PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Apie auginimą ne tik sau...

Moderator: saulius

Post Reply
MantasBarsys
Posts: 116
Joined: Fri Nov 26, 2010 8:21 pm
Location: Rokiškio apylinkės
Contact:

PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by MantasBarsys »

PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI

Mažos apimties, nemechanizuoti, tausojantys aplinką, nepriklausomi nuo valstybės subsidijų ir neatsinaujinančių energijos šaltinių ūkiai (išskyrus elektrą). Ūkiai auginantys tik pačios aukščiausios kokybės produkciją, vadovaudamiesi natūraliai gamtoje vykstančiais procesais, gamtinės žemdirbystės ir tausojančio ūkininkavimo filosofijomis ir technikomis. Ūkiai kurie demonstruoja ir padeda suprasti mažų, šeimos ūkių nešamą naudą mums, ekonomikai ir aplinkai. Maisto augintojai, skatinantys, šviečiantys ir buriantys valgytojų bendruomenes, mažus, atsakingus aplinkai bendruomenės palaikomus ar save pilnai išlaikančius ūkius, saugantys ne tik retas bet ir visas natūraliai susiformavusias augalų, gyvūnų ir/ar gyvulių veisles.

Ūkiai ne tik supažindina, bet ir praktiškai demonstruoja kasdienę ūkio veiklą, taikomas agrotechnikas, pagrindinius darnaus ūkininkavimo, natūralios mitybos ir tikrosios ekologijos principus, technikas ir metodus. Padeda suprasti neišvengiamą maisto gamybos proceso kaitą atsisakant pramoninės maisto gamybos, parodo ateities maisto gamybos ir tiekimo scenarijus ir būdus.

Šių dienų standartinis žemės ūkis priklausomas nuo sintetinių trąšų, naftos, chemijos pramonių ir didžiulių mechanizmų. Elementarūs maisto produktai, puikiai augantys ir Lietuvoje, transportuojami tūkstančius kilometrų, gaminami pramoniniu būdu, teršiant aplinką ir patį maistą. Plintančios, žmogui pavojingos gyvulių ligos, itin skurdus energetine verte maistas – pramoninio žemės ūkio pasėkmė.

Mes už mažos apimties, tik šeimos jėgomis apdirbamus, nemechanizuotus, tausojančius aplinką ir auginančius tikrą maistą ūkius. Mes už atsakingą vartojimą, sezoninį ir net tik kultūrinių veislių valgiaraštį, primirštų gamtos turtų vartojimą, remiant smulkius, vietinius tikro maisto augintojus ir gamintojus.

Atsisakydami pramoninio ūkininkavimo,augindami produkciją tik atsiradus jos vartotojui, puoselėdami dirvožemį, o ne alindami, vartodami sezoninę produkciją jau šiandien įrodome, kad pačios aukščiausios kokybės maistu galima apsirūpinti kur kas draugiškesniais aplinkai būdais.

GŽ ŪKIŲ, DALYVAUJANČIŲ GŽ TURIZMO PROGRAMOJE ATRANKOS KRITERIJAI:

Pagrindinių Gamtinės žemdirbystės filosofijų išmanymas ir taikymas. Bendras, bei ūkyje auginamų kultūrų ir gyvulių mitybos išmanymas ir taikymas.
Aplinkos tausojimas ir saugojimas. Aplinką tausojantys ūkiai augina dirvožemį, grąžina viską ir/ar dar daugiau nei iš jo paėmė auginimo proceso metu. Ūkinė veikla atstato, gerina ir tausoja konkrečios vietovės natūralią aplinką.

Bioįvairovė. Ūkiai neaugina vienos rūšies augalų ar gyvulių. Ūkiai kūria ir saugo gyvūnų bei augalų bioįvairovę. Visiškai atsisakoma monokultūros.

Gyvūnų gerovė. Gyvuliai auginami atsakingai, humaniškai, natūraliais pašarais, sveikoje aplinkoje. Gyvuliams sukuriamos auginimo sąlygos prilygsta ar yra artimos natūralioms, gamtos sąlygoms. Ūkyje, aplinkai draugiškais būdais sunaudojamos visos su gyvulių auginimu susijusios atliekos.

Ekologija ir gyvenimo būdas. Ekologijos dėsnių supratimas, darnus gyvenimo būdas, nepriklausomybė ir savarankiškumas. Nuolatinis gyvenamosios vietos integravimo į natūralią aplinką tobulinimas, alternatyvių ir aplinką tausojančių energijos šaltinių naudojimas ir/arba ūkyje sunaudojamos energijos efektyvumo gerinimas.

Ekonominė nepriklausomybė. Ūkiai nesubsidijuojami ir nedotuojami valstybės ar kitų institucijų remiančių pramoninę maisto gamybą. Ūkis pilnai išsilaiko tik iš ūkinės veiklos kurią vykdo.

Samdomas darbas. Ūkiuose nenaudojama samdoma darbo jėga.

Produkcija platinama lokaliai ir tiesiogiai. Ūkiai auginantys produkciją ne tik savo poreikiams, neeksportuoja savo produkcijos. Produkcija parduodama be tarpininkų, tiesiogiai jos vartotojui Lietuvoje.
MantasBarsys
Posts: 116
Joined: Fri Nov 26, 2010 8:21 pm
Location: Rokiškio apylinkės
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by MantasBarsys »

Sekantys veiksmai gž turizmo vystymo link:

- Kuriamas tinklaraštis adresu (www.ateitiesukiai.lt), kuriame viską pristatysime viešai;
- Tinklaraštyje talpinama medžiaga bendrai apie idėją, ūkių atrankos kriterijai, ūkių aprašymai, kontaktai norintiems patekti tarp ūkių ar juose apsilankyti, renginių ūkiuose kalendorius įskaitant talkas ir visus kitus nuo bendros filosofijos nenukrypstančius renginius;
- Kuriama pirmosios pažintinės kelionės į dalyvaujančius ūkius programa;

Pirmai pradžiai GŽ turizmo link tiek. Judam pirmyn.
S1mas
Posts: 447
Joined: Thu Oct 28, 2010 11:21 pm
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by S1mas »

"Ekonominė nepriklausomybė. Ūkiai nesubsidijuojami ir nedotuojami valstybės ar kitų institucijų remiančių pramoninę maisto gamybą. Ūkis pilnai išsilaiko tik iš ūkinės veiklos kurią vykdo."
Negi niekas iš GŽ sodybą turinčios šeimos negali dirbti samdomo darbo? Pvz, mano pati yra mokytoja, tokia ir ruošiasi likti, artimiausiu metu mesti neketina. Čia reikia kažką galvot.

"Visiškai atsisakoma monokultūros"
Bulvių laukas 10 arų, plačiais tarpueiliais pievoje, ar nepapuls po ta sąvoka - monokultūra?

"Produkcija parduodama be tarpininkų, tiesiogiai jos vartotojui Lietuvoje"
Čia kam tokia apsivaržymo reikia? Kur čia idėja?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by saulius »

Matai, Simai, parodomasis ūkis turi būt realus, t.y. išsilaikantis be papildomų pajamų. Bet čia reikalavimai tik tiems ūkiams, kurie pretenduoja į pavyzdinių statusą ir nori dalyvaut GŽ turizmo programoje.
Dėl tarpininkų, manau, visiems aišku. GŽ ūkininkas turėtų būt ne ūkininkas blogąja prasme (čia vėl prisimenu H.D.Thoreu :D), o labiau linkstantis link žmogaus ;).
Saulius Jasionis
S1mas
Posts: 447
Joined: Thu Oct 28, 2010 11:21 pm
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by S1mas »

Gaila. Reiškia GŽ turizme nedalyvausiu. Kur dar negalėsiu dalyvaut dėl to, kad žmona mokytoja?

"Dėl tarpininkų" - čia buvo ne dėl tarpininkų, o dėl pardavimo Lietuvoje. Dėl tarpininkų viskas aišku. Koėl negaliu pardavinėti latviui iš Rygos tiesiogiai? Ar milijonieriui iš Kaliningrado?
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by saulius »

Šitas visas surašymas tam ir įdėtas, kad apsvarstytumėm, kam aktualu.
Dėlo žmonų mokytojų irgi svarstytinas klausimas. Man atrodo svarbiausia- kad ūkis realiai veiktų. O jeigu jis negali išsilaikyt nedirbant samdomo darbo- reiškia nėra jokio ūkio. Jeigu ūkis išsilaiko, žmona suspėja ir ūkyje susitvarkyt, ir mokykloj per dieną sėdėt bei pusę nakties namie dirbt savo malonumui(žinau, nes mano irgi mokytoja ;))- tada puiku, reiškia ūkis veikantis.
Saulius Jasionis
Žibutė
Posts: 468
Joined: Mon Sep 06, 2010 11:17 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by Žibutė »

O man klausimas - kodėl tokiais siūlomais GŽ turizmo ūkio nuostatais uždaromas kelias eksportui ?
Gal ta būsima tokiame ūkyje išgaunama produkcija turės labai gerą paklausą, ir kad ir minimalus eksportas gali ūkiui duoti net labai geras papildomas pajamas (pvz. lydytas sviestas, žąsų kepenėlės gurmaniškiems restoranams, džiovinti vaisiai ir uogos, ekskliuzyvinių arbatų rinkinukai ar dar kažkas panašaus).

Samdomas darbas - jei tai konkretūs samdomi darbui žmonės, suprantu.

O jei susidaro kitokia situacija?

Mačiau kažkada filmą (ir jis man vis dabar išplaukia atmintyje) apie ūkininkų šeimą, kuri priglausdavo į keblią padėtį patekusius žmones (ten buvo istorija apie moterį su mažais vaikiukais, našlį jauną negrą su mokinuku vaiku), suteikdavo jiems gyvenamą plotą (atskirus mažus namelius), padėdavo atsistoti ant kojų, jie padėdavo dirbti ūkyje, o jiems ta ūkininkų šeima duodavo būstą, maistą,ir dar mokėdavo kažkokius pinigiukus pragyvenimui.

Mes gi irgi žmonės, ir dabar formuojantis valstybėje tokiam ... (nesikeiksiu) nesąmonynui, į beviltišką padėtų gali patekti ne vienas toks žmogus ir Lietuvoje.

Jei susidaro tokia situacija? Mes įsileidžiame į ūkį pagyventi žmones, jie padeda ūkio darbuose, ir ne vien už ačiū. Kaip tai traktuoti? Samdomu darbu ar tik kaip realia konkrečia pagalba žmonėms?
MantasBarsys
Posts: 116
Joined: Fri Nov 26, 2010 8:21 pm
Location: Rokiškio apylinkės
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by MantasBarsys »

Sakyčiau ne kertinė problema žmogus kažkur dirba papildomai ar ne, gi galima dirbti vos ne altruistiniais ar dar kokiais kitais būdais, sitacijų būti gali įvairių. Čia svarbiau parodyti, kad ūkis turi būti gyvenimo būdu, pagrindine veikla kuri žmogų ne tik finansiškai jei reikia, bet ir dvasiškai bei fiziologiškai pilnai patenkina. O dėl lokalaus maisto tiekimo, sakyčiau sąlyga būtina. Ir vėlgi galbūt nereikėtų taip smulkmeniškai žiūrėti, įpač paminėti pavyzdžiai: Ryga ir Kaliningradas tikrai svarstytinas klausimas ar tai lokalu ar ne. Yra Lietuvos vietų nuo kurių ryga arčiau nei Vilnius. Žiūrėkime į esmę. Na negali šiais laikais pavyzdiniu ūkiu tapti augintojas kuris savo džiovintą, rinktą, augintą ar dar kokią produkciją eksportuoja tūkstančius kilometrų kažkur kažkam. Jeigu pateisintume tokį eksportą - tuomet pateisintume ir importą maisto produktų kurie tarkim pas mus neauga bet mes "be jų gyventi negalime". Pateisintume "raugintus kopūstus su citrina". Tai kur tada nepriklausomybė ir pilnas savo poreikių patenkinimas iš lokalių maisto produktų?

Žibute, na argi tavo apibūdinta situacija gali būti vadinama samdomu darbu?

Ačiū už diskusiją. Va taip ir išgryninsime tekstą iki galo ;)
S1mas
Posts: 447
Joined: Thu Oct 28, 2010 11:21 pm
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by S1mas »

Tai tada ir siūlau tuos du klausimus formuluoti kitaip. Dėl to eksporto siūlau pakeisti "Produkcija parduodama be tarpininkų, tiesiogiai jos vartotojui pusės dienos kelio spinduliu nuo ūkio". Be tarpininkų čia reikštų, kad gamintojas pats transportuoja ir tą pačia dieną turi galimybę grįžti į savo ūkį.

"Ūkiuose nenaudojama samdoma darbo jėga" papildome "Ūkiuose nenaudojama samdoma darbo jėga, kurios pagrindinis tikslas - uždirbti pinigus, bet gali priimti dirbti žmonės šviečiamaisiais ir humanitariniais tikslais su apgyvendinimu ūkyje. Papildomi dirbantys žmonės neturi būti sąlyga ūkiui išsilaikyti". Šviečiamieji čia, tai vasaros stovyklos jaunimui - kaip dabar madoj.

Pagalvojau, kad "Ūkis pilnai išsilaiko tik iš ūkinės veiklos kurią vykdo" iš esmės yra tinkamas, vakar man ne taip nušvietė :). Jei būtų formuluotė "Šeima ūkyje pilnai išsilaiko tik iš ūkinės veiklos kurią vykdo", tada būtų ginčytina. Dabar gerai, nes ūkis tai tikrai neturi reikalauti jokių finansinių injekcijų, kad išsilaikyti.
MantasBarsys
Posts: 116
Joined: Fri Nov 26, 2010 8:21 pm
Location: Rokiškio apylinkės
Contact:

Re: PAVYZDINIAI, PARODOMIEJI ATEITIES ŪKIAI (GŽ turizmas)

Post by MantasBarsys »

Simai ačiū, puikūs papildymai, ką mano kiti?
Post Reply

Return to “Verslas”