Terra preta - juodoji žemė

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderatoriai: Mama Smilga, dage, saulius

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė pirtininkas » Ant Spa 05, 2010 9:21 pm

kaip supratau is straipsnio - ta anglis yra pasidengusi smalomis, kurios atklieka tam tikra KATALIZATORIAUS vaidmeni- t y ta anglis su smala PASISAVINA is aplinkos tas medžiagas kurias po to be vargo iš anglies pasijama augalai.

klausimas- teme jau nenauja - gal kas pasidalins pastebėjimais ir patirtimi panaudojant tą anglį?
pirtininkas
 
Pranešimai: 317
Užsiregistravo: Tre Rgp 25, 2010 4:35 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė pirtininkas » Ant Spa 05, 2010 9:49 pm

ir dar man liko NEATSAKYTAS klausimas - straipsnyje sakoma kad tas sluoksnis ATSISTATINĖJA po 1 cm į metus- KAIP?
pirtininkas
 
Pranešimai: 317
Užsiregistravo: Tre Rgp 25, 2010 4:35 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė luskk » Ant Vas 15, 2011 1:34 pm

Gal šis metodas tiks lietuvoje auginant bulves.Kiek per žiemą pasirankiojau informacijos apie bulvių auginimą šiauduose, tai geriausi derliai buvo gauti sodinant ant supjaustytų bulvių papylus pelenų.
luskk
 

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė saulius » Ant Vas 15, 2011 1:44 pm

Anglis ir pelenai- labai skirtingi dalykai. Tropikuose anglis atlieka humuso vaidmenį, nes humusas ten nesusidaro. Auginant biodinamiškai humusas neturi prasmės, anglis taip pat.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė Laimis Žmuida » Ant Vas 15, 2011 2:01 pm

Vokiečiai augina Terra preta. Aš dabar bandau aiškintis konkrečiai kiek ko deda jie ir kokie derliai. Kai sužinosiu - pasakysiu. O kol kas tada gal teoriškai kas paaiškintų kaip mūsų platumose veikia terra preta ir kokie derliai gaunami. Ar verta anglis dėti? Jos juk brangios. Ar įmanomas atsiperkamumas šio metodo?
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė saulius » Ant Vas 15, 2011 2:06 pm

Kiek man aiškino Kuznecovas- anglis atlieka humuso vaidmenį, prisijungdama organinius junginius, neleisdama jiems išsiplauti. Tokiu būdu didėja klasikinis dirvos derlingumas. Bet pas mus derlingumas kitaip matuojamas ir anglis turi ne daugiau prasmės nei humusas. Gal kas geriau paaiškins. Pas mus lengviau humuso užsiaugint, jei reikia.
Saulius Jasionis
saulius
Site Admin
 
Pranešimai: 8592
Užsiregistravo: Ket Spa 09, 2008 3:02 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė pirtininkas » Ant Vas 15, 2011 3:06 pm

as bandysiu eksperimenta - yra kurmiu priraustos zemes - sumasysiu su "anglies miltais" - dali bulviu uzpilsiu su zeme be anglies, o dali - su anglimi maisyta zeme - uzdesiu siaudais arba sienu ir ziuresim rezultato
pirtininkas
 
Pranešimai: 317
Užsiregistravo: Tre Rgp 25, 2010 4:35 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė Varovas » Tre Bal 06, 2011 7:18 pm

Uf.... pasirodo kaip seniai bebūta :? . Atmetus teorinius išvedžiojimus 2 metų eksperimento rezultatai ir pradinės nuostatos : 1x1 m plotas, anglies (lapuočio) sluoksnis 25 cm sumaišytos su priemoliu santykiu 4 prie 1 (keturios dalys anglies). Kontrolinis plotas 1x1 m niekad nekastas, humuso sluoksnis apie 30 cm. Auginamos kultūros (po vieną augalą kiekvienam ploteliui): kukurūzas, bulvė, agurkas, moliūgas, paprastoji pupa, bazilikas, mairūnas, česnakas, morka , o kopūstas (kad jis prasmegtų :twisted: )-nebetilpo :D . Auginimo sąlygos : identiškos abiems plotams - jokio laistymo, tręšimo, pašalinamos pavienės nereikalingos žolės atsirandančios vegetacijos metu. Objektyvumo dėlei, reikia paminėt, kad abu plotai buvo mulčiuojami buitine organika. Anglies plotas be mulčo - momentaliai perdžiūva. Rezultatai :
1. Kukuruzai užmezgė anglyje 3 burbuoles, humuse 5 burbuoles pirmaisiais metais , o antraisiais atitinkamai 4 ir 5. Įtariu, kad to priežastis - suhumusėjusi anglis :roll: Burbuolių svoris panašiai vienodas, tik anglyje augusios - kietesnės.
2. Bulvės sodintos vienodo dydžio gumbais, tos pačios veislės. Rezultatai sekantys : pirmais metais iš anglies ploto 4 vidutinio dydžio ir 6 smulkios bulvytės. Kontrolėje - 7 didelės ir 2 mažos. Antrais metais: iš anglies 3 didelės, 4 vidutinio dydžio ir 4 smulkios. Kontrolėje - 6 didelės, 4 vidutinio dydžio ir 3 smulkios. Ir vienais ir kitais metais bulvės iš kontrolinio sklypo skanesnės.
3. Agurkas sodintas daigais, vienodo amžiaus ir išsivystymo, tuo pačiu metu. Rezultai ir pirmais ir antrais metais anglyje agukui - kirdyk :twisted: , humuse - kaip įprasta , pusė keselio :D .
4. Moliūgas ir anglyje ir kontrolėj abiem metais vienodas (neleidžiu augint daugiau kaip 3 vaisių augalui). Skonis - skirtumo nepajutau...
5. Pupos sėtos vienu metu, vienam gyly. Net lygint nebuvo ką : anglyje smulkios, kietos, skurdo. Humuse kaip humuse :D , o ko dar tikėtis :? . Antrais metais rezultatas truputį geresnis, bet su kontrole nebuvo ko ir lygint.
6. Bazilikas ir mairūnas abiem atvejais augo beveik vienodai : ir vieną ir kitą teko papildomai genėt, kad pernelyg neįsilinksmintų :) . Žodžiu, rezultatas 1:1.
7. Čenakas užaugo ir ten ir ten. Keistas reikalas, bet augęs anglyje turėjo ryškiai išreikštą pelenų prieskonį :o , antrais metais efektas pasireiškė ne taip ryškiai....
8. Morkas teko sodint daigais (pabangyk pasėt po vieną sėklytę :x ), šakotumas ir išvaizda man nerūpėjo... Pirmais metai morka anglyje svėrė 87 gr., morka kontrolėj 240 gr. Antraisiais metais anglyje 125 gr., kontrolėj 252 gr.
Eksperimentas nutrauktas, nes užkniso :twisted: . Trečiais metais dėl mulčo abu sklypai beveik nieko nesiskiria. Pas mus trūksta šilumos ir drėgmės. Bovytis su anglimi - nebematau nei prasmės, nei turiu tam laiko. O kam ?, jei auginant daržoves įprastu (bent jau man) būdu humusinėse lysvėse rezultatas ir geresnis ir skanesnis :D ....
Kaip jau minėjau, į teorinius išvedžiojimus leistis neketinu. Kiekvienas išvadas tegu pasidaro pats :)
Varovas
 
Pranešimai: 55
Užsiregistravo: Ant Gru 16, 2008 1:04 am

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė pirtininkas » Ant Bal 19, 2011 8:12 pm

manau - nelabai vykes eksperimentas - anglis (kaip suprantu) yra naudojama kaip KATALIZATORIUS o ne kaip maitinamoji medžiaga .
aprašymuose buvo minėta kad anglies dalis tėra 10-30 proc (t y nuo dešimtadalio iki trečdalio bendro dirvos kiekio), o ne 75 proc.
manau su mūsų santykinai derlingomis žemėmis ši proporcija galėtų būti ir mažesnė - pvz -3-5 proc
pirtininkas
 
Pranešimai: 317
Užsiregistravo: Tre Rgp 25, 2010 4:35 pm

Re: Terra preta - juodoji žemė

Standartinė Laimis Žmuida » Ant Bal 19, 2011 10:04 pm

O kokį procesą anglis katalizuoja?
Laimis Žmuida
 
Pranešimai: 1173
Užsiregistravo: Tre Gru 17, 2008 1:00 pm

Ankstesnis

Grįžti į Technologijos

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias