Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

aiste

Augalai pelkėtose vietose

Post by aiste »

Sveiki,

yra sklypas, kurio dalis yra pelkė ~10a . Gal ten ir nevisai tikra pelkė - auga pieva, o tarp žolės kupsteliu kur ne kur matos vanduo, kojos biški klimpsta. Ar būtu galima ka nors pasodint tokioj vietoj? Gal kas turit valgomų augalų auginimo tokiose vietose patirties?
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Augalai pelkėtose vietose

Post by Laimis Žmuida »

Labas,

pas mus irgi yra tokia vieta. Gal net didesnė. Dabar ten išsikasėme prūdą, bet tokios šlapžemės vis tiek liko daug. Šiaip labai geras seminaras nusimato apie prūdus ir tokias šlapžemes liepos 3 d.:
http://gerazemdirbyste.wordpress.com/20 ... kvakultura

Siūlyčiau apsilankyti, nes daugiau tokių seminarų apie akvakultūrą, bent jau šiais nenusimato.

Dėl valgomų augalų, kuriuos galima pasodinti pas tave šlapžemėje, tai žiūrint ką turi omenyje sakydama "valgomi augalai". Nes pavyzdžiui yra daug laukinių valgomų augalų, kurie auga būtent tokiose šlapžemėse: skudutis, švendras, meldai, viksvos, ajerai ir kt., tik juos reikia išmokti valgyti.

Iš kultūrinių augalų manau ten galima auginti topinambus. Iš uoginių kultūrų galima pabandyti vaivorus, šilauoges, spanguoles.

Šiaip siūlyčiau iškasti ten nors arą ar du. Kad ir negilų prūdelį. Likusi vieta truputį nusausėtų ir labiau tiktų sausumų augalams auginti, o ir pats prūdelis atliktų daug funkcijų - atspindėtų saulę augalams teikdamas jos daugiau, akumuliuotų šilumą, pritrauktų paukščius ir naudingus vabzdžius ir pan. Didintų bioįvairovę.

Iškastas žemes galima paskleisti ant likusios šlapžemės arba suformuoti nedidelį pylimą, orientuotą į pietus. Čia būtų šiltlysvė ir galima būtų auginti šilumamėges kultūras - agurkus, baklažanus.

Tai štai įdomu kokie dabar planai pas jus. Kasit prūdelį ar bandysite auginti augalus būtent šlapžemėje. Auginsit laukinius augalus ar norėtumėt kultūrinius? Uogas ar žolinius augalus?
aiste

Re: Augalai pelkėtose vietose

Post by aiste »

Na mes tame sklype dar tik pradedame sodinti augalus. Dėl švendrų, viksvų tai kaip ir viskas aišku, jiems tokios šlapios vietos kaip tik. Aišku ir švendrai ir skudučiai ir daugelis kitų laukinių augalų yra valgomi, netgi kuris laikas jau bandome degustuoti ir prisipratinti :) Tačiau idomu ar galima būtų pelkėtoj vietoj augint ir kultūrinius augalus. Ar yra tokių, kurie pakęstų tokias sąlygas, nebandant kažkiek nusausinti tos pelkės, nedarant kokiu nors paaukštintų lysvių ir pan.? Galbūt kas nors sėkmingai tai išbandė?
Labai puiku būtų pabandyt užaugint vaivorų, spanguolių. Dėl topinambų kažkodėl turiu itarimą, kad gali jie supūt jei visa laika vandenyje stovės. Bet gal geriausia išbandyt. Ar kasim prūdelį turbūt parodys laikas, jei nepavyks nieko užauginti esamom sąlygom, tuomet turbūt reikės. Nors dabar atrodo, kad ta pelkutė yra savaime susiformavus tai reikėtų taip ir palikt, jos nekeičiant, o bandant kažkiek panaudot savo reikmėm.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Augalai pelkėtose vietose

Post by saulius »

Tai drąsiai galit ir vaivorus, ir spanguoles augint, jei rūgšties kiek yra toj pelkutėj. Ir šilauoges galima, tas pats vaivoras taigi. Putinas augs drėgnoj vietoj, juodasis serbentas. Neaugs joks vaismedis.
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Augalai pelkėtose vietose

Post by Laimis Žmuida »

Dėl topinambų, tai žinoma reikia išbandyti. Pas mane auga ne visiškam vandenyje, bet vanduo gal 10-20 cm po žeme. Rudenį, pavasarį, gal net visai būna apsemti. Teko matyti Vilniuje prie Vilnelės, tai puikiai auga visiškai ant kranto. Ten turėtų irgi būti visiškame vandenyje. Dzūkijos smėlynuose irgi auga - melioracijos grioviuose dažniausiai.
zenzenas
Posts: 24
Joined: Mon Aug 30, 2010 5:28 pm
Location: Vilnius
Contact:

Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Post by zenzenas »

Mano sklypelyje yra problema. Sklypo kampas plaukia nuo pirmo atolydzio iki beveik vasaros velyvos pradzios, nes jis zemiau ir todel i ta puse ieiti neimanioma. be to toje vietoje labai negilus gruntiniai vandenys.
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Nuo ko pradėti GŽ

Post by Laimis Žmuida »

Zenzenai, iškaskit mažiuką prūduką vienoje vietoje. Įmeskit pašonėmis akmenų. Paukščiai čia atskris gerti ir naikins kirmėliukų perteklių, prūde veisis ir kita reikalinga gyvybė. Prūdas dar priedo nutrauks jums vandens truputį. Kai kasit prūdą iš atlikusių žemių suformuokite pakeltas lysves. Ten vandens NETGI TRUKS! :)
Jovke
Posts: 123
Joined: Mon Oct 11, 2010 12:17 am
Location: Vilnius-Semeliškės
Contact:

Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Post by Jovke »

Na, o aš dar apie kai ką pagalvojau. Turiu tokį plotą žemės, kuriame viską sodinsiu. Bet yra vienas ''bet'', viename krašte yra gana drėgna, pamenu, kai ten buvo bulvės pasodintos, tai jos ten buvo supuvusios. Tai, kaip čia man padarius, nusausinti turbūt nelabai išeis arba gal ten tiesiog nesodinti? :roll: ;) :D Nu, bet gaila tokio ploto.
Paprastai gyventi- tiesiog paprasčiau. ;)
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Bėdos

Post by Laimis Žmuida »

Jau kažkur rašėm, kad galima šiek tiek iškasti prūduką kokį ar panašiai. Tai gerai bus ir įvairovei, mikroklimatui ir dalį nusausins ploto. O ten kur vis tiek drėgna sodinkit topinambus, pastarnokus, juoduosius serbentus, putinus ir kitus drėgnamėgius augalus...
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Post by saulius »

Šiemet labai supratau drėgnų plotų poreikį, kai prireikė karklų pašarui. Kas laiko triušius, ožkas ar kažką panašaus- drėgnus plotus galima puikiausiai panaudot pašarų auginimui žiemai.
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “Augalų gyvenimas”