Lietuviškos obelys

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by saulius »

Sodinukų kol kas ne, su įskiepiais pas mane irgi labai skūpiai. Kiek turiu- visi pažadėti. Paprastai senos veislės būna ant senų medžių, o nuo jų nelabai yra ką nupjaut. Gal turit kokių konkretesnių pageidavimų, gal surastų kas nors?
Saulius Jasionis
vigintas
Posts: 534
Joined: Tue Jun 15, 2010 11:52 am
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by vigintas »

Sauliau - senos tai kiek metu turi buti senam sodui ? Uz Arlaviskiu, visai priesais hidroakumuliacine islikes dalinai senas sodas. Sodyba matyt buvo perkelta. Todel medzu senumas 50-60 meteliu.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by saulius »

Senas sodas- nebūtinai senos veislės, o dar lietuviškos. Aš tik sakau, kad jei veislė sena ir dar labai reta- kaip taisyklė, senas medis.
Saulius Jasionis
linad

Re: Lietuviškos obelys

Post by linad »

beje, kažkuriame forume skaičiau, kad kelmai naudingi, nereikia stengtis jų išrauti , bet ką ant jų ar apie juos susodinti, avietes ir pan., bet jei koks 30 kelmų sakykime, tai kažkaip, hmm., gal šalia kitas obelis sodinti, kaip suprantu pradedant nuo laukinių obelaičių, o paskui į jas skiepijant, o apie likusius kelmus tiesiog projektuoti daržą, sodinti, kad ir gyvatvores (nuo vėjų), vaiskrūmius ir panašiai... ar teisingai suprantu principą, ką patartumėte? gal per kokį 10 metų kiti augalai tuos kelmus apvalgys...
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by saulius »

Tarybinių laikų veislės- pačios geriausios, išskyrus vos keletą senovinių. Tikrai lietuviškų tarp jų- gal tik Beržininkų ananasas, jo yra daug kur ir medelynuose sodinukų. Na, dar gal Avenarijus, bet irgi nevietinės kilmės. O visa kita- svetimos arba išvestinės iš "svetimų" veislių. Aš jau artėju prie "sotumo", ieškant senų veislių, kadangi kažko labai ypatingo ir labai išsiskiriančio ne taip ir daug. Viskas, kas pas mus yra geriausio- jau guli šaldytuve ir laukia balandžio pabaigos, kitais metais galėsiu pasidalint įskiepiais. Jei ruošiatės kolekcionuot- tai labai reikalingas darbas ir aš pasiruošęs jums padėt. Bet dabar tiesiog nėra iš ko. O jūs perskiepysit senas obelis ar sodinsit naujas?
Prie kelmų galima sodint bet ką, kam tinka kitos sąlygos, tik prie obelų kelmų nesodinkit obelaičių.
Saulius Jasionis
linad

Re: Lietuviškos obelys

Post by linad »

Ačiū už atsakymus, labai džiaugsiuosi bet kokiais sodinukais - sodas didelis, galima prisodinti visko. Idėja ir yra tokia - atkurti XIX pab. dvaro gyvenimą, t.y. sakykime, aplinką, sodą, gėlynus. Žinoma, taip atkurti kaip buvo tikrai neįmanoma, ir nėra tikslas, nes gyvenimas eina toliau, tiek buitiniai patogumai, tiek pastatų šildymo ir energijos suvartojimo sąnaudos turi būti mažiausios pagal šiandienos technologinius sprendimus ir galimas aplinkybes. Tačiau kas dėl augalų - man žymiai įdomiau atrasti ir išsaugoti iš to kas galėjo būti Žemaitijos krašte ar visoje Lietuvoje. Norėtųsi ir sode ir darže ir visame parke, ir be abejo, virtuvėje :) gyventi pagal GŽ principus. Maisto atliekas naudoti augalų maistui, kuo mažiau kenkti aplinkai, kuo mažiau naudoti neperdirbamų šiukšlių ir t.t. Gerai tai, kad pakankamai nemažoje teritorijoje galima įgyvendinti visas GŽ idėjas.
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by laisvas kaimietis »

Aš ananasą turiu. Kovo pradžioj bandžiau ūglių skiepijimui prisikarpyt, tai ne kaži ką radau - sena jau obelis.
Aš irgi gvildenu mintį senų gerų veislių sodą įsiveist. Pradžiai prisikarpiau ūglių nuo to, ką turiu.
Žilvinas Žurauskas
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Obelų veislės

Post by povils »

zoot » Ket Lie 14, 2011 10:01 pm
Reikalingos vasarinės keletą veislių,reikalingos keleta rudeninių, reikalingos žieminės veislės, geriausiai saldesnės, kadangi senos auginamos Lietuvoje taip ir buvo gan rūgščios

Aš taip pat nelabai mėgstu rūgščius vaisius.
Rekomenduočiau gerą rusišką vasarinę obelį „Konfetnoe“. Kai man vynuogių auginimo entuziastas Gailiūnas pasiulė kelis ūgliukus skiepijimui, buvau skeptiškai nusiteikęs. Man kažkaip labai nesiderino obuolys su saldainiu. Davė tai paėmiau. Ir įskiepijau. Ir dabar atsidžiaugti negaliu. Skaniausi vasariniai iš visų mano ragautų. Labai sultingi. Ryškaus skonio. Ir su saldainiais nieko bendro neturi. Veislės tėvai tai lietuviškas „Popierinis“, kurį mano tėviškėj vadindavo gražesniu „Baltinio“ vardu ir sena rusiška veislė „Korobovka“ Lietuvoj dar „Cukrinuku“ vadinama.

Aš juos pradedu valgyti gerokai anksčiau už „Baltinius“. Ir čia labai padeda kirminukai. Obuolys su kirminuku greičiau pasidengia rausvais dryželiais, pranešdamas, kad jau skanus.

Iš rudeninių mėgstu „Beržininkų ananasą“, „Auksį“

Visomis savo žieminėmis esu patenkintas, bet bijau rekomenduoti, nes jos visos skiepytos į „Antaninių“ ar kitokiu obelų vainikus. Nežinau koks jų atsparumas šalčiui ir kitkam būtu kitais atvejais.
Audrius
Posts: 5
Joined: Thu May 06, 2010 9:30 pm
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by Audrius »

Gal kas galit parekomenduot kur galima įsigyt keletą vaismedžių sodinukų(obelys, kriaušės)? Esu pradedantis todėl visokie įskiepiai man dar kosmosas :) Manau, kad nuo sodinukų pradėt būtu paprasčiau.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Lietuviškos obelys

Post by saulius »

Bet kokiam medelyne ar mugėj galima įsigyt kartais pakenčiamos kokybės, jei žinai kaip atsirinkt (jei nežinai- klausk).
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “Sėklininkystė”