Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Forumas tiems, ko netenkina esamas asortimentas

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Gabriele
Posts: 121
Joined: Fri Dec 12, 2008 9:59 pm
Contact:

Vaismedžių sėja

Post by Gabriele »

toltik wrote:Sveiki. Su daržovėm aišku.. daug visko prirašyta: gyliai, laikas, dirva, mulčio sluoksnis ir t.t. :) o kaip yra su vaismedžiais.
Noriu pasisėti iš sėklos obelį. Kokiame gylyje pakasti sėklą? Ar ją išvis pakasinėti? Natūraliai soduose paukštukai sulesa - pašika ir pavasarį išdygsta obelukė. Kaime pas tėvus pilni laukai tokiu būdu jų pridygusių. Po obelim nelabai mačiau sudygusių jaunų medelių, tai spėju kad iš pūnančio obuolio sėklos neprasikala, o kogero kartu supūna. Na parašykite savo nuomones :). Tiesa būtų gerai, ten be visokių tarpinių medelynų, vazonų, palangių ir įvairiausių terariumų - ta prasme tiesiai į vietą kur norisi kad augtų obelis. Taip pat kaip su kitais medžiais? Man tai šviečias kad dauguma jų turėtų sudygti žemės paviršiuje, taip ir nepatekę į dirvą, kaip ir visi augalai? Laukiu atsakymų :) dėkui :)
saulius wrote:Visos sėklos sudygsta dirvos paviršiuje, jei tik yra pakankamai drėgmės. Taigi, padėjus sėklą, reikėtų ją kuo nors užkloti. Ir geriau į vieną vietą sėti keletą sėklų- ne visos gali išdygt. O paskui palikti vieną, stipriausią medelį. O kad po obelimis nėra "vaikų"- ir aš pastebėjau. Kodėl- dar nežinau :)
Varovas wrote:Su obelų sėja paprasčiau nebūną : rudenį, obuoliams sunokus ,prisirenku obuoliukų ( miškinės obels, Paprastojo antaninio) ir suverčiu juos juosta net nelukštendamas ir truputį užmetu žole, ar kuo po ranka papuls . Pavasarį pridygsta kaip piktžolių :lol: Mat man poskiepiams reikia, o po palaukes lakstyt ne visada turiu laiko. Po motininėm obelim neauga, nes manau yra slopinamųjų fermentų, kad nesusidarytų šabakšynas - derėjimui reikia šviesos, o vaisiai tam ir yra, kad toliau plėstis.
saulius wrote:
Po motininėm obelim neauga, nes manau yra slopinamųjų fermentų, kad nesusidarytų šabakšynas - derėjimui reikia šviesos, o vaisiai tam ir yra, kad toliau plėstis
Labai galima priežastis. Galima padaryt eksperimentą: pasėt obels sėklų kas keliasdešimt centimetrų vis tolyn nuo motininės obels ir pasižiūrėt, koks bus dygimas. Jeigu po obelim tikrai nedigs, o kuo toliau, tuo daigumas bus geresnis- tuomet hipotezė bus patvirtinta (nesvarbu, fermentai ar kas kitas stabdo dygimą). Dabar galvoju, kad daugelio miško medžių sėjinukų teko matyt po motininiais (visiškame pavėsyje, jeigu saulėta- tai kartais daug būna). Tik, matyt, jie niekada neužauga dėl šviesos trūkumo. Nes matydavau tik pirmamečius ir antramečius. Galbūt obelis net jauname amžiuje visiškai nepakelia pavėsio? Ir nusilpusius vienmetukus pribaigia kokie nors grybai? Juk sunku žolėje pamatyti pirmametį sėjinuką, ypač jeigu jis dar silpnas.
Varovas wrote:Dalykas tas, kad keliais šliaužiojau po motininėm obelim ieškodamas vienmetukų, ar šiaip nors kokio daigelio - bergždžias reikalas :) . Arčiausiai radau maždaug už 1,5m nuo vainiko ribos ir sudygęs buvo po drebulių ir eglių sąžalynu. Taigi, tikrai šviesos faktorius nelošia....
saulius wrote:
Su obelų sėja paprasčiau nebūną : rudenį, obuoliams sunokus ,prisirenku obuoliukų ( miškinės obels, Paprastojo antaninio) ir suverčiu juos juosta net nelukštendamas ir truputį užmetu žole, ar kuo po ranka papuls . Pavasarį pridygsta kaip piktžolių
Jeigu sėjama poskiepiams- viskas gerai. Toltik norėtų sėti iš karto į augimo vietą ir, kaip supratau, neskiepyti. Todėl reikėtų atrinkti geriausius vaisius ir geriausias sėklas.
O persodinimas obelims iš tikrųjų nesveika. Dabar gerai išsivysčiusi obelų kuokštinė šaknų sistema vertinama kaip privalumas, bet aš tame kažkodėl jokio privalumo nematau. Liemeninė šaknis- kas kita. Turėdamas ilgą ir tvirtą liemeninę šaknį medis daug pajėgesnis. O būtent ją ir nukertame persodindami. Taigi, kad ir poskiepiams, gal būtų geriau sėti į nuolatinio augimo vietą, kad išvengti persodinimo. Aišku, tas netinka auginant sodinukus pardavimui :)
Renata wrote:Ko gero tik visokios slyvos iš šaknų formuoja atžalas po/šalia motininio augalo....Klevai dygsta po liepomis....liepos po obelimis...
Sode, ypac apleistame, lieka gausybė obuolių, kriaušių ir kitokių vaisių, bet jie po motininiu augalu nedygsta. Gamta ne kvaila.....
Varovas wrote:Jeigu kalbėt apie nuolatinę augimo vietą, tai sėt vieton reiktu apie 10 sėklų ir atrinkt stipriausią daigą. Visgi praktiškai, be persodinimo vargiai išsiversi. Priežasčių gali būti visa krūva : vieta ne ta parinkta, perplanavimas ir t.t. Aš irgi visa širdim už gamtinę žemdirbystę, bet iki visiško primytivizmo manau deeiti nereiktų....
Vaidužė wrote:o kokio glio gali buti obelyciu saknys - kai joms apie trys metai - jei imant mayu jos ugi, ar gali but ilgesnes nei ji pati?
saulius wrote:Žiūrint kokio aukščio obelys. Jei normaliai išaugę ir ne nykštukinės- neturėtų šaknys būt ilgesnės. Na, bet gali būt visaip- daug priklauso nuo dirvožemio. Jei koks nors sausas žvyras ar smėlis, gruntinis vanduo giliai, o medis nelabai augus- gali būt ir ilgesnės. Jei tai sėjinukas ir nepersodintas- yra ilga liemeninė šaknis.
Vaidužė wrote:Tai man pasiseke, tikriausiai ir iskast pavyks - dar tik iki juosmens, oj rausiu duobe! :D
Varovas
Posts: 55
Joined: Tue Dec 16, 2008 1:04 am
Contact:

Sėja

Post by Varovas »

Kas nori prisisėt obelų ar kriaušių - pats laikas. Šios sėklos turi stratifikuotis (prabūt tam tikrą laiką šalty). Kad nereiktų paskui iškasinėt, sėjat į indelius ir - laukan. Galima dar likusiu sniegu apdėt.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Sėja

Post by saulius »

Aha, tikrai palankus metas- ir sniegas beveik nutirpo, ir žiema dar nesibaigė. Kas nespėjo rudenį- tiems pasisekė :D . Aš ir pats prie tų nespėjusių :D
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Vaismedžių sėja

Post by saulius »

O kam jūs sėjate laukinukus, jei pilnos pamiškės iš graužtuku išaugusiu obelaičių, kriašaičių?Belieka išsikasti arba paskiepyti vietoj ir po metų išsikasti.
Galima ir taip, bet ne visi gyvena pamiškėse, dažnai žmogui patogiau pasisėt prie namų. Ir dažnai yra gerai žinot ką sėji. O dar geriau- sėt į augimo vietą ir niekada nepersodint- taip išsaugoma pagrindinė šaknis, kas labai turi įtakos tolesniam medžio augimui.
Nereiks giliai įdirbtos žemės ir vaisiai greičiau
O giliai įdirbtos žemės mums ir taip nereikia. Mes nedirbam žemės :D . Šis forumas ir yra apie tai, kaip nedirbti žemės- visos kitos plonybės tik neesminis priedas.
Saulius Jasionis
Saulė

Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Post by Saulė »

Prašau pagalbos. Jau kuris laikas internete ieškau info apie vaismedžių ir vaiskrūmių sėklų sodinimą arba daiginimą. Kaip ir kada sėti daržoves - internete- tokia info gausa, kad net net akys raibsta :shock: , o štai apie vaismedžių sėjimą -tyluma, glūduma :?
Mamos sode auga nuostabaus skonio obuoliai ir kriaušės. Vaismedžiai dideli ir seni, įtariu kad mes tretieji šeimininkai šioje sodyboje, nes prieš tai gyvenę šeimininkai sodybą įsigijo jau su sodu. Noriu šitų obelų ir kriaušių užsiveisti daugiau. Kaip matau, intuicija manęs neapgavo...tik pasiskaičiusi GŽ pokalbius, straipsnius supratau, kad vaismedžius geriausia veisti iš sėklos.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Post by saulius »

Galima sėt, bet tokių pačių jokiu būdu negausi. Nėra nė vieno procento tikimybės. Gali būt panašių, bet ne daugiau pusės. Jei nori tokių pačių- teks skiepyt į sėjinukus. Arba daugint vegetatyviai. O geros kriaušės domina mane asmeniškai. Gal galėtumei trumpai aprašyt, kas ten per kriaušės?
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Post by saulius »

Jeigu vistiek yra poreikis sėt- laukt jau nėra ko, sėt reikia dabar. Į puresnę dirvą (reikia apsiruošt plotelį specialiai sėjinukams), maždaug centimetro gylį ir apmulčiuot lapais, samanomis, pjuvenomis ar pan. Sėt galima tankiai, o kai bus du-trys tikri lapeliai- persodint į nuolatinę vietą arba į daigyną. Tada jau pagal norą: galima kitą pavasarį skiepyt, galima laukt derliaus nuo penkių iki dešimties metų... Daigynėlis turėtų būt nevėjuotoj, šiltoj vietoj, bent pusę dienos apšviestas saulės.
Saulius Jasionis
Saulė

Re: Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Post by Saulė »

Ačiū už patarimus. O jei sėčiau dabar į lovelius, į durpingą žemę, o lovelius laikyčiau įstiklintame balkone?...Yra galimybė sudaiginti vazone, o pavasarį persodinti į sodą?
Beje, kriaušės rūšies nepasakysiu, nes nesu specialiste tuo atžvilgiu. :cry: Bet jos sunoksta vėlai, vaisiai dideli, sunokusios nepakeičia spalvos (t.y. nepagelsta ar pan.) lieka žalios spalvos ir kietos, bet beprotiškai saldžio, sultingos ir nesprangios. Nukritusiu vaisių pas mus niekas nevalgo, nes jau būna pernokusios (saldumas lieka, bet neskanu minkštas valgyti).Skaniausi vaisiai - skinti nuo medžio ir kai kvapas vaisiaus labai stiprus. Nieko panašaus nesu pirkusi jokioje parduotuvėje ( nors vis pabandau) :oops: . Tai gi kiek sugebėjau, tiek papasakojau. Sunku kalbėti apie vaismedžius, kai nelabai nutuokiu apie juos. Štai, kai nuo kauliukio užauginsiu medį, tikrai bus kuo pasidalinti... :D
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Post by saulius »

Galima sėt ir į lovelius, tik geriau ne į durpes, o į kokį lengvesnį priesmėlį. Iš kauliuko išaugint medį- sveikintinas dalykas, bet , kaip minėjau- gali būt visko.
Ačiū už labai gerą kriaušių aprašymą, veislės pavadinimo ir nereikia- jis nieko nesako.
Saulius Jasionis
Saulė

Re: Kaip ir kada sėti vaismedžių sėklas?

Post by Saulė »

Dėkui už palaikymą ;) Džiaugiuosi, kad nepalaikėt visai nuprotėjusia. :lol: Pavasarį būtai dauginsiu ir vegetatyviniu būdu. Bet pats procesas ir nežinomas rezultatas (auginti vaismedį nuo pradžių pradžios) kaip kūrybinis procesas - užveda. Tik noriu dėl laiko dar pasitikslinti... iki kada vėliausiai sėklytes suberti į žemę? Sodinti iš karto išėmus iš vaisiaus ar kelias dienas sausai palaikyti, o tik po to sodinti? O gal geriau tai atidėti pavasariui? O jei pavasarį - tai kaip laikyti sėklas, kad neperdžiūtų?
Post Reply

Return to “Hibridizacija, paveldimumas, aklimatizacija”