Nebijokit, viskas ten bus gerai. Juk nesodinat augalų į tą kompostinį mulčių, sėjat į dirvą. O jei ir sodinat- augalų mityba prasideda tuo pačiu metu (pagal temperatūrą) kaip ir mikrobų fermentacija. Juk "komposto" viršuje bus šviežia organika? Va iš jos augalai ir gaus reikiamą kiekį anglies dvideginio. Aišku, jei to komposto sluoksnis bus nestoras. Bet iš kur tas kompostas? Juk jo tik keletas centimetrų. Tik pats apatinis sluoksnis bus dalinai fermentuotas iš rudens, o visa kita- kaip ir nauja, juk žiemą šalta, niekas nevyksta. Bent aš nesu pastebėjęs, kad lysvėje susidarytų kompostas, mulčio apačioje po žiemos būna plonas sluoksnelis dalinai fermentuotos organikos, o viršuj beveik neliesta. Ir bulvių lauke tas pats, kur daug mulčio paliekama. Nereikia pridėt žiemai pusmetrio, derlių nuimat, paliekat mulčio kaip visada ir viskas. Sliekai pavasarį ištąso, kažin ko ten nelieka.
Pernai žmona darėsi šiltlysvę iš velėnų, šiaudų, žolių, šakų ir pan., tai va ten jau tikra komposto krūva buvo. Apie metro aukščio, kai sukrito- perpus sumažėjo. Sodino šiemet pavasarį į ją agurkus, pomidorus, kopūstus, bulves, burokėlius, šparagines pupeles. Po keletą visko, bandymui. Tai gavosi taip: agurkai labai geri užaugo, o visa kita- daug prasčiau, nei paprastose lysvėse. Bulvių gumbų nebuvo visai, tik lapai, burokai mažučiai, tik lapai dideli, visa kita irgi nieko gero. Nesubalansuota mityba. Todėl nereikia daryt iš lysvių komposto krūvų. Palikit žiemai protingai, tik jei grubi organika- šiaudai ar pjuvenos- galima daugiau. Bet ne tiek, kad pavarasį reikėtų kažkur padėt. Mulčio maksimaliai gali būt tiek, kiek naudosit toje lysvėje pavasarį. Ir, geriausia, iš pat ankstyvo pavasario lysvę užsodint kažkuo, kad kažkas valgytų mikrobų pagamintus produktus.
Sode viskas daug paprasčiau, ten žemė tuščia nebūna, augalų mityba vyksta tuo pačiu temperatūriniu režimu, kaip ir mulčio skaidymas, joks kompostas nesigamina.
Žiemą fermentacija nevyks, tai pavasarį ir turėsiu sluoksnį nesubrendusio komposto ?
Kai fermentacija nevyksta, kompostas nesigamina.