Gėlininkystė

Apie auginimą ne tik sau...

Moderator: saulius

Post Reply
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by saulius »

Gal ir gerai, kad nevyksta? Va auga laukinis kardelis- kokia dar selekcija? Ar įmanoma ką nors gražesnio sukurt? Arba lelija miškinė? Kokios proporcijos, spalvų derinys... Sugadint tai greitai galima. Dažnai besižavintys selekcinėmis formomis net neįsivaizduoja, kaip laukinis tos gėlės protėvis atrodo...
Saulius Jasionis
Urtica
Posts: 57
Joined: Mon Jan 03, 2011 11:12 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by Urtica »

Dažnai besižavintys selekcinėmis formomis net neįsivaizduoja, kaip laukinis tos gėlės protėvis atrodo...
čia jau kaip kam. Pas mane tai atvirkščiai. Pas mano močiute kaime augdavo dygiosios usnys, buvo daržų siaubas. Keikdavo ją visi kaip galėdavo, neįmanoma būdavo išnaikinti. O dabar, praėjus geram gabalui laiko, pamatau tą daržų siaubą gėlynuose, pirma mintis ar jie proto neteko, o siaubas, gyvenime neišnaikins tos bjaurybės, ir dar savo noru ją sodina? na bet kaip dailiai atrodo. Tiesa usnis kitokia paupinė, šiai formai manau neliks abejingų ( Cirsium rivulare Atropurpureum). Dabar darausi daug atsargesnė su įvairiais vertinimais ir išankstinėm nuostatom :lol:

o prie ko aš lenkiu,

Pastaruoju metu Europoje ir JAV tarp gėlininkų ir želdintojų vyksta įdomus lenktyniavimas. Kiekviena šalis bando surasti savo unikalų želdinimo stilių būdingą tik jai. Kiekvienas nesunkiai atskirs itališką - anglišką - prancūzišką sodą. O koks tas lietuviškas sodas? Tai jau tikrai ne tas kurį galima matyti LT gražiausios sodybos rinkimuose. Įmantriausi spygliuočiai, petunijos, kriokliai ir baseinai su auksinėmis žuvelėmis - visiški svetimkūniai. Tačiau kartais, atrodo visiškai atsitiktinai tarp tų nuotraukų , galima atrasti kokios kaimo močiutės gėlių darželį apsodintą flioksais, viendienėm, jurginais, žioveiniais, kardeliais, šiurpiniais gvazdikais, ar tom oranžinėm "kaimiškom" lelijom. Man net kvapą užima. Taip viskas sava ir tikra.

Ir tada vėl nebeaišku kur ta pabaiga, ir kurioje vietoje reikia pasakyti stop. Ar tikrai reikia bandyti dirbtinai užsisėti laukinę pievą, o gal tą darbą palikti gamtai ir tik susitvarkyti savo kiemą. Šiuo metu kai kurie gėlininkai propaguoja būtinybė populiarinti mūsiškus natūralioje gamtoje augančius augalus arba jų išvestines formas, su tuo irgi sutikčiau. Tačiau, kada tik pradedi domėtis išvestinėm formom pagauna tokia formų gausa (tiesa ne Lietuvoje) kuri užvaldo kaip narkotikas, ir vis negana norisi dar ir dar ir dar... :lol: Ir nė dūšiuoj ramybės
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by saulius »

pagauna tokia formų gausa (tiesa ne Lietuvoje) kuri užvaldo kaip narkotikas, ir vis negana norisi dar ir dar ir dar...
Reklama pasiekia savo tikslą. O man visiškai vienodai, kiek ir kokių formų yra: geriau keletas, bet gerų. Kaip ir su sodo kultūromis: kas iš to, kad egzistuoja šimtai veislių, jei tarp jų tik keletas vertų dėmesio.
Saulius Jasionis
Urtica
Posts: 57
Joined: Mon Jan 03, 2011 11:12 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by Urtica »

Gal kam bus aktualu. Yra 2010 išleista Ž. Gužinsko knyga "Tradiciniai Lietuvos darželių augalai" išleista Moklso ir enciklopedijų leidybos instituto. Knygynuose ji brangi, apie 45 lt. Liedykloje -apie 27 lt. Knygų mugėje pirkau už 25 Lt.
Koriandras

Re: Gėlininkystė

Post by Koriandras »

Aš tai prisimenu ramunių pievą :) kai baigėsi tie kolūkiai, už miško niekas žemės nenedirbo, tia po kiek laiko ten atsirado ramūnių pievą, kur nepažvelgsi visur ramūnės ramūnės ramūnės ir tiek daug... :) su laiku aišku jų pradėjo mažėti ir visai išnyko, bet kelis metus vis eidavom pasigrožėti :) dabab ten berods pušimis užsodino...
Jovke
Posts: 123
Joined: Mon Oct 11, 2010 12:17 am
Location: Vilnius-Semeliškės
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by Jovke »

Norėčiau ir aš prie šio gėlininkų klubo prisijungti. Praeitais metais pasodinau keletą rūšių, tarp jų ir ramunes :D Rudenį nusipirkau tulpės svogūnėlį, tai pasodinau tiesiog į vazonėlį, peržiemojo pas mane kambaryje ir dabar galvoju ar jau laikas būtų sodinti? Ir klausimas: mulčiuoti pjuvenomis? Ir ar visiškai ta svogūnėlį užkasti?

Ačiū :D
Paprastai gyventi- tiesiog paprasčiau. ;)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by saulius »

Jei kambary žiemojo- turėjo jau peržydėt iki šio laiko?
Saulius Jasionis
Rasilė
Posts: 82
Joined: Fri Oct 29, 2010 10:06 am
Location: Vilnius - Anykščių raj.
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by Rasilė »

Jovke, tulpės turi šaltai žiemoti, tada tik pavasarį žydės. Reiktų sodinti spalį - lapkritį lauke. Jei į vazoną, tai jį reiktų irgi kelis mėnesius šaltai laikyti: balkone ar lauke įkasus į žemę. Jeigu negavo šalto periodo, gali nežydėti. Dabar teks laikyti vazone, kol lapai nuvys, pradžioj vasaros teks iškasti svogūnėlį, laikyti sausai ir tik rudenį vėl sodinti. Jei persodinsi pavasarį - gali supūti.
Tulpių sodinimo gylis- per 3 svogūnėlius, jei mulčiuot - gal ne taip giliai.
Jovke
Posts: 123
Joined: Mon Oct 11, 2010 12:17 am
Location: Vilnius-Semeliškės
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by Jovke »

Kad nežydi, tik tas vadinamas hipokotilis matosi išlindęs. Tai, kaip supratau, dabar persodinti lauke į žemę, kad pabūtų kelis mėnesius, o po to iškasti ir pasodinti vėl rudenį. ;) ačiū
Paprastai gyventi- tiesiog paprasčiau. ;)
Urtica
Posts: 57
Joined: Mon Jan 03, 2011 11:12 am
Location: Vilnius
Contact:

Re: Gėlininkystė

Post by Urtica »

Jovke,
aš jūsų vietoje pasodinčiau į žemę ir ramiai palikčiua per visą vasarą nieko neiškasinėdama, o ateinantį pavasarį tikėčiausi žiedų. Tulpių nebūtina kasmet iškasinėti.
Post Reply

Return to “Verslas”