Ateinančio sezono GŽ mados tendencija - nemulčiuoti daržai

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Mama Smilga »

Atsakau Vėjams:
Mes užstrigome baimėse, kad žmonės GŽ supras kaip mulčiuotą daržą. O man jau baisu, kad tie patys tiesmukai suprantantys skaitytojai, dėl kurių baiminatės Jūs, GŽ supras dabar jau kaip daržą be jokios paklotės. Būtent todėl "kabinėjuosi prie žodžių" - atleiskit. Tiesiog ieškau tikslesnių, neklaidinančių sąvokų.
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Mama Smilga »

Juk Jūs irgi kartą labai prasmingai kibote prie sąvokos "mulčius", ir žiū, jau dažniau vartojame "paklotė".

Man dar labai kliūna frazė "GŽ nenaudoja trąšų". Tai skambus šūkis, bet netikslus. Yra seni lietuviški žodžiai "trąši žemė", ir žiūrėkit, kokia sąsaja su "sutręšęs". Gal mūsų tolimi protėviai matė ryšį tarp šių dalykų? "Patręšti" - reiškia duoti žemei, augalams juos praturtinančių medžiagų. Bet tai nebūtinai salietra. Medžiagas galime duoti įvairiame pavidale. Taigi, GŽ naudoja trąšas.
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Mama Smilga »

Vėjų augalų išdėstymo modelis puikus, pats gamtiškiausias.

Bet dar kybo klausimas: kiek ir kada ir ko grąžinti žemei. Bent apytikriai.
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Mama Smilga »

Štai siūlau pažiūrėti, ar natūralioje augimvietėse paklotė pasipildo vegetacijos eigoje. Vėjai mane griežtai sukritikuoja, kad tai utopija. Ir tuojau pat aprašo paklotės pildymo būdą augalo augimo metu (vijoklinių augalų lapų skynimą). O aš kaip tik ir kėliau klausimą - ar tai gamtiška ir tikslinga
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Vėjai »

Mama Smilga, aš nemanau kad mes ginčijamės. Dėstau savo mintis ir visai nesuku galvos kaip kas ką supras. Man tik užkliuvo, kad jūs keliose vietos šioje temoje vis įtariate, kad kažkas jau tuoj puola nuiminėti paklotę, vien paskaitęs temos pavadinimą. Aš nesu tokios blogos nuomonės apie forumo dalyvius. Visi gerai mąsto savo galva ir analizuoja, o ne bukai vykdo direktyvas.
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Mama Smilga »

Dėl augimvietės stebėjimo leiskit nesutikti. Agurkas lietuvio darže - kaip dramblys Kauno zooparke. Mes ne dievai ir iš pagrindų jo poreikių nepakeisim. Nu nudvės galų gale, ir dramblys ir agurkas. Arba nutuks(agurkas - nuo nitratų). Ir nepasakysi jiems abiems: čia tau ne namai, valgyk ką duodu. Ir kada aš nuspręsiu, o ne kada tau iš tiesų reikia.
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Vėjai »

Pavasarį nenuimčiau visos paklotės. Atsibus mikrobai ir badas - nėr ko valgyti. Kažkada labai stengėmės kuo mažiau judinti paklotę, kad neardytume jau kažkiek susikūrusių bendrijų.
Visas greitžoles sėčiau tik būsimuose tarpuose tarp daržovių. Ir bandysiu visokius mišinius, kad nebūtų monokultūrų laukų.
Dar reiks gerai apgalvoti kur pjausiu lapiją ir klosiu aplink augalus, o kur paliksiu sėklai. Gal išskaičiuosiu vietas kur tiktų, kad pačios greitžolės rudenį užsisėtų. Tarpuose tarp žirnių eilių baltosioms garstyčioms tikrai galima leisti brandinti sėklas.
Bendrai tobulai sustyguoti viską ir kad dar atrodytų - aš nieko čia nedariau, o viskas natūraliai pasidarė - užduotis pakankamai sudėtinga. Reikia gyvai pamatyti kaip tie greitaugiai augalai auga, kiek priaugina lapų, kada pradeda brandinti sėklas. Daug info literatūroj nesurasi, nes visur tų augalų paskirtis kitaip traktuojama. O mums reikia stengtis dar ir savų sėklų užsiauginti.
Reikia nepamirši ir savaiminių geržolių ( ekspiktžolių) galimybių. Dar įdarbinti gėles ir atželiančius prieskoninius augalus.
Įdomus sezonas laukia :!:
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by saulius »

Aš irgi taip įsivazduoju, kad paklotės negalima nuimt. Dabar kai kurios lysvės bus tuščios, kai kurios- su stora paklote. Tai kur tuščios- užsėsiu vos nutirpus sniegui ištisai įvairiais mišiniais, paskui, sodindamas kažką, išrausiu kiek trukdo, o visa kita- pagal situaciją. Prie sumedėjusių- iš karto stambesnius augalus žydėjimui ir sėkloms- lubinus, facelijas, dar morkų prikišiu žydėjimui ir pan. O kur yra stora paklotė- darysiu vageles kaip daržovėms ir sėsiu į jas.
O gal jau pabandyt išilgai lysvių? Juk pas tave su aukštais ankštiniais taip ir gaunasi? Kadangi mes ankštinių maistui neauginam, vistiek bus gal gerai sėkloms ir šiaip bendram tonusui palaikyt. Pvz. pupas.
O paklotė reikalinga bet kokiu atveju- kitaip iš kur bus energijos toms pačioms greitžolėms? Ir ten kur lysvės likę beveik plikos- užsėjęs pamulčiuosiu. Jeigu būtų užsėtos iš rudens- nereikėtų. Reiks jau eit sėklų kokių ieškot...
Saulius Jasionis
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Vėjai »

Daugiamečius visus reikia mylėti ir gerbti, nes nereiks kasmet atsėjinėti. Ir labai geri tie turintis daug funkcijų - ne tik lapus, bet ir žiedus, kvapus ir sumedėjantys į stagarus žiemai. Nes tie rudi stagarai, kaip pastebėjo laisvas kaimietis, labai gerai tirpdo sniegą pavasarį. Tamsi spalva sutraukia šilumą.
Problema bus su sėklų įvairove. Pernai vėlai pradėjau ieškoti, tai nedaug ką beradau. Esu prisirinkusi visokių pievų augalų mišinio, bet nežinau kaip auga. Galvojau barstysiu kurmiarausių vietoje pavasarį ir taip didinsiu įvairovę.
Dabar paišausi ant skyliuko šablono įvairias kombinacijas ir konvejerius. Tai rėmintoms lysvėms geriausiai tinka iš šiaurinės pusės aukštesni vijokliniai, centre koks stambesnis kopūstas ar pan., aplink kažkas eilutėmis, o iš pietinės pusės prie pat rėmo krašto žemi svyrantys per bortą.
Kažkaip iš tradicijos vienodus augalus sodinom grupėmis. Kai prisimenu pernai savo kopūstinių lysves, net juokas ima. Tokia puiki koncentracija baltukams, nei skraidyt, nei vargintis nereikia. Viskas vienoj vietoj ir dar įvairus racionas - ir kopūstai, ir kalafijorai, brokoliai ir t.t. Ir dar galvojau, kad koks kupstelis juozažolės, ar mėtos krūmas atliks atbaidytojo rolę. Šiemet viską mėtysiu po daržą ir kitose sklypo vietose grupėmis po kelis augalus.
Sauliau, plautės sėklų užsiprašau.
Pritariu Rasilei dėl kalendros - labai tinka į greitžolių dešimtuką.
Rasilė
Posts: 82
Joined: Fri Oct 29, 2010 10:06 am
Location: Vilnius - Anykščių raj.
Contact:

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Post by Rasilė »

Taip ir auginau, aplink kopūstus juozažolių tvorelė. Buvo kažkiek kopūstinių baltukų, bet kopūstai nedaug nukentėjo. O juozažolių daug turiu, galima krūmelius išskirstyti ir prisisėjusių bus. Jei kam reikia ir būsite Anykščių raj. praneškite ir užvažiuokit prisikasti.
Post Reply

Return to “Technologijos”