Grambuoliai, karkvabaliai

Nuo amarų iki bebrų. Kitoks požiūris į kenkėjus

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Renata
Posts: 214
Joined: Wed Dec 17, 2008 8:59 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: karkvabaliai

Post by Renata »

Karkvabalio lervų karts nuo karto randu - ypač, kai kasu duobutę naujam medžiui ar krūmui. Atrodo, nesugebu rasti vietos, kur įbesti kąstuvą, kad neatsitrenkčiau į kokį akmenį ir karkvabalį. :mrgreen: Bet akivaizdžios jų daromos žalos nepastebiu. Matyt, jų "optimali koncentracija" pas mane.
gitagita

Re: karkvabaliai

Post by gitagita »

Pas mus pernai "karkvabalinėj" lysvėj (tik vėliau jau, kai nuiminėjau derlių pamačiau KIEK jų ten :shock: ) - pomidorai, salotos, špinatai puikiai augo, bet va braškių krūmeliams, keliom įkištoms ropėms - visai prastai buvo (gal tom lervoms pomidorai visai neskanūs, jie gi tokį specifinį kvapą turi :} , ypač kai šalia kas skanesnio auga :} ). Ir ką dar "apgadino" lervos - :( mano skaniasias žagares...kai dvi iš keturių pernai tiesiog akyse nykt pradėjo (o visos 4rios netoli viena kitos pasodintos), prakapsčiau žemes po jom ir ką ... po 6-8 vienoj vietoj susiglaudusius radau, ir tokių draugiškų būrelių..., na tikrai ne vienas, tiesiog ratu aplink vyšnaites. Vyras nebenori "gelbėt" - šiemet sakė išpjaus tas vyšnias, nors aš dar pabandyčiau parankiot tas lervutes iš ten, jei pernai ne visas iškapsčiau. Įdomu ar verta? O gal ne lervos ten kaltos? Gal sutapimas?
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: karkvabaliai

Post by laisvas kaimietis »

Na jeigu medį kasmet iškasinėsi, kad išrinkti lervas, tai tikrai bus "sutapimas" :lol:
Žilvinas Žurauskas
gitagita

Re: karkvabaliai

Post by gitagita »

Na, aš galvoju neiškasinėt - kaip ir pernai, rankom apkapstyt ir surankiot- jos gi ten ne giliai gyvena. Vat įdomu, ar čia jos kaltos, kad vyšnaitės suskurdo, ar kokia liga (nors iš išorės nieko blogo nesimato). Jei dėl lervų, yra tikimybė, kad iškapsčius daugumą tų gražuolių (mano dukros taip ir laukia, kada iškasiu - jos juos labai nori globoti... vyras žiaugčioja, jas matydamas, ir aš turiu saugot, kad namuose panelės jų kur neapgyvendintų :o ). Pernai mano klaida buvo daaaaaug komposto lysvių (užpernai įsigijau Kurdiumovo knygas, iki pernai daržų meto turėjau nemažai virtuvės atlieku sukompostavus... ir prisidauginau aš visokių gyvių pas save... geriau nė nepasakosiu kai ko :oops: ), tai sakau, jei šiemet tokio kompostuko jau nebedariau (užtai atšilus, visur mėtos krūvos lupenų ir kitų virtuvės atliekų dabar, jau kelios dienos rankioju ir tvarkingiau aplink augalus dėlioju) - tai gal ir tų lervų bus mažiau, o jas tvarkingai išrankiojus, įdomu ar atsigaus medeliai ?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: karkvabaliai

Post by saulius »

Medeliai atsigaus, jei dar visai nesugraužti, o dėl atliekų- reikia atsargiai su jomis. Jei yra maistas ir nėra kam jį iš karto suvalgyt- valgytojai atsiras, bet nebūtinai tie, kurių mes laukiam.
Saulius Jasionis
rasuolė

Re: karkvabaliai

Post by rasuolė »

Galėčiau įtarti, kad grambuolių lervas atsinešiau su kompostu, nes lysves pernai dariau pagal Kurdiumovą, GŽ atėjo tik vasaros pabaigoje :( Komposte buvo ir mėšlo, ir šiaip visokio pūvančio gėrio. Bet lysvėje augo pomidorai, ir augo labai sėkmingai, kažkodėl tos lervos jų šaknų nesugraužė. Cukinijos irgi vešėjo kaip išprotėjusios, net vietos per maža buvo. Bet va visą vasarą gan gausiai mulčiavau takelius tarp lysvių, mulčio teko ir pomidorams, ir cukinijoms, ir tarpueiliams, na, gal kiek mažiau, nes mulčiavau intuityviai, tiesiog siekiau, kad žolės neaugtų... (toks pirmapradis supratimas tada buvo apie mulčio naudą :lol: ). Tai vadinasi, toms lervoms užteko kito maisto, augalų šaknų neprireikė? Bet kaip jos dabar išlindo į paviršių, juk žemė tai dar įšalusi? Žodžiu, sodinsiu 10 pomidorų, jei du nuės, aštuoni liks
Lervos vystosi 3-4 metus. Neriasi 2 kartus ir turi 3 vystymosi ūgius: I (vienmetės) - 2,5 mm, II (dvimetės) - 4,2 mm, III (trimetės ir keturmetės) - 7,0 mm. Iš kiaušinių išsivysčiusios lervos rugpjūčio-rugsėjo mėn. leidžiasi gilyn (70-120 cm), kur ir žiemoja. Ketvirtais-penktais metais birželio-liepos mėn. (30-50 cm gylyje) virsta lėliukėmis, o vėliau (liepos-rugpjūčio mėn.) - vabalais. Generacija vystosi 4-5 metus. Lervos migruoja vertikaliai dėl drėgmės ir temperatūros svyravimų.Vasarą lervos (80%) laikosi dirvos paviršiuje (2-20 cm gylyje). Jaunos lervutės minta plonomis šaknelėmis ir humusu. Daroma žala menka ir mažai pastebima. Paaugę maitinasi storesnėmis šaknimis, pergrauždamos jas ar išgrauždamos gilias žaizdas, todėl 2-3 ūgio lervos pačios žalingiausios ir humusu jų neprimaitinsi.

Grambuolių lervos vengia vietų, kur auga kryžmažiedžiai augalai: lubinai, dobilai, šeivamedžiai ir kiti. Vengia tankių, dirvą užpavėsinančių pasėlių, senų pievų... kodėl ? - literatūros neradau, bet galim pačiam šiokias tokias išvadas pasidaryt. Taip pat drėgnesnėse augavietėse grambuolio lervas puola grybelis Botrytis tenella, kuris atskirais atvejais pažeidžia nuo 25 iki 30% lervų populiacijos. Iš vabzdžių grambuolių lervas parazituoja tachinos Dexia rustica F., vapsvos Tiphia femorata F. ir Scolia sp. Taip pat lervas parazituoja Psammomermis genties kirmėlės ir kai kurios bakterijų rūšys, pvz.: Bacillus melolonthae.
Iš paukščių daugiausia grambuolių sunaikina varnėnai, strazdai, kėkštai, pelėdos; iš žinduolių - kurmiai, pelėnai ir barsukai, be to vienas iš didesnių mūsų šikšnosparnių – rudasis nakviša – gegužės mėnesį, kai grambuolių itin daug, minta vien jais.

Pas mane gausiai mulčiuotas lysves paliko, matyt dalis migravo į greta esančius "šiltesnius kraštus", dalį sumedžiojo kirstukai ir kurmiai... dirvoje jų tikrai nesumažėjo, nes įrenginėjau rudenį gėlyną, ir nuėmus vėlėną, jų radau 5-7 kvadratiniame metre. Gali būt, kad jūsiškiai į mulčiuotą lysvę susirinko žiemot, dabar lenda šildytis, žemė po mulčiu neįšala giliai dažniausiai, tikėtina didžiąją dalį jų sules ar suės :) O vakare mulčą nuklojus gal ir sušaltų ... jei naktį šalnos būtų :idea: .
egsa
Posts: 83
Joined: Mon Aug 30, 2010 2:05 pm
Location: Kauno raj. Šlienava
Contact:

Grambuoliai

Post by egsa »

Apie grambuolių lervas, kiek skaičiau, tai daugiausiai žalos padaro jau gerokai paaugusios, mažu lervų ir padaromi nuostoliai yra nepastebimi. O jos iš viso vystosi, berods, apie 4 metus, kol vabalu "pavirsta". Kurmiai ir pelėnai, sako, gerai reguliuoja jų populiaciją, o taip pat paukštukai- špokiukai ;)
modestulis
Posts: 753
Joined: Wed Apr 09, 2014 7:49 pm
Location: Širvintos
Contact:

Re: Grambuoliai, karkvabaliai

Post by modestulis »

Man tai grambuoliai pernai puse braškių sunaikino. :cry:
Eimutė
Posts: 682
Joined: Thu Sep 23, 2010 1:08 pm
Location: Širvintos
Contact:

Re: Grambuoliai, karkvabaliai

Post by Eimutė »

Lervos ar suaugę? Pirmą kart girdžiu tokią bėdą
Širvintos
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Grambuoliai, karkvabaliai

Post by saulius »

Gali būt tokia bėda, jeigu nėra kurmių ir nėra mulčio. Šiaip grambuoliai (lervos) pirmiausia ėda yrančias augalines liekanas ir tik iš bado imasi gyvų augalų.
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “"Kenkėjai"”