Kukurdvelkiai

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Kukurdvelkiai

Standartinė saulius » Pir Rgp 23, 2010 9:47 pm

Šitas grybas pažįstamas visiems: patys vaikystėje leisdavom iš jo dūmus, o dabar mokome to vaikus, žinome, kad jis valgomas, bet retai kas jį renka ir kaip nors naudoja. O be reikalo- kukurdvelkis nusipelnė ne mažesnės pagarbos už kitus grybus, net savo kulinarinėmis savybėmis jis nelabai nusileidžia geriausioms grybų rūšims. Žinia, valgomas tik jaunas, dar baltas vaisiakūnis.
Kukurdvelkį gerai pažįsta Sibiro gyventojai, ypač medžiotojai, medkirčiai, geologai- tie, kurių darbas pavojingas ir dažnai tenka susižeisti. Tokios nelaimės miške atveju- pati geriausia priemonė yra kukurdvelkis. Šviežias jis perlaužiamas ir vidine puse dedamas ant žaizdos. Sustabdo kraujavimą, žaizda greitai užsitraukia ir nekyla jokių komplikacijų. Jei grybas jau subrendęs ir lengvai paspaudus iš jo „rūksta“ sporos- gydomosios savybės tos pačios, sporas reikia drąsiai berti ant žaizdos ir efektas bus tas pats. Be to, sporų galima prisirinkti, supilti į stiklainį ir pasidėti atsargai- sausos jos gali stovėti daug metų, neprarasdamos savo gyvybingumo. Kukurdvelkio sporomis galima gydyti net labai komplikuotas, negyjančias žaizdas.
Valgyti kukurdvelkius taip pat patartina: jie gerina virškinimo sistemos veiklą, gydo gastritą, skrandžio ir žarnyno kraujavimus, be to yra lengvai virškinami ir gerai įsisavinami organizmo.
Turi kukurdvelkis dar vieną ypatingą savybę, čia jis gerokai pranoksta visus kitus vaistinius augalus ir grybus: šalinti iš organizmo toksinus. Daugeliui žinoma, kad visi grybai „mėgsta“ kaupti savyje sunkiuosius metalus, radioktyvias medžiagas, kitus nuodus. Visi supranta, kad negalima grybų rinkti arti kelių, gamyklų ar kitų labai užterštų vietų. Nors, kita vertus, patys teršiame- patys turėtume tai ir suvalgyti... Na, bet dabar ne apie tai. Taigi, ši grybų savybė dabar naudojama dirvų „valymui“ nuo nuodingų junginių. Ir čia kukurdvelkiui nėra lygių. Taip pat jis elgiasi ir žmogaus organizme: grybo ląstelės lyg galingas siurblys susiurbia į save radionuklidų ir sunkiųjų metalų atomus. Taip pat sėkmingai šalina ftoro ir chloro junginius. „Prisisiubusios“ grybo ląstelės pašalinamos iš organizmo su išmatomis. Organizmo valymui naudojami sausi kukurdvelkių milteliai. Tai svarbu žmonėms, turintiems reikalų su nuodinga aplinka. Gydymas Peterburge gaminamais kukurdvelkių preparatais rodo, kad šis grybas turi ir didelį kosmetinį poveikį: išsivalius organizmui, oda įgauna elasingumą ir matinę, sveiką spalvą.
Mūsuose auga keletas kukurdvelkių rūšių. Medicininiai preparatai dažniausiai gaminami iš didžiosios langermanijos (Langermannia gigantea), milžiniško grybo, užaugančio net iki dviejų metrų apimties ir penkiolikos kilogramų svorio, o liaudies medicinoje naudojami ir visi kiti. Matomai, savo savybėmis jie yra panašūs. Auga jie daug kur: lapuočių ir spygliuočių miškuose, parkuose, soduose, pievose, ganyklose, dirvonuose. Dygsta nuo vasaros pradžios. Dėl savo palyginti paprasto gyvenimo būdo, mat yra saprotrofai, t.y. minta augalų liekanomis, dažnai sutinkami artimoje žmogaus kaimynystėje. Soduose kukurdvelkiai, kaip ir visi kiti gasteromicetai, gali puikiai pasitarnauti kaip mulčio skaidytojai. Ypač jie reikalingi praktikuojant intensyvią gamtinės krypties žemdirbystę, taip pat kuriant sodus chemikalais užterštose dirvose. Kukurdvelkių „prijaukinimas“ niekuo nesiskiria nuo kitų augalinėmis liekanomis mintančių grybų.

S.J.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Kukurdvelkiai

Standartinė rasab » Ant Kov 10, 2015 5:07 pm

Valgome juos ir duodame paragauti http://www.zolynunamai.lt svečiams.
Supjaustome griežinėliais, švelniai apkepiname lydytame svieste, padruskiname, papipiriname.
Taip pat ir marinavome kaip pvz. baravykus. gavosi super :)
rasab
 
Pranešimai: 8
Užsiregistravo: Ant Vas 14, 2012 12:18 pm

Re: Kukurdvelkiai

Standartinė Eimutė » Tre Kov 11, 2015 10:25 am

Kažkada teko jų ragauti. Man nepatiko, kad jie termiškai apdoroti labai skysti. Bet gal ten pirma buvo apvirti? Gal jei iš karto kepama geriau gaunasi?
Širvintos
Eimutė
 
Pranešimai: 682
Užsiregistravo: Ket Rgs 23, 2010 1:08 pm
Miestas: Širvintos


Grįžti į Laukiniai valgomi augalai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių

cron