GŽ produkcijos sertifikavimas

Apie auginimą ne tik sau...

Moderator: saulius

Post Reply
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by lugne »

Man atrodo daugoka subjektyvumo, prisidengiant žodžiais "nustato ekspertas". Ir gal gerai neįsiskaičiau, bet jei mulčiuojama žoliapjove pjauta žole, tai čia į kurį lygį. Ir kaip dėl mulčo kokybės, t.y. aplinkos "švarumo" iš kurios imamas mulčas
Jurga Stoškutė
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by saulius »

Pataisiau biskį originale (čia nesitaiso), ekspertas nustato tik biologinį aktyvumą, nes čia neaprašysi, reikia pamatyt, pačiupinėt, pauostyt. Nesvarbu kuo pjauta žolė mulčiui, bet jei žoliapjovė naudojama darže ar sode- ne daugiau kaip C lygis. O už paskutinę pastabą labai ačiū, čia reikia rimtai pagalvot ir papildyt.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by saulius »

Informacija daugiau tiems, kas ruošiasi auginti produkciją pardavimui. Parengti tam tikri reikalavimai, kurių laikymasis leis gauti GŽ sertifikatą su visais jo privalumais ;) . Reikalavimai (kol kas tik "griaučiai") pateikiami jūsų griežtam teismui. Pildykit, ieškokit spragų, svarstykit.

REIKALAVIMAI SERTIFIKUOJAMAI AUGALININKYSTĖS PRODUKCIJAI IR AGROTECHNIKAI


AGROTECHNIKA

1. Dirva neperkasama ir nepurenama. Nenaudojami jokie dirvos dirbimo įrankiai.
2. Dirvos paviršius niekada nebūna plikas. Jis padengtas augančiais augalais arba dirbtinai suformuota paklote iš negyvos augalinės medžiagos (lapų, žolės, šieno, šiaudų, pjuvenų ir pan.) arba kitų natūralių gamtinių medžiagų (skaldos, žvyro, akmenų ir pan.). Paklotė parenkama pagal augalų individualius poreikius.
3. Mulčiavimui naudojama augalinė organika arba iš natūralių augaviečių, arba auginta ūkyje be mineralinių trąšų ir pesticidų.
4. Dirvos struktūra artima natūraliai, didelis biologinis aktyvumas. Vyksta natūralus dirvodaros procesas.
5. Dirvos drėgnumas atitinka auginamų augalų poreikius. Galimas papildomas laistymas.
6. Nevykdoma jokia dirbtinė augalų ligų profilaktika ir gydymas, skatinamas imuniteto formavimasis.
7. Nevykdomas dirbtinis „kenkėjų“ naikinimas, siekiama palaikyti natūralią ekologinę pusiausvyrą.
8. Biologinė įvairovė sode ir darže negali būti mažesnė už įvairovę natūralioje ekosistemoje, kurioje įkurtas sodas ar daržas.
9. Nėra monokultūros, stengiamasi palaikyti kuo didesnę augalų ir gyvūnų įvairovę.
10. Piktžolės nenaikinamos, gali būti šalinama tik antžemonė dalis ir panaudojama paklotei. Visiškai pašalinamos tik būtinu atveju. Atsižvelgiama į natūraliai augančių augalų įvairovę ir jų ekologinę paskirtį.
11. Į dirvą neįterpiamos jokios trąšos, įskaitant ir natūralias. Ant dirvos paviršiaus leidžiama naudoti tik natūralias augalines atliekas.
12. Mulčiavimui nenaudojamas kompostas ir mėšlas. Išimtis: vienkartinis panaudojimas fermentacijos proceso aktyvavimui.
13. Auginimas šiltnamyje, patalpoje ar kitaip nuo natūralios šviesos izoliuotoje vietoje neleidžia gauti GŽ sertifikato. Išimtis: daigų auginimas.
14. Nenaudojamas samdomas darbas.



AUGALAI

1. Auginamos augalų rūšys ir veislės prisitaikiusios prie vietos sąlygų.
2. Privalumas: daržo kultūros dauginamos savomis sėklomis.
3. Neatsparūs žiemos šalčiams augalai žiemai gali būti dengiami.
4. Nėra augalų ligų, masinių kenkėjų anplūdžių.


PRODUKCIJA

1. Vaisiai ir daržovės atitinka rūšiai ar veislei būdingus aukščiausius aromato ir skonio reikalavimus.
2. Vaisiai skinami tik pilnai prinokę ir realizuojami paros bėgyje, išskyrus vaisius, laikomus žiemai.
3. Šviežios daržovės realizuojamos paros bėgyje, išskyrus laikomas žiemai.
4. Perdirbimui skirta produkcija perdirbama iš karto po surinkimo, jei technologija nereikalauja kitaip. Sertifikuojamos produkcijos perdirbimo technologijos ir naudojami ingredientai suderinami su ekspertu.
5. Užauginamos produkcijos kiekis neviršija realių augintojo (asmens, šeimos, bendruomenės) galimybių.
6. Produkcija negali būti realizuojama per tarpininkus (išskyrus atvejus, kai yra tiekiama restoranams ar pan.), augintojas asmeniškai atsako už produkcijos kokybę.
7. Produkcijos vartotojas (pirkėjas) turi teisę bet kuriuo sezono metu apsilankyti pas augintoją ir matyti kaip auginami jam skirti produktai. Skatinamas tarpusavio pasitikėjimas.
8. Pagal bendrą sklypo būklę ir aplinką, padėtį taršos objektų atžvilgiu (pramonės įmonių, kelių, chemizuotų laukų), naudojamą agrotechniką, auginamas veisles bei formas ir produkcijos savybes konkrečiai produkcijai suteikiamame sertifikate pažymimas lygis nuo A iki D. Viename sklype išauginta produkcija gali būti skirtingų lygių.
9. A lygio produkcija: sklypas labai geros ekologinės būklės, natūralioj gamtinėj aplinkoj, arti nėra chemizuotų laukų, teršiančių pramonės įmonių, judrių kelių. Agrotechnika: ekstensyvi, artima natūraliai ekosistemai arba intensyvi ir superintensyvi, labai didelio biologinio aktyvumo (nustato ekspertas). Auginamos augalų veislės ir formos: laukinės arba artimos laukiniams protėviams formos, taip pat kultūrinės veislės ir formos, pasižyminčios dideliu biologiškai aktyvių medžiagų kiekiu, būdingu aromatu ir skoniu. Sodo ir daržo priežiūrai nenaudojama jokia elektrinė technika ir technika su vidaus degimo varikliais.
10. B lygio produkcija: sklypas labai geros ekologinės būklės, bet aplinka nenatūrali (dirbami laukai, kultūrinės pievos, didesnės gyvenvietės). Arti nėra didesnės taršos objektų. Agrotechnika: ekstensyvi, artima natūraliai ekosistemai arba intensyvi ir superintensyvi, didelio ar labai didelio biologinio aktyvumo (nustato ekspertas). Augalų ir gyvūnų biologinė įvairovė sklype gerokai didesnė už biologinę įvairovę sklypo prieigose. Auginamos augalų veislės ir formos: laukinės arba artimos laukiniams protėviams formos, taip pat kultūrinės veislės, pasižyminčios dideliu biologiškai aktyvių medžiagų kiekiu, būdingu aromatu ir skoniu. Sodo ir daržo priežiūrai nenaudojama jokia elektrinė technika ir technika su vidaus degimo varikliais. Pastaba: B lygio produkcijos kokybė prilygsta A lygio produkcijos kokybei, skiriasi tik sklypo aplinka.
11. C lygio produkcija. C lygis nustatomas, jeigu randamas vienas šių trūkumų: sklypas nėra geros ekologinės būklės (pvz. dirva buvo daug metų tradiciškai dirbama ir dar neatsistatė); arti yra teršiančių objektų (didelių chemizuotų laukų, pramonės įmonių, judrių kelių); agrotechnika ekstensyvi, bet neatitinka GŽ keliamų reikalavimų (nustato ekspertas) arba intensyvi ir superintensyvi, bet nepakankamo biologinio aktyvumo; auginamos augalų veilsės ir formos turi aromato ir skonio trūkumų; sodo ir daržo priežiūrai naudojama elektrinė technika arba technika su vidaus degimo varikliu (išskyrus pagalbinę techniką, naudojamą transportavimui, šakų smulkinimui ir pan.). Pastaba: labai geras visų GŽ reikalavimų vykdymas ir ypatingai harmoningos sistemos sukūrimas leidžia gauti B lygio sertifikatą, nepaisant taršos objektų sklypo kaimynystėje.
12. D lygio produkcija. D lygis nustatomas, jei randami du iš C lygyje išvardintų trūkumų. Jei randami trys trūkumai- GŽ sertifikatas negali būti suteikiamas. Jei atsiranda aplikybių, nenurodytų šiuose reikalavimuose- klausimus dėl sertifikavimo sprendžia ekspertas.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by saulius »

Pirma: jei sode ar darže naudojama technika- galimas C lygis. Bet jei ji naudojama už daržo ar sodo ribų- viskas gerai, žoliapjovės žolė gali būt naudojama mulčiui. Technika ir bioįvairovė- nesuderinami dalykai, pastaroji labai kenčia nuo pirmosios. O sode šienaut reikia tiek, kiek reikia, ne iš neturėjimo ką veikt. Išbandyta, apgalvota, palyginta ir t.t.
O jūsų metai- patys tie mojuot dalgiu ;) . Tik dalgio gero reikia ir plakėjo gero. Geras dalgis- teisybė, retas atvejis dabar... Bet yra dar žmonių Lietuvoj, kurie sugeba dalgį išplakt.
Antra: asmeninė atsakomybė už savo išaugintą produkciją- daugelio sąžiningų augintojų taikoma taisyklė, čia nėra ką svarstyt.
Nebūtina parduot turguje ir nepageidautina. Gero produkto pirkėjai atvažiuos patys į namus arba į sutartą vietą. O bendram turguj ir ne lygis stovėt. Jūs užauginkit, o aš jums atsiųsiu pirkėjus ;). GŽ parduotuvės, kurioj stovėtų pardavėjas ir pardavinėtų kažkieno kažkur augintą produktą, nebus.
Trečia: visos kultūros puikiausiai auga lauke. Dėl šviesos izoliavimo yra daugelio praktinė patirtis: šiltnamio pomidoras niekada nebus tokio skonio kaip lauko. O jau agurkai... Pirmą kartą girdžiu, kad lauke neauga. Niekada gyvenime neauginom šiltnamy agurkų.
Saulius Jasionis
ArvydasG
Posts: 488
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:03 pm
Location: Sodyba Vilniaus raj. Grybenai
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by ArvydasG »

Jeigu taip imant A lygi, tada reikia prieti
1. Gyventi turi siaudiniam ar moliniam name
2. Nenaudoti jokios transporto priemones, nes irgi i gamta ismeta dujas. Vazineti tik arkliu arba pesciomis.
3. Nenaudoti jokios elektros tik saules sviesa.
4.Nesioti tik naturaliai isaustus drabuzius ir vyzas.
Tada bet kuris atvykes ekspertas , tik zvilgters ir matys ar zmogus laikosi reikalavimu.
ArvydasG
Posts: 488
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:03 pm
Location: Sodyba Vilniaus raj. Grybenai
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by ArvydasG »

Manau Saulius aukstai pakele kartele, kol kas paskaicius as labai ziuriu pesimistiskai.
Reikia ieskot zmogaus , kad soda nusienautu, bet samdyt negali nes istatai neleidzia, reikes su zirklem kirpti, gal kas kokius ratelius sugalvos , kad nesilankstyti :D
Tai ir sakau kad tai yra istatai, kolektyviniam sodui, arba tikram tingyniui kuris vistiek nieko neaugins, tuo labiau kitam.
Net pas rusus neskaiciau niekur tokiu taisykliu, nors Saulius is ju daug semiasi patirties
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by saulius »

Apie agurkus: agurkų kiekvienais metais neturim kur dėt, lauke auga 10- 15 daigų. Hibridas "Rufus". Bet teko augint įvairių veislių ir hibridų. Apie agurkus berods sekančią pamoką kalbėsim.
Dėl A lygio bulvių: nieko nematau sudėtingo. Pas daug ką A lygio bulvės. O kur jūs matot sudėtingumą? Kiek kainuotų? Nežinau, aš savo bulvių neparduočiau ;) . Yra dar elito klasė, bet apie ją specialiai nedėjau, kad manęs neužmuštumėt :D . Nors elitines braškes auginam. Bet tik braškes, ten iš tikrųjų griežti reikalavimai.
O dėl griežtumo... Ar tai blogai? Tai pirmi tokio lygio reikalavimai žemės ūkio produkcijai pasaulyje, man tai yra elementari kokybė ir nieko griežto aš čia nematau. Taip turi būt! Ir aš dirbu šį darbą dėl to, kad taip būtų.
Saulius Jasionis
nawjia
Posts: 1020
Joined: Sat Oct 23, 2010 8:20 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by nawjia »

nea, čia ne kritika, čia nuostaba....nes iš tikro, niekad nieko panašaus nemačiusiam, tai atrodo labai griežta :)

na, žinai, geram produktui arba geram marketingam visad atsiras pinigingas pirkėjas.
man tik būtų skaudu, kad siekiant tobulybės būtų tenkinamos užgaidos tik tų, kurie 700 lt už 7 kąsnelių pusryčius moka ir vandens čiaupus iš aukso montuojas.

todėl ir klausiu, kiek kainuotų...na maždaug....na kad suprasti, kas gi bus pirkėjas?
`šėršė lia fam`
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by saulius »

Gal pakomentuokit kas iš augintojų. Ar tikrai tokie žiaurūs reikalavimai atrodo?
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: GŽ produkcijos sertifikavimas

Post by Laimis Žmuida »

Tuoj pakomentuosiu, bet gal prieš tai atsakysiu į jau iškilusius klausimus. :)
Sodo ir daržo priežiūrai nenaudojama jokia elektrinė technika ir technika su vidaus degimo varikliais.
ArvydasG tai suprato kaip visai technikos panaikinimą, net po to, kai Saulius pasakė, kad už sklypo ribų galima naudoti žoliapjoves. Taigi siūlyčiau šį punktą truputį pataisyti ir paaiškinti smulkiau. Kodėl negalima pjauti darže su žoliapjove? Už kiek metrų jau galima pjauti? Nes jeigu žmogus turi 30 arų, 10 arų skiria daržui, 10 palieka laukinio, o už jo dar 10 pjauna su žoliapjove, tai čia skaitysis atsivežimas iš kitur ar vis dar elektros prietaisų naudojimas darže? Kiek suprantu lapų, šieno, pjuvenų galima atsivežti iš kitur su automobiliu, kuris irgi yra technika. Technikos neatsisakoma, ją galima naudoti, tačiau reikėtų paaiškinti kodėl A lygio neduodama, jei pjaunama su benzinine ar elektrine žoliapjove aplinkui lysves. Kodėl? Dėl bioįvairovės? Dėl to, kad žemai nupjauna? Juk su dalgiu irgi žemai nupjauni ir bioįvairovė taipogi mažėja. Tai kodėl su dalgiu galima, o su žoliapjove negalima?
Post Reply

Return to “Verslas”