Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Girdėtos, skaitytos ir mūsų pačių atrastos bei išbandytos augalų auginimo ir dirvožemio priežiūros technologijos

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by Mama Smilga »

Čia tęsiame šią temą:
viewtopic.php?f=11&t=1078&p=23879&sid=f ... 380#p23879

Susikaupkime, nenuklyskime į šalį.
saulius.r

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by saulius.r »

Visais Sauliaus išvardintais gamtinės paklotės privalumais turėjau progos įsitikinti praėjusią vasarą.
Nors eksperimentavau šiltnamyje ir mulče nebuvo inertiškos frakcijos gamtinės įvairovės prasme tai buvo tiesiog sprogimas. Šiltnamyje prisiveisė begalė driežų, daug rupūžių, priaugo grybų, pomidorai suleido papildomas šaknis į mulčą kuokštais. Mulčiavau šienu su nedideliu kiekiu natūralios miško paklotės.
Nors mes galvojame, kad daržo paklotė turėtų būti greitai yranti, vis dėlto galima būtų pabandyti ir su inertiška. Paklotė turėtų turėti tris frakcijas - skeletą ir užpildą ir uždangą. Ir čia galima pridėti svarbiausią sakinį iš Sauliaus komentaro - "reikalingos medžiagos".
Pagal vietovės ypatumus (augančią medžiagą) bandykime konstruoti daržo paklotę.
Mama Smilga
Posts: 1831
Joined: Wed Apr 06, 2011 12:48 am
Contact:

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by Mama Smilga »

Jūsų paklotėje du komponentai: brandūs augalai (šienas) ir natūraliai susiformavusi paklotė, kurioje nebūna nebrandžių žolinių augalų ir yra gerųjų mikrobų ir grybų kompleksas. Manyčiau, visa tai - sėkmės priežastis.
saulius.r

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by saulius.r »

Tikriausiai, beje atrasta vien iš stebėjimų. Galiu pasakyti keistą dalyką. Mano mama atsisakė valgyti bet kokias daržoves iš mano daržo. Argumentas - viskas turį grybų aromatą, o grybai būna "nuodingi".
Tačiau grybų aromatas yra labai sunkiai nusakomas dalykas tai kvapų gama nuo seno konijako iki žydinčių ievų.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by saulius »

Aš pernai pomidorų lysves pervedžiau ant pjuvenų, nes jų tiesiog buvo. Dabar jau galima drąsiai eit prie stambios paklotės ir pomidorams. Beje, perėjimas nuo žolės prie pjuvenų buvo ir dėl kitos priežasties... Daugiau kaip pusė pomidorų po didžiųjų karščių pradėjo sirgt (trys dienos buvo, kai išvien lijo ir buvo trisdešimt šilumos, tada daug pas ką susirgo pomidorai) ir nusprendžiau ta proga išbandyt daugiau celiuliozės turintį mulčią. Stebuklas neįvyko, bet daugelis pasveiko. Praeitą vasarą su žolės mulčiu daug kas turėjo problemų- jis tiesiog puvo nuo per didelės drėgmės ir karščio realiai reikėjo kažko stambesnio.
Man atrodo, kad pagrindinis Sauliaus R. paklotės komponentas, padaręs didžiausią įtaką- būtent mediena, o ne žolė ar šienas. Kuo sunkiau virškinama paklotė- tuo geriau visiems.
Saulius Jasionis
inga30
Posts: 980
Joined: Fri Jan 21, 2011 7:25 pm
Location: Kaunas romainiai
Contact:

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by inga30 »

Iš paskutiniu diskusiju matosi kad mulčiavimas lentom nėra taip ir blogai,nes pas mane viginto mylimas varputynas ir šienas, žolė šiaudai labai trumpam prislopina varputi ,o ilgiau nieko nedarant tiesiog daržovės būna greit užgoštos ir salotu morku špinatu paragaut iš savo daržo neteko. moliūgus kopūstus kol didesni užaugo teko intensyviai mulčiuot poto jau mažiau reik. tad vyginyui linkiu sėkmės nes smulkios sėklos ir geras varputynas atims daug laiko ir jėgu.
saulius.r

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by saulius.r »

Taip, aš naudoju lentas (atraižas) mulčiavimui, ypač daržo pakraščiuose ir tarp daržovių eilių. Manau, kad racionalu būtų uždengti atraižomis jaunų vaismedžių pomedžius tuo atveju jei sodas kartu yra ir vištų ganykla.
povils
Posts: 125
Joined: Thu May 05, 2011 1:17 am
Location: Panevėžys

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by povils »

saulius » Sek Vas 26, 2012 5:29 pm

Aš pernai pomidorų lysves pervedžiau ant pjuvenų
Mano vaikystėje mama pomidorus augindavo toje vietoje, kur tėtis žiemą ruošdavo malkas ir ten visada būdavo likę daug medienos atliekų, pjūvenų ir smulkių žabų. (Tada ir žabais kūrendavo, ypač vasarą). Tai buvo vieta prie daržinės, saulės atokaitoje. Pomidorai užaugdavo puikūs
Jovke
Posts: 123
Joined: Mon Oct 11, 2010 12:17 am
Location: Vilnius-Semeliškės
Contact:

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by Jovke »

O kaip suprasti ''naujas požiūris'? Aš kaip supratau, tai nemulčiuoti galima tik po kokių penkerių metų, kada jau būna susiformavęs dirvožemio paviršius, o pradžioje reikia mulčio, ypač ten, kur dirvožemis nukentėjęs.
Paprastai gyventi- tiesiog paprasčiau. ;)
MaryteN
Posts: 307
Joined: Sat Dec 25, 2010 3:54 pm
Contact:

Re: Naujas požiūris į mulčiavimą (paklotės formavimą)

Post by MaryteN »

Jovke!
Mano patirtis tokia: pirmais metais saulėgrąžos užaugo sprindžio aukščio.Žiedynas buvo 2 cm skersmens. Ir , o stebukle, subrandino vieną sėklą. Ir kaimynams taip pat nutinka. Nualinta dirva. Antrais metais su aktyvia paklote saulėgrąžos užaugo už mane aukštesnės. Paklotę pajėgiu sukurti tik nedideliame plote. Todėl daržas plečiasi labai lėtai. Pagerintoje vietoje įsikuria daugiamečiai augalai, todėl vienmečiai vis keliauja į naują vietą. Pernai vieną saulėgrąžos sėklą įkišau prie veigelės, kurią mulčiavau jau du metus. Saulėgrąža užaugo 5 metrų aukščio su milžinišku žiedynu. Net nuvirto. Teko ramstyti. Mano sklype niekaip netinka nauja nemulčiavimo mada. Jei nėra paklotės, tai saulėgrąža užauga tik sprindžio aukščio ir net nepasidaugina. Tas pats su labai nereikliais žirniais - užaugina tik vieną sėklą. Kaimynai kartoja mano eksperimentus. Rezultatai - tie patys. Kitaip būtų tokioje vietoje, kurioje daug metų buvo daržas. Kelis metus kažkiek užaugtų ir be paklotės, bet mes nenorime nualinti dirvos. Gal būt kam nors jau teks mažinti paklotės storį arba keisti dengiamąsias medžiagas lėčiau irstančiomis medinėmis. Aš paklotei naudoju mišinį , į kurį visada įeina smilginis šienas, stagarai, karklų lapai. Kitokios medžiagos - labai nežymiais kiekiais. Vejos - nėra. Problemų dėl paklotės dar neatsirado. Vien tik privalumai.
Daug kam nepasiteisino mulčiavimas nupjauta vejos žole. Mėginkite mišinius su mažu jos kiekiu. Lapai , šakutės- natūrali gamtos paklotė.
Post Reply

Return to “Technologijos”