Karvės

Moderators: saulius, dage

Augelis
Posts: 166
Joined: Fri Apr 05, 2013 3:29 pm
Location: Anykščių raj. Janapolis
Contact:

Re: Karvės

Post by Augelis »

Šiandien mano Morkos pirmas jubiliejus - 1 mėnuo nuo gimimo. Gaila, neturiu kuo pavaišint kad valgytų. Gal, kokį tortelį iš tarkuotų morkų ...? Bet, nevalgis.
Kad turėčiau kokio ypatingo šienelio gniūžtę. Neturiu. Reikės tvarte sudainuot Happy Birthday ... Jau pas Mūkę baugu įeiti, nes Morka pradeda išdykaiti - šoliuoti ir užpakalinėm kojom spardyti orą. Vakar bemelžiančiai žmonai taip užplojo į nugarą, kad ta vos nuo zideliuko nenuvirto. Pagalvojau tyliai - už mane ... Dar, Morka labai mėgsta šiaudus pulti : kai,aprankiojęs mėšlą aptvare, barstau šiaudus, tai mažoji juos bado dar neišaugusiais savo rageliais ir bliauna kaip avelė. Vienu žodžiu, cirkas ant drato ten su ja - anadien, kai atėjau, kad pradėjo lakstyti ratais po gardą, gal kokį dešmt ratų, po to uždususi žiūrėjo į mane, tai labai pagyriau, kad taip moka. Šią savaitę reikia kažkaip atskirti nuo mamos, turiu jau padaręs tvorelę su varteliais. Nežinau, sunku bus žiūrėti į atitvertą. Reikės gal eit pas ją miegoti :D ... Bet, klausysiu, Hora, tavęs, nes, jei sakai, kad trys mėnesiai praeis, kol mažoji tešmenį pamirš, tai jau pats laikas pradėti girdyti iš buteliuko. Iš čia ir klausimas : pienas truputėli bus šaltesnis, kol perpilsiu į kitą indą, ar nieko mažylei, ar gers ji ? Ir dar - ar užteks girdyti tris kartus paroje ?
Hora
Posts: 776
Joined: Sat Jan 05, 2013 9:11 pm
Location: Pajūris
Contact:

Re: Karvės

Post by Hora »

nes Morka pradeda išdykaiti - šoliuoti ir užpakalinėm kojom spardyti orą.
taip visi sveiki veršiukai elgiasi, ir vyresni darosi pavojingi. Mano telyčiukė lygiai taip pat spardėsi ir surimtėjo tik karve tapus. Dabar tokia flegma tapusi, stumdyk kaip nori.
Šią savaitę reikia kažkaip atskirti nuo mamos, turiu jau padaręs tvorelę su varteliais.
mano veršiukas atitveriamas garde kitoj karvės ėdžių pusėj, galvą įkišęs į ėdžias kartu su mama tą patį šieną ėda, karvė gali palaižyt, matyt savo vaiką, ir nestradalina. Tik va, vaikas prie tešmenio nebeprieina. Tvorą geriau su tarpais, kad veršio galva laisvai ištilptų, tada veršis nemėgina per viršų iššokt, o stengiasi išlįsti. Ir girdyt patogu, per tarpą.
Iš čia ir klausimas : pienas truputėli bus šaltesnis, kol perpilsiu į kitą indą, ar nieko mažylei, ar gers ji ? Ir dar - ar užteks girdyti tris kartus paroje ?
tikrai nieko nenutiks, jei kokiu laipsniu bus vėsesnis nei tešmenyje. Svarbu- nešaltas. Gers, kai tik supras, kad pienas dabar ten (buteliuke) randasi, o ne tešmenyje.
Dabar kiek melši, tai ir dalink per pusę. Melši triskart, bus po mažiau pieno, pvz po 2 litrus, melši dukart- po daugiau ant karto, bet daugiau 3-3.5 litro kartui nebūtina. O melžimo kartų skaičius priklauso nuo karvės tešmens prisipildymo. Jei jis apytuštis- nebūtina tris kart melžt. O veršiukams prakutusiems nebūtina tris kart girdymas. Kai žindydavau triskart, dar net ne visad žįsdavo. Pilnai dviejų užtenka.
Mokaisi, mokaisi, ir vis vien durnas miršti.
Augelis
Posts: 166
Joined: Fri Apr 05, 2013 3:29 pm
Location: Anykščių raj. Janapolis
Contact:

Re: Karvės

Post by Augelis »

Ačiū, tau, Hora, labai. Dieve, prapulčiau be tavęs.
O, savo Morkai pirmo mėnesio proga padovanojau paveikslą. Rytoj prikalsiu tvarte ant sienos kur aukščiau, kad Mūkė liežuviu nenugriebtų ...
Morka, tur būt bus pirma maža karvė Lietuvoje gavusi dovanų paveikslą ...
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Karvės

Post by lugne »

Aš manau, kad per tris mėnesius tikrai jie nieko nepamiršta, specialiai kai karvę parsivedžiau iš laukų prileidau jos 7 mėn. veršiuką, nes norėjau pažiūrėt ar žįs. Žindo dar ir kaip, nors karvė nuo liepos pradžios iki lapkričio vidurio išbuvo ganykloj atskirai.
Jurga Stoškutė
Augelis
Posts: 166
Joined: Fri Apr 05, 2013 3:29 pm
Location: Anykščių raj. Janapolis
Contact:

Re: Karvės

Post by Augelis »

Gal, tada, tie trys mėnesiai reikalingi, kad veršiukas ne taip veržtųsi prie karvės, kad tas instinktas stipriai prigestų ? Aš įsivaizduoju, jeigu ganykloje, veršelis, dar žindantis karvę, yra pririštas atskirai nuo jos ir dar kur netoli, tai, jis, vargšas, gi, visą dieną bliaus ir rausis prie tešmens. O, kai mano Morka supras, kad maitintojas esu aš, o ne karvė, ji ganykloje lauks manęs. Šiandien jau norėjau savo mažylę atskirti, bet, kaip tyčia, per melžimą ji tokia miela buvo, kad nutariau padaryti tai po Kalėdų, kad Kūčių naktį, užėjęs tyliai tvartan pasiklausyti ką gyvuliukai šneka, neišgirsčiau, kaip mane keikia, kad atskyriau ....
Dar, klausimą turiu : tvarte stovi bačka su vandeniu iš kurios pilu Mūkei gerti į kibirus. Bet vanduo, gi, labai šaltas. Pirma galvojau neštis virdulį su karštu vandeniu ir truputi pamaišyti, bet, manau, kai pripras, tai nebegers šalto. Ar nekenkia ganėtinai šaltas vanduo karvei ? Nereikia pašildyti ?
Hora
Posts: 776
Joined: Sat Jan 05, 2013 9:11 pm
Location: Pajūris
Contact:

Re: Karvės

Post by Hora »

Atjunkymas nuo tešmens bus naudingas pačiam- nueisi Mūkės parsivesti, paleisi Morką ir ji pareis nevedama, kartu, nes karvės bandos gyvuliai. Jei bus nenujunkyta, paleista puls prie tešmenio ir karvės nebepavesi, kol veršis žįs. O kai jau ganytis reiks, tavo Morkai bus 4-5 mėn, negi vis dar prie tešmenio bus? Juk tokio amžiaus pilnai galės maukt liespienį raugintą, išrūgas iki soties. Jei ilgiau laikysi prie karvės, nebepakaks laiko atpratinti ir turėsi abi atskirai vedžioti, arba eit dviese. O tokį paauglį veršį sunku vest, tamposi.
Aš šneku iš savo patirties, kiek auginau, mano veršiai,~ tris mėn neprileisti prie tešmenio, jei ganykloje ir pasileisdavo, karvės nebeišžįsdavo. Laigydavo, lakstydavo bet prie tešmenio nebelįsdavo. Jautukas, su mama susidūręs, 6 mėn amžiaus labiau domėjosi pauodegiu, nei tešmeniu :D
Dar, klausimą turiu : tvarte stovi bačka su vandeniu iš kurios pilu Mūkei gerti į kibirus. Bet vanduo, gi, labai šaltas. Pirma galvojau neštis virdulį su karštu vandeniu ir truputi pamaišyti, bet, manau, kai pripras, tai nebegers šalto. Ar nekenkia ganėtinai šaltas vanduo karvei ? Nereikia pašildyti ?
blogai yra tai kad karvė, priėdusi šieno, ištrokšta ir turi išgerti keletą kibirų šalto vandens iš karto, nes kai ji nori, jo nėra, turi laukti kol paduosi. Troškulys susikaupia. Todėl šalia mano karvių ėdžių stovi talpos, 30-50 litrų, kurias pastoviai pripildau šaltu vandeniu, o karvė geria po nedaug, bet tada, kai jai norisi. Žiemą, per šalčius ten ir ledas užsideda, tačiau gyvulys geria po nedaug, tada kad nori, ir nėra jokios problemos.
Kodėl ta bačka negali stovėti karvei pasiekiamoje vietoje? Kada nori, tada geria.
Mokaisi, mokaisi, ir vis vien durnas miršti.
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Karvės

Post by lugne »

Augeli, tikiuosi, kad paveikslas autorinis, ne kokia reprodukcija. Esu susirūpinus, kad nesugadintum mažylei skonio. :?
O per Kūčias klausytis ką gyvuliai šneka negalima, mirsi jei kokią paslaptį kad ir netyčia nugirsi.
Jurga Stoškutė
Augelis
Posts: 166
Joined: Fri Apr 05, 2013 3:29 pm
Location: Anykščių raj. Janapolis
Contact:

Re: Karvės

Post by Augelis »

Gerai, Lugne, kad pasakei - neisiu tada ir nesiklausysiu savo karvyčių kūčių naktyje...
O, paveikslas iš tiesų autorinis. Tiesa autorius - liaudies dailininkė Nijolė Būrienė, tai darbas ne elitinis, bet vis tiek originalus, rankų darbo, kaip sako ...
Pagalvojau, kad ir tvarte gali, gi, kabėti koks paveikslėlis, ar stovėti kokia vazelė ant lentynėlės, ar knygos, ar kitokios namų puošmenos, kurios kartais namuose ir nelabai tinka, o tvarte - kaip rozas .... Pas mane ir lauko tualete yra paveikslėlių ir maža bibliotekėlė senų sovietinių knygų, kurias gali pavartyti jei ilgiau tupi ar panaudoti, jei nelauktai tualetinis popierius pasibaigė.
Dėkui, Hora, kad patarei - reikia rasti kokią bačkelę vietoje dviejų pririštų kibirų pas karvutę aptvare. Šitos statinės, kuri stovi tvarte į gardą nepastatysi - ji 200 litrų iš maistinės plastmasės ir siauru kaklu, neįkiš Mūkė galvos, aš į ją iš šulinio pripompuoju. Turiu tokį plastmasinį 60 ltr kubiliuką, bet, ten plastmasė nemaistinė, gal negerai karvutei ?
Hora
Posts: 776
Joined: Sat Jan 05, 2013 9:11 pm
Location: Pajūris
Contact:

Re: Karvės

Post by Hora »

Turiu tokį plastmasinį 60 ltr kubiliuką, bet, ten plastmasė nemaistinė, gal negerai karvutei ?
pats tas, tik reikia medinio apsaugo, nuo ragų ir sulaužymo. Kad ir suaugusi karvė, bet nuo durnumo neapsaugosi. Pas mane senas emaliuotas katilas metaliniame konteineryje, šiaudais apkamšytas, stovi :D Tai konteinerį pastumdo nuolat.
Ir nesuk galvos dėl nemaistinės plastmasės- juk ne karštą vandenį laikysi. Viskas gyvuliams iš nemaistinio plastiko daroma.
Mokaisi, mokaisi, ir vis vien durnas miršti.
Augelis
Posts: 166
Joined: Fri Apr 05, 2013 3:29 pm
Location: Anykščių raj. Janapolis
Contact:

Re: Karvės

Post by Augelis »

Emaliuotas katilas, kad ir senas - prabanga mums būtų. Nesenai pirkau Maximoj-bazėj 28 litrų, tai 25 eurus sumokėjau. Bet, labai jau reikalingas mums buvo. Va, dabar galima bus kokius tris gaidžius iš karto virti. Vaikai mano - gaidį "sudrasko" per minutę, tai, trys gaidžiai - dviem dienom pietūs ...
Gerai sakai, reikės tam kubiliukui medinius rėmus iš lentų sukalti ir dar prie gardo tvoros prišriubuoti. Kasdien vis kažko išmokstu ...
Mano karvutė vėl morkas šlamščia. Pradžioje pradėjau jai "salotas" daryti : į bliūdelį pritrupindavau duonos, surinkdavau iš vaikų obuolių graužtukus ( po 20 į dieną ...) ir pripjaustydavau morkų, tai - suėsdavo ir dar prašydavo. Dabar jau, kai pjaustau tvarte morkas, tai Mūkė taip tyliai mūkia visa apsiseilėjus. Tai, galvoju, kad tie šeši maišai morkyčių sueis kaip uoga ... Kitiems metams reikės runkelių sodintis. O, kokius, kažin, geriau - paprastus ar cukrinius ?
Post Reply

Return to “Pieniniai galvijai”