Topinambai

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Topinambai

Post by Laimis Žmuida »

Myliu savo topinambus. Darbo nėra visai, o derlius didelis. Sandėliuoti nereikia. Na, tik kasti sunku. :)
IMG_4909.JPG
(93.17 KiB) Downloaded 381 times
IMG_4901.JPG
IMG_4901.JPG (66.21 KiB) Viewed 2884 times
angela
Posts: 137
Joined: Fri Jan 14, 2011 1:39 am
Location: Jonava
Contact:

Re: Topinambai

Post by angela »

Laimi, tavo topinambai fantastiški........
Mano net per pusę tokie neužauga. Derliumi nesiskundžiu, nes darbo visai nedaug prie jų. Pastebėjau, kad ten kur jie auga, žemė gana puri ir neblogai išsirauna.Rudenį kasti, man skanesni, bet pavasariniai turi kokį tai stipresnį poveikį (valomąjį) :mrgreen:
dage
Posts: 540
Joined: Fri May 20, 2011 3:07 pm
Location: Kaunas
Contact:

Re: Topinambai

Post by dage »

Laimi, o nuotraukoje topinambai keliamečiai?
Dalia
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Topinambai

Post by Laimis Žmuida »

Emmm... :roll: Kaip čia pasakius. Topinambai yra vienametė žolinė kultūra su žiemojančiais šakniagumbiais. Na, dar jie turi šaknis, bet nežinau ar iš tų pačių šaknų jie atauga. Gal šaknys supūna ir atauga tik iš naujų gumbų? Šiaip ar taip, stiebai tai tikrai vienmečiai. Jie kitais metais nesužaliuoja. Taigi tokie kaip nuotraukoje užaugo per vienus metus.

Kitas dalykas, jei topinambų gumbų neiškasim ir pavasarį leisim jiems visiems sudygti, tada jie konkuruos vienas su kitu ir gumbai antrais metais susmulkės. Nes nėra vietos augti. Gausim daug smulkių gumbukų. Todėl aš kiekvienais metais nukasu visus topinambų gumbus ir iš naujo pasodinu palikdamas didelius tarpus, kad gumbai nekonkuruotų vienas su kitu ir užaugtų dideli. Tai va jei šia prasme, tada mano topinambai pirmamečiai, nes kiekvienais metais pasodinu juos iš naujo.

O toje pat žemėje tuos pačius topinambus auginu jau gal penkis metus. Tai šia prasme - penkiamečiai. :)
angela
Posts: 137
Joined: Fri Jan 14, 2011 1:39 am
Location: Jonava
Contact:

Re: Topinambai

Post by angela »

O aš skaičiau, kad lietuvoje auginamos dvi rūšys: vieni žydi, kiti ne. Bet tikriausiai čia ta gera agrotechnika ir augina gigantus. Pas mane žemelė skurdi ( smėliukas), net žolės neveši.Kai jų gavau, tai įkišau į pievą ir pamiršau. Prisimenu tik kaip reikia prisikasti.
Ecka
Posts: 116
Joined: Wed Mar 16, 2011 12:00 am
Contact:

Re: Topinambai

Post by Ecka »

Norėčiau įkišti savo trigrašį, nes turiu topinambus gal 10 metų. Aš tikrai niekad neiškasdavau iki paskutinio. Rudenį ir taip visko yra, bet pavasarį jau pradedu kasti vos ne iš ledo. Nukasu tiek kiek susivalgo (kartais visus stambesnius, kartais vagos galas lieka nenukastas, nes pradeda gumbai dygti). Paprastai pakasi vienam valgymui, nes greitai džiūsta gumbai. Viską sugriaužiame kaip riešutus žalius (ar sutarkuojame į mišraines ), dar niekad nepavyko danešti iki viryklės . Tiesiog galvoju, kad neverta gadinti tokį gerą daiktą.Kadangi jie vis auga vienoje vietoje , nepastebėjau, kad nenukastasis vagos galas būtų aukštesnis, nei nukastasis. Greičiau aukštis priklauso nuo maisto. Vienintelį dalyką , ką jie gaudavo, tai nupjauta žolė (nors apie GŽ dar ir girdėt nebuvo). Panašu, kad seni nenukasti gumbai suyra (kaip tikrų bulvių), o auga iš naujų gumbelių. Aišku, jei nukasi, praretini naujas derlius geresnis. Nors esu kalbėjusi su viena moterimi, ji sakė, kad kiek per gyvenimą valgiusi, skoniu ir dydžiu jie nevienodi.
angela
Posts: 137
Joined: Fri Jan 14, 2011 1:39 am
Location: Jonava
Contact:

Re: Topinambai

Post by angela »

Būtent, kad nevienodi! bet man knieti sužinoti ar kita veislė ar žemė kita. Gavau ir aš tų aukštaūgių ir atkreipiau dėmesį, kad gumbai tai didesni ir žemė kur jie augo - juodžemis, maniškiai gyvena smėly . Skonis irgi ryškiai skiriasi: mano mažaūgiai daug saldesni, sausesni ir turi tokio lyg šviežių saulėgražų skonio, anie tokio skonio stipraus neturi. Dar pastebėjau, kad anų stiebai žali...žali, o pas mane jau pilnai parudavę, nors kasiau ta pačią dieną..... o ir atstumas tik 20 km. Oro sąlygos negalėjo įtakoti. Dar tik spėlioju... o jau kitais metais žinosiu, nes ir tuos apgyvendinau savo sklype tokiomis pačiomis sąlygomis. :D
S1mas
Posts: 447
Joined: Thu Oct 28, 2010 11:21 pm
Contact:

Re: Topinambai

Post by S1mas »

Aš pastebėjau, kad ką tik iškastų topinambų skonis primena šviežias saulėgražas. Jau po kelių valandų tas skonis dingsta. Gal tik pasivaideno, bet atkreipiau dėmesį.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Topinambai

Post by saulius »

Labai realu, kad nepassivaideno. Kiekvienos daržovės skonis keičiasi labai greitai nuo iškasimo ar nuskynimo, nereikia net valandų.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Topinambai

Post by saulius »

Yra jų įvairių veislių, bet pas mus nežinau... Nors turguose apžiūrinėdamas matau visokių, tiek gražiais gumbais, tiek tokiais, kad gumbais nelabai eina pavadint. Suprantama, kad norisi kuo apvalesnių ir lygesnių, bet..., kad nebūtų kaip su bulvėmis: naujos jų veislės gražiai lygios ir apvalios, bet šlamštas paskutinis. O senos, kurios dar turi skonį- dažniausiai pailgos, plonos, kreivos ir labai nelygios, skust visiškai "nepritaikytos". Todėl su patogumais reikia atsargiai. Nes gamta, kurdama šakniagumbius, kažkodėl nepagalvojo apie skutimą...
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “Daržininkystė”