Laikas šienauti

Geriausias laikas sėti, sodinti, rinkti sėklas, imti derlių...

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Laikas šienauti

Standartinė Laimis Žmuida » Pir Kov 16, 2009 10:10 am

Dabar yra pats laikas šienauti. Taip taip - šienauti. Ir tęsis jis iki tol, kol nepradės augti nauja žalia žolytė.

Paprastai šienaujama vasarą, kai žolė jau užaugusi. Nušienaujama, paskui padžiovinama, pavartoma, baiminamasi dėl lietaus, kad nesulytų, galiausiai sugrėbiama ir laikoma kokiame nors pastate. Bet tai velniškai daug darbo. :) Aš darau paprasčiau. Pavasarį paimu grėblį ir prisigrėboju žolės. Viskas. :)

Dabar žolė sausa, išdžiūvusi ir nudžiūvusi. Ji lengvai išsigrėbliuoja. Žinoma grėboti reikia nenupjautą žolę, tą kuri rudenį dar stovėjo nenupjauta. Ypač tinka su stagarais, t.y. su kiečiais, dilgėlėm ir kitais stagarais pamaišant juos su plona žolele. Jei dėsim vien tik ploną žolelę, tai susislėgs greitai ir supus, neprieis oras, o jei primaišysim stagarų, tai jie ilgiau pūna, pridaro tarpelių orui prieiti. Be to su stagarais grėbojasi žymiai greičiau. Grėblį reikia naudoti lengvą ir platų. Aš pirkau Senukuose su kotu ir plastmasiniu galu už 6 litus. Tarnauja jau keli metai ir dar galo nematyt. :)

Paskaičiavau, kad dienos tokio šienavimo pakanka, kad uždengti visas bulves.

Žinoma geriausia kai iš kur nors susišaudai nemokamai šieno ar šiaudų. Tada nereikia dirbti nei tos dienos. Bet taip jau išėjo, kad šiemet neturim iš kur gaut, tai tenka grėbot. :) Anksčiau pagrėbodavau tik aplink medelius ir sudėdavau ant medelių šaknų kaip mulčią, o šiemet teko grėboti daug ir specialiai bulvėms.
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Laikas šienauti

Standartinė Ryte » Pir Kov 16, 2009 10:26 am

O jei prie to pacio ir lapu pernyksciu is po obelu prigrebliot, ar tinka?
Ryte
 

Re: Laikas šienauti

Standartinė Laimis Žmuida » Pir Kov 16, 2009 1:08 pm

Tinka ir lapai. Juos aš naudoju rudenį. Tik reikia nepavogt visų lapų nuo medžio. Reikia palikti. Žolė tai pati tik pusę atiduoda, o pusė lieka vietoje, o lapų reikia pačiam palikti pusę medžiui. Be to kai ėmėm ąžuolo lapus, tai kartu pasiėmė labai daug gilių, pridygo darže, labai gaila rauti. :)

Mulčiavimui tinka visokia organika, lapai, šienas, šiaudai, šakelės, pjuvenos, drožlės... Tik reikia bandyti ir stebėti kas kam geriau tinka.
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Laikas šienauti

Standartinė Renata » Pir Bal 04, 2011 10:24 am

Aš irgi šienavimo sezoną pradėjau. Ir rankom pešiau, ir grėbliu grėbiau...ir ne tik pievoj, bet ir tvenkiny :lol: Nusprendžiau, kad toj vietoj nei gamtinio, nei kitokio daržo nedarysiu, juolab visai nenoriu, kad žolė gausiai želtų, tad "mulčią" ištraukiau, kiek galėjau, ir ant krantų paklojau. Kelios varlės ir "dramblinė" dusia buvo labai pasipiktinusios tokiu mano įsibrovimu, letenom palei smilkinius ratus suko ir vandenin atgal ropojo, vis per petį pasispaudydamos....
Renata
 
Pranešimai: 214
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 8:59 am
Miestas: Vilnius

Re: Laikas šienauti

Standartinė Eimutė » Sek Spa 16, 2011 10:02 pm

Atėjo didysis nukritusių lapų panaudojimo metas :) . Po protui įtemtos darbo savaitės tikra atgaiva pailsėti graibstant lapus ir atrandant jiems reikiamą vietą. Stambesni lapai tiks ten kur bus auginamos stambesnės kultūros, sodinami daigai, smulkesni - kur bus sėjami smulkesni augalai. Pasidėjus lapus iš rudens ant busimų lysvių pavasarį turėsime gerą pradžią, kai kitokios organikos dar nelabai yra.
Širvintos
Eimutė
 
Pranešimai: 682
Užsiregistravo: Ket Rgs 23, 2010 1:08 pm
Miestas: Širvintos

Re: Laikas šienauti

Standartinė Laimis Žmuida » Pir Spa 17, 2011 6:35 pm

Lapus stenkitės sunaudoti ant sumedėjusių kultūrų - medžių, krūmų, puskrūmių, aviečių visokių ir pan. O daržui geriau žolinis mulčias. Lapus aišku galima darže panaudoti, bet piktnaudžiauti nederėtų. Dabar užklojus lysves lapais jie susislėgs ir nesikompostuos, neirs, nes per šalta lapų skaidytojams. Rezultatas pavasarį - iš lapų sudaryta pluta pro kurią neprieina oras. Tai ypač galioja dideliems lapams, tokiems kaip klevo, lazdyno. O obels, karklo lapai smulkučiai, tarp lapelių susidaro tarpelių daugiau ir oras praeina. Tačiau ir maži lapai, jei jų didesnis sluoksnis, tai jie įmirksta ir jei pavasarį juos reikia patraukti nuo lysvės, tai būna sunkus darbas.
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Laikas šienauti

Standartinė Eimutė » Ant Spa 18, 2011 2:01 pm

Pluta šiek tiek susidarė, bet ne visur. Ją pavasarį galima pakedent. Man tai tie lapai labai pravertė pirmųjų metų GŽ daržui, kai pradžią dariau rudenį. Tarp tų lapų augo mano ridikėliai, špinatai, rukolos, kopūstinių daigai, porai. Pavasarį būna kažkaip mažai laiko visus darbus nudirbti, tai paruoštukai iš rudens praverčia.
Širvintos
Eimutė
 
Pranešimai: 682
Užsiregistravo: Ket Rgs 23, 2010 1:08 pm
Miestas: Širvintos

Re: Laikas šienauti

Standartinė laisvas kaimietis » Tre Spa 19, 2011 12:08 am

Per žiemą nieko gero lysvėje neįvyks, gali tik pelėnų po paklote prisiveisti. Aktyvūs procesai prasidės tik pavasarį, kai žemė sušils.
Žilvinas Žurauskas
laisvas kaimietis
 
Pranešimai: 1083
Užsiregistravo: Šeš Rgp 28, 2010 11:02 am
Miestas: Virbalų k., Ukmergės raj.

Re: Laikas šienauti

Standartinė dage » Tre Spa 19, 2011 9:20 am

Dar kartą iš patirties patvirtinu, kad sukrovus būsimas lysves iš lapų rudenį , pavasarį jau puikiai galima sodinti daigus, o nuo 5 mėn. pabaigos lapai būna visai perdirbtti, žemelė kuo puikiausia, galima ir sėklas sėti. Tiesa, lapus maišiau su virtuvės atliekomis, žole, bet didžiausiais kiekis - lapų. Tiesa, rudenį ant krūvų užmečiau plėvelę.
Dalia
dage
 
Pranešimai: 542
Užsiregistravo: Pen Geg 20, 2011 3:07 pm
Miestas: Kaunas

Re: Laikas šienauti

Standartinė Laimis Žmuida » Tre Spa 19, 2011 10:52 am

Na, jei plėvelė uždedama, tai lapai nesušlampa ir nesusislėgia taip, kaip be jos. Aš kalbėjau apie be plėvelinį variantą. Priedo jei maišote su žole ir maisto atliekomis, tai irgi mažesnė tikimybė susidaryti plutelei. Trečias dalykas, lapų dydis. Klevo lapai dideli ir plutelei atsirast daugiau šansų, drebulės, obels - plutelė neatsiras.
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Kitas

Grįžti į Fenologinis kalendorius

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias