Page 1 of 6

Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 2:23 pm
by saulius
Vienas iš dabar vis labiau plintančių mitų - daržovių turtingumas vitaminais, dėl kurių mums reikia valgyt kuo daugiau daržovių, nes jose ir tik jose yra tokių vitaminų, kokių kitur niekur nėra ir be tų vitaminų niekaip negalima gyvent. Taip pat akcentuojama, kad kuo "gamtiškiau" auginamos daržovės, tuo daugiau jose tų vitaminų susikaupia. Kad susikaupia tai susikaupia, čia yra mokslo tyrimai, nelabai pasiginčysi. Kitas dalykas, kad jeigu kalbėt apie vitaminus, tai daržovėse jų yra kur kas mažiau nei mėsoj, riebaluose ar pieno produktuose. Daržovių įvardijimas kaip mums būtinų vitaminų šaltinio - visiškas melas. jeigu išdėliotumėm maisto produktus pagal vitaminų kiekius, daržovės liktų toli gale... Deja, tokia yra realybė, nors ji kai kam labai neparanki.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 2:32 pm
by Mama Smilga
Didžiausia veganų bėda yra ciankobalamino - B12 - trūkumas. Lietuvos veganai siunčiasi iš užsienio šį vitaminą.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 2:45 pm
by saulius
Vienintelis vitaminas, kurio daržovėse būna nemažai - C. Bet jo perteklius pavojingesnis organizmui, nei trūkumas.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 2:51 pm
by Mama Smilga
Dėl vit C yra tiesiog dirbtinai išpūsta psichozė. Kad nebūtų skorbuto, žiemą pakanka pakanka saujelės raugintų kopūstų, ar spanguolių, ar poros raugintų obuolių, burokėlių per dieną. Vit C yra ir šviežiame natūraliai šeriamų karvių, ožkų piene.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 2:58 pm
by Mama Smilga
Pavasariop svogūnų galvelės pačios ima leisti želmenis, pamerkus - juo labiau. Dar mūsų protėviai daigindavo grūdus - gamindavo giras. Grūde dygimo metu sintezuojasi daug vitaminų.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 3:02 pm
by saulius
Tai viskas čia dirbtinai išpūsta psichozė. Būtent, pvz. rauginti kopūstai žiemą atstoja visas daržoves. Žinoma, labai didelis privalumas kai jie švariai auginti. Bet mes negalim sakyt, kad auginti tradiciniame, mėšlu tręštame darže kopūstai yra daug blogesni už augintus mulčiuotoje lysvėje. Taip, bioaktyvių medžiagų kiekis juose bus mažesnis, bet skirtumas bus toks mažas, kad niekaip neatsilieps sveikatai ar dar kam. GŽ daržų privalumai yra derlingumas, rentabilumas, daržovių sveikata ir pan.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 3:06 pm
by Mama Smilga
Kitas aspektas, kad dabar visas peršalimo ligas gydo vitaminu C. Bet jei atkreiptume dėmesį, kad organizmą silpnina perteklinis angliavandenių vartojimas (vien cukraus žmonija vartoja 20 kartų daugiau, nei prieš kokius 200 metų, o kur dar krakmolas!)... Prieš ligą ėda cukrų, sirgdami ėda cukrų, su vitaminu C ėda cukrų...

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 3:11 pm
by saulius
Ir su daugeliu daržovių ėda cukrų :). Ir krakmolą, kas yra tas pats cukrus. Prieš tuos pačius 200 metų neėdė ne tik tiek cukraus, bet ir tiek daržovių. O kurios buvo - nekrakmolingos. O visos cukringos (kopūstai, burokėliai) buvo rauginamos.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 3:14 pm
by Mama Smilga
Niekas nežino, kiek žolėdžių laigė ploto vienete, kai plytėjo miškastepės. Taigi daržovės gaudavo ne 0 pamulčiavimo mėšlu. O iš viršaus sezono pabaigoje nuguldavo apmirusi augmenija - šaltose vietovėse nušalusi, karštose - nudžiūvusi. Na, ir dirvos gyvūnams niekas netrukdė. Šita kombinacija ir formuodavo tą vitaminų kiekį daržovėse, prie kurio priprato žmogaus organizmas.

Re: Vitaminai daržovėse

Posted: Wed Dec 24, 2014 3:26 pm
by Mama Smilga
Bet tikrai, jei seniau buvo auginami plokšti, dryžuoti burokėliai, tai man jie visi per saldūs (rusiškai sakoma "pritorno"), net ir mišiniuose su kitkuo. Auginant nenatūraliai, su chemija, jie tiek cukraus neprikaupia, todėl dabartiniams ir nekyla mintis juos raugti.