Vapsvos

Nuo amarų iki bebrų. Kitoks požiūris į kenkėjus

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Vapsvos

Standartinė saulius » Pir Vas 07, 2011 4:03 pm

Kaip tik šiandien su rusais keliais kanalais kalbėjom apie vapsvas. Vynuoges suvalgo, kriaušes... Organistai siūlo jų nepurkšt chemikalais, bet tik biologiniais preparatais arba gaudyt su įv. gaudyklėmis. Kaip čia yra iš tikrųjų, kodėl tos vapsvos kelia tiek problemų?
Vapsvos minta nektaru ir saldžiomis vaisių sultimis. Tą visi žino. Savo lervutes maitina gyvuliniais baltymais- irgi daug kas žino. Gyvena jos beveik visur, lizdus pagal savo rūšį įsirengia pačiose įvairiausiose vietose. Dauguma rūšių žemėje arba prie žemės. Vapsvos, kaip jau buvo rašyta, gerai reguliuoja augalų lapus graužiančių vabzdžių skaičių, t.y. juos gaudo ir neša savo vaikams. Tik mažoji dalis vapsvų- bendruomeniniai vabzdžiai, daugumos rūšių patelės deda kelis kiaušinukus į lizdą ir gyvena pavieniui. Atrodytų: kuo daugiau jų, tuo geriau. Bet visi pyksta, kad vapsvų per daug, nes jos suvalgo vaisius.
Natūralioj aplinkoj vapsvų nebūna tiek daug. Nes joms reikia tiek daug saldumynų, tiek daug maisto lervoms. Nei vieno, nei kito gamtoje nėra tiek, kad išmaitintų tuntus vapsvų. Atsiradus sodininkystei, labai padaugėjo saldėsių masė aplinkoje. Kuo daugiau saldžių vaisių- tuo daugiau veisiasi vapsvų, juk turi kažkaip gamta sunaudot energiją, kurios staiga atsirado daug. energija veltui nešvaistoma: jei atsirado daug lengvai prieinamos gliukozės, gamta stengiasi ją panaudot savo klestėjimui. Veisiasi tie, kurie gali tą gliukozė suvartot. Kaip ir nieko blogo, tik mums nelabai patinka. Veisiasi vapsvos, kurios irgi dalyvauja medžiagų apykaitoje kaip mitybos grandinės dalis. T.y. jas kažkas turi valgyt, arba, kaip pasakytų gamtininkai- reguliuot populiaciją. Kas valgo vapsvas ir jų lervas? Daug kas: paukščiai kai kurie, kirstukai, ežiai, maži kiauniniai ir pan. Logiškai turėtų veistis ir jie, nes atsiranda daug papildomo maisto. Jei vapsvas valgyt būtų kam- nebūtų jokios problemos. Bet... Didžiausi gliukozės, t.y. vapsvų maisto kiekiai- soduose. Jei tai būtų didelių ramių miškų pakraščiai- imtų veistis vapsvaėdžiai ir viskas būtų tvarkoj. Soduose vapsvaėdžiai negyvena. Ir kiaunės reti svečiai, o dažniausiai ten nėra vietos net žebenkštims su kirstukais. Jiems vapsvų neužtenka. Reikia tinkamų gyvenimui sąlygų, ramybės ir maisto, vien vapsvomis nepramis. Kirstukams reikia daug vabzdžių ir jų lervų, žebenkštims- pelinių graužikų. Na, labai nesiplėsiu- jei norėsit, galėsim tęst toliau. Bet kol kas laukiu jūsų pamąstymų.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: "Kenkėjai"

Standartinė nawjia » Pir Vas 07, 2011 4:19 pm

ar išgelbėtų tada sode ardų kūrimas?
`šėršė lia fam`
nawjia
 
Pranešimai: 1020
Užsiregistravo: Šeš Spa 23, 2010 8:20 pm
Miestas: Vilnius

Re: "Kenkėjai"

Standartinė saulius » Pir Vas 07, 2011 4:39 pm

Kažkiek padėtų, geriau nei medžiai eilėmis susodinti, bet priklausys nuo sodo ploto ir to, kas aplink jį.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: "Kenkėjai"

Standartinė Bruknė » Pir Vas 07, 2011 5:07 pm

Neturim nei vynuogių, nei kriaušių labai daug. Jų tik gal du medžiai, bet labai aukšti, tai vapsvoms tenka tik tos iš aukštai nukritusios kelios kriaušės. Matyt, kai nėra daug saldumynų, tai ir nesiveisia :shock: Bet tikrai turim paukščių visokių, kirstukų, žalčių ir kiaunė pastogėj gyvena. Tiksliau, gal gyveno...kažkodėl žiemą jos nebegirdėt :? Gal prieš dvi vasaras buvo atsiradęs vienas vapsvų lizdas žemėje visai netoli minėtų kriaušių. Tiesiai ten, kur basa šlepsėdavau. Teko joms užkurti pirtį :oops: Aha, dar vapsvų buvo daugiau, kai mėlynųjų slyvų derlius buvo gausus. Bet jos lyg ir nieko blogo nedarė. Turėsiu galvoje vasarą, reiks tiesiog atkreipti dėmesį.
Bruknė
 

Re: "Kenkėjai"

Standartinė nawjia » Pir Vas 07, 2011 5:13 pm

na, pelės gerai gi po šiaudais veisias....:)
o vabzdžius galima medingais augalais kviestis, bet čia tuos skraidančius.....ropojantys, nežinau net....
`šėršė lia fam`
nawjia
 
Pranešimai: 1020
Užsiregistravo: Šeš Spa 23, 2010 8:20 pm
Miestas: Vilnius

Re: "Kenkėjai"

Standartinė inga30 » Pir Vas 07, 2011 6:02 pm

Salia musu sklypo neliesta gamta,bet vapsvu buna daug prie kriausiu,nors nieko blogo jos nedaro (jai netycia ju lizdo nepajudini) ,o kad kriauses keles suvalgo menki nuostoliai. Vynuogiu kazkaip neliecia.Manau kad is ju daugiau naudos negu zalos. Juk soduose ir taip visko buna daugiau negu reikia. Vapsvos turbut daugiausia zalos pridaro tiems ,kurie nueja pas daktara sako (duokit vaistu nuo gobsumo tik daugiau,daugiau).
inga30
 
Pranešimai: 980
Užsiregistravo: Pen Sau 21, 2011 7:25 pm
Miestas: Kaunas romainiai

Re: "Kenkėjai"

Standartinė laisvas kaimietis » Pir Vas 07, 2011 8:39 pm

Aš tai norėčiau, kad tų vapsvų daugiau būtų, nes obuoliai labai kirmija - galėtų pareguliuoti šiek tiek. Buvo palėpėj tų didžiųjų (bičių vilkų) lizdas kaip kibiras dydžio. Atskrido genys ir išdraskė visą. Labai godus buvo, tai ir pats po to kojas užvertė - neliko nei vapsvų nei genio :shock:
Žilvinas Žurauskas
laisvas kaimietis
 
Pranešimai: 1083
Užsiregistravo: Šeš Rgp 28, 2010 11:02 am
Miestas: Virbalų k., Ukmergės raj.

Re: "Kenkėjai"

Standartinė inga30 » Pir Vas 07, 2011 10:12 pm

Pas mus tai buvo tokia kriause kur daug kriausiu vienu metu prinokdavo ir krisdavo ,ir istizdavo.Tai vapsvu ir biciu budavo tiek,kad uzimas girdedavosi is tolo,bet obuoliai vistiek kai kurie pakirmyje.
inga30
 
Pranešimai: 980
Užsiregistravo: Pen Sau 21, 2011 7:25 pm
Miestas: Kaunas romainiai

Re: "Kenkėjai"

Standartinė saulius » Pir Vas 07, 2011 10:22 pm

Vaisėdžio lervų vapsvos tikrai negali iškrapštyt.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: "Kenkėjai"

Standartinė saulius » Ant Vas 08, 2011 11:36 am

Vynuogiu kazkaip neliecia

Vynuoges jos valgo tik pačias geriausias- saldžias ir plona luobele.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Kitas

Grįžti į "Kenkėjai"

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias