Sliekai

Moderators: saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Ieskau slieku

Post by saulius »

Sliekus gavau kalifornietiškus, tik jau n metų laikytus kompsto duobėj, kur viską jiems ten versdavo ir jie viską virškino. Yra peržiemoję kelias žiemas ir pan. Tai lyg ir adaptuoti.
Tai reiškia, kad jie bus susikryžmonę su vietiniais, t.y. ne kaliforniečiai. Kas gali apsaugit komposto krūvą nuo vietinių sliekų? Bet gal čia dar geriau.
Saulius Jasionis
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Ieskau slieku

Post by laisvas kaimietis »

Tik visur rašo, kad reikia maistą smulkinti iki košės pavidalo. Manau tai nesamonė, bandysiu nesmulkint.
Akivaizdu, kad sliekas negali atsikąsti kieto daikto, nes neturi dantų. Pramoniuose sliekynuose sliekai šeriami kompostu, t.y. bakterijų suskaidyta organika. Taigi, organikos susmulkinimas iki košės pavidalo leidžia "peršokti" kompostavimo etapą. Galima ir nesmulkinti, tik tada pradžiai geriau naudoti "starterį" kokio nors mėšlo pavidalu, kad sliekai iškarto turėtų ką valgyti, o bakterijos tuo metu skaidytų stambesnę organiką. Dar sliekams labai svarbi temperatūra ir drėgmė. Nukrypus nuo jiems įprastos normos jie nesimaitina ir nesidaugina, o stipriau nukrypus gali ir kanopas užversi :lol: Kaliforniečiams reikia + 25 ir 80% drėgmės. Ko reikia mūsiškiams dar nežinau, bet maniškiai prie + 16 miega, o prie + 20 kuičiasi :D Dar tik pirma para auginimo, tai patirties aišku nėra :)
Žilvinas Žurauskas
angela
Posts: 137
Joined: Fri Jan 14, 2011 1:39 am
Location: Jonava
Contact:

Re: Ieskau slieku

Post by angela »

Aš pas save šiandien irgi apgyvendinau vietinius sliekus. Su smulkinimu viskas aišku tik kaip pamatuoti tą 80% drėgmės.
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Ieskau slieku

Post by laisvas kaimietis »

Yra tokie dirvos matuokliai, kur rodo drėgmę, temperatūrą ir pH. Aš tai naudoju savo akį - papurškiu, pažiūriu - nu va, dabar 80% :lol:
Žilvinas Žurauskas
Ecka
Posts: 116
Joined: Wed Mar 16, 2011 12:00 am
Contact:

Re: Ieskau slieku

Post by Ecka »

Kai aš į dėžutes dėjau daržovių atliekas, tikrai nieko specialiai skysto sliekams nepyliau, bet ten buvo gana drėgna. Gal nuo atliekų irimo. Aišku, būdavo kavos tirščių, kiek papuvusių obuoliukų ir pan. Man atrodė, kad jiems daugiau celiuliozės problema buvo, kad atliekos nesusispaustų, o būtų pakilusios , oringos. Sudėtingiausia vartyti, nes jei dėžutė pilna, tai gana sudėtinga. Geriausia šalia pasidėti kokį kubilą, sukrėsti atliekas, po to pridėti ar pjuvenų ar kitų kietų atliekų , permaišyti, ir vėl prikrėsti iki viršaus dėžutę. Žemių tikrai nedėjau, nes kur ten jas gauti žiemą.
Įdomu bus išgirsti dabar bandžiusių rezultatus, bet po kelių mėnesių mano ferma atrodė net mažesnė nei pirkau. Tikrai neatkalbinėju ;) , bet ar tikrai rezultatai bus verti pastangų. :roll:
Skaičiau, kad bulvių lupenas geriau pašaldyti, nepersistengti su obuolių kiekiu. Šiemet bandysiu viską dėti lauke į kiaurą bačką, perklojant gal pjuvenomis, pridengiant viršų nuo lietais, o pavasarį- į lysvę atgimusiems sliekams. jei kas norės , per apačią įlys į bačką.
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Ieskau slieku

Post by laisvas kaimietis »

Įdomu bus išgirsti dabar bandžiusių rezultatus, bet po kelių mėnesių mano ferma atrodė net mažesnė nei pirkau.
Mano supratimu yra trys esminiai dalykai: temperatūra, drėgmė ir maistas (toks, kurį sliekas galės suvalgyti). Na dar ramybė - jos geriau nedrumsti. Sliekų mažėti gali tik dviem atvejais: arba jie miršta iš bado (dėl netinkamų sąlygų ar "neįkandamo" maisto) arba kažkas juos galabija (tyčia ar netyčia) :roll: Nelabai suprantu kam reikia vartyti (ir galabyti sliekus), juk paklotės ant lysvės nevartom ir sliekai puikiausiai po ja gyvena. Ir dar - negalima "atimti" iš sliekų jau pagaminto biohumuso, kol neatsiras galybė mažų sliekiukų, kad su juo neiškeliautų ir būsimas prieauglis.
Čia kol kas tik teoriniai pasvarstymai, nes patirties, kaip sakiau, dar nėra ;)
Žilvinas Žurauskas
pirtininkas
Posts: 317
Joined: Wed Aug 25, 2010 4:35 pm
Contact:

Re: Sliekai

Post by pirtininkas »

kazkur yutubej buvo filmukas - zmogus padare idomu dalyka - irgi kaip auksciau aprasyta - drenazas, dirva , i ja - sliekai ir bakterijos (is juodzemio) , po to ant virsaus bet koks brudas (nuo maisto atlieku iki tualeto turinio) - bakterijos ir sliekai viska suvirskina. be to - sitas "kompostas" labai "riebiai" laistomas (irgi kuom papuola) - zeme ta skysti prafiltruoja -r is jos isbega labai aktyvus bakterinis "katalizatorius" - jame pamirkyti grudai sudygsta labai greitai - tuos zelmeniz seria zuikiams (o zuikiu kakala ir siusyla vel pila i "kompostine sliekams su bakterijomis)......


as tai prileidau kaliforniuku i savo kompostines kruvas (tiesiog nusipirkau dezute "lenkisku" slieku zvejybos parduotuveje) dabar kruvoje daug mazu sliekiuku - ziuresim kaip perziemos - juk kruva virs zemes.....
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sliekai

Post by saulius »

Turbūt kalbi apie Šapiro? Jis sukūręs visą technologiją su sliekais, juodžemiu ir pan. Man ten kai kas nesueina, bet yra gerų dalykų.
Saulius Jasionis
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Sliekai

Post by Vėjai »

Sliekai mano kalifornietiški, tik užsigrūdinę. Susikryžmint nelabai buvo galimybės, nes laikomi išbetonuotoj duobėj. Sliekų šeimininkas patikino, kad kai renka žvejybai, tai tie iš duobės labai skiriasi nuo paprastų mūsiškių iš lysvės.Tai tiek tų garantijų.
O kaip jūs tą maistą smulkinat - blenderiu ar mėsmale malat? Prasidėjau su tais sliekais tikrai ne tam, kad paleisčiau juos į lysvę (po paklote jų mano darže ir taip pilna), bet kad virškintų man virtuvės atliekas žiemą ir gamintų biohumusą. Pernai bandžiau virtuvines atliekas pilt į daržą, tai pavasarį, nutirpus sniegui ir kapstinėjau po aptižusias atliekas, nevirškina gi jų niekas žiemą. O tokį įtartinos kokybės biohumusą daigams pirkau parduotuvėj. Netinka toks variantas savarankiškai GŽ daržininkystei.
Taigi startuoja žieminė sliekininkystė - vis populiarėjančios GŽ gyvulininkystės rūšis. Sliekas tai tikrai juk ne morka :lol:
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Sliekai

Post by laisvas kaimietis »

Įtariu, kad sliekai labai jautrūs infraraudoniems spinduliams. Norėjau savo sliekyne pakelt temperatūrą iki rekomenduojamų 25 laipsnių, tai palikau nakčiai prie radiatoriaus. Ryte radau visus iškepusius. Laipsnių tebuvo 23, tai nemanau, kad čia temperatūra kalta. Sliekai buvo mūsiškiai, tai jiems tikriausiai tų 25 nė nereikia - juk po paklote gerokai žemesnėj temperatūroj puikiausiai dauginasi.
Žilvinas Žurauskas
Post Reply

Return to “Kiti gyvuliai”