Darnaus gyvenimo supratimas

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Darnaus gyvenimo supratimas

Post by saulius »

Taigi išsiaiškinkim, ko mes siekiam ir kur yra ta riba, skirianti darnų gyvenimą nuo nedarnaus. Taip pat kodėl dabar paplitusi "ekologiško" gyvenimo samprata su šiukšlių rūšiavimais, ekologine žemdirbyste, elektros taupymais ir pan. yra tik dar vienas verslo triukas, vedantis ten pat, link kur mes ir be jokių ekologijų strimgalviais ritamės.
Yra tokia skiriamoji riba, kurios vienoje pusėje- darnus gyvenimas, pilnas ir visapusiškai naudingas žmogaus dalyvavimas ekosistemose, o kitoje- neišvengiamas ritimasis į bedugnę, nors gyvenimo būdas esamuoju laiku abiejose pusėse gali būti visiškai vienodas. Tiksliau, išoriškai jis gali būt vienodas, skiriasi tik pasaulėžiūra.
Priminsiu, kad darnaus gyvenimo vizija- tai ne tik apsirūpinimas sveiku maistu, bet ir sveika aplinka, sveiki miškai ir geriamas vanduo visose upėse, na ir t.t.
Ir dar priminsiu, kad nenusigrybautumėm- "ekologinis sąmoningumas" čia neturi jokios reikšmės. Gali būt sąmoningiausias, suprast, kad nieko negalima naikint ir kad viskas labai svarbu, bet realybėj tai neatsispindės arba atsispindės tik labai ribotą laiką.
Taigi tą ribą galima apibrėžt maždaug taip: "kas mus maitina". T.y. kas maitina realiai, o ne kaip mes tą sąmoningai suprantam. Pvz. jei mus maitina žemė- mes su ja ir elgiamės, kaip su maitintoja, jei maitina parduotuvė- atitinkamai, jei valstybė- irgi atitinkamai, jei Romos popiežius- irgi. Palyginimui: gyvena labai ekologiškai sąmoningas miestietis, kurį realiai maitina parduotuvė. Kaip jis sutiktų tokią žinią: "Nuo rytdienos visos parduotuvės bus uždarytos"? Įsivaizduojat... O kaip sutiktų žinią: "Kitais metais bus pastatyta dešimt hidroelektrinių, bet atsiras daug ekologiško maisto parduotuvėse"? Gana palankiai, nu gal kiek papiketuotų... Ir kitas pavyzdys: gyvena ekologiškai sąmoningas ūkininkas, kurį realiai maitina tik jo žemė, o girdo jo šulinys. Kaip jis sutiktų žinią: "Rytoj ant jūsų žemės bus pilamos kokios nors šiukšlės"? Kovotų už savo žemę, realiai. O kaip sutiktų žinią: " Rytoj bus kertamas kaimyninis miškas, o gretimoje upėje, kaimynystėje, atidaromas baidarių nuomos punktas"? Gal protestuotų, t.y. elgtųsi pagal įstatymus, o gal ir ne, ypač jei gautų kokių lengvatų. Rezultatai aiškūs abiem atvejais. Koks bebūtų ekologinis sąmoningumas, aplinkos naikinimas nė vienu atveju žmogui nėra gyvybės ar mirties klausimas.
O štai gyvena žmogus, kurį maitina miškas, šalia tekanti upė, o kieme auga daržas, kuris teikia tik mažesnę dalį maisto, na dar kokius pluoštinius, prieskoninius augalus. Toks žmogus jau kitaip sutiks žinią apie kertamą mišką ir baidarių nuomą, nes tai jo gyvybės ar mirties klausimas. Jis miške elgsis pagarbiau, nei davatka bažnyčioj, kad nenubaidytų žvėrių tolyn nuo namų, nes tai jo GYVYBĖ, o upėj neskalbs rūbų net su ekologiškiausiu muilu, kad nepakenktų žuvims, kurios taip pat yra jo GYVYBĖ. Jau nekalbu apie tai, kad jis neplaukios iš durnumo su baidare, jei tai maža upė.
Visos kultūros, kuriuos iki šiol darniai sugyvena su aplinka neturi jokio ekologinio sąmoningumo. Tiesiog jas maitina gamta ir jos tą supranta. Kai tik atsiranda parduotuvės arba žemdirbystė- ekologinė situacija staigiai kinta, nepaisant moralinių nuostatų ar taisyklių. Bet mūsų atveju yra kitaip, mes pirmiau turim suprast, kas yra tikrasis maitintojas ir jį tokiu padaryt, o tada jau atsiras ir nuostatos, ir nerašytos taisyklės. Tam ir surašiau kažkur žingsnelius, vedančius nuo GŽ, visiškai aprūpinančios maistu, kai žemė paverčiama realia maitintoja, suprantant natūralios gamtos elementų vaidmenį (GŽ būtent tą ir akcentuoja, todėl ypač tinka pereinamajam laikotarpiui), iki rankiojimo-medžioklės-žvejybos, kai tikrasis maitintojas yra gamta. O tas jau neleidžia elgtis su ja nepagarbiai ir užtikrina, kad ginti jos stosim ne protestais ar peticijomis. Nes tai bus mūsų gyvybės ar negyvybės klausimas.
Saulius Jasionis
ArvydasG
Posts: 488
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:03 pm
Location: Sodyba Vilniaus raj. Grybenai
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by ArvydasG »

Vat Sauliau suprantu tave, is kitos puses ne. ;) Kai buvom mokymuose , kiek prisimenu , sakei kad nelabai linksti i darzoves, labiau esi mesaedis. O rasai kaip tikras vegetaras. :?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by saulius »

O kas čia vegetariško? Todėl ir rašau apie miškus ir upes, ne apie pievas ;).
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by saulius »

Etapai maždaug tokie:
Nuo parduotuvių pereinam prie GŽ maisto. Siekam užsiaugint viską, ko reikia. Suprantam, kad tikrasis augintojas ne ūkininkas (kaip tradicinėj žemdirbystėj), o ekosistema. Mūsų žemė tampa mūsų maitintoja. Susiformuoja atitinkamas santykis su ja. Kadangi siekiam kuo aukštesnės kokybės ir suprantam, kad tikrą kokybę garantuoja tik natūrali gamta- vis daugiau naudojam natūralaus maisto. Palaipsniui pereinam prie rankiojimo ir žvėrukų- žuvelių gaudymo vietoj auginimo. Tokiu būdu mūsų maitintoja tampa gamta. Nu ir atitinkamai mes su ja elgiamės.
Saulius Jasionis
ArvydasG
Posts: 488
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:03 pm
Location: Sodyba Vilniaus raj. Grybenai
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by ArvydasG »

Palaukite gerbiamieji, iskur yra istraukta kad zmogus yra mesiaedis. Tai gal ne gamta suformavo, o pats zmogus. Kodel kai GZ, TAI PAGAL GAMTA, kai valgyt tai kaip dievas duos. :D
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by saulius »

Mitybos įpročiai- antraeilis dalykas. Esmė- iš kur tas maistas. O jau augalinis ar gyvulinis, virtas ar keptas- privalumai ir trūkumai pasimato labai negreitai. Todėl ir sprendžiam iš išlikusių sveikų kultūrų mitybos įpročių- kas gerai, o kas ne. Bet, kartoju, ne esmė.
Verslas ar auginimas tik sau- irgi ne esmė. Esmė- kas maitina. Šiaurės medžiotoją maitina miškas (nepykit, kad aš vis kišu medžiotojus- tiesiog nelabai išliko daugiau ilgaamžių sveikų kultūrų, iš kurių galima būtų pasimokyt darnaus gyvenimo), bet iš miško jis daro ir verslą. Gaudo kailinius žvėrelius, kurių nevalgo ir niekam nenaudoja, parduoda arba maino į ką nors. Taip daroma nuo gilios senovės. Bet sabalų nuo to nemažėja. Jų mažėja nuo miškų kirtimo, kelių tiesimo. Tiesiog kiekvienas supranta, kad jeigu išgaudysi visus- liksi be pajamų šaltinio. Kaip mes nesuvalgom visų bulvių, o pasiliekam sėklai- taip ir jie.
Saulius Jasionis
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by Vėjai »

Aš nemėsiaėdė jau n metų.
Tik niekada niekam neperšu jokio savo gyvenimo būdo.
Neauklėju ir neagituoju.
Tik žinau, kad didžiausioji žiauriosios pramoninės žemdirbystės dalis skirta būtent mėsos gamybai.
Ir juokas man iš tokių dejuotojų, kad į dešrelės pasirodo jau mėsos nebededa.
Tai graužkit morką.
Arba va Saulius tikriausiai stirnas medžioja ;)
ArvydasG
Posts: 488
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:03 pm
Location: Sodyba Vilniaus raj. Grybenai
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by ArvydasG »

Tema labai aiski- Darnaus gyvenimo supratimas. Nesuprantu , kodel staiga mityba antraeilis dalykas, jei kalbam apie gyvenima. Ar vel kuriam taisykle, kaip man patogiau. :lol:
Sauliau, negalim imti pavyzdziu is Rusijos, kam mums jie reikalingi, mes Lietuvoj. Suprantu kad Ciukciai be mesos neisgyvens.
Dievo isakymuose yra nezudyk, nera parasyta ko nezudyt. O mes net lavonus valgom, tai kur tas Darnaus gyvenimo supratimas. :mrgreen:
Iseina taip gamta tausoti - darnu, zvereli - uzmust ir suvalgyt irgi darnu :D
Kodel kurmiu naikint nereikia, o stirna tai galima. :shock:
Kaip suprantu Darnus gyvenimas tai visuma , neatmetant nieko.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by saulius »

Naikint nieko negalima. Bet valgyt galima. Aš ne prieš vegetarus, jei jie siekia valgyt ne iš parduotuvės, o užsiaugint ar prisirinkt patys. Bet parduotuvinis vegetaras daug blogiau už savarankišką mėsėdį. Čia nėra jokių taisyklių, kaip sakiau- laisvas pasirinkimas. "Dievo įsakymai" parašyti labai neseniai, jau totalitarinės žemdirbystės laikotarpiu ir atstovauja mūsų kultūrai, kuri su darniu gyvenimu neturi nieko bendro. Kaip rašiau apie maitintoją- žemę ar mišką, jei įsivaizduosim, kad maitintojas yra dievas, kaip kad įsivaizdavo žydai- bus prastai... Žydų dievas atidavė žmogui pasaulį valdyt, todėl ir turim tokį rezultatą. Čia gi esmė, galima šnekėt, kad žmogus turi valdyt atsakingai ir t.t., bet tos kalbos bus tuščios, praktika rodo ką kita. Valdo tas, kas maitina. Jei maitintoja pripažinsim žemę- turėsim sveiką žemę ir joje ieškosim dievų, kam jie reikalingi, jei mišką- miškus turėsim sveikus ir pagal jų dėsnius gyvensim, nes maitintojas- tai dievas, su kuriuo reikia gražiuoju ;).
Būtent, darnus gyvenimas- visuma. Aš neagituoju medžiot stirnų, jei galima gyvent be to. Bet jei jūs naikinsit jų namus, kad užsiaugint sau duonos- geriau jas medžiokit. Medžiokit, bet palikit galimybę maitintis sveikais miško augalais, gert švarų upelių vandenį. Taip joms bus geriau. Ir jums.
Štai dar vienas pavyzdys iš mano gyvenimo. Pro mūsų sodą teka šaltavandenis upelis. Jame gyvena upėtakiai, gana nemažai ir stambių yra. Jei aš jų negaudyčiau- upelis man atrodytų visiškai kitoks ir aš mielai po jį braidyčiau, nepykčiau, jei jame plaukiotų baidaristai, moteriškės skalbtų, o vaikai taškytųsi. Bet, ne paslaptis, mes ten kartais maudomės, ir rūbą išsiskalbiam (be muilo, žinoma). Jei visi prie jo gyvenantys žmonės būtų žvejai- jis būtų dar švaresnis, nes kiekvienas norėtų neišbaidyt žuvų, nekirstų medžių nuo krantų. Dabar gi žvejai atvažiuojantys- jie braidžioja, triukšmauja, jiems kas- valgo gi iš parduotuvės, čia tik laiką leidžia. O jeigu to upelio upėtakiai būtų pagrindinis mano maisto šaltinis, o jo vanduo- vienintelis mūsų geriamas vanduo? Ar mes drįstume ten maudytis, drumst vandenį, jau nekalbu apie skalbimą ar baidares. Va jums ir šventa upė ;). Jei visą mūsų maistą kontroliuotų ne parduotuvės, žmonės ar "antipasaulietiški dievai", o tikra gyvoji aplinka- dirva, miškai ir upės- atitinkamai su jais ir elgtumės. O visa kita... Turim pilna aplinkosauginių organizacijų ir matom, koks rezultatas. Jiems kas- valgo tai iš parduotuvės, aplinkosauga- tik savirealizacija, ne gyvenimo ar mirties klausimas.
Saulius Jasionis
ArvydasG
Posts: 488
Joined: Tue Aug 10, 2010 11:03 pm
Location: Sodyba Vilniaus raj. Grybenai
Contact:

Re: Darnaus gyvenimo supratimas

Post by ArvydasG »

Tai va, truk uz vadziu ir viskas ispradziu. Jau kazkur rasiau , kad savo pasauleziura gali keisti. Taciau pilnai negalesi relizuot del aplinkiniu isikisimo. Gaunasi , kad turi but bendruomene, panasiai kaip Vivasol kad galetum tai relizuoti.
Post Reply

Return to “Gyvenimo darna”