Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė Edgaras » Pen Vas 19, 2016 5:26 pm

Kadangi sėklų mainų konferencijoje buvo paliesti GŽ egzistenciniai klausymai, kuriais visiškai sutinku su Sauliaus pasisakymo dėl darinio augimo būtinybės, būtų aktualu teisingai formuluoti bent jau idėjines kryptis. Manau, kad technologiniame procese GŽ yra nemažai pasistūmėjusi į priekį, bet strategiškai mąstant, ne iš vietos. Kaip jau išsiaiškinome, GŽ realių perspektyvų turi tik bendruomenėje ir kad reikalingi bent jau >100 ha. Apie rinkas nėra ką kalbėti, būtų svarbu, bent jau teoriškai suformuluoti, kaip būtų įmanoma sukurti bendruomeninį ūkį ir kaip pritraukti bendruomenės narius. Tam, manau, reiktų atsakyti į šiuos klausimus:
1) GŽ – tai gyvenimo būdas ar gyvenimo būdo sudėtinė dalis?
2) Kokiu būdu reikėtų įsigyti, užvaldyti, rasti, okupuoti, ir t. t. žemdirbystei ir bendruomenės gyvenimui pakankamą žemės plotą?
3) Kaip būtų skirstomi vaidmenys bendruomenėje ir teritorijos plotai ?
4) Kokios saugumo garantijos, kalbant konkrečiai apie materialų turtą-pajamas, individo fizinę ir dvasinę erdvę?
Manau, yra būtina atsakyti į šiuos klausimus, jeigu apie GŽ norime kalbėti ne kaip apie daržą, o kaip apie ūkį.
Edgaras
 
Pranešimai: 6
Užsiregistravo: Pen Vas 19, 2016 5:07 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė saulius » Pen Vas 19, 2016 5:45 pm

Tiesą pasakius, greičiausiai bendruomeninis ūkis yra neįgyvendinama utopija. Vistik visi mes "rinkos visuomenės" vaikai ir vargu ar galim tapt kitokie. Todėl labiau tokiu dvarais, nei bendruomeniniais ūkiais. Dvaras nebūtinai blogas darinys, tiesiog tai sugebančių galvot ir valdyt ir sugebančių vykdyt pareigas sąjunga. O dabar pagal numerius.
1. Pagal mane greičiau gyvebnimo būdas. Kitaip nelabai kas gaunasi.
2. Tam yra metodų, apie kuriuos gal viešai nekalbėkim (forumas viešas). Bet čia tikrai ne problema, tik procesas laipsniškas.
3. Teritorija niekaip negali būt skirstoma tarp kolektyvo narių, nes tada kokia gi bendruomenė? Tai bus tik atskiri maži ūkeliai, esantys arti vienas kito - nieko naujo. Eilinis anastasininkų variantas, skaldymasis, skurdas ir degradacija.
4. Saugumo garantijos- kiekvieno nario asmeninė atsakomybė už kolektyvinę gerovę. Taip tufrėtų būt bendruomeniniame ūkyje. O dvare- dvarininko (valdytojo, stratego) atsakomybė už visą ūkį, kartu ir jo žmones.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė Edgaras » Pen Vas 19, 2016 7:10 pm

Kodėl pirmas klausimas yra pirmas? Nes jeigu mes kalbame apie natūralistinį daržą ar apie natūralistinį šeimos ūkį, tuomet GŽ privalo būti gyvenimo būdu, bet jeigu mes kalbame apie natūralistinę bendruomenę, tuomet GŽ turi būti gyvenimo būdo dalimi. Kuo didesnis darinys, tuo daugiau sudedamųjų dalių jame turi būti, ir tam, kad neišsiskaidytume ir nepasimestume, turi būti aiškus, visus vienijantis interesas, kuris bendrai įvardinimas kaip prioritetas natūralizmui, bet prioritetas natūralizmui nebūtinai turi reikštis kaip gamtinis žemdirbiavimas. Ir jeigu bendruomenę sudarys vien tik GŽ fanatikai, tokia bendruomenė bus negyva, kadangi bus vaikai, bus nariai, kuriems nuo šio fanatizmo ims pykinti ir galima numanyti, kuo tai baigtųsi. Todėl reikalinga aiški bendruomenės ideologija, o dar geriau filosofija, kuri bazuotųsi ne vien tik ant GŽ.
Edgaras
 
Pranešimai: 6
Užsiregistravo: Pen Vas 19, 2016 5:07 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė saulius » Pen Vas 19, 2016 7:23 pm

Tada biskį ne taip supratau. Nes aš jau įpratęs, kad GŽ- ne tik žemės ūkis, o ir visa kita, kas natūralu. Aišku, tada sąvoka "GŽ" netinka, bet taip jau gavosi.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė Edgaras » Šeš Vas 20, 2016 2:10 pm

Kalbant trečią kls. tai, manau, apie šį modulį reikia kalbėti tik kaip apie siekiamą rezultatą, nes tai būtų per staigus ir per didelis šuolis įvertinus tai, kaip yra suformuotas šiandieninis žmogus. Reikalingas adaptacinis, perėjimo periodas, kuris galėtų atrodyti kaip kooperatyvinė gyvenvietė, gyvenanti kolūkio principu ar kažkas pan.
Edgaras
 
Pranešimai: 6
Užsiregistravo: Pen Vas 19, 2016 5:07 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė saulius » Šeš Vas 20, 2016 2:41 pm

Tai čia vėl anastasininkiškas principas gautųsi. Labai gerai, kai žmonės savanoriškai daro eksperimentus ir galima iš šalies matyt jų rezultatus, nereikia mokytis iš savo klaidų ir eikvot tam laiko. Kooperatyvinė gyvenvietė, kurioje žemės plotai ir turtas suskirstyti atskiroms šeimoms ar žmonėms vystysis skaldymo, bet ne kooperacijos principu. Lengviau suskaldyt vientisą organizmą, nei suvienyt kelis atskirus, lengviau griaut, nei kurt- štai ir vyks viskas lengvesniu keliu. T.y. kiekvienas stengsis daugiau nusitempt sau ir neliks jokios kooperatinės sąvokos. Mano galva tai veda tik atgal į kapitalizmą. Kolektyvinio ūkio principas, nekeičiant socialinės (atskirų šeimų) struktūros, bet neskirstant turto ir teritorijų, realesnis mechanizmas, bet tai jau bendruomeninis ūkis, kuriuo, kaip minėjau, nelabai galiu patikėt dėl mūsų mentaliteto.
Čia tokios pesimistiškos mano mintys, bet, kaip jau sakiau, matau tik vieną išlikimo variantą - dvarus (gerąja prasme). Tai tas pats bendruomeninis ūkis be teritorijos ir turto skirstymo, tik su aiškia hierarchija ir pirminiu darbų pasiskirstymu. Ir šiame modelyje matau perspektyvą perėjimui į tikrą bendruomeninį ūkį be hierarchijos. Kuo šie du modeliai skiriasi? Tuo, kad pirmu (dvaro) atveju atsakomybės už visą ūkį imasi vienas ar keli žmonės, o antruoju atsakomybės turi imtis kiekvienas. Kaip dabar padaryt bendruomeninį ūkį, iš kur paimt bent 20 žmponių, kurie kiekvienas imtūsi atsakomybės už viso ūkio gerovę, t.y. kiekvienas būtų lyderiais? Jų nėra, juos reikia užaugint. O kol kas, kol jie dar negimė ir neužaugo, visa ūkio strategija, valdymas ir atsakomybė turi gult ant stipriausių pečių, o visi kiti turi vykdyt jiems patikėtas pareigas.
Aišku, ką sakau- nėra kažkokia galutinė tiesa, tiesiog taip man matosi.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė MaryteN » Šeš Vas 20, 2016 10:42 pm

Aš tai noriu būti dvarininke, noriu valdyti. Ir kiekvienas mano pažįstamas norėtų būti dvarininku. O valdytoju galėtų būti - tik vienas ar vos keli iš daugybės. Bet nepažįstu nei vieno, kuris norėtų paklusti ir vykdyti. Ne veltui Pakruojo dvare rodomas spektaklis apie tai, kaip samdiniai stengiasi kuo daugiau pavogti iš pono, nes jis ir taip per daug turi. Šiais laikais būtų dar baisiau dėl vagysčių, apgavysčių. O kur tie, kurie sąžiningai dirbtų, vykdytų pono nurodymus? Atsiliepkit, kas norės būti paklusniaisiais. Anksčiau tik su bizūnu priversdavo dirbti. Kokiam procentui žmonių dvarų laikais būdavo miela gyventi? Net ir ponai turėdavo daugybė rūpesčių, norėdami apsaugoti savo turtą.
MaryteN
 
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: Šeš Gru 25, 2010 3:54 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė lugne » Šeš Vas 20, 2016 10:59 pm

Strateguoti ir valdyti ūkį tai didelė atsakomybė, ypač jei yra samdomų darbuotojų. Ne tik pinigus reikia saugoti...
Jurga Stoškutė
lugne
 
Pranešimai: 1444
Užsiregistravo: Pen Bal 10, 2009 1:54 pm
Miestas: Marcinkonys, Varėnos raj.

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė MaryteN » Šeš Vas 20, 2016 11:10 pm

Lugne, tai kuo pati būtum dvare?
MaryteN
 
Pranešimai: 306
Užsiregistravo: Šeš Gru 25, 2010 3:54 pm

Re: Svarbūs klausymai tikram GŽ ūkiui.

Standartinė Albertas Vilkas » Sek Vas 21, 2016 12:04 am

siulau pradeti nuo ekonominiu dalyku.
kas ka augina,ar noretu,pagal GZ auginti pardavimui,ir saviems mainams.
registruoti norincius prisijungt,sudaryt zemelapi,ir ieskot realizacijos geriausio budo.
tada savaime suaktualeja visos temos.
aisku,Saulius turetu glaustai surasyt koncepsija GZ,pagrindinius reikalavimus,ir kurti prekini brenda,pasirenkant marketinga.....galim verslinius terminus keisti kitais,jeigu trugdo?pats principas ,kaip verslo kurimas,nes ir naudos siekimas nera blogas reikalas(pinigai zmogu negadina,o parodo koks jis yra...)kai gyveni ne del ju kiekio:)
Albertas Vilkas
 
Pranešimai: 11
Užsiregistravo: Pen Vas 19, 2016 6:57 pm

Kitas

Grįžti į Gamtinės žemdirbystės išlikimo ir plėtros klausimai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias