Senų gerų veislių paieška

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by Vėjai »

Tai ir siūlau padalinti paieškas į dvi dalis:
1. Žinomų senų veislių (su pavadinimais) šakelių pjovimas skiepijimui.
a. Saulius surašo trumpą instrukciją - kada ir kaip pjauti, kaip laikyti ir t.t.
b. Gal neblogai būtų ir vertų dėmesio veislių sąrašas.
2. Ekspedicija po apleistus ar labai nuošalius sodus ieškant bevardžių "perliukų".
Ar dar verta dabar, ar atidedam vasarai, kai galima ragauti ir uostyti (rožes)?
Gal dabar verta kažkur nuvažiuoti apsižiūrėti, o kai tikėtina bus vaisių sugrįžti dar kartą.

Gal dar kokios naudingos informacijos iš Babtų reikia? Galėčiau gauti, jei verta.
Ten kažkoks genofondas ....?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by saulius »

Dabar irgi galima važiuot, visi vėlyvi ir žieminiai vaisiai dar ant medžių kabo. Iš Babtų reikia visos informacijos: ką turi iš senų gerų dalykų. Obelų, kriaušių, slyvų ir t.t. Bet kažkaip Giedrius sakė, kad nieko jie ten seno neturi... Gal ne taip suprato, būt gerai tikslesnė informacija.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by saulius »

a. Skiepijimui šakeles geriausia pjaut žiemą arba anksti pavasarį, kol nepradėjo brinkt pumpurai. Pjaunami šiūmečiai ūgliai, ne storiausi ir ne ploniausi. Jei žinoma- nuo geriausiai derėjusios šakos. Ūgliai turi būt vegetatyviniai, be žiedinių pumpurų, bet iš bėdos tinka bet kokie. Skiepijimui reikia ūgliukų su dviem pumpurais, bet laikyt geriau ilgesnius. Nupjauti ūgliai dedami į polietileninį maišelį, suvyniojami- tvirtai, kad neliktų laisvos vietos, dar apsukami izoliacine juosta. Oras neturi patekt. Ir dedami į šaldytuvą. Į dureles ar apatinę lentyną. Taip laikomi iki skiepijimo. Kas neaišku- klauskit.
b. Visas žinomas obelų veisles iš mūsų kažkas turi, susigaudysim. Aukso renetą lyg pirtininkas (ar klystu?), Beržininkų ananasas yra Babtuose, Avenarijus yra pas mane ir pas Maryte, bet mano šakelių bus tik kitais metais- sunkiai auga skiepas kažko, Avietinį aš turiu, dar l. gerą žieminį kažkokį turiu ir rudeninį tokį gigantišką ir labai skanų. Man skanių daugiau nėra. Verta paieškot "Pusantrasvario antaninio", gal "Bergamotinio reneto" jei yra šansų. Iš kriaušių vertėtų paieškot "Mičiurino Žieminės Beros", "Kleboninės". Dar visokių buvo "Dūlių", kiekvienoj vietovėj skirtingos. Bet dažniausiai jas visas vadina "Grūšiom" :D .
Slyvų vertėtų ieškot geltonų senoviškų. Aš įsigijau vieną, žinau kur gaut jei ką. Bet slyvų poskiepių reikia turėt...
O geriausi dalykai- be pavadinimų. Gali būt netgi ne sodybose. Beržininkų ananasas taip ir buvo rastas- savaiminis sėjinukas, vienas geriausių lietuviškų obuolių.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by saulius »

Dar pakartoju nuorodą į straipsnį apie Obelynę, nes girdėjau, kad ne visi matė: http://kauno.diena.lt/dienrastis/tema/o ... apa-232405
Saulius Jasionis
giedrius
Posts: 28
Joined: Tue Jun 15, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by giedrius »

O kur ta Obelynė tiksliai yra? Kiek pamenu, skaičiau, kad ten ir parkas dar yra, ne vien vaismedžiai?
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by Laimis Žmuida »

Už žemkės ant Šakių kelio. Pirmas šviesoforas. Vienas posūkis į Rimgaudus, o Obelynė į priešingą pusę sukti ir pavažiuoti gal 500 metrų. Bet ten nieko neparašyta ant vartelių. Už vartelių tujos didelės. Parkas yra.
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by Vėjai »

Auksinį renetą žinau kur gausiu.
Dar vienam sode yra tokie rudeniniai "medus" vadina. Vidus toks skaidraus medaus spalvos ir labai aromatingas.
Šiemet man jau visi skoniai susimaišė ir visi skanūs.
Gal kad daug saulės ir šilumos buvo, todėl obuoliai labai skanūs.
Liūdniausia su kriaušėm. Brolis vakar buvo močiutės sode ( namas jau kitiems seniai parduotas), tai sakė, kad skaniosios kriaušės yra tik atauga, jau spėjusi į medį išaugti.
Bet ar dera kažkaip šeimininkų nepaklausė. Bet galėsiu sužinoti.
Kada ruošiatės į Obelynę?
Labai noriu nuvažiuoti. Šeštadienį ruošiuosi į Giedriaus seminarą, gal pavyktų prisiderinti.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by saulius »

Kas rusiškai suprantat: http://hhobbi.narod.ru/ruk_priv/sort/
Bent pradžią paskaitykit, užteks, kad suprastumėt kokia degradacija vyksta mūsų sodininkystėj. Kas buvo prieš pusantro šimto metų ir ką turim dabar.
Beje, apie straisnyje minimą "Rojų" prie Dūkšto gal kas nors ką žinot?
1939 metais Baltarusijoj 1200 veislių kriaušių... Kur jos?! Apie Lietuvą irgi rašo...
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by saulius »

Kas skaitėt ar žiūrėjot video apie Železovo sodą Sajanogorske, supratot, kad pas mus geresnės sąlygos augti desertiniams vaisiams nei ten. Net pranašaujamos rimtos žiemos su keturiasdešimčia laipsnių- ne jokia tam kliūtis. Tiesiog reikia tuo užsiimt. Dar Železovas sako, kad Timiriazevo Akademijos sode nėra nieko verto dėmesio. Ką kalbėt apie Babtus? O aš dar kiek pasidomėjau geriausiomis kriaušių veislėmis Ukrainoj. Pasirodo, ten situacija tokia pati. Dauguma kilmingų veislių- šlamštas. Kas yra gero- dažniausiai liaudies selekcijos rezultatas. Taigi, reikia suprast, kad veislės ieškomos ne pagal pavadinimą ir ne mokslo įstaigų kataloguose, o... geriausi dalykai randami visiškai atsitiktinai.
Saulius Jasionis
pirtininkas
Posts: 317
Joined: Wed Aug 25, 2010 4:35 pm
Contact:

Re: Senų gerų veislių paieška

Post by pirtininkas »

taigis - galite ir mano kaimyno soda itraukti - ten yra dar idomiu ir skaniu obuolių ir viena kriaušė
as šalia Vievio Pylimų km (36 km nuo Vilniaus Kauno kryptimi)
Post Reply

Return to “Sėklininkystė”