Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Augalai pelkėtose vietose

Standartinė aiste » Tre Bir 23, 2010 12:53 pm

Sveiki,

yra sklypas, kurio dalis yra pelkė ~10a . Gal ten ir nevisai tikra pelkė - auga pieva, o tarp žolės kupsteliu kur ne kur matos vanduo, kojos biški klimpsta. Ar būtu galima ka nors pasodint tokioj vietoj? Gal kas turit valgomų augalų auginimo tokiose vietose patirties?
aiste
 

Re: Augalai pelkėtose vietose

Standartinė Laimis Žmuida » Tre Bir 23, 2010 2:27 pm

Labas,

pas mus irgi yra tokia vieta. Gal net didesnė. Dabar ten išsikasėme prūdą, bet tokios šlapžemės vis tiek liko daug. Šiaip labai geras seminaras nusimato apie prūdus ir tokias šlapžemes liepos 3 d.:
http://gerazemdirbyste.wordpress.com/20 ... kvakultura

Siūlyčiau apsilankyti, nes daugiau tokių seminarų apie akvakultūrą, bent jau šiais nenusimato.

Dėl valgomų augalų, kuriuos galima pasodinti pas tave šlapžemėje, tai žiūrint ką turi omenyje sakydama "valgomi augalai". Nes pavyzdžiui yra daug laukinių valgomų augalų, kurie auga būtent tokiose šlapžemėse: skudutis, švendras, meldai, viksvos, ajerai ir kt., tik juos reikia išmokti valgyti.

Iš kultūrinių augalų manau ten galima auginti topinambus. Iš uoginių kultūrų galima pabandyti vaivorus, šilauoges, spanguoles.

Šiaip siūlyčiau iškasti ten nors arą ar du. Kad ir negilų prūdelį. Likusi vieta truputį nusausėtų ir labiau tiktų sausumų augalams auginti, o ir pats prūdelis atliktų daug funkcijų - atspindėtų saulę augalams teikdamas jos daugiau, akumuliuotų šilumą, pritrauktų paukščius ir naudingus vabzdžius ir pan. Didintų bioįvairovę.

Iškastas žemes galima paskleisti ant likusios šlapžemės arba suformuoti nedidelį pylimą, orientuotą į pietus. Čia būtų šiltlysvė ir galima būtų auginti šilumamėges kultūras - agurkus, baklažanus.

Tai štai įdomu kokie dabar planai pas jus. Kasit prūdelį ar bandysite auginti augalus būtent šlapžemėje. Auginsit laukinius augalus ar norėtumėt kultūrinius? Uogas ar žolinius augalus?
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Augalai pelkėtose vietose

Standartinė aiste » Sek Bir 27, 2010 10:54 pm

Na mes tame sklype dar tik pradedame sodinti augalus. Dėl švendrų, viksvų tai kaip ir viskas aišku, jiems tokios šlapios vietos kaip tik. Aišku ir švendrai ir skudučiai ir daugelis kitų laukinių augalų yra valgomi, netgi kuris laikas jau bandome degustuoti ir prisipratinti :) Tačiau idomu ar galima būtų pelkėtoj vietoj augint ir kultūrinius augalus. Ar yra tokių, kurie pakęstų tokias sąlygas, nebandant kažkiek nusausinti tos pelkės, nedarant kokiu nors paaukštintų lysvių ir pan.? Galbūt kas nors sėkmingai tai išbandė?
Labai puiku būtų pabandyt užaugint vaivorų, spanguolių. Dėl topinambų kažkodėl turiu itarimą, kad gali jie supūt jei visa laika vandenyje stovės. Bet gal geriausia išbandyt. Ar kasim prūdelį turbūt parodys laikas, jei nepavyks nieko užauginti esamom sąlygom, tuomet turbūt reikės. Nors dabar atrodo, kad ta pelkutė yra savaime susiformavus tai reikėtų taip ir palikt, jos nekeičiant, o bandant kažkiek panaudot savo reikmėm.
aiste
 

Re: Augalai pelkėtose vietose

Standartinė saulius » Sek Bir 27, 2010 11:15 pm

Tai drąsiai galit ir vaivorus, ir spanguoles augint, jei rūgšties kiek yra toj pelkutėj. Ir šilauoges galima, tas pats vaivoras taigi. Putinas augs drėgnoj vietoj, juodasis serbentas. Neaugs joks vaismedis.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Augalai pelkėtose vietose

Standartinė Laimis Žmuida » Tre Bir 30, 2010 9:26 am

Dėl topinambų, tai žinoma reikia išbandyti. Pas mane auga ne visiškam vandenyje, bet vanduo gal 10-20 cm po žeme. Rudenį, pavasarį, gal net visai būna apsemti. Teko matyti Vilniuje prie Vilnelės, tai puikiai auga visiškai ant kranto. Ten turėtų irgi būti visiškame vandenyje. Dzūkijos smėlynuose irgi auga - melioracijos grioviuose dažniausiai.
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Standartinė zenzenas » Ket Rgs 02, 2010 12:05 pm

Mano sklypelyje yra problema. Sklypo kampas plaukia nuo pirmo atolydzio iki beveik vasaros velyvos pradzios, nes jis zemiau ir todel i ta puse ieiti neimanioma. be to toje vietoje labai negilus gruntiniai vandenys.
zenzenas
 
Pranešimai: 26
Užsiregistravo: Pir Rgp 30, 2010 5:28 pm
Miestas: Vilnius

Re: Nuo ko pradėti GŽ

Standartinė Laimis Žmuida » Pen Rgs 03, 2010 11:07 pm

Zenzenai, iškaskit mažiuką prūduką vienoje vietoje. Įmeskit pašonėmis akmenų. Paukščiai čia atskris gerti ir naikins kirmėliukų perteklių, prūde veisis ir kita reikalinga gyvybė. Prūdas dar priedo nutrauks jums vandens truputį. Kai kasit prūdą iš atlikusių žemių suformuokite pakeltas lysves. Ten vandens NETGI TRUKS! :)
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Standartinė Jovke » Sek Lap 21, 2010 2:30 pm

Na, o aš dar apie kai ką pagalvojau. Turiu tokį plotą žemės, kuriame viską sodinsiu. Bet yra vienas ''bet'', viename krašte yra gana drėgna, pamenu, kai ten buvo bulvės pasodintos, tai jos ten buvo supuvusios. Tai, kaip čia man padarius, nusausinti turbūt nelabai išeis arba gal ten tiesiog nesodinti? :roll: ;) :D Nu, bet gaila tokio ploto.
Paprastai gyventi- tiesiog paprasčiau. ;)
Jovke
 
Pranešimai: 123
Užsiregistravo: Pir Spa 11, 2010 12:17 am
Miestas: Vilnius-Semeliškės

Re: Bėdos

Standartinė Laimis Žmuida » Tre Gru 12, 2012 6:20 pm

Jau kažkur rašėm, kad galima šiek tiek iškasti prūduką kokį ar panašiai. Tai gerai bus ir įvairovei, mikroklimatui ir dalį nusausins ploto. O ten kur vis tiek drėgna sodinkit topinambus, pastarnokus, juoduosius serbentus, putinus ir kitus drėgnamėgius augalus...
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Drėgna vieta sklype. Kaip panaudoti, ką sodinti?

Standartinė saulius » Pir Spa 20, 2014 4:35 pm

Šiemet labai supratau drėgnų plotų poreikį, kai prireikė karklų pašarui. Kas laiko triušius, ožkas ar kažką panašaus- drėgnus plotus galima puikiausiai panaudot pašarų auginimui žiemai.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Kitas

Grįžti į Augalų gyvenimas

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron