Amarai

Nuo amarų iki bebrų. Kitoks požiūris į kenkėjus

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Gabriele
Posts: 121
Joined: Fri Dec 12, 2008 9:59 pm
Contact:

Amarai

Post by Gabriele »

Sigita wrote:Šiandiena purenau žemę tarp agurkų,nes norėjau apmulčiuoti,o ten gausybė amarų...Ką daryti?
saulius wrote:Ant agurkų amarai? Niekada neteko matyt... Ar čia ką nors supainiojot?
Sigita wrote:Ta prasme žemėje šalia jų ...skruzdžių draugės,balti tokie stori kirminiukai...kiek galėjau sutraiškiau :roll: .
saulius wrote:Nu va, jau aiškiau. Greičiausiai tai buvo skruzdėlių lervutės. Kai pajudini skruzdėlyną, skruzdėlės jas neša į saugesnę vietą.
Sigita wrote:Tai ar nieko,kad jis šalia agurkų?
saulius wrote:Tikrai nieko baisaus :D
Vaidužė wrote:Tik gal traiškyt nereikėjo... :roll: Vistiek tokių būdu, kad ir kas ten bebūtų buvę, visų neiveiksi.. :roll:
Gabriele wrote:Galima pajudint tą jų skruzdėlyną ir skruzdėlės išsineš į kitą vietą. Nereiks nieko traiškyt. Tik mes pas save stengiamės judint ne prieš šaltą naktį, kad spėtų išsinešt ir nesušaltų. Vienas toks atvejis buvo, kai vakare išardėm, o paskui atėjom ir radom, kad sušalo, nespėjo išsinešt.
Vaidužė wrote:o nuo tikru amaru padeda dilgeliu fermentinis tirpalas, gerokai atskiestas. Purskiau medelius gal tris kartus, ir daugiau nebebuvo amaru. Siemet vel reiks purksti.
saulius wrote:Gal galima plačiau apie dilgėlių tirpalą, Vaiduže?
Vaidužė wrote:Taigi, imaye daug šviežių dilgėlių, dedate jas i NEMETALINĮ kibirą, uždengiat ir palaikot jei labai šilta (šiltnamy ar šiaip0 tai tris kokias dienas, jei vėsiau atitinkamai - turi gerai "kvepėt", kaip mėšliukas.. :) Tada nukošiat, pilate į purškiaklį , skiedžiu iš akies gal 1:7 ar 1:5 ir su stipre srove nuplaunu visus tuos gyventojus. Preitais metais užtekdavo tik nupurkšt pora kartų, ir nuo medelių atlipo jie su visam, o dabar jau kokius 5 kartus purškiau, vis parreplioja, na sausi metai. Bet su pelenais, muilu tai nepadeda šiemet visai, tai šitas pagal kas efektyviausias :) O gal dar kas žinot ka?
Sigita wrote:Labukas,
Buvau išvykusi.Nu tuos tirpalus aš pasidarau,kiek kažin laiko galima jį naudoti,nes pas mane stovi gal jau tris savaites,o kvapelis.Fermentuotas kiek supratau laikomas keturiolika dienų,stabdo vytimą,geltonavimą.Jį daryti su lietaus vandeniu,o amarams naikinti,tai fermentacija keturios ar penkios dienos.Taip pat ištrauka naikina amarus,laikyti parą,neskiesta naikina amarus.
Vaidužė wrote:Na pas mus tai nezine kiek laiko stovejo.. Kvapelis tai jau taip - geras. :D Bet man atrodo, kad jam gal ir nieko negero nuo stovejimo.
bet va - ziuriu kad ir vel amaru atsirado, o medelis jau net lapelius mete nuo purskimo daznumo. Net jau bijau vel purksti, bet amaru palikt ir negaliu - suvalgys, jau preitais metais virsune nuvalge jie... :( ka daryt?
saulius wrote:Oi, pas mus irgi labai daug šiemet, bet nieko nedarom. Ir boružių nemažai, bet , matyt, nespėja valgyt. Yra dar vienas būdas- apsaugoti medžių kamienus, kad ant jų nepatektų skruzdėlės. Bet čia jau reikia kūrybiškai- kam koks būdas labiau tinka. Ir tą reikėjo daryt pavasarį, kai skruzdėlės amarus neša į medžius.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Amarai

Post by saulius »

Amarai šiemet smarkiai puolė kriaušių skiepus. Tai va tokie pastebėjimai: realiai kažkiek nukentėjo tik tie, kurių prieaugis buvo mažas. Tie, kuriems teko laimė atsidurt ant stiprių poskiepių, kurie per vasarą paaugo po pusantro metro (teko trumpint, kad neišlūžtų nuo savo svorio)- nenukentėjo, nors pradžioj vegetacijos amarų ant jų buvo labai daug. Išvada tokia: jei augalas stiprus, ūgliai galingi, neskysti, greitai bręsta- amarai jų neįveikia. O kad taip būtų- turi būt gera mityba. Matosi gi ir pas laukinius- vieną tokios pat rūšies graužia visokie kirminai, o kito ne. Žodžiu, reikalas aiškus, amarai ne priešas, o augalo būklės indikatorius. Pasidomėjau apie koloradą- tas pats. Vis negalėjau suprast, kodėl ant šiauduose auginamų bulvių nėra kolorado. Pasirodo, bulvės, kaip ir visi kiti augalai, turi medžiagų, saugančių nuo kenkėjų. Bet kiek jų turi- kitas klausimas. Jei bulvė gyvena pilnavertį gyvenimą, gerai maitinasi- gamina daug solanino ir vabalai jos tiesiog nemėgsta. Jei vabalas graužia gerai auginamą bulvę, bet išoriškai ji normali- tokio krūmo gumbų nereikia palikti sėklai. Ji turi kažkokį defektą, galbūt virusinį užkratą ar kokį genetinį broką.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Amarai

Post by saulius »

Kuo didesnė augalų įvairovė po medžiais- tuo mažiau amarų ant medžių. Skruzdės irgi nedurnos- jei randa amarams ganyklas žemiau, netempia jų į medžius. Čia pastebėjimas ekstensyvios ir uždaro ciklo sodininkystės šalininkams. O skruzdėlių bijot nereikia, laikant jas amarų platintojomis- jos padaro kur kas daugiau naudingų darbų. Ypač uždaram cikle. Tiesiog pastebėkit augalus prie skruzdėlynų ir kai kas paaiškės. Taip pat amarai (protingas jų kiekis)- gera natūrali apsauga nuo vaisėdžių.
Saulius Jasionis
Kestasr
Posts: 15
Joined: Sat Mar 26, 2011 5:38 pm
Contact:

Re: Amarai

Post by Kestasr »

>> Taip pat amarai (protingas jų kiekis)- gera natūrali apsauga nuo vaisėdžių.

O kaip amarai saugo nuo vaisėdžių?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Amarai

Post by saulius »

Nu pagalvokit truputį ;). Amarai- didelis sodo turtas :D. Jei nepavyks sugalvot- atsakysiu.
Saulius Jasionis
laisvas kaimietis
Posts: 1083
Joined: Sat Aug 28, 2010 11:02 am
Location: Virbalų k., Ukmergės raj.
Contact:

Re: Amarai

Post by laisvas kaimietis »

Amarų be skruzdėlių nebūna ;)
Žilvinas Žurauskas
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Amarai

Post by saulius »

Neerzinu, tik noriu, kad patys bent kiek pamąstytumėt. O reikalas čia visai paprastas: amarai (tiksliau lipčius) veikia taip pat kaip nektaras žieduose- vilioja vabzdžius, mintančius saldumynais. Tarp jų daug entomofagų, maitinančių lervutes tiek amarais, tiek kitais minkštais vabzdžiais ir jų lervomis. Bene svarbiausios čia yra vapsvos. Yra net tokia "kovos" su kenkėjais priemonė- apipurkšti augalus saldžiu tirpalu, kad privilioti vapsvas. Vapsvos (jų labai daug ir įvairių) pačios valgo lipčių (saldžias amarų išskyras), o lervoms į lizdus neša gyvulinius baltymus. Tarp jų ir vaisėdžių vikšrus.
Bet net nebūtina tai žinot, jei kažkoks gyvis yra- reiškia jis reikalingas. Ir tiek.
Saulius Jasionis
shpylka
Posts: 4
Joined: Mon Jul 26, 2010 1:24 pm
Contact:

Re: Amarai

Post by shpylka »

Kaip tik aktuali beda.
Pasisodinau pora vaismedziu siemet pavasari- tik tik suzaliavo - ir visi jau aplipe amarais. Lapus baigia nugrauzt.
Ir man nieko nedaryt ir dziaugtis???
O skruzdeliu kiekys sklype kasmet tik dideja... irgi nieko nedaryt??
Ir taip darzelio vos keli metrai ilgio beigi plocio, o jei dar visa triusa skruzdeles nues, kaip pernai atsitiko su ridikeliais ir spinatais?
Jei taip seksis man kaip pradinukui, tai entuziazmas neisvengiamai mazes...
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Amarai

Post by Laimis Žmuida »

O kokie vaismedžiai, kokios veislės? Kur ir kaip pasodinta? Į pievą? Į pavėsį? Kokie aplinkiniai sklypai? Kolektyviniai sodai ar miškai?
anatolijus
Posts: 50
Joined: Thu Apr 28, 2011 10:05 am
Location: Kaunas
Contact:

Re: Amarai

Post by anatolijus »

Čia radau seną nuoruodą, gal kam bus įdomu:
http://www.lzuu.lt/nm/l-projektas/+Sodo_darzo/10.htm
Šeip kiek girdejau greiciausiai (pirmiausiai) amarai uzpuola rožes, tai gal vertetu ju daugiau auginti, kad veliau perdidelę amaru bandą būtų lengviau naikinti. Kažkada vaikystėje teko stebėti, kaip boružėlės tvarkosi su amarais, - tai gal vertėtų šių vabaliukų pasirinti laukuose ar kažkaip prisivilioti ;)
Post Reply

Return to “"Kenkėjai"”