Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by saulius »

Va klausimas... Man tai čia viskas aišku- ekologiškos, t.y. darnios žemdirbystės negali būt iš principo. GŽ ne išimtis, jos agrotechnikos leidžia užaugint sveikesnį produktą, bet negalima sakyt, kad jos darnios. Ar gali tokios būt? Ar yra kelias, kuriuo eidami galėtume vystyt sodininkystę- daržininkystę ir darniai sugyvent su aplinka?
Na, toliau nesiplėsiu, palauksiu kitų nuomonių. Tik prašyčiau pažvelgt į reikalą blaiviai.
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by Laimis Žmuida »

Nu galbūt uždaro ciklo sodas iš laukinių augalų. :)
Marijos
Posts: 86
Joined: Mon May 16, 2011 8:42 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by Marijos »

Daug kas ekologiškumą supranta, kai nenaudojami cheminai preparatai, nepurškiama, netręšiama. Tada taip. Žiūrint bendrai ir kapstantis giliau - ne. Manau, vienos tiesos nėra, tik pasirinkimas, ką dėti į burną.
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by Laimis Žmuida »

Gamtinė žemdirbytė iš visų man žinomų žemdirbytės formų yra ekologiškiausia, t.y. mažiausiai kenkia žemei. Ir ta prasme galima ją vadinti ekologiška. Superekologiška. Arba ekologiškiausia. Tačiau kai kurie gamtinės žemdirbystės atstovai jau nebenori būti vadinami ekologiniais, nes tada neišvengiamas tapatinimas su įprastais ekologiniais ūkiais, kurie mūsų akyse yra arčiau tradicinės žemdirbystės, nei gamtos.

Ekologiniuose ūkiuose kaip ir tradiciniuose - žemė ariama, sodinamos monokultūros, augalai negauna pilnaverčio maitinimo, todėl serga, naudojamos ligų gydymo priemonės. Du neseni skandalai lydi ekologinę žemdirbystę. Pirma, nitratų skandalas. Pasirodo ekologiškose daržovėse randamas nitratų perteklius, kuris gali būti netgi žalingas organizmui. Antras, skandalas ne taip išpūstas ir dar neeskaluojamas - sumažintos ekologinių plotų apsaugos zonos. Anksčiau buvo reikalavimai net iki 500 metrų nuo kelio auginti ekologiškus pasėlius, o nuo 2009 m. galima steigti ekoūkį ir 20 metrų nuo kelio briaunos ir penki metrai nuo purškiamo pesticidais lauko. Tai jei toks lygis yra, tai kodėl GŽ atstovai norėtų būti vadinamais ekologiniais. Šia prasme tikrai ne.

Na ir štai jau bręsta trečias skandalas - žemė ekologiniuose ūkiuose prastėja, degraduoja. Ekologiniai ūkiai alina žemę. Tą pripažįsta ir patys ekologinių ūkių atstovai:
http://ekologija.blogas.lt/dirvozemis-e ... 13974.html

Visų šių minusų išvengiama gamtinėje žemdirbystėje, todėl ir nesinori būti tapatinamais su ekologiniais ūkiais. Ekologinius, mano manymu, reikėtų palikti prie tradicinės žemdirbystės atmainų. Kita vertus, yra labai gražių permakultūros atmainų, kurios vadinamos ekologinėmis ir niekam tai nemaišo.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by saulius »

O jei pažiūrėsim globaliau? Dabar turim didelius monokultūrų plotus, jei ateityje populiarės GŽ- turėsim didelius mulčiuotus plotus. Ar nuo to kam nors geriau? Mulčias iš kažkur imamas, aplinkinės ekosistemos alinamos. Dabar gi vien dėl bulvių kiek pievų reikia nušienaut arba javų laukais naudotis.
Vis galvoju apie žmones, kurie su savo aplinka iki šiol darniai sugyvena... Ne apie mūsų senelius, kurie pievas dalgiu pjaudavo, pesticidų ir min.trąšų nenaudojo... Jie buvo tokie patys, niekuo nesiskyrė nuo dabartinių trimeristų ir pesticidininkų, tiesiog jų rankos buvo per trumpos, priemonių tokių kaip dabar neturėjo. Kaip toj patarlėj "Duok kiaulei ragus- visą svietą išbadys", kiaulės buvo tokios pačios, tik ragų neturėjo :D . Galvoju apie tuos, kurie apie jokią žemdirbystę supratimo neturėjo ir dėl to su aplinka darniai sugyveno. Skirtumas esminis: žmogaus maistą kontroliuoja arba gamta, arba pats žmogus. Jei kontroliuoja gamta- galioja visi tie patys saugikliai, kaip ir kitoms gyvybės formoms. Čia ekologija. O jei kontroliuoja žmogus pats (t.y. tampa savo gyvenimi viešpačiu, dievu)- visa ekologija baigiasi. Sąmoningumas čia nepadeda, vyksta spaudimas ekosistemoms, tik jo stiprumas priklauso nuo priemonių ir spaudėjų kiekio.
Taigi va... ekologija, mano protu, prasidės tada, kai prarasim kontrolę, tiksliau atiduosim ją tam, kam ji ir priklauso nuo pasaulio sutvėrimo. Ar tai įmanoma? Juk saugom tik tai, kas mums gyvybiškai svarbu, visos kitos "iniciatyvos"- tušti plepalai. Rezultatus gi matom. Aplinką saugisim tik tada, kai nuo jos tiesiogiai priklausys mūsų gyvybė. Saugosim ją kaip maistą, vandenį, maisto maistą ir pan.
Apie vandenį gal net nesusimąstot. Štai šulinys- iš pažiūros nekaltas ir reikalingas įrenginys. O iš tikrųjų- didelė blogybė. Normaliai (ekologiškai) gyvenantys žmonės neturi šulinių, vandenį iš upių geria. Mes kažkada irgi taip darėm. Kas atsitiko? Kai pradėjom kast šulinius, upės tapo mums gyvybiškai nesvarbios. Pradėjom gyvent bet kur, nors senovės gyvenvietės vuvo tik prie vandens ir niekur kitur. Rezultatą irgi matom. Žmonės, geriantys iš upės, į vandenį nešika, o jei aukščiau gyvenantys pabandytų pašikt- kiltų karas ir vėl būtų tvarka. O mums kas- mes savo šulinius saugom... Taigi taip su ta ekologija... Pakalbėt- viena, o realiai suprast- jau kas kita.
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by Laimis Žmuida »

Na, gamtinė žemdirbystė nėra vien mulčiavimas. Pamulčiavę sezoną, kitą, žmonės galvoja kaip čia auginus nors kai kurias kultūras be mulčio, kaip čia neauginti tų daržovių, kurios reikalauja daug mulčio, yra ir tema - "Mulčiuoti ar...". Galima gi ir be mulčiavimo auginti viską gamtiškai. Žinoma to dar nedarom, bet suprantam ir einam link to.

Tos išgirtos tautelės medžiotojų-rankiotojų tai irgi su trūkumais. Afrikietė mačiau per teliką kerta paskutinį medį dykumoje. Lygtai primityvi tauta, lygtais nieko neteršia, priklausomi nuo gamtos ir turėtų sugyventi su ja, bet va galvelėje nieko nėra ir kerta paskutinį medį. Šiaurės tautos prasigėrė, indėnai irgi nusivažiavo, prancūzų polinezijos gyventojai su mielu noru priėmė Coca colą ir konservus. Yra tik vienetai, kurie gyvena daugmaž darniai su gamta.

O kalbėjimas apie tas tauteles idealizuotas ir apie jų gyvenimo būdą, tai toks pats kalbėjimas kaip apie ekologiją. Nu ir kas, kad kalbi. Reikia padaryt. Išeik va Sauliau į Rusijos miškus, tapk medžiotoju nekenkiančiu gamtai, gaminkis drabužius, druskos ir šovinių nepirk, su žeberklais žuvauk ir su strėlėm. Vo tai bus tada rimtas reikalas. O kol kas tai vieni kalba apie ekologiją ir nesupranta kas tai yra, antri kalba apie kitokį gyvenimo būdą, kurį anot jų reikėtų gyventi, bet patys negyvena ir net nesiruošia.

Kurdami gamtinės žemdirbystės teoriją prisimenu gi rašėm, kad žemdirbystė yra laikinas dalykas ir turim sąmoningai judėti link rankiojimo ir medžiojimo. Ir tada tai skambėjo kaip rimtas ketinimas. Šioje temoje pamąstymai apie darnų gyvenimo būdą skamba kaip pabambėjimai. Kam bambėt, kam gailėtis, kad niekas to nedaro. Imkim ir padarykim. :)

Galima gi suskirstyti gamtinę žemdirbystę į lygius. Mulčiavimas pirmame lygyje. Auginimas be mulčiavimo - jau geriau. Uždaro ciklo sodas - gerai. Jei auginami daugiamečiai augalai ir vien tuo išsiverčiama - puiku. Jei nekultūriniai, dar puikiau. Kažkaip reikia kurti, konstruoti taisykles, pasiūlymus, gyvenimo būdą. Štai jei sakoma, kad turi ne žmogus kontroliuoti maistą, o gamta, tai galbūt galima sukonstruoti pirma teorinį modelį kaip tai atrodytų Lietuvoje. Paskui galima bandyti įgyvendinti tai praktikoje.

Taigi siūlyčiau pradėti konstruoti tą teorinį modelį, kuris galbūt šiandienos žmogui nepasiekiamas, bet tai bent turėsime link ko eiti ir visą GŽ galėsime kreipti link to modelio po truputį. Koks jis turėtų būti? Kad žmogus būtų priklausomas nuo gamtos? Gyventi šalia upės ir gerti iš jos? O jei kaimynai aukščiau upės teršia, tai nukariauti juos? Kodėl tada nenukariaujam? Ar tai vienintelė išeitis turėti gryno vandens? Gal yra kitų būdų kaip išspręsti šią problemą? Ar vien tik karas čia gali pagelbėt? Medžioti, žvejoti... bet be leidimų negalima nei žvejoti, nei medžioti. Su tais irgi kariauti? O jei leis mums medžioti ir žvejoti, tai ar tai darysime? Greičiausiai ne, nes upės nustekentos. Na užtat miškai pilni žvėrių, išgyventume. Kodėl to nedarome? Iš baimės, iš šeimyninės padėties, žinių trūkumo...

Ar įmanoma tokia žemdirbystės forma, kuri nekenktų aplinkai? Jei įmanoma, tai sukuriam. Jei neįmanoma, tai aprašom variantą koks turėtų būti gyvenimas ir paskui žiūrim kokia žemdirbystė yra trumpiausias ir lengviausias kelias link išsvajoto gyvenimo.

Apskritai galbūt siūlyčiau pradžiai susitelkti ties viena problema. Jei jau minėtas buvo vanduo, tai ir pagalvokime. Kaip čia dabar žmogui pasidaryti taip, kad galėtų gerti iš gamtos šaltinio, o ne iš šulinio. Kaip? Išspręsim šitą, tai galėsim toliau eit. M?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by saulius »

Temą kūriau tam, kad neįsivaizduotumėm, jog GŽ- jau aukščiausio lygio ekologija ir bendram supratimui, kad ekologija- tai kur kas daugiau ir iš viso vargu ar bet kokia žemdirbystės forma į ją įsipaišo. Juk žemdirbystė mums reikalinga tik todėl, kad iš tikrųjų visiems priklausantys resursai mums realiai neprieinami. Ar užauginsim kada nors geresnės kokybės vaisius nei miške? Niekada. Tai kodėl auginam? Gal todėl, kad būtumėm labiau garantuoti, saugesni? Dabar yra taip, kaip yra, negalim staiga išeit ir pasakyt, kad gamtos resursai priklauso mums ir mes jais naudosimės, valstybė griežtai paprieštaraus. Yra dar tokia institucija, kuri nustato, kas galima ir kas ne. Nustato, kol mes tuo tikim. O jei netikėsim ir mūsų bus daug?
Kad vienas žmogus kažkur išeis ir kažkaip gyvens- niekas nuo to nepasikeis. "Pradėt nuo savęs"- indusų įtakota nesąmonė. Anie nuo savęs pradeda ir savim pabaigia, ir sėdi šūde iki ausų, aplinka nuo to negerėja. Jei aš gyvensiu kažkaip kitaip (ir taip jau į parduotuvę neinu, išskyrus cigaretes, tegul kiekvienas bent tiek), mano vaikams pasaulis netaps geresnis.
O dabar apie kaimynus upės aukštupy. Jų nenukariausi, jų daug ir jie dideli, o ir upė mums mažiau verta už šulinį ant savo kiemo- galvos neguldysim. Tik norėjau pasakyt, kad kitos išeities tiesiog nėra: arba upė, arba viskam galas. Anksčiau ar vėliau, ne taip svarbu. Jei mūsų bus daug- galėsim diktuot savo sąlygas, jei nebus- nebus nieko.
Kol kas matau vienintelę "žemdirbystės formą", nekenkiančią aplinkai: uogauni miške, pasilikdamas teisę (bent pereinamajam laikotarpiui) kažkokiai selekcijai, gal vertingesnių formų atrinkimui ir platinimui, minimaliai priežiūrai (bet ne apsaugai nuo žvėrių ir kitų gyvūnų). Gautumėm vertingesnį produktą ir tas miškas kitokią vertę įgautų. Turiu lėkt dabar, vėliau pratęsim...
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by saulius »

Kad afrikietė kerta paskutinį medį- labai normalu. O ko jai nekirst? Juk ji atstovė tos pačios kultūros, sukūrusios dykumą. Jei kalba apie Sacharą, ten ne taip seniai tekėjo upės, žaliavo miškai, klestėjo miestai... O šalimais piemenys ganė galvijus. Be jokių technologijų, primityviai, su botagėliais. Tiesiog tobula GŽ! Ir še, kad nori- Sachara atsirado, kas galėjo pagalvot! O pagalvot apie tai vertėtų. Tie piemenukai nedarė nieko blogo, tik kontroliavo savo maistą. Dabar panašūs pokyčiai vyksta Viduržemio pakrantėse. Na, tiesiog klimatas keičiasi...
Ką daryt? Kol kas nieko blatno nepadarysi, auginkim sau kažką valgomo, kuo daugiau stenkimės pasiimt natūraliai užaugusio, mažinkim kultūrinių augalų asortimentą, daržus ir sodus maksimaliai priartinkim prie laukinių principų ir... gal pastebėsim, kad mums jų nelabai reikia. Ir dažniau pasižvalgykim po apylinkes, pasijuskim pilnaverčiais gyventojais (žemė,vandenys ir miškai nepriklauso valstybei ar savininkams, ji priklauso mums visiems vienodai), naudokimės laukinės gamtos teikiamais turtais ir gyvybės palaikymui ir tam, kad pradėtume realiai ją vertint. O kai mūsų bus daugiau- tada matysim ką daryt.
Bet čia buvo nukrypimas, tema apie GŽ ekologiškumą. Taigi, turbūt labiausiai reikėtų lenkt į laukinių sodų pusę. Krypčių gali būt įvairių. Pvz. atrinktų laukinių vaisinių- uoginių augalų formų dauginimas ir sodinimas natūraliose ekosistemose. Patenkinsim sodininkavimo instinktą, bet neišlaikysim kontrolės. Arba savo valdomų žemės plotų "sulaukininimas".
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by saulius »

O GŽ kaip mulčiuotas daržas- jokiu būdu negali vadintis ekologiška žemdirbyste. O jei jau šita negali- tada negali niekas. Na, čia man taip atrodo.
Saulius Jasionis
nerijus.a
Posts: 15
Joined: Wed Jun 30, 2010 11:13 am
Contact:

Re: Ar gamtinę žemdirbystę galima vadinti ekologiška?

Post by nerijus.a »

Man rodos mes pernelyg prisirišam prie terminų. Ekologiška žemdirbystė? nerealu, jokia žemdirbystė niekada nebus ekologiška grynaja savo forma. Ir ne tik žemdirbystė, bet kokia sodininkystė taip pat. Jei paimsim plyną lauką, pvz seną natūralią pievą, ir bandysim ten ką nors pasodint, tai mulčiuosim, ar ne - mes pakeisim egzistuojančią ekosistemą. Vienos laukinės augalijos bei gyvūnijos rūšys susilpnės, kitos gal kaip tik sustiprės, o trečios žiūrėk ir išnyks.

Bet.., žiūrint giliau - toks koks dabar yra žmogus, bet kokia jo veikla nebėra ekologiška. Na nebent savižudybė. Ir tai pageidautina skandintis gilioj jūroj, kad dar neištrauktų ir nepalaidotų kur. Situacija jau dabar yra tokia, kad jokie įmanomi ar neįmanomi įvykiai buvusių ekosistemų nebeatkurs. Tad viskas, ką mes galim - tai žengti vieną ar du žingsnius atgal ir elgtis taip, kad bent jau toliau tų ekosistemų nenaikint. Ar taip elgdamiesi mes jas kažkiek modifikuosim ar ne - dabartiniam kontekste jau tampa visai nebesvarbu.

Todėl ir sakau, kad gamtinė žemdirbystė jau yra labai labai gerai. Tiek kiek ji veikia aplinką tenkina ir mus pačius, ir itin nekenkia dabartinėms ekosistemoms. Yra toks terminas angliškas "point of diminishing returns" - kiekvienas sekantis patobulinimas atneša vis mažiau naudos. Taip ir GŽ klausimu - dabartinės aplinkos požiūriu mes jau atlikom didžiąją dalį gero darbo - stengdamiesi GŽ "suekologint" mes aplinkai padėsim labai labai mažai. Geriau jau tą energiją panaudot kitur.

Tiesa, jei kalbėsim apie savo pačių patogų ir darnų gyvenimą, tai manau dar galima tobulintis - kad ir uždaro ciklo sodo kryptim. Bet tai jau turbūt kita tema.
Post Reply

Return to “Gyvenimo darna”