Agromiškininkystė: pasėliai alėjose

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Agromiškininkystė: pasėliai alėjose

Standartinė Laimis Žmuida » Pir Vas 09, 2009 4:06 pm

Amerikonai sugalvojo, kad negerai auginti plyną lauką pasėlių, todėl pasodino medžių alėjas ir tarp jų augina įvairius pasėlius. Toks ūkininkavimo būdas turi daug privalumų: medžiuose gyvena įvairūs paukščiai, vabzdžiai ir kiti naudingi pasėliams gyvūnai, išsaugoma nors kokia bioįvairovė, medžiai savo lapais tręšia pasėlių žemę, stabdo dirvos eroziją, saugo nuo vėjų, gaunama produkcijos įvairovė - neužderėjus gerai pasėliams, galima tenkintis medžių duodamu derliumi - riešutais, mediena...

Paveikslėlis

Agromiškininkystė žinoma skirta pramoninei gamybai. Medžiai susodinami tokiu atstumu, kad lengvai pravažiuotų kombainas ir pasėliams užtektų ploto. Tačiau nors ir pramoniniai man šie laukai jau taip baisiai neatrodo kaip įprasti. Jau žingsnelis link gamtinės žemdirbystės.

Paveikslėlis

Pagalvojau, kad jų praktiką galima pritaikyti ir mažuose mūsų ūkeliuose. Medžiams gi reikia erdvės. O pasėliams reikia medžių. Suderinus šiuos dalykus, t.y. pasėlius auginant tarp medžių galima gauti daug naudos. Ir medžiams gerai, nes jie auga neužstodami vienas kito, gauna daug saulės ir pasėliams gerai dėl jau minėtų priežasčių: bioįvairovės, tręšimo ir t.t.

Agromiškininkystė ir miškinė sodininkystė nėra tas pats. Miškinėje sodininkystėje labiau auginamas miškas iš įvairių vaismedžių, o pasėlių arba visai nėra arba jie sodinami šalia to miško, t.y. anti-miško-sodo zonoje.

Agromiškininkystėje didesnis dėmesys skiriamas pasėliams, o medžiai tik kaip priedas ir papildas.

Paveikslėlis

Saulius kažkada pasakojo, kad dilgėles galima auginti juodalksnių alėjose. Juodalksniai puikiai patręštų žemę ir dilgėlės užaugtų aukštos ir kokybiškos. Gal dar kam teko girdėti apie pasėlius alėjose? Gal kas bandėte ar matėte kur nors ką nors panašaus?
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Agromiškininkystė: pasėliai alėjose

Standartinė saulius » Pir Vas 09, 2009 9:19 pm

Palyginus su monokultūriniais laukais- čia labai gražu. Dar toks variantas labai tiktų ganykloms- žolė vasarą vešlesnė, neišdegtų ir gyvuliams pavėsis.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Agromiškininkystė: pasėliai alėjose

Standartinė Laimis Žmuida » Pir Vas 09, 2009 10:17 pm

Taip, agromiškininkystė siūlo penkis variantus. Vienas jų yra pasėliai alėjose, antras variantas - ganyklos su medžiais, kaip ir Saulius rašė. Dar yra trys variantai - pakrančių zonų sodininkystė, ūkininkavimas miške (spyglių rinkimas, grybų auginimas) ir priešvėjinių juostų formavimas toms kultūroms ir gyvūnams, kuriems reikia.

Paveikslėlis
Ganyklos su medžiais

Paveikslėlis
Miške auginami šitaki grybai (forest farming)

Paveikslėlis
Pakrančių buferinės juostos

Paveikslėlis
Vėjo apsauginės juostos

Daugiau informacijos:
Misūrio universiteto Agromiškininkystės centro puslapyje.
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Agromiškininkystė: pasėliai alėjose

Standartinė giedrioks26 » Ket Vas 12, 2009 10:18 am

Botanikos institutas jau senei rekomenduoja ukininkams sodinti medziu ir krumu gyvatvorias iterpiant i aukus ir iseti ivairesniu augalu i paselius. Uz tai netgi galima gauti ismokas. Jei kam reikia tai galiu duoti toki vadova agrarine aplinkosauga, kur viskas gerai paaiskinta kaip gauti ismokas uz aplinkosauginius irankius zemes ukyje.
Beje madziais apaugusiu ganyklu galima pamatyti ir Lietuvoje. Yra dzukijoje prie Merkio ir Skroblaus santakos. Yra ir pas mus Kauno mariu regioniniame parke prie Rumsiskiu. Medziais apaugusios ganyklos isskirtos kaip Europines svarbos buveines ir joms isaugoti net steigiamos saugomos teritorijos. Tai unikalus ir archaiskas darinys. Kvieciu apsilankyti Rumsiskiu ganykloje.
giedrioks26
 
Pranešimai: 80
Užsiregistravo: Pir Gru 15, 2008 10:41 am

Re: Agromiškininkystė: pasėliai alėjose

Standartinė Lowrell » Pen Lie 15, 2016 11:47 pm

Straipsnis apie agrarinę miškininkystę:
http://manoukis.lt/naujienos/aplinkosau ... iama-nauda
Andrius V.
Lowrell
 
Pranešimai: 304
Užsiregistravo: Pen Bir 08, 2012 12:33 pm
Miestas: Paežeriai, Radviliškio r.


Grįžti į Technologijos

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron