Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

BŪTINA PERSKAITYTI PRIEŠ REGISTRUOJANTIS

Moderators: saulius, dage

Vaidužė

Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

Post by Vaidužė »

Cituoju Saulių "Gamtinė žemdirbystė, nors ir neišvengia žmogaus darbo, bet visiškai pasikliauja gamtoje vykstančiais procesais. Čia nėra absoliučiai jokio žemės dirbimo, išskyrus augalų sodinimą ar sėją, nėra jokios kovos, nes nėra prieš ką kovoti. Ši žemdirbystės forma stengiasi pasinaudoti gamtoje veikiančiais dėsniais ir neturi noro juos pakeisti. Tiesiog augalai auga taip, tarsi augtų natūraliomis sąlygomis."
"Gamtinė žemdirbystė- kūrybinis procesas, čia nėra jokių taisyklių ar technologijų. Yra tik aplinkos stebėjimas ir stebėjimo rezultatų pritaikymas praktikoje. "

Taigi, kazkada(ne per seniausiai) perskaiciau siuos Sauliaus pasisakymus, ir mane tai TAIP suzavejo!
Bet dabar nebesuprantu, nejau gamtinei zemdirbystei galima priskirti skiepijima? Genejima? Keisciausia formavima? ir panasius dalykus.
Bet pas mus forume tai toleruojama, ir diskuruojama. O kadangi jis vadinasi"Gamtine zemdirbyste" , tai gal issiaiskinkim kas tai yra? Kad kas uzsukes netycia, aiskiai viska suprastu.. :)
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

Post by saulius »

Teisigai. Bet diskusijos ir skirtos tam, kad padėtų geriau suprasti. Formavimas, genėjimas ir skiepijimas, be abejo, kažkiek netelpa į mūsų rėmus. Tačiau šiandien turim tokią realybę. Priežastis aš jau minėjau. Tavo paminėtos priemonės gali būti taikomos tik išimtinais atvejais, kai kitaip neįmanoma. Aš niekada jų neįvardijau kaip būtinų.
Ir ačiū, Vaiduže, kad neleidi nukrypti nuo kelio :D
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

Post by Laimis Žmuida »

Mano manymu...

Gamtinė žemdirbystė yra vienas iš mažiausiai nuo gamtos nutolusių žemės dirbimo metodų. Tačiau iki motulės gamtos čia dar daug daug trūksta. Visgi tai yra žemdirbystė, o tai reiškia ne natūralų augimą, o dirbimą, t.y. dirbtinių sąlygų augalams sudarymą.

Gamtinė žemdirbystė atsisako kasimo ir galbūt tręšimo. O daugiau lygtais nieko neatsisako. Pabandykim pažiūrėti kuo ji skiriasi nuo gamtos.

Gamtoje gamta sėja natūraliai, t.y. tam tikru chaosu, o GŽ sėja į lysves, tam tikra dirbtine tvarka, kad žmogui patogiau būtų.

Gamta sėja pagal mėnulį ir įvairius kitus bioritmus. GŽ sėja į juos neatsižvelgdama.

Gamta sodina vietinius augalus, kurie sugeba vėl ir vėl pasidauginti patys. GŽ sodina kultūrinius augalus, kurie be žmogaus pagalbos neaugtų visai arba augtų kitaip.

Gamta augina visiems duodama viską ką gali. GŽ atrenka žmogui "reikalingus" augalus ir proteguoja tik juos.

Gamta mulčiuoja, bet niekada tokiu storu sluoksniu kaip GŽ.

Gamta laisto tik tada kai krenta rasa ar lyja lietus. GŽ sugalvoja laistyti ir tada kai gamtoje nelyja.

Gamta mulčiuoja parinkdama atitinkamą mulčią, o GŽ neparenka, pila tiesiog pjuvenas ar kvietinius šiaudus.

Gamta neformuoja, neskiepyja, negeni, GŽ tai gali daryti.

Gamta augina natūraliose sąlygose, GŽ padaro pakeltas lysves, kad patogiau žmogui būtų, nereikėtų lenktis, pastato šiltnamius, padaro bortelius, kad vėjas nenupūstų CO2 nuo šaknų ir t.t.

Aš randu daugiau skirtumų nuo gamtos, nei panašumų. Man net sunkiau surasti kuo GŽ panaši į gamtą nei nepanaši. Kuznecovas kai kūrė gamtinę žemdirbystę, tai rėmėsi naujausiais moksliniais atradimais mikorizės srityje. Štai labiausiai šioje srityje GŽ ir priartėja prie gamtos. Tačiau gamtoje yra ne tik mikorizė, joje veikia šimtai kitų mechanizmų į kuriuos Kuznecovas neatsižvelgia.

Išmanant mėnulio įtaką augalams ar kitus mechanizmus galima patobulinti GŽ. Galima bandyt atsisakyti formavimo, skiepijimo, priverstinio laistymo ir kitų dalykų ir taip vis labiau ir labiau priartėti prie gamtos. Iki tam tikros ribos. Nes jei atsisakysim visų dirbtinių sąlygų suteikimo, tai jau nebebus žemdirbystė, tai jau bus natūralus augimas gamtoje be žmogaus kišimosi.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

Post by saulius »

Ir GŽ siekia daug paprastesnio rezultato, nei gamta. Sodininkui reikia skanių, sveikų vaisių ir daug :D . Todėl norom nenorom jis nemato daugelio gamtoje veikiančių mechanizmų, o mato tik tuos, kurie tiesiogiai įtakoja siekiamą rezultatą. Įvertint visus mechanizmus... gerai būtų :D
Saulius Jasionis
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

Post by Laimis Žmuida »

Mokslininkė Honorata Danilčenko sakė, kad mulčio sluoksnis turi būti ne mažesnis kaip 7 cm. Jei mažesnis, tai jis neatlieka savo funkcijos išlaikyti palankias sąlygas drėgmei kauptis ir mikroorganizmams veistis.

Kaip ten iš tikrųjų yra tai nežinia. Reikia patiems atlikt stebėjimus. :)
Laimis Žmuida
Posts: 1173
Joined: Wed Dec 17, 2008 1:00 pm

Re: Gamtinė žemdirbystė - kas tai?

Post by Laimis Žmuida »

Apie gamtinę žemdirbystę trumpai:
http://gerazemdirbyste.wordpress.com/ap ... emdirbyste


Last bumped by Anonymous on Thu May 17, 2012 12:26 pm.
Post Reply

Return to “FORUMO TAISYKLĖS”