Senų gerų veislių paieška

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Senų gerų veislių paieška

Post by Vėjai »

Blogiausia Sauliau, kad kaip pats rašei rusiškame forume viskas baigiama paversti "žydinčiais sodais".
Nusiperkama sodyba, tuoj puolama daryti "marceliukės klėčio" lygio interjerų, lyginti kalnelius .sėti gazoną ir kloti trinkeles.
Ir tos autentikos, po vienkiemių išdrąskymo sovietmečiu, nelikę.
Gal nelaukim, kol kas ką atras.
Gal organizuokim patys kokias ekspedicijas, kaip senas liaudies dainas rinko?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senovinės lietuviškos rožės

Post by saulius »

Surenkam ekipažą ir traukiam po senus kaimus, apleistas sodybas. Galima ilgai nedelsiant- daug gerų vaisių dar ant medžių kabo, vėlyvos rudeninės ir žieminės veislės. Varovas gal galėtų pakonsultuot dėl vėlyvo rudeninio skiepijimo- aš nesu bandęs, gal yra kokių subtilybių...
Saulius Jasionis
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Senovinės lietuviškos rožės

Post by Vėjai »

Aš už. Ir galiu būti už vairuotoją, nes nenoriu užimti išmanančių žmonių vietos ekipaže.
Paskelbiau visuotinę būsimų skiepų paiešką savo sodui, tai gavau vieną pasiūlymą:
Auksinis renetas - ar verta dėmesio?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senovinės lietuviškos rožės

Post by saulius »

Labai vertas. Geras žieminis obuolys. Turi Ievos (kur susitikime buvo) dėdė.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senovinės lietuviškos rožės

Post by saulius »

Nesakau, kad saugot reikia absoliučiai viską, kas kada nors buvo sukurta. Gamtoje kitimas- nuolatinis procesas, nuolat kinta ir sodo kultūrų veislės. Bet kitimas turi būti į gerąją pusę. Jei didėja atsparumas ligoms ir transportabilumas skonio ir aromato sąskaita- čia jau ne gerėjimas, o degradacija. Kad ir dabar populiariausia Europoje pramoninė kriaušių veislė "Konferencinė"- su niekuo nepalyginamas šlamštas. Bent jau tą, kas buvo geriausio- privalu surinkt.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senovinės lietuviškos rožės

Post by saulius »

Tai pirmiausia siūlyčiau su Obelyne rimčiau susipažint, pasikalbėt su šeimininkais jei bus. Dar prie Stakliskiu miške žinau didelį seną sulaukėjusį sodą- nespėjau ištyrinėt. Daugiausia ten obelų, bet yra ir grūšių, gal ir dar ko nors. Jei vėtra neišvertė...
Saulius Jasionis
pirtininkas
Posts: 317
Joined: Wed Aug 25, 2010 4:35 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by pirtininkas »

šiaip jau pas mano kaimyna (kuris man gimine) sodas senas - mano senelis ji veise- yra ananasiniu, antqniniu, grapsteinu ir kitu veisliu kuriu pavadinimo nezinau.
taip pat yra sena kriause vis dar vedanti nelabai dideles bet labai skanias kriausies - i kompotus jas dedam- jos kompote nepakeicia formos - atrodo kaip sviezios.
pas kita kaimyna yra obelis vedanti rainus ankstyvuosius obuolius. senelio sode irgi tokia.... buvo...
gaila, taciau nebeliko kriauses kuri vede KETURIU rusiu kriauses - nuo mazyciu ankstyvuju iki "bombu" zieminiu...

ai... ner ka kalbet kas BUVO....
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by Laimis Žmuida »

Mastaičiuose yra sena obelis, liemuo kaip ąžuolas du žmonės vos apkabina. Na, bet šį kartą ne apie ją. :) Prie jos yra jaunas sodas. Auga bogatyriai ir dar krūva žieminių, galim pažiūrėt.
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by Vėjai »

Mano močiutės sode buvo tokia vasarinė avietinė obelis - skanėstas. Tokios tai labai norėčiau.
Nežinau kaip tiksliai vadinasi.
Kažkur lyg Varovas gyrėsi , kad turi lietuvišką avietinį, gal tas pats.
Tai su obuoliais gal dar ne taip liūdnai.
Bet sutinku su Sauliumi, kriaušės visai prapuolusios.
Tai koks planas:
1. Surenkam informaciją apie augančias obelis ir kriaušes artimoj aplinkoj ir pažįstamų žmonių soduose iš kurių pavasarį galima nusipjauti skiepų.
Tokią informaciją gal reikia kažkaip kaupti vienoj vietoj ir susisteminti.
pvz. Antaninės obels skiepą galima gauti ten ir ten.
Nes kaip suprantu mes norim ne tik rasti , bet savo soduose išsaugoti ir gal dauginti vėliau.
2. Suplanuojam ekspediciją ir važiuojam. nes ieškom ne tik obelų ar kriaušių bet ir kitų senų lietuviškų augalų.
Manau šiemet dar suspėsim ką nors nuveikti ir pasiruoštume planą kitiems metams.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by saulius »

Avietinį turiu Kaune- ne problema. geras obuolys, tikrai. Dar kažkokių labai labai didelių ir skanių rudeninių turiu- pernai į susitikimą buvau atvežęs.
Važiuojam tai važiuojam... Kada? Žiemą ar pavasarį skiepų pjaut? Ar rudenį ragaut?
Mes su Laimiu išsiaiškinsim kas Kaune gero yra, kiekvienas tegul išsiaiškina apie savo apylinkes kuo daugiau. Ir pripjaut gali šakelių kiekvienas. O tada dalinsimės, kad visi dalyviai turėtų visko, ką pavyko rast ir ko jiems reikia. O važiuot tai galim ieškot to, kas neturi pavadinimų, ir vaismedžių, ir šiaip visko senoviško. Kriaušės geros dauguma be pavadinimų, ragaut reikia ir pamatyt. Avietės visokios, serbentai- irgi tarp paprastų žmonių jokių vardų neturi. Nu nežinau, ar gerai aš čia mąstau... Siūlykit.
Ir ROŽIŲ NEPAMIRŠKIT!!!
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “Sėklininkystė”