Page 1 of 13

Avietės

Posted: Sat Mar 14, 2009 4:14 pm
by saulius
Jei dėl obelų ar kriaušių galima ilgai ginčytis, tai dėl aviečių nėra jokio reikalo. Aš jau galutinai įsitikinau, kad avietėms selekcija be žalos daugiau nieko nedavė. Nė viena kultūrinė veislė nei skoniu, nei verte nė iš tolo neprilygsta laukinei. O tos laukinės irgi labai skirtingos- tiek derlingumu, tiek uogų forma ir dydžiu, tiek skoniu ir aromatu. Netingint galima miškuose paieškot pačių vertingiausių visais atžvilgiais. Žodžiu, nusprendžiau- jei sodint sode avietyną, tai tik laukinių. Tą ir padarysiu. Kitas klausimas: ar iš viso verta sodint, jei pilni miškai. Manau, kad verta. Sode, taikant tam tikrą priežiūrą, galima pasiekt didesnį derlingumą, minimaliai pakenkiant uogų kokybei.
Tą patį galima pasakyt apie lazdynus: nėra skanesnio riešuto už mūsų miškinį... nė už ką nesodinčiau kultūrinio lazdyno.

Re: Avietės

Posted: Sat Mar 14, 2009 6:49 pm
by Vaidužė
"Sode, taikant tam tikrą priežiūrą, galima pasiekt didesnį derlingumą, minimaliai pakenkiant uogų kokybei. " o kokia ta tam tikra prieziura?
PAs mane sodyba ribojasi su kanalu , tai pilna pakanale avieciu :) Sauniai, ir seti ar sodinti nereikejo, ir kiek dziaugsmo kai aptikau :D Tik jos ne labai daug uogyciu turi. kitoj kanalo puseje daugiau uogyciu pas avietes, ten saule labiau i jas sviecia. Tai gal tisiog daugiau saulutes joms visoms reikia, ir nuo to pagauses derlius? bet zole aplinkui sienauti gaila, ten vienintele vieta kur auga patys valerijonai...
Ar gali buti, kad vienoje kanalo puseje vienokios is esmes o kitoje kitokios.. :)

Re: Avietės

Posted: Sat Mar 14, 2009 7:34 pm
by saulius
Miške avietės priklauso didelei augalų bendrijai, taigi labai konkuruoja dėl maisto, šviesos ir pan. Sode konkurenciją galima sumažint iki minimumo- duot maksimaliai saulės. Toliau: avietės mėgsta drėgną ir maistingą dirvą, nors miške dažnai auga smėlyje. Sode, po storu mulčiu ir gerai apšviestos, išretintos jos turės pakankamai maisto, drėgmės ir t.t., tokiu būdu bus derlingesnės. Žinia, dėl sumažėjusios bioįvairovės kažkiek nukentės uogų kokybė, bet derlius padidės. Žodžiu, čia yra kūryba, kuri kiekvienu konkrečiu atveju pasireikš vis kitaip. Svarbu suprasti esmę.
Nemanau, kad vienos šalia kitų auga skirtingos avietės. Tiesiog sąlygos šiek tiek skirtingos, o kilmė jų turėtų būti ta pati. Nors... būna visko.

Avietes

Posted: Tue Mar 24, 2009 12:35 pm
by Rita
klausimas apie avieciu veisles...kas kokias auginat, kokiom patenkinti, kokiom nelabai.... planuoju isigyt avieciu sodinuku, bet noreciau tokiu, kur veda 2 x per metus arba dera istisa sezona... prie to pacio dar del avieciu pjovimo... vieni rekomenduoja nupjaut rudeni iki zemes, kiti gi siulo tik iki puses patrumpint stiebus... parasykit ka darot ir kaip sekasi... pernai spalio menesi valgiau nuostabiu avieciu - dideliu, tvirtu, saldziu, sultingu... ir geltonu, ir raudonu....

Re: Avietes

Posted: Tue Mar 24, 2009 12:38 pm
by giedrioks26
Nera nieko geriau uz paprastaja aviete, kuri savaime auga miske. Ju yra visoje Lietuvoje, bet kokiam uzkampyje surasi. Tokiu skaniu neuzsiauginsi, nebent tokias salygas sudarysi kaip miske :)

Re: Avietes

Posted: Tue Mar 24, 2009 7:52 pm
by saulius
Pritariu Giedriui. Teko matyt ir ragaut daugelio veislių aviečių, sode irgi lyg neblogos auga, bet kad prilygtų laukinei- tokių sutikt neteko. Aš šią kultūrą vertinu vienareikšmiškai- tik laukinės ir jokių kitų. Kažkur jau rašiau apie tai, lyg temoje apie paveldimumą ir hibridizaciją.

Re: Avietes

Posted: Thu Mar 26, 2009 5:11 pm
by giedrioks26
dar viena variantas pasidaryti laukinio avietyno plota prie namu, tik cia jau reikia pasigilinti ir patyrineti (stebeti) kokiom salygom jos auga miske. Faktas kad ju priziureti tikrai nereikia. Isivaizduoju taip: prisinesi misko paklotes (geriausia is sviezios kirtavietes, kur matosi, kad jau kalasi avietes) i savo sklypa, kur nors tarp obelu, kad ne visai pavesis butu ir lauki kas bus. Reikia eksperimentuoti. Manau rezultatas butu. Zinoma didelia reiksme manau turi mikorize, bet grybienos gali pakliuti ir su paklote.

Re: Avietės

Posted: Sun Apr 19, 2009 9:52 am
by saulius
Dar truputį apie atranką ir kodėl laukinės atmainos nepalyginamai geresnės už kultūrines. Tas liečia ne tik avietes, bet ir visus kitus vaisinius, gyvūnų platinamus augalus. Žmogaus vykdoma atranka- subjektyvi. Mes vertinam skonį, išvaizdą, transportabilumą (na, aš jo nevertinu, bet sodininkystėje tai svarbus dalykas), derlingumą, sunokimo laiką, o gamtoje viskas vyksta kiek kitaip. Avietė geras pavyzdys todėl, kad ją, kaip ir mėlynę, valgo visi, nuo pelės iki meškos. Be abejo, čia irgi labai svarbu kvapas ir skonis, bet yra dar kur kas svarbesnis atrankos kriterijus. Kadangi šis augalas plinta tik gyvūnų pagalba, pirmiausiai suvalgomos kvapniausios ir saldžiausios uogos ir išnešiojamos jų sėklos. Aviečių populiacijos miškuose nėra ilgaamžės- jos atsiranda išretėjus miškui ir išnyksta miškui vėl sutankėjus, todėl dauginimasis šakniastiebiais netrui tokios didelės įtakos, kaip gali pasirodyt. O avietė derliaus metu ja mintantiems gyvūnams yra pagrindinis maistas, todėl jų organizmus stipriai įtakoja. Kaip ir mėlynė. Taigi, įsivaizduokim, kad šalia auga dvi aviečių populiacijos: vienos labai gražios ir saldžios, o kitos- ne tik skanios, bet ir turtingos įvairių organizmą palankiai veikiančių medžiagų. Viena gyvūnų populiacija valgo vienas avietes, kita kitas. Pasėkoje tie gyvūnai, kurie valgė vertingesnes avietes, bus stipresnės sveikatos, gyvybingesni, atsparesni ligoms ir susilauks daugiau palikuonių, kol galų gale nukonkuruos tuos, kurie valgė tik skanias ir gražias. Tiesiog tų, kurie negavo pakankamai reikalingų medžiagų, su laiku neliks- išliks tik tie gyvūnai, kurie mito pačiomis vertingiausiomis uogomis. Tokiu būdu pirmosios populiacijos avietės nesidaugins, o antrosios išplis visur, kur tik lankosi jas valgantys gyvūnai. Pasidaugins būtent vertingosios avietės.
Žinoma, tai ne moksliškas pavyzdys, bet toks mechanizmas veikia milijonus metų ir per tą laiką išliko būtent tos uogos, kurios yra pačios vertingiausios, ir tie gyvūnai, kurie valgė pačias vertingiausias uogas. Nevertingų tiesiog neliko. Tai ir yra objektyvioji atranka- ir augalų, ir gyvūnų atranka vyksta kartu, jų negalima atskirti.
Išvada būtų tokia: neįmanoma sukurt ką nors geresnio, nei sukurta gamtos. Tai, kas mums atrodo kaip geresni požymiai, gali būti visiškai mums nenaudingi. Čia sunku ką nors pasakyt apie desertines obelų ar kriaušių veisles, nors laukinės ir labai vertingos, bet norisi ir savo skonį palepint. Bet kas liečia mums priimtinus natūralius skonius: aviečių, mėlynių, žemuogių, riešutų ir t.t.- neverta ieškot ko nors geresnio, viskas jau yra.

Re: Avietes

Posted: Sat Jun 06, 2009 9:26 pm
by Sartorius
Nezinau, gal laukines ir skanesnes.
Turiu kita problema, avieciu netruksta - pilnas miskas, bet jos nedera, auga ir tiek.
Ka daryti, kad jos derliu duotu?

Re: Avietes

Posted: Sun Jun 07, 2009 1:45 am
by Laimis Žmuida
Pas mane tas pats. Yra saulėtoje vietoje, yra pavėsyje, bičių yra daug, bet nedera. Kur čia paslaptis?