Switch to full style
Atsakymo rašymas

Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 4:10 pm

Tema čia, o ne daržo skyriuje todėl, kad daugiau liečia ne patį ropių auginimą savo reikmėms, o tam tikrą su jomis susijusią programą, apie kurią kas norėjo - girdėjo, o kas nenorėjo- negirdėjo. Žodžiu, dėl pačių ropių išsaugojimo ir sugrąžinimo į daržus ir ant stalų reikia sukurt jų paklausą. Nėra čia nei reklamos, nei apgaulės, tiesiog geras dalykas turi užimt jam skirtą vietą. Tai tema daugiau skirta tiems, kas toj programoj dalyvauja. Pradžiai citatėlė. Vologdos gubernija, 1773m.
У каждаго крестьянина есть огородь, а вь немь садить капусту, лукь и чеснокь, редьку, морковь, а репу сеють вь поле во общей на особенной оть всея деревни загородь, и обыкновенно вь Вологде по величине она вь славе, а вь Нежской волости репа вь иной годь бываеть поперечь вершковь шесть, а вь толщину вершка вь три.

Tai reiškia, kad anais laikais ropės nebuvo auginamos daržuose prie namų, o auginamos bendrame lauke. Kodėl? Todėl, kad joms reikia ypatingų sąlygų, kokių nėra kiekviename darže. Nu o dydis, kaip matom, žmoniškas: 24 cm pločio ir 12 cm storio. Yra kur stengtis.

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 4:26 pm

Užduosiu labai pirmokišką klausimą ne visia į temą - kuo tos sąlygos išskirtinės ir kitoniškos?

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 5:16 pm

Cituot sudėtinga, tai papasakosiu ką randu aprašymuose. Ropėms kasmet įdirbdavo naują sklypą. Kur degindavo mišką ar krūmynus ir paviršių su pelenais gerai supurendavo, o kur nuvalydavo dirvoną, visus žagarus nunešdavo į šoną, žemė labai gerai įdirbdavo, kad neliktų nei grumstelio, žagarus surišdavo į kūlius, sudegindavo ir pelenus išbarstydavo lauke. Tada sėdavo ropes ir akėdavo. Rašo, kad geriausios ropės užaugdavo miško žemėj. Ir kur priesmėlis. Priemoliuose augo tik smulkios.

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 5:23 pm

Dedu seniau surastą Suomių darbą apie ropes. Gal yra mokančių Suomiškai? https://portal.mtt.fi/portal/page/porta ... 3REDUS.pdf

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 5:30 pm

Dabar gi pas mus situacija tokia. Viena dalis žemdirbių sako, kad ropes augint labai paprasta ir jos visada gerai užauga. Kita dalis sako, kad jiems niekaip nepavyksta to padaryt. Nu ir dar yra trečia dalis, kuriems iš viso pasėto kiekio pavyksta užaugint kelis procentus normalaus dydžio šakniavaisių - čia jau sėkmė. Tai pasirodo, kad ta pirma dalis augina ne ropes, o kažkokius ridikus. Antra bando augint ropes kaip bet kokias kitas daržoves ir natūralu, kad niekas iš to nesigauna. O trečia irgi bando augint ropes, bet biskį geriau pasikaustę, tai kelias užaugina. Pernai vienas labai jau tautiškas ūkininkas nuo Žemaitijos sarmatino visus, kad neaugina ropių- pagrindinių senobinių daržovių ir džiaugėsi, kad ropės- paprasčiausiai auginamos, visada gerai užauga. Pasirodė, kad jis tos ropės net nematęs, o augino velniai žino ką. Tai va tokia situacija pas mus.
O dabar jų populiarumas po truputį auga, bet manęs tai visiškai nedžiugina. Populiarumo augimas pasireiškia tuo, kad daug kas prašo sėklų. O kai paklausi ar bent pasidomėjo kaip jas reikia augint (o tas pasidomėjimas nėra toks paprastas, tam reikia laiko ir gerai pasiknist), tai net nesupranta klausimo. Nu, atrodo, baisus čia dalykas - ropę užaugint. O va ir neužaugina. Tai dabar visiems, kas nori sėklų, darau bent teorinį egaminą: turi papasakot kaip augins. Jeigu negali ir pasakoja nesąmones- aina pirkt ridikų iš krautuvės arba ieško sėklų kažkur kitur. Gana jau durnavot.

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 5:34 pm

Mačiau tą darbą, ale mažai ką supratau :). Čia parodytas lapų silosavimo būdas, toks pat aprašytas ir rusiškuose šaltiniuose. Silosuotų lapų duodavo karvėms po apsiveršiavimo.

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 6:10 pm

Labai gera tema. Kaip tik ant duenu planavau uzkalusti. Nusipirkau seklu is suomiu (tikekemes atkeliaus), tai jau noriu paset teisingiau kiek inanoma. Tai gi plotas bus aisku nedidelis 1 kolektyvinio sido lysve. Vieta parinkta prie topinambu tvoros kur vakarejant buna pavesis, zeme dregna buna.Priesmelis pas mane. Ten planuojam sudegint stiebus pernykscias sakeles zodziu ka rasim deginamo. Tada tuos pelenus sumaisyt su zeme pavursiuje ir set ropes. Ar teisingai as cia susiplanavau ar ka nors praleidau?☺

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 6:18 pm

Pagalvojus, mano "Pirmas daržas", kuriame aiškiai priesmėlis, mulčiuojamas daugiau nei 5 metus ir kur pastarnokai išauga iki pusmetrio ilgio - turėtų puikiai tikti. Tik aš užpernai su sėjos laiku kažką "suchaltūrinau", per vėlai ir per tankiai susėjau, visos ropės net nespėjusios pradėt šaknų augint sušalo per pirmą šalną, o ji mano "šalčio poliuj" nutiko rugsėjo pirmoj dekadoj.

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 6:25 pm

As pirma derliu pavasari seciau.

Re: Apie ropes iš rimtesnės pusės

Tre Kov 02, 2016 6:44 pm

Visur akcentuojama, kad priesmėlis turi būt su daug organinės medžiagos, humusingas. Ir tada dar daug pelenų. Ir labai puri žemė.
Pavasarį sėtų derlius bus ankstyvas, tik šviežiam valgymui ir kai šilta, jos greitai medėja. O geros ropės būna tik rudenį, kai vėsus ir drėgnas oras.
Šalnų nebijo, tai kažkas ten kito buvo.
Atsakymo rašymas