Puslapis 11

Nitratai mėšle

StandartinėParašytas: Pir Rgs 23, 2013 10:27 am
Mama Smilga
Kaimo gyventojai daržus ir sodus tradiciškai tręšdavo mėšlu. Ekologiniai žemdirbiai iki šiol taip daro. Bet mėšlu tręštuose augaluose nustatomas nitratų perteklius. Iš kur jis?

Žolėdžių gyvūnų virškinimo trakte gyvuoja ir dauginasi mikrobai, skaidantys augalinę masę. Su mėšlu iš gyvūno organizmo nuolat pasišalina didelis jų kiekis.

Svetimoje aplinkoje (jau ne kūno temperatūra, nestabilus drėgmės kiekis) dalis mikrobų žūsta. Mikrobai - gyvi organizmai, ir jų sudėtyje yra baltymai. Baltymai - organiniai azoto junginiai, negyvame organizme labai nestabilūs, todėl skyla į paprastesnius azoto junginius - nitratus, nitritus...

Re: Nitratai mėšle

StandartinėParašytas: Pir Rgs 23, 2013 12:24 pm
saulius
Jeigu mėšlas dedamas ant paviršiaus, nitratų pertekliaus nebūna. Ir iš viso, kad būtų nitratų perteklius, reikia kad būtų bent vieno iš trijų dalykų trūkumas: anglies dvideginio, vandens arba šviesos. Jeigu didėjant azoto kiekiui užtenka minėtų komponentų ir augalo galimybės leidžia, azotas bus panaudojamas baltymų statybai ir nitratų pertekliaus nebus. Didžiausia ekologinių ūkių problema, kad juose augalams nuolat trūksta anglies dvideginio, o jo didelį išsiskyrimą iš mėšlo galima užtikrint tik tada, kai mėšle daug neskaidytos organikos (kraiko) ir jis gauna pakankamai deguonies.

Re: Nitratai mėšle

StandartinėParašytas: Pir Rgs 23, 2013 2:42 pm
lugne
O tai jei aš dedu mėšlą ant lysvių praktiškai be kraiko, o ant viršaus užberiu mulčo atitinkamą sluoksnį, tai viskas turi būt gerai? Čia pavasarį taip dariau.
O rudenį, jei taip padarysiu, gi mikrobai eis miegot, tai kaip su tais nitratais šiose lysvėse pavasarį?

Re: Nitratai mėšle

StandartinėParašytas: Pir Rgs 23, 2013 2:48 pm
saulius
Taip, mėšlas po mulčiu- gerai. Taip ir specialiai aktyvinamas mulčias.
Jeigu taip darysi rudenį, viskas priklausys nuo to, kiek peršals žemė ir kiek liks gyvybingų mikrobų. Tokiu atveju geriau, kad peršaltų kuo mažiau. Bet bet kokiu atveju azoto pretekliaus nebus, jis tiesiog išgaruos. O jeigu ir bus daugiau azoto- bus pakankamai anglies dvideginio iš mulčio.