Page 1 of 3

Ar gerai mulčiuoti žole

Posted: Tue Feb 21, 2012 8:53 pm
by Mama Smilga
Jei kalbame apie augalus, kurie (arba jų sėklos) gali mūsuose žiemoti - paklotės "audimui" netinka NEBRANDŪS augalai, neišbarstę savo sėklų. Kodėl? O kur jūs Lietuvos gamtoj tai matėt? Manau, tai daugelio pernykščių "bėdų" priežastis.

Kas atsakys: Ar mūsuose nežiemojančių augalų gimtinėje krinta žemėn visokie sultingi lapai augimo metu? Jei taip, tai ir mes galime taip maitinti, bet tik iš ten kilusius augalus.

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Posted: Tue Feb 21, 2012 8:55 pm
by Mama Smilga
Greitžolės - tik greitoji pagalba plikai žemei. Ir naudoti jas reiktų brandžias.

Ar gerai mulčiuoti žole

Posted: Tue Feb 21, 2012 9:48 pm
by saulius
O čia įdomus pastebėjimas... bet jei paliksim tik brandžius, antroj vasaros pusėj ir rudenį- vasarą žemė bus be paklotės. Tiesa, šaknys žemėj irgi virškinasi ir jų vaidmuo ne ką mažesnis.
Bet Ritos variantas man patinka, ten nėra griežto jaunų žolių pjovimo ir mulčiavimo. O ir galima tiesiog jas kiek pristabdyt, kad kultūriniai įsigalėtų ir greitžoles užpavėsintų.
Bet paprasčiausia, jeigu rudenį liktų tiek paklotės, kad užtektų visai vasarai tiek greitžolėms, tiek kultūrai. Ir parinkt tokias kombinacijas, kad nieko pjaut labai ir nereikėtų. Bet tada per sezoną lysvėj turi priaugt labai daug masės. Ir kiek įmanoma mažint sliekų, nes jei jų bus daug- ir taip menka paklotė sunyks per savaitę.
Va kad davus bent pradžiai ko kietesnio, pvz.medienos- daug kas išsisspręstų. Bioaktyvumas užtikrintas visą vasarą, nelabai ir priklausytų nuo greitžolių. Jos būtų tik kaip papildymas rudenį ir energijos gaudymas bei pagrindinės (inertiškos) paklotės dengimas visą sezoną.

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Posted: Tue Feb 21, 2012 9:50 pm
by saulius
Žodžiu, toks daržas prašosi pas sodą. Ir lapų gautų rudenį, ir medienos, o maisto perteklių krūmams-medžiams atiduotų.

Ar gerai mulčiuoti žole

Posted: Wed Feb 22, 2012 10:45 pm
by Mama Smilga
Apie papildomą mulčiavimą. Mes gerai pažįstame savo gamtą. Morkos, pasternokai, kmynai ir t.t., nevardinsiu, yra pievos augalai. Kas vasarą vyksta pievoje? Pavasarį žydėję augalai barsto sėklas ir patys pageltę nugula, bet dažniausiai lieka styroti iki sniegas nenulenks. Nu sutrupa kiaušinėlio lukštelis, nu pelytė pakakoja, vabaliukas numeta kiautą... Pavasarį gal dar gaisras praūžė, šienelis pelenais virto - plooonu sluoksneliu pelenų. Bet niekas nepildo paklotės sultingais dobiliukais!

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Posted: Wed Feb 22, 2012 11:04 pm
by Mama Smilga
Drėgnesnėse, ūksmingesnėse vietose nužydi, išbarsto sėklas ir nuvysta, nudžiūva efemeroidai - adonis, žibuoklė, plukė, švitriešis, rūtenis... Piečiau - įvairūs svogūniniai. Štai piečiau jie yra įvairesni ir paklotės "papildymas" vyksta ne tik pavasarį - narcizai, tulpės ir t.t. nuvysta birželį. Bet ir čia gula tik BRANDŪS augalai.

Ar gerai nemulčiuoti žole

Posted: Thu Feb 23, 2012 10:57 pm
by Mama Smilga
Sauliau, tęsiu toliau.

Mes sutarėme, kad gera daržovių augimo vieta - pamiškės pieva. Jon rudeniop nugula sėklas išbarstę arba tik šalnos pakąsti žoliniai augalai, o iš viršaus užbyra lapų aukso. Nemanau, kad mūsų daržuose turi rudeniop nugulti tik ankštinės greitžolės. Arba tik kryžmažiedės. Kuo įvairesni augalai nuguls, tuo mūsų daržai bus arčiau gamtos. Ir bijoti pabarstyti lapais vien dėl to, kad jie paimti "iš šalies" - absurdiška. Ne vien privaryti lapų, o papildyti batvinlapių ir greitžolių mišinį, dalinai kompensuojant surinktas daržoves. Na ir, žinoma, skubiai sodintis medžių ir krūmų palei pietinę daržo ribą.

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Posted: Thu Feb 23, 2012 11:12 pm
by Mama Smilga
Jeigu teisinga prielaida, kad nebūtinai turi grįžti visa organika. Jei iš tiesų greitžolės gaudo azotą iš oro. Anglį iš kur? Žuvusių dirvos gyvūnų liekanų, humuso likučių. O visas kitas mineralines medžiagas galima žemei grąžinti pelenų pavidale. Daržovės - sodrių pamiškės pievų augalai, o pievose gaisrai gali nutikti kiekvieną pavasarį. Ir prašyčiau oponentų nesakyti, kad degimas - nenatūralus procesas. Jis atsirado anksčiau, nei mes gimėm. Nenatūralių dalykų tik žmogus pridaro.

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Posted: Thu Feb 23, 2012 11:19 pm
by laisvas kaimietis
Na ir, žinoma, skubiai sodintis medžių ir krūmų palei pietinę daržo ribą.
Palei šiaurinę, Mama Smilga ;)

Re: Ateinančio sezono GŽ mados tendencija- nemulčiuoti darža

Posted: Thu Feb 23, 2012 11:32 pm
by Mama Smilga
Dabar darom suvestinę. Jeigu šiaurietiškoje pievoje morkoms paklotę formuoja pilnai užaugę, sėklas išbarstę augalai, perbrendę ir nukritę sumedėjusių augalų lapai, o kartais prisideda ir pelenai. Argi galime tada teigti, kad paklotei tiks bet kas? Jauni dobiliukai, jaunos greitžolės, žolė iš vejos skiriasi nuo mano aprašyto gamtinio mišinio. Skiriasi tuo, kad turi mažiau anglies ir mineralų - "pelenų", o užtat azoto - žymiai daugiau. Štai ir atsakymas, kodėl pernai iš daugelio forumiečiu daržovių aprašymų matėsi, kad jos persivalgiusios azoto: per greitas augimas, lapų išvešėjimas, prastas vaisių, šaknų, gumbų mezgimas, na ir ligos. Nesubalansuotai pamaitintą augalą ir kenkėjai kaip mat iš kvapo atpažįsta...

Laukiu Sauliaus kritikos.