Natūrali pievutė prie namų

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

vytautasst
Posts: 75
Joined: Sun Apr 11, 2010 10:51 am
Contact:

Pieva

Post by vytautasst »

Gal kas žinote daugiau informacijos apie natūralios pievos ekosistemą: žolių įvairovė, gyvūnija, būdai atkurti natūralią pievą (ne tik laukti x metų :) )
Ar apskritai kada nors šienaujama? Galvoju, kad vėlyvą rudenį jau tikrai ne griekas stagarų pasirinkti, viskas jau pasisisėję, o biomasės gal ir užteks pasidalinti su daržu :P .
Galvoju, kad sveika natūrali pievą, intensyviai neganoma, galėtų būti puikaus pilnaverčio mulčio šaltinis daržui.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Pieva

Post by saulius »

Taip, pieva- puikus mulčio šaltinis. O bandymų atkurt nartūralias pievas buvo, Anglijoj berods, net su didelėm investicijom... nieko neišėjo. Neaiškus stabilių ekosistemų susidarymo mechanizmas, matomai reikia pereiti visas fazes iš eilės... Atkurti atskirus dėl kažkokių priežasčių sunykusius pievos fragmentus- galima. Tam žolės su beveik subrendusiomis, bet dar nebyrančiomis sėklomis nupjaunamos ir klojamos tuščioje (arba dirbtinai atituštintoje) vietoje. Sėklos išbyra ir sudygsta, o nupjauta žolė sudaro joms geras sąlygas. Orchidiniai augalai atkuriami apverčiant vietomis velėną aukštyn kojom. Jei reikės smulkiau- parašysiu.
Šienauti pievą "nesveika", pievai nesveika. Geriau silpnai ganyt. Neįmanoma ištaikyt tokio šienavimo laiko, kad nedarytų įtakos jokiam augalui... O ganymas padeda pievai išlikt pieva ir neužželt mišku- gyvulys nenuėda visko ištisai.
Rudenį pasirinkt stagarų tikrai ne griekas, pievoje kuriasi "pridėtinė vertė", t.y. kasmet gaunamas "pelnas" biomase.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Pieva

Post by saulius »

Viskas paprasta. Orchidiniai- labai bijantys konkurencijos augalai ir pievinės orchidėjos sudygsta tik ten , kur atsiranda tuščia vieta- šernas paknisa ar kitas koks velėnos pažeidimas atsiranda. Taigi lupam po maždaug pusę kvadratinio metro velėnos ir dedam ją šalia. Tokiu būdu nulupta vieta tampa sėklų gaudykle (sėklos labai lengvos ir jų l.daug, jų yra praktiškai visur, tik sudygt bėra sąlygų), o iš apverstos velėnos atsiranda galimybė išdygt nuo seniau esančioms sėkloms, nes sumažeja konkurencija. Rusai šį metodą naudoja populiacijų atkūrimui. Atseit, geri rezultatai. Aš nebandžiau, bet tikrai turi veikt. Aišku, netoliese geriau kad būtų bent kažkiek sėklas brandinančių augalų- tikimybė didesnė. Jei pievos šienaujamos nesubrendus sėkloms- taip neatkursi, nebus iš ko.
Saulius Jasionis
vytautasst
Posts: 75
Joined: Sun Apr 11, 2010 10:51 am
Contact:

Re: Pieva

Post by vytautasst »

Jei pieva buvo šienaujama daug metų augalų įvairovė turėjo sumažėti. Ar galima kur nors rasti informacijos kokia pievos augalų įvairovė būdinga Vilniaus kraštui ir gal galima bandyti pasėti trūkstamas rūšis?
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Pieva

Post by Laimis Žmuida »

Kaip Saulius sakė, bandymų atkurti natūralias pievas susodinant ir susėjant augalus taip kaip natūralioje pievoje buvo. Ir netgi su didelėm investicijom nepasisekė. Taigi, jei pribarstysite sėklų, kurių trūksta, tai nesigaus natūrali pieva.

Natūrali pieva gausis, jei ilga laiką neliesite jos ir leisite sunatūralėti pačiai. Žinoma galima aplink Vilnių pasivaikščioti po pievas natūralias (saugomas teritorijas ir pan.) ir prisirinkti sėklų, prisimėtyti pas save. Bet vaikščioti reikės dažnai, nes skirtingi augalai sunoksta skirtingu metu. Be to, Vilniaus rajonas labai įvairus. Ten ir kalniukai ir pakalnės, ir auga skirtingi augalai. Žiūrėk už šimto metrų natūrali pieva ir auga vienoki augalai, o čia kitokie, tai kurie tiks jūsų konkrečiam sklypui, neaišku.

Bet sėklas rinkti ir mėtyti savo sklype labai sveika. Vien jau tuo sveika, kad pabūni gamtoje, pažiūri kaip kas kur auga. Susipažįsti su augalai. Daug galima suprasti. O ir pasėjus, pribarščius, augalai išdygsta ten kur nori. Galbūt barstant sėklas galima pagreitinti atsikūrimo procesą.

O kokio dydžio jūsų pieva?
vytautasst
Posts: 75
Joined: Sun Apr 11, 2010 10:51 am
Contact:

Re: Pieva

Post by vytautasst »

viso 1,5 ha. apie vienas ha buvo išmaurotas darant kelią (reikėjo molio) ir statant namą. Tai dabar standartinė miesto veja užsėta. Prie namo kažkiek šienausiu. Dar apie pusė ha yra velėna virš durpių. Ten jau įdomiau, buvo šienaujama, dabar atsistanėja. Radom miškinę sidabražolę. Ten galvoju neliesti , bet kažkodėl atrodo, kad augalų įvairovė galėtų būti didesnė.Sodas taip pat kandidatas įvairiai pievai. Čia kol kas svajoju ;)
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Pieva

Post by Laimis Žmuida »

Yra toks būdas. Parsineši natūralios pievos velėnos. Na, tarkime porą kvadratinių metrų. Ir užsidedi pas save. Ir jos pakraščius galima aprauti kartais, kad ji plėstųsi po truputį. Jei hektaras, tai galima tokius 3 lopus padaryti.

Jei imsite natūralią pievos velėną, tai ji bus stipri ir neįsileis kitų žolių. Taigi tie velėnos gabalai plėsis nukonkuruodami aplinkines žoles. Štai taip gausite ganėtinai greitai "natūralią" pievą. :)
toltik

Re: Pieva

Post by toltik »

augalai žinoma pagirndiniai visa ko "maitintojai" - vieninteliai konvertuoja saulės šviesą į biomasę (na maždaug... :) ). Bet manau nereik pamiršti, kad tarkim natūrali pieva tai ne tik žolės joje augančios, bet ir visa kita biomasė. T.y. mikro ir makro organizmai. Jeigu pieva bus šienaujama arba kad ir išgrebojama rudeniop, na kad ir pirmam sniegui iškritus tai procesai joje vyks jau kitaip negu neliečiamoj pievoj. Yra daug vabzdžių rūšių kurie žiemoja apmirusiuose bet stačiuose žolinių augalų stiebuose. Ir šie vabzdžiai yra natūralios ekosistemos dalis, jeigu kruopščiai susirinksite stagarus, tai tuo pačiu pakenksite vienai natūralios ekosistemos grandžiai... na žodžiu koperacija čia kiekvienam milimetre ir kiekvieną sekundę :)..
Jei konkretus pvz. tai maždaug tarkim toks. Atėjom į pievą rudeniop ar pavasarį ir radom seną pelių lizdą - paėmėm jį ir sumulčiavom po kopūstu ar obelim ir kamanių šeima neteko puikaus lizdo ir įsikūrė ne per metrą nuo lysvės, o per šimtą (ten kur rado tinkamą lizdavietę).. čia maždaug, bet principas aiškus :).
Ingrida

Re: Pieva

Post by Ingrida »

Sveiki,
turime galimybę naudotis 3 h žemės. Ten dabar pieva. Kadangi tėvai kilę iš kaimo, o mes augę mieste, tai pratę matyti prižiūrėtą, "miestietišką" pievelę. Todėl pradėjome planuoti kaip arsim, voluosim... Bet netikėtai atradau Jūsų puslapį, perskaičiau Laimio Žmuidos straipsnį Tuščio sklypo turtai ir taip pasidarė gėda savo ketinimų :oops: ... Tik pasirodo net neįsivaizduojame nuo ko dabar pradėti, o klausimų laaabai daug. Prašau padėti susigaudyti ką ir kaip dabar mums daryti :roll: . Kaip ir sakiau, ten dabar pieva, atrodo anksčiau gyveno žmonės, kai kuriose vietose gal ir arta, nes kaubūriuota, kai kur išaugę jauni medeliai, aplink miškas. Kažkokioje dalyje norėčiau padaryti daržą, labai jau patiko ta gamtinė žemdirbystė :) O kokia vieta tiktų daržui: ar vakarinė, kur meta šešėlį miškas, ar kur visada būna saulėta? Kažkokią dalį norime turėti trumpą žolytę. Tai, kaip supratau, reikia nušienauti (nesvarbu dalgiu ar žoliapjove?) ir tą pjautą žolę sudėti vagomis darant daržą, kad kitais metais galėčiau jau ką nors sėti. O gal jau šiais metais ką nors galėčiau sodinti ant pievos? O likusį plotą norime palikti natūralia pieva, bet ar nieko nereikia daryti su praėjusiais metais likusia peraugusia labai aukšta žole, stagarais. Ji buvo apie 1,50 gal ir aukštesnė. Dabar, aišku, ji sukritusi ir auga nauja. Gal reikia nugrėbti ar surinkti tuos stagarus, o gal viską nušienauti, kad kitais metais viskas gražiai ir lygiai ataugtų (nors kaip supratau, negalima)? Keliose vietose paknisę šernai: ar tą žemę išlyginti? Yra plotelis aviečių, tikriausiai likusios buvusių žmonių, ką su jom daryti? Ir šiaip pieva kaubūriuota. Autorius straipsnyje rašė, kad nelygią dirvą galima išlyginti jos neariant, o gal ir pievą galima kaip nors išlyginti? Ir iš viso, kaip sužinoti ar ten yra kokia velėna, ar tokią pievą verta laikyti natūralia ir ar mums pavyks ją puoselėti.
Uf, kiek prirašiau :roll: Mes su vyru miestiečiai nieko nenutuokiame, todėl ir klausimai kai kurie gali atrodyti juokingi, o ir tėvai gali patarti tik tradiciškai ūkininkaujant, o čia tau nejuokai ;)
Jei mums padėtumėte, būtume labai laimingi :D
Kai pasižiūrėjau, pasirodo suplakiau kelias temas į vieną, bet gal daugiau klausimų apie pievą :?
Nekantriai laukiu patarimų, nes jau nagai niežti, kaip noriu ir tų bulvių iš po šiaudų, ir kaip visiems galėsiu pasakyti, kad n e r e i k ė j o jų ravėti :D
zmogs

Re: Pieva

Post by zmogs »

Tai greit klokit kartoną ant pievos ir bulves kiškit, truputį vėlyvos, bet bus ;) O su visu kitu neskubėkit, dar palaukit, kol susigulės kokia vizija, ką kur norit matyti. Daržas bent man rodos geriau ten, kur daug šviesos. Aš irgi nepatyrus, bet jau kai kur pasiskubinau plėšt dirvoną ir be reikalo.. Žodžiu, siūlau dar paskaitinėt ir suprasti savo norus, o kai norai konkretūs, šitam forume rasit daug info kaip juos įgyvendint.
Post Reply

Return to “Technologijos”