Page 1 of 2

"Maskvos kovotojai"

Posted: Sat Jan 10, 2015 4:35 pm
by saulius
Išskirtinė vištų veislė mano ūkyje. Kabutėse todėl, kad tai jau ne jokie kovotojai - paprastos ūkinės vištos. Bet kilę iš būtent šios veislės, be jokių priemaišų. Tiesiog šiaurietiškos sąlygos pakoregavo eksterjerą - sutrumpėjo kojos, padidėjo plunksnuotumas. Išliko dideli gabaritai, ilgas kaklas, stambi krūtinė, stambios kojos, stiprus smūgis. Charakteris irgi jau ne tas, kas turėtų būt pagal senus aprašymus. Virš 20 metų šitoj populiacijoj, iš kurios ėmiau kiaušinius, nevykdyta jokia atranka, veislė tiesiog vystėsi savo eiga. O iš viso pasaulyje egzistuoja tik dvi šios veislės populiacijos, abi uždaros. Nu dabar pas mus bus trečia. Ir visos jos skirtingos. Viena populiacija- tikrų kovinių paukščių, vis dar dalyvaujančių varžybose, atrodo jie visiškai kitaip. Pernai gimė vienas gaidelis su geru sportiniu eksterjeru, bet... Tik išlieka viltis, kad genuose tai yra ir bet kada gali išlįst.
Niekaip neprisiruošiu parašyt apie veisles aplamai, nes daug spekuliacijų šia tema ir tarp GŽ atstovų, net laikančių save žinovais. Kas yra senos veislės, kas naujos ir kad senos- nebūtinai yra senos, ir kad naujos - nebūtinai naujos. Veislė - ne statiškas dalykas, o nuolat kintantis ir jos savybės kinta kasmet. Todėl senos veislės pavadinimas dar nieko nereiškia apie jos "senovines" savybes, išskyrus augalų sėklas, ilgai gulėjusias šaldiklyje- šaldiklyje veislė nekinta. O senovinė veislė, auginama "naujovinėmis" sąlygomis, jau ne jokia senovinė. Kitas dalykas: naujas veislės pavadinimas nereiškia, kad tai nauja veislė ir po juo slepiasi senovinės, reikalingos savybės. Bet jau nukrypau apie daržoves... Grįžtu prie vištų. Kodėl būtent šita veislė man yra išskirtinė?
Pirmiausia savo atsparumu ir ūkiškumu. Geras dėslumas ir žiemą, ir vasarą, atsparumas šalčiui, budrumas, protingumas, jėga, o kiaušiniai- didelis trynys ir stiprus skonis. Jeigu viskas gerai, auginsiu jų daug. Tik žiūriu, kad jau reikia pasirinkt atrankos kryptį ir susikoncentruot į konkrečias savybes. Greičiausiai tą padiktuos pačios sąlygos. Vargu ar įmanoma mūsų sąlygomis išlaikyt sveikus ilgakojus kovotojus su plona plunksnų danga. Todėl teks juos pilnai "adaptuot" prie mūsų klimato ir tada senas veislės pavadinimas netiks, reikės galvot naują. Taigi, prasideda įdomus etapas- kūryba :).

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sat Jan 10, 2015 4:51 pm
by Mama Smilga
Taigi sakiau, "Lietuvos kovotojai" bus. Portretukų naujų įdėtumei...

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sat Jan 10, 2015 5:10 pm
by saulius
Labai laksto, negaliu gražiai nufotkint. Bet teks kažkaip, nes parodėlei gi reikės.
Tai kad nežinia, ar kovotojai, nors labai norėtųsi.
Veislės kilmė. Specai sako, kad veislė kilusi iš Orlovo vištų, dar turi Malajų, senųjų anglų ir kažkorių iš belgiškų kovotojų kraujo. Jos autorius irgi tas pats - Aleksejus Orlovas. Ir eksterjeras- tas pats "orlovas", tik be barzdos. Žinoma, orlovo vištų- tai ne tų margų, kur dabar daug vištininkų augina, tai vėlesnė, valstiečių sukurta variacija. Grafo sukurti aristokratiški paukščiai buvo kiek kitokio eksterjero, raudonos spalvos, kraujo blizgesio. Maskvos kovotojo spalvos "viršūnė"- beveik juodo raudonumo su kraujo spalvos bligesiu, geltonomis kojomis ir snapu. Deja, tokios spalvos jau šimtas metų niekas nematė. Nu bet pasvajot nekenkia...

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sat Jan 10, 2015 5:53 pm
by Mama Smilga
Tu kaip sau nori, bet parodon portretukų turi pristatyt. Gi niekur tokių daugiau nepamatysim. Kad ir senesnes atsispaudink. Labai man graži, kur tavo vaikis lesina.

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sat Jan 10, 2015 5:56 pm
by saulius
Tas gaidys buvo pats gražiausias, bet jau žuvęs, tai nuotraukos nebus. Bus dabartinių. Būtinai.

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sun Jan 11, 2015 12:46 pm
by Hora
http://en.wikipedia.org/wiki/Plymouth_Rock_chicken

gali pamėgint primaišyt šito kraujo- pas mane augo šiemet ~30 kovinių šamo (panašūs svoriu ir povyza, bei plunksnuotumu į tavo kovotojus) ir plimutroko gaidžio mišrūnai. Esu labai patenkinta. Stambūs, sunkūs- normaliai auginant ant grūdų. Nu ne broileris, bet pavalgyt mėsos yr. Palikau 6 hibridines vištas, jau deda- tik kiaušiniai smulkoki~50 gr.

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sun Jan 11, 2015 12:52 pm
by saulius
Dėl mėsinių hibridų?

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sun Jan 11, 2015 12:55 pm
by saulius
Kiek žinau, tai visuose broilerių krosuose yra kovinio kraujo, nes pati kovinių vištų genetika tą diktuoja- pagal manomą kilmę jų protėviai buvo labai dideli ir todėl broilerių savybė per trumpą laiką užaugint daug masės yra natūrali, sąlygota protėvių genetikos.

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sun Jan 11, 2015 12:56 pm
by Hora
aga, mėsai hibridai užaugo greičiau ir stambesni nei grynaveisliai plimutrokai. Dabar pavasarį galvoju kad pusę hibridinių vištų dėsiu su grynu plimutroku, o kitą pusę vėl su kovinuku. Žiūrėsiu kas gausis.

Re: "Maskvos kovotojai"

Posted: Sun Jan 11, 2015 1:04 pm
by saulius
O kas gali gautis? Gausis krosai. Vieni greito augimo, kiti normalaus, kaip plimutrokai. Lyg taip turėtų būt pagal taisykles.
Kovinių vištų protėvis įsivaizduojamas taip:
b196b6fb6c60.jpg
Stambus neskraidantis paukštis,