Kaip tik šiandien su rusais keliais kanalais kalbėjom apie vapsvas. Vynuoges suvalgo, kriaušes... Organistai siūlo jų nepurkšt chemikalais, bet tik biologiniais preparatais arba gaudyt su įv. gaudyklėmis. Kaip čia yra iš tikrųjų, kodėl tos vapsvos kelia tiek problemų?
Vapsvos minta nektaru ir saldžiomis vaisių sultimis. Tą visi žino. Savo lervutes maitina gyvuliniais baltymais- irgi daug kas žino. Gyvena jos beveik visur, lizdus pagal savo rūšį įsirengia pačiose įvairiausiose vietose. Dauguma rūšių žemėje arba prie žemės. Vapsvos, kaip jau buvo rašyta, gerai reguliuoja augalų lapus graužiančių vabzdžių skaičių, t.y. juos gaudo ir neša savo vaikams. Tik mažoji dalis vapsvų- bendruomeniniai vabzdžiai, daugumos rūšių patelės deda kelis kiaušinukus į lizdą ir gyvena pavieniui. Atrodytų: kuo daugiau jų, tuo geriau. Bet visi pyksta, kad vapsvų per daug, nes jos suvalgo vaisius.
Natūralioj aplinkoj vapsvų nebūna tiek daug. Nes joms reikia tiek daug saldumynų, tiek daug maisto lervoms. Nei vieno, nei kito gamtoje nėra tiek, kad išmaitintų tuntus vapsvų. Atsiradus sodininkystei, labai padaugėjo saldėsių masė aplinkoje. Kuo daugiau saldžių vaisių- tuo daugiau veisiasi vapsvų, juk turi kažkaip gamta sunaudot energiją, kurios staiga atsirado daug. energija veltui nešvaistoma: jei atsirado daug lengvai prieinamos gliukozės, gamta stengiasi ją panaudot savo klestėjimui. Veisiasi tie, kurie gali tą gliukozė suvartot. Kaip ir nieko blogo, tik mums nelabai patinka. Veisiasi vapsvos, kurios irgi dalyvauja medžiagų apykaitoje kaip mitybos grandinės dalis. T.y. jas kažkas turi valgyt, arba, kaip pasakytų gamtininkai- reguliuot populiaciją. Kas valgo vapsvas ir jų lervas? Daug kas: paukščiai kai kurie, kirstukai, ežiai, maži kiauniniai ir pan. Logiškai turėtų veistis ir jie, nes atsiranda daug papildomo maisto. Jei vapsvas valgyt būtų kam- nebūtų jokios problemos. Bet... Didžiausi gliukozės, t.y. vapsvų maisto kiekiai- soduose. Jei tai būtų didelių ramių miškų pakraščiai- imtų veistis vapsvaėdžiai ir viskas būtų tvarkoj. Soduose vapsvaėdžiai negyvena. Ir kiaunės reti svečiai, o dažniausiai ten nėra vietos net žebenkštims su kirstukais. Jiems vapsvų neužtenka. Reikia tinkamų gyvenimui sąlygų, ramybės ir maisto, vien vapsvomis nepramis. Kirstukams reikia daug vabzdžių ir jų lervų, žebenkštims- pelinių graužikų. Na, labai nesiplėsiu- jei norėsit, galėsim tęst toliau. Bet kol kas laukiu jūsų pamąstymų.