalų. Galioja tai ne tik vaismedžiams.

Re: Aklimatizacija

Posted: Tue Jan 24, 2012 5:50 pm
by angela
labai norėčiau paskaityti daugiau apie aklimatizaciją. Gal yra kokių nuorodų?
Nemažai veislių yra atkeliavę ir daug jų skursta, nes neperneša mūsų šaltų žiemų. Kaip augalui padėt adaptuotis? gal čia reikalinga kokia tai daugiametė selekcija. Juk jei sodinama sėkla, tai ji turėtų būti atsparesnė nei motininis augalas ir taip per kelias kartas gal taptų atsparus. Na, nenoriu čia daug nusišnekėti, bet labai jau domina :D

Re: Aklimatizacija

Posted: Tue Jan 24, 2012 11:31 pm
by saulius
Angela, aklimatizacija- tik atsėliuojant ir atrenkant atspariausius individus. Kitaip- niekaip. Yra dar keletas priemonių, bet jos neesminės.

Re: Aklimatizacija

Posted: Wed Jan 25, 2012 10:49 am
by angela
Nežinau ar teisingai supratau. Jei parsivežu iš užsienio tarkim kelis kiparisus ir juos čia pasodinu. Jie gi pas mus po šaltesnių žiemų apšąla ir paruduoja, bet nenumiršta. Tai turėčiau nuo to mažiausiai nušalusio surinkt sėklas ir pasėt. Vaikai turėtų būti atsparesni, bet niekas taip nedaro ir daugina auginiais arba skiepina, nes taip paprasčiau ir greičiau. Ir ką daryt jei augalas pas mus net neperžiemotų be spec priedangų... tai ką tokį visai pamiršti?
Dar noriu sužinoti ar tas visas įgytas savybes paveldi tik sėklos ar ir naujai išaugusios šakelės. Ir augalus kryžminant ar reikia žinoti ką su kuo galima, ar neturi reikšmės. Ar vienos rūšies žiedadulkės apdulkina tik savo rūšies ir giminingus augalus, ar čia bet kas bet ką?

Re: Aklimatizacija

Posted: Wed Jan 25, 2012 11:02 am
by nawjia
Auginiai turi tą patį atsparumą kaip motininis augalas, o sėklos jau labiau prisitaikiusį prie aplinkos. Kad niekas taip nedaro - tai čia jau jų bėda :)
Galbūt, net tuos, kuriuos reikia dengti, jeigu jie subrandina sėklas, galima būtų bandyti aklimatizuoti. Jei yra laiko ir noro.
Bet kaip Saulius sakė - greičiausiai gaunasi radus pas sodininkus mėgėjus jau iš sėklos išdygusių savaiminukų.

Kiek aš suprantu, tik giminingus.

Re: Aklimatizacija

Posted: Wed Jan 25, 2012 11:23 am
by angela
O skiepinant ? subrendusios sėklos kokią informaciją paveldės tik iš įskiepio ar gali ir poskiepio. Nes gi būna, kad kriaušė skiepinama į svarainį

Re: Aklimatizacija

Posted: Wed Jan 25, 2012 11:38 am
by nawjia
Skiepijant - tai nelabai gal didelė įtaka augalui, t.y. taip, poskiepis turi būti vietinsi ir atsparus, bet kažin kiek tai gelbės lepią rūšį. Sėkloms poskiepis įtakos neturės, nes sėklos yra dauginimasis lytiniu būdu, kur genai gaunami iš poskiepio ir tėvo iš kažkur kitur (50+50 proc.). Čia pagal mano supratimą.
O skiepai yra vegetatyvinis dauginimas - 100 procentų motininių genų.

Re: Aklimatizacija

Posted: Wed Jan 25, 2012 11:40 am
by saulius
Žiūrint iš kur augalas atvežamas. T.y. kokie šilumos, saulės kampo, drėgmės skirtumai. Jei skirtumai minimalūs- galima vežt augalą, o gautas jo sėklas sėt ir sėjinukus atrinkinėt pagal atsparumą ir prisitaikymą. O jeigu skirtumai dideli- geriau vežt sėklas, kuo daugiau sėklų, jas sėt ir stebėt kaip sėjinukai pakelia žiemą. Išlikusius toliau daugint sėklomis.
Skiepijant gaunamas vegetatyvinis hibridas. Sėlos paveldi sumaišytas savybes, priklausomai nuo to, kokią įtaką bendram augalui daro tiek įskiepis, tiek poskiepis. Todėl selekcijoj su skiepytais motininiais medžiais elgiamasi atsargiai- jų sėjinukų savybes sunkiau prognozuot.
Ai, jūs vis aplenkiat mane...