Maisto išsaugojimas per žiemą

Derliaus saugojimas: rūsys, kaupas, ledaunė

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by Vėjai »

Sukūriau temą šitame forume, gal čia ramiau ir konstruktyviau susišnekėsim. Gaila visų švaistomos energijos, kai reikia per kelis puslapius ginčytis ir galiausiai niekas nebesupranta apie ką buvo pradėta kalbėtis. Vien Sauliaus ginčas su Vygintu ir Arvydu dėl 2 arų daržo ko vertas, nekalbant apie pirtininko diagnozę.
Dabar tas maisto išsaugojimas gal ir nėra labai aktualus, nes tikrai, pripažinkim, dar nelabai turim ką saugoti. Dar sau kažką turim, bet kaip supratau vargšai augintojų valgytojai tai jau tikrai leteną čiulpia per žiemą.
Geriausia kai kiekvienas užsiima tuo, kas jam labiausiai patinka. Man labiausiai patinka susigalvoti, susiprojektuoti ir bandyti pasidaryti visokius minimalius gerus patogius daiktus to maisto saugojimui. O kokie ten cheminiai ar dar kokie procesai vyksta su tuo maistu vienaip ar kitaip juos bandant išlaikyti ilgesnį laiką, man sunkiai suprantami. Tiksliau įsigilinus aš išsiaiškinčiau, bet man tas pats informacijos ieškojimo procesas nepatinka ir atima labai daug laiko nuo man mielų darbų. O nawjai patinka tokia veikla. Tai aš siūlau kooperuoti pajėgas.
Dabar surašysiu problemas ir bandom išsiaiškinti kokiems produktams (ir augaliniams ir gyvūliniams) koks saugojimo būdas labiausiai tinka:
1.Džiovinimas - ką džiovinti, kaip džiovinti - temperatūra, šviesa ar tamsa, vėdinimas. Pjaustyti - nepjaustyti , nes supjausčius prasideda oksidacija. Fermentacija prieš džiovinimą?? Kada smulkinti sudžiūvusias dalis ir kaip optimaliausiai jas laikyti.
2. Šaldymas. Pvz. kuri morka geresnė sausio mėn. - ar išlaikyta rūsyje, ar rudenį tik išrovus iš lysvės tuoj pat sutarkuota ir sušaldyta? Kuris iš dviejų blogų variantų geresnis.
3. Laikymas rūsyje. Kokie temperatūriniai ir drėgmės rėžimai idealiausi skirtingoms daržovėms ar kokiems kitiems produktams. Sako po Naujų metų jau rūsio daržovėse nieko nebelieka. O kažkur skaičiau kad galima pvz. salierus susodinti į smulkaus žvyro kibirus ir ne tik gumbai išsilaikys, bet ir dar žalių lapų bus. Dar man įdomu toks klausimas - išsilaikyti tai išsilaiko, bet kiek ten ko lieka??
4. Rauginimas. Visi sutinka, kad tai puiku. Bet agurkai raugiami vasarą ir norint juos išlaikyti iki pavasario reikia kišti į stiklainius. T. y. kaitinti. O kaip galima išlaikyti visą bačkutę užraugtų agurkų??
5. Konservavimas. Ar kam nors tinka ar visai atmetam kaip cukraus ir acto ar druskos negeroves?
5. Sūdymas??
6. Mėsos, žuvies vytinimas.
Gal sakysit tokios info yra daug. Bet ji tokia paviršutiniška, padrika, netiksli ar prieštaringa. kad viską reikia rankioti po gabalėlį. Dar abejoti ar šaltiniai patikimi, ar visiškos nesamonės.
Jei rimtai padirbėsim, tai gal susikursim kažkokią GŽ kulinarijos sistemą. GŽ maistui reikia ir kokybiško požiūrio į maisto išlaikymą. Aišku galima pasakyti, kad tikras GŽ maistas tai tik iš lysvės ar šviežiai pamelžtas. Bet tada žiema belieka eiti į didžparduotuvę kur visada rasi ir šviežios mėsos, ir šviežių braškių.
MaryteN
Posts: 307
Joined: Sat Dec 25, 2010 3:54 pm
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by MaryteN »

Įdomi ir naudinga tema!
Kas turite noro ir laiko (gaila, bet man kaip tik baigėsi atostogos), galima perliukus išrankioti iš žaliavalgių forumų. Jie turi patirties džiovinime.Iki tokių subtilybių, kad džiovintas moliūgas skanesnis supjaustytas ne plonai, o maždaug centimetriniais kubeliais.Išbandė visokių daržovių ir uogų džiovinimą.Išsinagrinėja,kurie džiovintuvai patikimesni. Jie organizuojasi bendrus žieminio maisto (riešutų...) pirkimus pigiau. Ieško chemiškai nesugadintų produktų.Visa tai, kol pas mus neužaugo. Auginu lazdynų, riešutmedžių, bet dar nepradėjo derėti...
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by Vėjai »

Maryte, tu labai teisi reikia rankioti viską ir po to galėsim tą informaciją susisteminti. Tai ir prašau nawjos, lugnės pagalbos informacijos rinkimui. Gal ir daugiau laiko ar noro turit tuo užsiimti ir išmanot apie visokius vadinkim " cheminius " procesus - kas darosi vienaip ar kitaip saugant maistą.
Dar yra toks laikymo būdas - vakumavimas. Supjausčiau stambiai moliūgą ir sudėjau į vakuminį indą. Žiūrėsiu kas gausis - kiek ilgai išsilaikys šaldytuve.
nawjia
Posts: 1020
Joined: Sat Oct 23, 2010 8:20 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by nawjia »

Būtinai, tik dabar man šiek tiek darbymetis, negaliu susikaupti.
`šėršė lia fam`
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by Vėjai »

Manau turim laiko iki kito sezono derliaus.
Dar mano šios žiemos morkų sandėliavimo patirtis. Morkos augo smulkaus žvyro lysvėje, nuroviau sausu metu. Sudėjau į dėžutes ir apibėriau stambiom pjuvenom. Terpentinas pjuvenose yra geras antibakterinis preparatas - tik ar tai gerai?????. Pjuvenos buvo labai sausos, bet morkos nesudžiūvo, išsilaikė gerai sausame rūsyje, tik šilumos buvo per daug, nes galiukai pradėjo žaliuoti.
Sigita
Posts: 233
Joined: Mon Mar 09, 2009 7:35 pm
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by Sigita »

Morkos pas mane dar ir dabar lysvėse,gaila nedaug liko.Iškasu visiškai sveikas.
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by lugne »

Šaldymas. Pvz. kuri morka geresnė sausio mėn. - ar išlaikyta rūsyje, ar rudenį tik išrovus iš lysvės tuoj pat sutarkuota ir sušaldyta? Kuris iš dviejų blogų variantų geresnis.
3. Laikymas rūsyje. (...)Dar man įdomu toks klausimas - išsilaikyti tai išsilaiko, bet kiek ten ko lieka??
Aš renkuosi išlaikytą rūsyje. Nelabai žinia ko toje morkoje lieka, bet kadangi nelabai buvo žinia ko joje buvo, nežinia kiek ko dingo, tai nežinia ir kiek liko. Ir kas mano supratimu svarbiausia - nežinia kiek mums ko iš tos morkos reikia, tai va ir neaišku, ar užtenka to kiek liko, o gal dar per daug liko. Čia anksčiau galvojau, kad kuo daugiau visokio gėrio, tuo geriau, bet kadangi pasaulis taip sutvertas, kad visos lazdos su dviem galais, tai kažin ar įmanoma apsiskaičiuot kiek mums ko reikia pačiomis įvairiausiomis sąlygomis. Dabar laikausi principo, kad svarbu nuodų nepridėta, todėl konservuotų morkų nesirinkčiau, nes jos pakeistos. Kas vyksta šaldant maistą man dar paslaptis, bet šaldymo aš jau po truputį atsisakau dėl priklausomybės nuo elektros (būna kad dingsta ir pakankamai ilgam, po to tik nerviniesi, kur padėt visą šaldiklio gėrį :) ). Labai neseniai džiaugiausi šaldytom šparaginėm pupelėm ir grybais, o dabar galvoju - ir kam man jie, išgyvensiu ir be jų :) Taip gyvenimas po truputį ir paprastėja... Tik žemuogės šaldytos... nu labai skanu :oops:
Agurkus raugia maiše, užriša ir "paskandina" upelyje ar šulinyje. Nieko nereikia virinti. O kaimynė tai iš vis paprastai daro - sudeda į stiklainius, užpila vandeniu su druska, dar ten prieskonių kokių reikia prideda ir iš karto išneša į rūsį, nelaukia kol įrūgs. Bet čia jau reikia gero rūsio.
Ne taip seniai pas mus kaime bulves, morkas, burokus, runkelius laikydavo per žiemą duobėse. Būdavo iškastos gilios didelės duobės, iš viršaus uždėdavo plonais rąsteliais lubas ir užkasdavo, bet taip laikydavo didelius kiekius, o kai pas mus vienetais viskas suskaičiuota, tai netinka toks variantas.
Jurga Stoškutė
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by Vėjai »

Taip Sigita, tokią žiemą daug ką dar galima buvo palikti lauke. Šioje temoje gerai būtų pagalvoti ir apie tai, kaip sudaryti sąlygas daržovių laikymui žemėje ten kur jos ir augo. Gal storas lapų/ šiaudų sluoksnis ar pan. Pelių pavojus yra, bet gal ir tai išprendžiama. Dar yra ir daržovių rūšių, ir veislių kurios gerai atlaiko minusines temperatūras. Tą asortimentą irgi galima plėsti.

Mano tikslas šioje temoje buvo ne kažkokių savo patirčių ir patinka/ nepatinka parašymai, bet surinkti ir susisteminti VISUS GALIMUS maisto saugojimo žiemą variantus. Sudėlioti tų variantų pliusus ir minusus, išsiaiškinti kokios temperatūros, drėgmės kiekiai reikalingi įvairioms daržovėms ar konservavimo būdams. Tiesiog padaryti tokį informacijos koncentratą - visai neperšant, kad tas ar kitas būdas yra tobuliausias ir "basta". Kiekvienas atsirinktų pagal savo galimybes ir poreikius kam kas labiau tinka. Dabar siūlau rinkti info, o po to sugalvosiu kaip visa tai susisteminti ir kokiu būdu pateikti tą koncentratą.

Lugnes nuostata, kad svarbu tik kad nuodų nepridėta, man tinka. Bet ar nusipirkti žiemą alia šviežią kalafijorą ar valgyti savo užaugintą, bet užšaldytą, tai renkuosi saviškį. Galima teigti, kad apseisiu be to ar kito, kad tai nesezoniška. Galim visai nusiekstensyvinti ir su vištom, kurios žiemą visai nedės kiaušinių ar karvėm,kurios žiemą neduos pieno. Bet tada aš labai noriu pamatyti tą beparduotuvinį maisto sąrašą. Kaip surasti tą balansą tarp visiško teorinio laukinių sąlygų natųralumo ir išgyvenimo be parduotuvės? Ta parduotuvė, kaip išsigelbėjimo ratas, jei kas nors nepavyks, pripažinkim stipriai ezistuoja.
lugne
Posts: 1443
Joined: Fri Apr 10, 2009 1:54 pm
Location: Marcinkonys, Varėnos raj.
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by lugne »

Manau, kad maisto sezoniškumas yra vienas iš GŽ, kaip gyvenimo būdo, principų.
Jurga Stoškutė
Vėjai
Posts: 536
Joined: Wed Jun 23, 2010 7:10 pm
Contact:

Re: Maisto išsaugojimas per žiemą

Post by Vėjai »

Suprantu ir pritariu aš tam maisto sezoniškumui. Bet koks maistas sezoniškas žiemą ? Šviežias - nesandėliuotas, nedžiovintas, neraugtas, nesūdytas, nešaldytas - t.y. neužaugęs kitų sezonų metu ?
Post Reply

Return to “Derlius”