Switch to full style
Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos
Atsakymo rašymas

Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Ant Sau 27, 2009 12:11 am

Tetulė Anastasija sakė, kad pasėjus sėklas būtų gerai tris dienas jų nelaistyti. Neva, sėklos ten per kelias dienas pripranta prie dirvos, apsikeičia informacija su grybais ar net visomis planetomis. Ezoterika kaip sakant. :)

Bet štai dabar skaitau alelopatijos mokslo atradimus. Konkrečiai Grodzinskio darbus. Tai jis rašo, jog sėkla nėra jau toks paprastas dalykas. Ten visas biochemijos fabrikas. Pirmiausiai jis aprašo inhibitorių vaidmenį. Inhibitoriai - tai medžiagos stabdančios augimą. Jų sėkloje yra daug. Pamirkytos sėklos praranda apie 2 procentus svorio, tai reiškia, kad tiek ar daugiau ten yra inhibitorių. O tai daug. Sodininkai iš praktikos žino, jog pamirkius sėklas jos lengviau sudygsta. Štai platano sėklų sudygsta 7 procentai. Vieną kartą perplovus sėklas per 24 valandas jų daigumas padidėja iki 23 procentų, o praplovus du kartus - 32 procentai.

Taip atsitinka todėl, kad inhibitoriai tik pajutę vandenį iš karto pradeda sklisti į aplinką. Kodėl jie sklinda? Grodzinskis rašo, jog vėlesni mokslininkų tyrimai įrodė, jog inhibitoriai vaidina apsauginį vaidmenį. Jie saugo būsimą augalą nuo kitų organizmų.

Žinoma, jei praplauname sėklas ar jas pamirkome, tai išplauname inhibitorius ir sėklos greičiau sudygsta, tačiau juk natūrali augalui apsauginė funkcija prarandama. Todėl didesnė tikimybė, kad augalas po to sirgs. Tad tenka rinktis ar greičiau, ar saugiau.

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Ant Sau 27, 2009 12:18 am

Jie saugo būsimą augalą nuo kitų organizmų.

Čia nuo kitų augalų ar nuo mikrobų? Kaip žinia, sėklai brinkstant, prie jos jau būriuojasi rizosferiniai mikrobai. Juk inhibitoriai neturėtų jiems kenkti?

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Ant Sau 27, 2009 2:44 pm

Grodzinskis rašo, jog sėkloje yra įvairių medžiagų. Vienos medžiagos kenkia aplinkiniams augalams, kitos naikina nereikalingus mikrobus. Čia žiūrint ko tos rūšies augalui reikia.

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Pen Vas 18, 2011 3:26 pm

tai kaip čia dabar - laistyt ar nelaistyt?

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Pen Vas 18, 2011 4:24 pm

Jei lauke sėju, niekados nelaistau visai. Pavasarį užtenka drėgmės dirvoj, sudygsta. Mirkyti sėklų irgi nematau prasmės.
Nebent daigus persodinant, jei sausa, palaistau. Paskui patys auga, drėgmę saugo mulčias, anksčiau, kai "tradiciškai" augindavau, nuo perdžiuvimo apsaugodavo piktžolės :).

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Ant Vas 22, 2011 2:56 pm

Drėgmės pavasarį dirvoj paprastai užtenka, dažniau šilumos truksta. priseina agroplėvele uždengti (ypatingai šilamamėgius augalus). Mirkytos sėklos jautresnės puvimui, ypač jei drėgnesnė dirva.

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Ant Vas 22, 2011 3:06 pm

na, aš tai dėl tų inhibitorių klausiau, ne dėl drėgmės.

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Ant Vas 22, 2011 11:54 pm

Nawjia, o tu nori, kad augalas greičiau sudigtų ar kad apsaugą ilgiau turėtų? Grodzinskis taip sako: nuplaunam sėklas - greičiau sudygsta; neplaunam - ilgiau turi apsaugą.

Re: Pasėjus - nelaistyti tris dienas

Tre Vas 23, 2011 9:25 am

Jeigu taip, tai žinoma, kad apsauga svarbesnė. Nieks nedega....nėra kur taip skubėt su sudygimu, bet žinoti gerai, ačiū už info.

Sėklų mirkymas

Tre Kov 09, 2011 10:35 am

Dėl to pamirkymo, tai kaip suprantu, jis tik pagreitina dygimą, bet augalą daro neatsparų. Jeigu nėra kur skubėti, tai aš rinkčiausi ne mirkymą...nebent čia dar kažkokie kitokie veiksniai :)
Atsakymo rašymas