Pastarnokai

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Pastarnokai

Post by saulius »

Gal kas auginat ir galit ką nors papasakot? Vakar man labai išgyrė šią kultūrą, atseit Lietuvoj nuo seno augintą. Ir maistines savybes, ir nereiklumą, užsimaniau pabandyt. Bet dar net neragavęs tokio daikto, nežinau ar patiks :D .
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Pastarnokai

Post by Laimis Žmuida »

Aš užauginau be jokios priežiūros beveik. Pasėjau per anksti, trečią-ketvirtą mėnesį lygtais, o parašyta ant pakelio, kad penktą reikia sėt. Tai ir išdygo turbūt penktą. Galvojau nieko iš jų nebus, tai ir nekreipiau dėmesio į juos. O kokį septintą mėnesį jie sulapojo. Tada apdėjau truputį žolėmis sausomis ir porą piktžolių išroviau. Nedaug turėjau po ranka šieno tai taip atsainiai užmečiau. O prieš šalčius nuėmiau derlių. Bandžiau ir lapus kepti. Valgyti įmanoma. Tiktų tiems kokteiliams žaliavalgiškiems kur Tadas daro. O šaknys geros. Tokios panašios į ropes, tik švelnenės. Kietos. Pasitarkuoju ir valgau. Galėsiu atnešti paragaut. :)
Dalia

Re: Pastarnokai

Post by Dalia »

Pastarnokus auginu ne pirmus metus.Nuostabi daržovė.Sėjama anksti - balandžio mėnesį.Sėjant tarp pastarnokų įsėju ridikėlių, nes pastarnokus sėti reikia retai, o ir dygsta jie labai ilgai - ilgiau kaip mėnesį. Atėjus laikui rauti ridikėlius, pastarnokų daigeliai būna dar mažyčiai. Pastarnokai auga lėtai. Lapoti pradeda apie liepos mėnesį. Kasami su šakėmis (išrauti neįmanoma) spalio pabaigoje.Dalį palieku dirvoje, o iškasu anksti pavasarį - puikiai išsilaiko. Negailiu vietos, tarpai tarp augalų bevei pusmetris, tai ir šaknys maždaug tiek pat siekia ( todėl ir neišsirauna).Pastarnokai valgomi visaip:žali, virti, troškinti, kepti. Dera su visomis daržovėmis. Puikus bulvių pakaitalas.Viskas būtų puiku, bet yra viena problema - sėklos. Jos daigios tik vienerius metus, antrais metais daigumas ne visada ir 50% besiekia.Pirktinės sėklos - tai tikra loterija - arba sudygs arba ne.Kalbėjau su įvairiais pastarnokų augintojais, visi jie augina pastarnokus tik iš savų sėklų. Pernai ir aš jų pasirinkau, tik nežinau koks jų daigumas, nes subrendo ne visos, o tik mažesnė sėklų dalis.
Liva

Re: Pastarnokai

Post by Liva »

Pastarnokus kepu kaip bulves-taip man geriausia patinka.Tinka tiems kurie vengia valgyti bulves del antsvorio.Sėkloms pakanka pasilikti pora šaknų.Tai dvimetis augalas.Rūsyje žiemą blogai laikosi.Galima prisidžiovinti.Vienais metais liko neiškasta visa vaga.Kai sužydėjo, buvo visai gražu. ;) Pastarnokus auginti verta, nesuprantu, kodėl žmonės jų nemėgsta.Teko padirbėti sėklų parduotuvėje,todėl žinau, kad mažai jais kas domisi.Užsiveisiau iš parduotuvės sėklų, buvo labai geras daigumas.
giedrioks26
Posts: 80
Joined: Mon Dec 15, 2008 10:41 am
Contact:

Re: Pastarnokai

Post by giedrioks26 »

Kalbejau su viena pazystama apie pastarnokus, tai sake kai pasejo viena karta tai dabar visur ju turi kasmet, net nereikia seti patys prisiseja, tik leisk nuzydeti ir ilgam turi pastarnoku savo sklype :) sake sejasi visur, net pievoje, tik sunkiau iskasti is velenos ir saknys ne tokios dideles buna (bet speju maistingesnes turetu buti :))
atanarita

Re: Pastarnokai

Post by atanarita »

o sakykite ar pasėję laistote? Man vienais metais yra sudygę vėsesnėje vietoje, daugiau jau gal 5m pilnai niekada, arba labai mažai sudygsta, arba visai nėra, žemė priemolis, šiaip auga viskas, tik su drėgme ne kas, sausa, dabar pasėti yra gegužės pradžioje - nieko nematyti :shock:
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Pastarnokai

Post by Laimis Žmuida »

Ne, nelaistom. Pas mus šiaip drėgna, o ir sėjam anksti, tai būna tos drėgmės iki valiai. Galima gi paliet, jei sausa pas jus.
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Pastarnokai

Post by Laimis Žmuida »

Sėkit iš rudens. Čia mano asmeninis pastebėjimas. Tos kur išbyrėdavo ir pačios pasisėdavo rudenį, tai žymiai geriau sudygdavo už pavasarį sėtas. Anksčiau sudygdavo ir šauniau augdavo. Du metus stebiu šį reiškinį. :)
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Pastarnokai

Post by laisvas kaimietis »

Aš sėjau pavasarį kartu su ridikėliais. Tarp ridikėlių gražiai pridygę pastarnokų, bet kol visi ridikėliai nenurauti, sunku įvertint ar ten jų daug ar mažai išdygę. Pats principas tai man labai patiko - viena lysvė dirba už dvi ir darbo bei mulčiaus mažiau reikia.
Žilvinas Žurauskas
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Pastarnokai

Post by Vėjai »

Pastarnokai, kaip ir morkos labai ilgai dygsta ir tas ridikėlių "žymimasis" sėjimas šalia labai padeda.Tas ridikėlis dar ir gerai prapurena dirvą pastarnoko sėklai. Bet šiemet likau be pastarnokų, nes nei vienas iš Laimio sėklos nesudygo. Gal ir ne sėklos kaltos, nes vėlai sėjau, gal jiem per šilta buvo, gal jau ir drėgmės trūko.Tai tikrai sėsiu iš rudens, nes pavasarį tiesiog ir taip daug darbų.
Post Reply

Return to “Daržininkystė”