Bulvių selekcija

Forumas tiems, ko netenkina esamas asortimentas

Moderators: Mama Smilga, saulius, dage

saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Bulvių selekcija

Post by saulius »

Dauguma mūsų įpratę: bulvės yra bulvės. Na, dar jos būna miltingos ir mažiau miltingos, baltos ir geltonos, ankstyvos ir vėlyvos. Kas praeitą vasarą augino senoviškas europietiškas ir ne tik europietiškas veisles, pamatė, kad mūsų iki šiol turėtas asortimentas toli gražu neatskleidė visų bulvių giminės privalumų, pasirodo, kad yra tokių skonių bulvių, kokių mes ir neįsivaizdavom. O aš galiu pasakyt, kad tai, ką auginom praeitą sezoną- dar labai toli iki visų bulvių "galimybių", kad yra veislių, dar gerokai skanesnių ir įdomesnių už tas, kur siuntėmės iš Vokietijos. Na, jos keistos, jos retos, jūs sunku gaut, jų niekur nereklamuoja ir niekur neparduoda. Situacija tokia pat kaip su bet kuriomis aborigeninėmis daržovių, vaismedžių ar gyvūnų veislėmis. Plačiai pateikiamas ir reklamuojamas šlamštas, o tikrai geri dalykai tarsi slepiami, kažkur kažkas juos turi, bet kažkodėl jie neplinta ir niekas apie juos nežino.
Kitas dalykas, kad bulvės- visiškai ne mūsų augalai ir atvežtos iš toli veislės linkę "durnavot": tai gumbus augina kažkaip neįprastai, kelių kv.metrų plote- neina surast, tai nespėja subręst, tai per drėgna joms, tai per sausa. Bulves, kaip ir bet kuriuos svetimžemius augalus, reikia "auklėt". O patikimas auklėjimo būdas tik vienas- sėt sėklomis.
Ir nereikia manyt, kad štai kažkur yra kažkokios ypatingos veislės ir jas mes turim (jeigu norim) pripatint prie savo sąlygų. Tai irgi klaida. Jokios veislės mes nepripratinsim prie neįprastų jai sąlygų, jeigu neleisim jai keistis. Šitoj vietoj veislės išsaugojimas neturi jokios prasmės. Prasmę turi tik jos kryptingas valdymas, išsaugant norimas savybes ir išugdant naujas, reikalingas adaptacijai. Vėlgi: sėjimas sėklomis ir atrenkant perspektyviausius hibridus.
Šiemet surinkau vienos labai ypatingos veislės sėklas, jeigu pavyks- kažkas iš jų užaugs. Tai bus pirmoji karta bulvių, kurių mūsų klimate iki šiol nebuvo. Labai delikatesnių, mažų, gražiai spalvotų bulvyčių. Jos žydėjo pačios pirmos, susikryžmint galėjo tik vėlyvesni žiedai ir tik su Mayan Gold, kas neturėtų daryt blogos įtakos. Žodžiu, pradedam įdomų darbelį...
Saulius Jasionis
nawjia
Posts: 1020
Joined: Sat Oct 23, 2010 8:20 pm
Location: Vilnius
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by nawjia »

Paskaičiau ir pagalvojau, kad mes ne ten tų bulvių naudos ieškojome. Reikėjo ne gumbus kast, bet uogeles susirinkt :?
`šėršė lia fam`
sainara
Posts: 44
Joined: Sat Mar 19, 2011 10:32 am
Location: Zapyškio sen. Kauno raj.
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by sainara »

nekaži kokie metai šiemet bulvėms buvo. bent pas mus tai "pomidoriukų" nė viena verta dėmesio bulvė neužaugino. o šiaip tai geras pamąstymas. aš kartais pagalvoju kad pas mus dabar savotiškas alkis tų tikrų, patikrintų dalykų, ir kai jie mums papuola į rankas lyg ir yra noras greit ir daugiau prisidaugint. bet čia matai nepaskubėsi, jei tikslas tikrai kokybė.
Kristina
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by saulius »

Ir pas mus tas pats: nė viena iš "vokiškų" neužaugino sėklų. Nors senos veislės turėtų, bet gal orai netinkami buvo.
Saulius Jasionis
MaryteN
Posts: 307
Joined: Sat Dec 25, 2010 3:54 pm
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by MaryteN »

Šiemet bulvių sėklyčių nebuvo. Ankstesniais metais būdavo.
Sigita
Posts: 233
Joined: Mon Mar 09, 2009 7:35 pm
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by Sigita »

Pas mane pink fir apple ir kitos dvi veislės užaugino,tik aš jų neprisirinkau .
modestulis
Posts: 753
Joined: Wed Apr 09, 2014 7:49 pm
Location: Širvintos
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by modestulis »

Prisirinkau keletą obuoliukų. Pilna žemė prikritus. Kaip ir kur juos prinokint ir iskrost? :) Susikryzmint galejo su kitom 2veislem. Žiūresiu kas bus, nes bulves nuo kurių rinkau, yra tamsiai mėlynos beveik violetines, kitos biškį rūžavumo turi, dar kitos geltonos.
saulius
Site Admin
Posts: 8592
Joined: Thu Oct 09, 2008 3:02 pm
Contact:

Re: Bulvių selekcija

Post by saulius »

Padėk kur ant palangės ir laikyk kol pabals. Tada tiesiog prapjauk ir išimk sėklyną, išdžiovink.
Saulius Jasionis
Post Reply

Return to “Hibridizacija, paveldimumas, aklimatizacija”