Vištos

Moderators: saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Vištos

Post by saulius »

Pievoj ar miške višta visiškai beginklė, bet krūmynuose vanagui labai sunku ją paimt. Užtai lapei dar patogiau. Todėl lapė kieme- arba "sava", arba jokios. Ima vištą ir kiaunė, ir šeškas. Šeškas mėgsta kiaušinius, pasiima taip, kad net nepastebi, tiesiog kiaušinių mažiau randi. Bet man neteko nei pačiam patirt, nei girdėt kur nors, kad savas (kieme gyvenantis) šeškas ar kiaunė pjautų vištas- jie pakankamai protingi, neišsiduoda, kol nepadarai jiems ko blogo. Gal ir su lapėm tas pats?
Saulius Jasionis
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Vištos

Post by laisvas kaimietis »

Pernai kiaunė buvo įsisukus, ateidavo per žiurkių urvus - pusę vištų išgalabijo. Paskui nurimo ir imdavo tik kiaušinius, o žiemą palėpėj pacus vaikė. Dabar visai jos nesigirdi, bet dar anksti - va paspaus šalčiai ir pasirodys :lol:
Žilvinas Žurauskas
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Vištos

Post by saulius »

Kiaunė kai įsisuka- prasti būna popieriai, bet dažniausiai tai būna svetima kiaunė, iš kaimynų kluono ar iš miško. Jei kluone ar malkinėj gyvena kiaunė- negirdėjau, kad lįstų į vištinyką. Kiaušinius ima, čia jau tenka dalintis. Pas mus kiaunių nebuvo, bet visada buvo šeimyna šeškų. Niekada nelietė jokio paukščio ar triušio, tik kiaušinį vieną kitą. Užtai žiurkių aruoduose nebuvo niekada, o pas kaimyną- pilna, nes jis šeškus naikindavo. Jeigu rasi šeško ar kiaunės vaikus ir sunaikinsi- va tada jau ragai ir vištom ir kralikam. Daug tokių atvejų girdėjau. Ir šiaip, akmeninės kiaunės (kuri prie žmonių gyvena) pagrindinis maistas- graužikai. Kai jų užtenka- su paukščiais ji terliojasi tik uždaroj patalpoj. Ją matyt nervina tas kudakavimas. Net neėda- papjauna ir palieka su nukąsta galva.Todėl reikia pasirūpint, kad vištinykas būtų sandarus. Arba, kad tvarte kiaunė gyventų.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Vištos

Post by saulius »

Kad kiaunė pasirodo tik prieš žiemą- reiškia, kad sodyboj savos kiaunės tikrai nėra. Jos vienišės ir jų teritorijos labai griežtai saugomos, bet to- didelės. Žiemą pamigruoja, bet jeigu vietoje maisto užtenka ir yra gerų slėptuvių- niekur neina.
Pas mus (čia jau kitam kaime, kur nėra vištų) užpernai kiaunė atsivedė vaikus. Pati atsargi buvo, nesirodydavo, o kiauniukai vos pritemus kiauksėdami lakstydavo aplink kluoną, kai prieidavom arti- slėpdavosi po lentgaliais. Aš vis bandydavau juos prisipratint: arti lizdo, ant tako padėdavau tai kiaušinį, tai mėsos gabaliuką- niekada net nepalietė. Nei mama, nei vaikai. Kiaunė labai protinga, nemanau, kad ji rizikuotų pjaudama vištas ten kur yra jos lizdas.
Saulius Jasionis
smilga
Posts: 202
Joined: Mon Mar 15, 2010 12:11 am
Location: Kėdainiai
Contact:

Re: Vištos

Post by smilga »

Viena istorija žinau. Ūkininkui ilgą laiką kažkas pjovė paukščius, atrodo kalakutus ar žąsis. Vienkiemis netoli miško. Kartą žmogelis pamatė gyvūnėlį liuoksinti link miško. Žmogus ir pasakoja visiems: nuo mažens vienkiemyje užaugau, šešką žinau, kiaunę žinau, bet tokį žvėrelį su tokiom spalvom nesu matęs. Spėju, kad žmogelis matė audinę. Bet ne šiaip audinę, bet audinę pabėgusią iš auginamų fermose. Tokių fermų Kėdainių rajone ne viena ir ne dvi. Brangiakailiai ten įvairiausių, paprastam žmogui nematytų spalvų, todėl ūkininkas galėjo žvėrelio ir nepažinti. Taip kad audinės dar vienas plėšrūnas. pasirodo jų būna dar ir nematytų spalvų :)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Vištos

Post by saulius »

Audinė žiauri. Ežerų salose išpjauna ištisas paukščių kolonijas. Tenka jų dažnai matyt paupiuose, bet kad į namus eitų- pirmą kartą girdžiu. Ačiū!
Saulius Jasionis
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Vištos

Post by lugne »

Kažkada pas amerikiečius skaičiau, kad jie augina kažkokią vištų veislę, kuri turi daug labiau nei kitos išreikštą savisaugos instinktą. Ten jos ganosi labai dideliuose aptvaruose ir juose yra slėptuvės. Tai atseit ta veislė šansų pasislėpti nuo priešų iš dangaus turi daugiausia. Gal ir pas mus senovinių veislių vištos turėtų didesnį savisaugos instinktą. Juk daug kartų gyvenusių nelaisvėj ši savybė nebuvo reikalinga.
Dar prisiminiau, kad esu gavus pasiūlymą iš vienos profesorės, kažkada užsiiminėjusios vištom, auginti senų veislių vištas. Prisimenu tik tiek, kad Lietuvoj jau nieko doro neišlikę, reiktų vežtis iš Vokietijos, bet ji galėtų pagelbėti, nes jai labai rūpi ir gaila, kad Lietuvoj niekam neįdomu. Galėčiau atkapstyti kontaktus, bet konkrečiau nieko kol kas nežinau, tada rūpėjo kiti dalykai :)
Jurga Stoškutė
Sigita
Posts: 233
Joined: Mon Mar 09, 2009 7:35 pm
Contact:

Re: Vištos

Post by Sigita »

ir aš skaitinėju apie tas veisles ir tikrai nežinau ką pirkti ir kur.Nes mano gal pusę vištų čiaudėja,kelios pakratė kojas.Tik leghornų porelė sveika.Nesinori jokių vaistų duoti,tad sėdžiu ir ieškau informacijos apie tas vištas .
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Vištos

Post by laisvas kaimietis »

Aš irgi pernai buvau nusipirkęs sergančių, tai susirgo ir kitos. Dalis krito, kol išsiaiškinau ką daryti. Pradėjau girdyti česnakiniu vandeniu ir maitinti svogūnais - visos ligos pasibaigė :D
Dabar nieko nebeperku - pačios išperi ir užaugina sveikus ir stiprius vaikučius :mrgreen:
Žilvinas Žurauskas
Sigita
Posts: 233
Joined: Mon Mar 09, 2009 7:35 pm
Contact:

Re: Vištos

Post by Sigita »

Receptą su česnakais ir svogūnais ir aš turiu,kai kurioms nepadėjo.Bet pagal GŽ kaip ir daržovių nepurškiam,taip ir tikiuosi užsiveisti tokias vištas ,kurioms jokių gėrimų nereikės :D .
Post Reply

Return to “Vištos”